www.infoglobe.sk » Omán – výprava do Wadi Shab so zastávkou pri Bimmah Sinkhole

Omán – výprava do Wadi Shab so zastávkou pri Bimmah Sinkhole

Publikované: 20.4.2020
Sultanát Omán ponúka mnoho krás a my sa dnes vypravíme do jednej z najúžasnejších scenérií tejto krajiny. Pokiaľ totiž budete chcieť v Ománe zažiť divoké dobrodružstvo, vyrazte do niektorého z kaňonov. My sme si vybrali Wadi Shab, vďaka jeho dostupnosti na juh od Maskatu a na spiatočnej ceste sa zastavíme aj pri Bimmah Sinkhole.

most pri Wadi Shab

Pod veľkým mostom nás víta stádo kôz a tiež miestni, ktorí nás za úplatu malou loďkou prevezú na druhý breh. Tu začína pešia cestička. Teplota stúpa a nenájdete tu veľa miest, kde by sa dalo schovať pred slnkom. Je dobré mať so sebou veľkú zásobu vody. Cez túto fascinujúcu scenériu ideme asi 40 minút, po ceste môžeme vidieť zavlažovacie kanály, jazierka a najrôznejšie tvary skál či hôr.

Wadi Shab   začiatok cesty do Wadi Shab

Cestou stretávame zopár turistov, ale nie je ich tu mnoho. Vodné jazierka dostali v dennom svetle priezračne tyrkysovú farbu. Cestička nás vyvedie skalnou stenou dosť vysoko a my sme nadšení, pretože za každou zákrutou sa pred nami otvárajú nové a snáď ešte krajšie výhľady. To najlepšie je ale stále pred nami. V poslednom jazierku sa totiž môžeme nielen vykúpať, ale tiež preplávať až do jaskyne s vodopádom. Do jaskyne sa vstupuje priamo z vody malou skalnou štrbinou, takže to nie je nič pre klaustrofobikov. Cestou späť teplota stúpa až k 40 stupňom Celzia a my sa začíname tešiť do klimatizovaného auta.

jazero s vodopádom   jazierka vo Wadi Shab

Bimmah Sinkhole alebo Diablova diera je prepadnutá jaskyňa s vodou, obklopená piknikovým parčíkom Hawiyat Najm. Nachádza sa asi hodinu jazdy späť na sever od Wadi Shab. Do 30 metrov hlbokej jamy vedú pohodlné schody. Väčšina miestnych sa len korzuje parkom a dole do jamy sa iba díva. Vo vode už stretnete len Európanov a Američanov pracujúcich v Ománe alebo turistov z rôznych kútov sveta. Voda v jame má príjemnú teplotu na kúpanie a je plná Garra rufa rybičiek, ktoré sa na vás, akonáhle sa na chvíľku prestanete hýbať, hladne vrhajú. Okrem plavcov si zastávku pri jame užijú aj lezci, na stenách bývalej jaskyne sa totiž dobre lezie. Pokiaľ sa tu chcete aj okúpať, tak vzhľadom na prítomnosť miestnych je vhodné obliecť si krátke nohavice a dámy aj tričká. Pretože ako isto viete, Omán je moslimskou krajinou.

Diablová diera

Wadi Shab nám pripravilo asi jeden z najkrajších a najnezabudnuteľnejších zážitkov z celého Ománu. Pokiaľ by ste ich chceli navštíviť viac, tak je to možné. V Ománe je mnoho kaňonov a za zmienku stoja napríklad Wadi Tiwi, Wadi Al Arbeieen alebo Wadi Bani Khalid.

GPS: 22°50'21.1"N 59°14'41.8"E

 

Text a foto: Veronika Kocmanová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Omán, Maskat: Prehliadka rozprávkového hlavného mesta
Publikované: 27.4.2020
Omán je jednou z najfascinujúcejších krajín Arabského polostrova, ktorú som mala možnosť navštíviť. Už na letisku v Maskate nás prekvapuje čistota, okázalosť a milá povaha miestnych ľudí. Hlavné mesto má asi 4,5 milióna obyvateľov, žije tu viac než tretina populácie celého Ománu. Maskat je sídlom sultána, vlády aj parlamentu. Maskat je politickým, hospodárskym aj kultúrnym centrom Ománu.

Omán: Al-Hamra, Misfat – starobylé mestečká krajiny púšte a zelených oáz
Publikované: 4.5.2020
Dnes sa spolu vydáme späť v čase. Navštívime oblasť vo vnútrozemí, ktorá je vzdialená asi 2 hodiny jazdy od hlavného mesta Maskatu. Jedná sa o starobylé mestečká Al-Hamra a Misfat Al-Abreyeen. Zaparkujeme a všade je pusto a prázdno.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

25.5.2020
Do 9. ročníka udeľovania cien o najobľúbenejší hotel roka Czech Hotel Awards 2020 sa zapojilo viac než 1200 hotelov. Poslaním organizátorov je vytvorenie zodpovednej platformy, ktorá prepojuje, oceňuje a podporuje všetkých hotelierov pristupujúcich k svojmu podnikaniu s otvorenou mysľou a láskyplným srdcom. Táto vízia nadobúda na význame najmä v súčasnom dianí.

22.5.2020
Všetci milovníci múzeí sa môžu tešiť na postupné otváranie týchto klenotníc histórie. Návštevníkov čakajú mnohé výstavy, tematické prehliadky, ako aj stále expozície.
20.5.2020
Praha je nádherná počas všetkých ročných období. Nateraz je navyše poloprázdna! Ponúka zážitky nielen pre milovníkov historických pamiatok a kultúry, ale aj pre tých, ktorí radi trávia čas v prírode. Preto vám prinášame niekoľko tipov na potulky po krásnych pražských parkoch.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - VENEZUELA a PARAGUAJ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 25. 5. 2020
sviatok:Urban
dnes:
pondelok 25.5.
15 °C
zajtra:
utorok 26.5.
17 °C