www.infoglobe.sk » Keňa: Národný park Mount Kenya – VIDEO

Keňa: Národný park Mount Kenya – VIDEO

Publikované: 23.4.2019
Jedným z najkrajších a možno aj najprekvapivejších miest, ktoré môžete v Keni navštíviť, je národný park okolo najvyššej hory krajiny, Mount Kenya. Môžete prísť na jeden deň a v nádhernom horskom pralese pozorovať divoké slony, byvoly či opice, alebo sa pokúsiť zdolať vrchol Lenana v nadmorskej výške skoro 5000 metrov, ktorý je dostupný bez technického lezenia.

Národný park nájdete v centrálnej Keni, kde chráni 715 štvorcových kilometrov unikátnej prírody, priamo na neho nadväzuje zhruba rovnako veľká lesná rezervácia. Väčšina parku leží vo výške nad 3000 metrov a najvyšší vrchol Batian dosahuje 5199 metrov. Horský prales tak postupne strieda alpínska vegetácia a tesne pod vrcholmi uvidíte niekoľko ľadovcov. Časť národného parku pritom pretína rovník.

cesta začína v krásnom horskom pralese   prales v nižších polohách parku

Najväčším lákadlom pre jednodenný výlety sú určite divoké zvieratá, ktoré môžete v parku pozorovať. Celoročne sa tu zdržuje relatívne veľa slonov, môžete tu stretnúť tiež byvoly, niekoľko druhov antilop, opice a nespočetne veľa druhov vtákov. Vo vyšších polohách takmer určite narazíte na skupinky damanov. V národnom parku Mt. Kenya navyše nájdete aj niekoľko druhov zvierat a rastlín, ktoré nikde inde na svete nežijú. Ikonické sú napríklad tunajšie obrovské lobelie.

skupinka damanov v jednom z kempov   lobelia

tunajšie obrie lobelie

K samotnému treku na vrchol sa dostaneme v budúcom dieli. Určite sa ale môžete tešiť na nádherné výhľady a nezabudnuteľný východ slnka. Pokiaľ budete mať šťastie, v diaľke uvidíte aj najvyššiu horu Afriky, Kilimandžáro. Výstup zvládne každý aspoň trochu trénovaný človek, len sa pripravte na nevyspytateľnú horskú chorobu.

od zhruba 3000 metrov vás už čakajú len planiny   nádherný pohľad do údolia, ktoré sa tiahne až pod vrchol Mt. Kenya

Vstup do parku stojí 52 dolárov na osobu a deň. Nemusíte mať sprievodcu, do parku vás ale nepustia samotných. Vždy sa musíte na bráne registrovať aspoň vo dvojici. Na území parku nájdete niekoľko kempov a horských chát, ubytovanie sa rezervuje na bráne. Pokiaľ sa rozhodnete zostať na viac dní, odporúčam pri vstupe aj tak zaplatiť len za jeden. Zvyšok bez problémov doplatíte pri odchode, a pokiaľ sa vám rovnako ako mne stane, že cestu dole zvládnete o deň rýchlejšie, ušetríte slušnú čiastku. Už zaplatený vstup vám totiž nikto nevráti.

vrcholy Batian, Nelion a Point Lenana

K Mount Kenya sa z Nairobi ľahko dostanete po kvalitnej hlavnej ceste buď do Embu a Meru, alebo z druhej strany do Nyeri a Nanyuki. Do Meru a Nanyuki môžete aj doletieť pohodlným vnútroštátnym letom, čo odporúčam skôr kvôli výhľadom než významnej úspore času.

východ slnka z vrcholu Lenana

Nech už sa rozhodnete zdolať vrchol, alebo len vyraziť na safari, návštevu národného parku Mount Kenya by ste rozhodne nemali vynechať.

GPS: 0°08'58.1"S 37°19'00.6"E

 

Text, foto a video: Matouš Vinš

Hudba: Jon Luc Hefferman

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Keňa – nádherná krajina plná zebier, sopiek a skvelých ľudí – VIDEO
Publikované: 5.3.2019
Do Afriky som letel úplne po prvý raz. Nič som od cesty nečakal, a tak ma mohla Keňa jedine milo prekvapiť. Voľba na ňu padla v podstate náhodou. V priebehu mesiaca som sa do nej ale zamiloval. Získal som mnoho nových priateľov, zažil krásu divokej prírody, užil si pravé dobrodružstvo na motorke a vyšliapal som skoro do 5000 metrov nad morom kvôli nezabudnuteľnému východu slnka. V novom seriáli sa aspoň o časť zážitkov s vami rád podelím.

Keňa: Fascinujúca exkurzia do čajových tovární – VIDEO
Publikované: 16.4.2019
Už v minulej časti ste zistili, že Keňa patrí medzi najväčších producentov čaju na svete. Poďme sa teraz spoločne pozrieť za múry čajových tovární, kde prebieha fascinujúca premena zo zelených čajových lístkov na čaj, ktorý poznáme my v Európe.

