www.infoglobe.sk » USA, Severná Karolína: Raleigh – mesto zelene a histórie I

USA, Severná Karolína: Raleigh – mesto zelene a histórie I

Publikované: 17.4.2020
Po našej krátkej exkurzii v Južnej Karolíne sa vydáme do Severnej Karolíny, ktorá je svojou rozlohou v rámci USA 28. v poradí a 9. počtom obyvateľov. Dnes si predstavíme mesto Raleigh.

Svoje meno mesto získalo po sirovi Walterovi Raleighovi, ktorý sa v druhej polovici 16. storočia aktívne angažoval v osídľovaní Nového sveta. Bola po ňom pomenovaná osada ležiaca približne 250 kilometrov od súčasného mesta, ktorej existencia mala však veľmi krátke trvanie a neskôr bola známa ako Stratená kolónia. Takmer o dvesto rokov neskôr, v roku 1792, bolo mesto konečne založené. Od začiatku sa počítalo s tým, že bude novým hlavným mestom štátu Severná Karolína.

Raleigh

Od počiatku sa mesto Raleigh vďaka jeho prírodným parkom prezývalo „Mesto dubov“ a od jeho založenia sa vedenie mesta snažilo o miestnu zeleň svedomito starať. Vďaka tomu dnes Raleigh pôsobí veľmi sviežim a príjemným dojmom. Pokiaľ by ste chceli ešte viac zelene, tak choďte asi 20 minút autom smerom na severozápad, kde leží Umstead State Park. Na rozlohe viac než 20 km2 tu nájdete mnoho trás pre bežcov, cyklistov aj chodcov. Nechýbajú ani lúky, kde si môžete urobiť piknik, alebo chatky na prespanie.

North Carolina Museum of Natural Sciences  North Carolina Museum of Natural Sciences

V samotnom Raleighu vás najprv zavedieme do Múzea prírodných vied Severnej Karolíny (North Carolina Museum of Natural Sciences). Počítajte s tým, že tu strávite dobrých pár hodín, pretože ide o jedno z najväčších múzeí svojho druhu na juhovýchode Spojených štátov. Múzeum tvoria dve budovy, z ktorých tá prvá sa viac zameriava na vzdelávacie výstavy a v druhej sa dozviete o metódach vedeckého výskumu. Okrem toho múzeum pravidelne hostí dočasné výstavy.

Museum of Natural Science Dinosaurs

Najpopulárnejšia je časť zameraná na prehistóriu. Môžete tu vidieť napríklad jedinečný unikát – jedinú skutočnú kostru Acrocanthosaura, ktorý dosahoval dĺžku takmer 12 metrov a vážil okolo 6 ton. V Discovery Room sú návštevníci nabádaní k tomu, aby si exponáty ohmatali a vyskúšali. V novej prístavbe k budove múzea, Nature Research Center, sa len tak neodtrhnete od SECU Daily Planet, modelu planéty Zem s výškou troch poschodí, ktorý funguje ako obrovská kinosála, kde sa premietajú rôzne snímky o prírode na našej planéte. V simulácii podmorskej ponorky spoznáte život v najväčších hlbinách Atlantického oceánu a v obrovskom akváriu sa vám naskytne pohľad na to, ako vyzerá fauna a flóra v pobrežných vodách Severnej Karolíny.

North Carolina Museum of Art   North Carolina Museum of Art

Keď sa nabažíte Múzea prírodných vied, vydajte sa za umením, a to do Múzea umenia Severnej Karolíny (North Carolina Museum of Art). Inštitúcia bola otvorená v polovici 50. rokov 20. storočia a záujemcom predstavuje komplexný pohľad na dejiny umenia – od starovekého Grécka, Ríma a Egypta cez renesanciu a predkolumbovské umenie po rané americké umenie.

GPS: 35°46'57.6"N 78°38'19.6"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org, Pixabay.com: MarkThomas, RadioFan, Alexisrael, Mark Turner, NC Museum of Art, Alexisrael (2)

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

USA, Južná Karolína – Charleston romantický závan amerického Juhu
Publikované: 27.3.2020
Dnes sa presunieme zo stredozápadu do Južnej Karolíny, konkrétne do mesta Charleston, kde okúsime romantický závan amerického Juhu.

USA, Severná Karolína: Raleigh – mesto zelene a histórie II
Publikované: 24.4.2020
Dnešné pokračovanie v poznávaní Raleighu začneme návštevou detského múzea Marbles Kids Museum, kde si určite užijú aj dospelí. Múzeum je totiž plné rôznych interaktívnych exponátov. Napríklad na takom „hudobnom ihrisku“ TreeTunes môžu deti vytvárať rôzne hudobné melódie a vyskúšať si nástroje ako xylofón, bendžo, zvonky a ďalšie. V miestnosti STEMOsphere môžu deti preskúmať taje matematiky a skladať rôzne puzzle. V detskej záhrade sa dozvedia, ako sa starať o rastliny a prírodu. Čerešničkou na torte je kinosála s technológiiou IMAX s viac než 21 metrov širokým plátnom, kde sa premietajú populárno-náučné filmy.

USA, Južná Karolína: Charleston – prvenstvo
Publikované: 10.4.2020
Dnes navštevujeme Charleston už po tretí raz. Než vyrazíme do ulíc, povieme si ešte niekoľko zaujímavostí.

USA, Južná Karolína: Charleston – miestne múzea
Publikované: 3.4.2020
V minulom dieli sme spoločne preskúmali miesta odkazujúce na plantážnictvo, ktoré po dlhú dobu tvorilo významný segment hospodárstva amerického Juhu.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

3.6.2020
Gemersko-malohontské múzeum vás pozýva na výstavu s názvom Bionika – príroda na to prišla prvá, ktorá je zameraná na prírodu ako nevyčerpateľný zdroj inšpirácie a poznatkov pre techniku, architektúru aj dizajn.
1.6.2020
Sliezskoostravský hrad ožije živou hudbou od 19. 6. do 18. 7.2020! Takmer dve desiatky kapiel zahrajú v pokoronavírusovej premiére. Tešiť sa môžete na jednodenné koncerty zvučných mien – Monkey Business, Chinaski, David Koller, Pokáč, Wohnout, Bára Poláková, Anna K., Kali a Peter Pann. Z tvrdších žánrov to budú kapely Citron a Lautr, Trautenberk, Horkýže Slíže, Zakázaný ovoce, Vypsaná fixa. Špecialitou bude minifestival Metal!!!, kde zahrajú lokálne kapely Malignant Tumour, Silent Stream of Godless Elegy, Antigod, Primary Resistance, Postcards from Arkham, Dead Carnage a cezpoľní Gutalax.
29.5.2020
Dnes vám prinášame druhú časť tých (podľa nás) najzaujímavejších medzinárodných či svetových dní podľa kalendára (mesiace júl až december), bez ktorého sa ani v súčasnej dobe nezaobídeme.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - TANZÁNIA (ZANZIBAR):

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 4. 6. 2020
sviatok:Lenka
dnes:
štvrtok 4.6.
25 °C
zajtra:
piatok 5.6.
17 °C