Keňa, jazero Naivasha – výlet za hrochmi, byvolmi aj vodnými vtákmi – VIDEO
Publikované: 19.3.2019
Počas návštevy Kene vynechať jazero Naivasha by bol hriech. Na rozdiel od ostatných národných parkov neplatíte za vstup, pritom máte takmer istotu, že z bezprostrednej blízkosti uvidíte hrochy, množstvo vodných vtákov a pravdepodobne aj byvoly či žirafy.

Keňa: Čajové plantáže a horské scenérie okolo Meru – VIDEO
Publikované: 9.4.2019
Vďaka Britom patrí Keňa medzi najväčších exportérov čaju na svete. Tunajšie hory poskytujú ideálne podnebie pre jeho pestovanie a ani o kvalitnú pôdu tu nie je núdza. Ako milovník čaju som samozrejme nemohol vynechať návštevu najväčšej čajovej oblasti okolo Mt. Kenya.

Keňa: Jazero Bogoria – unikátny raj plameniakov – VIDEO
Publikované: 2.4.2019
Zhruba 50 km od kenského mesta Nakuru nájdete plytké jazero Bogoria. Leží v hlbokej prepadline obklopené horami a ponúka nádherné pohľady. Hlavne tu však uvidíte množstvo vodných vtákov, okrem iného aj obrovské kŕdle plameniakov.

Keňa: Mount Longonot – skvelý trek na sopku aj trocha safari neďaleko Nairobi – VIDEO
Publikované: 12.3.2019
Prvé miesto, kam som z hlavného mesta Kene (z Nairobi) zamieril, bol národný park Mount Longonot. Sopka vysoká 2 780 metrov s takmer dokonalým kráterom ponúka nádherný trek a zároveň možnosť vidieť zblízka mnoho divokých zvierat. Vyrazil som hneď po východe slnka a rozhodne som to neoľutoval.

Keňa: Národný park Hell’s Gate – výlet do tiesňavy aj blízke stretnutie so zvieratami – VIDEO
Publikované: 26.3.2019
Ďalší z parkov, kde som v Keni neodolal a vyrazil za divokými zvieratami, bol relatívne malý Hell’s Gate v tesnom susedstve jazera Naivasha. Nájdete v ňom niekoľko kaňonov a po celý rok množstvo zvierat. Mne sa podarilo stretnúť žirafy aj desiatky byvolov zo vzdialenosti len niekoľkých metrov.


Súvisiace video

Keňa: jazero Naivasha – výlet za hrochmi, byvolmi aj vodnými vtákmi
V národnom parku, v ktorom sa nachádza jazero, máte takmer istotu, že uvidíte hrochy, byvoly aj ž...

Keňa: Národný park Hell’s Gate – výlet do tiesňavy a blízke stretnutia so zvieratami
Ďalším kenským národným parkom, ktorý dnes navštívime, je Hell’s Gate. Nachádza sa v ňom niekoľko...

Keňa – nádherná krajina plná zebier, sopiek a skvelých ľudí
Divoká príroda, dobrodružstvo na motorke, výhľady na západ slnka a safari, to je Keňa. Na relatív...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
3. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčekový kancelársky balíček od portálu Infoglobe

Aktuality:

18.1.2021
Krehké vianočné ozdoby zostavené z maličkých trblietavých perličiek, ktoré poznajú celé generácie, sa vyrábajú v obci Poniklá (okres Semily). Rodinné striebro v podobe hviezdičiek, zvončekov či postavičiek, ktoré sú svetovým unikátom a technológiu výroby pozná len hŕstka ľudí, sa dočkalo zápisu do UNESCO.
15.1.2021
Na území Slovenska je v súčasnosti vybudovaných viac ako 600 náučných trás a chodníkov, pričom sa ich počet stále mení (rastie). Keďže náučné chodníky nebudujú iba štátne a samosprávne inštitúcie, ale aj rôzne občianske združenia, absentuje centrálna databáza náučných chodníkov s relevantnými informáciami dostupnými širokej verejnosti.
13.1.2021
Agentúra Henley & Partners aj tento rok zostavila rebríček najsilnejších pasov sveta na základe počtu krajín, ktoré môže navštíviť držiteľ pasu bez nutnosti vybavovania povolení a platenia víz. Samozrejme v roku 2021 bude vysoko pravdepodobná nutnosť preukázania vakcinácie, ktorá bude požadovaná, ako jednotlivými štátmi, tak aj prepravnými spoločnosťami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 19. 1. 2021
sviatok:Drahomíra, Mário, Sára
dnes:
utorok 19.1.
2 °C
zajtra:
streda 20.1.
3 °C