www.infoglobe.sk » Omán: Al-Hamra, Misfat – starobylé mestečká krajiny púšte a zelených oáz

Omán: Al-Hamra, Misfat – starobylé mestečká krajiny púšte a zelených oáz

Publikované: 4.5.2020
Dnes sa spolu vydáme späť v čase. Navštívime oblasť vo vnútrozemí, ktorá je vzdialená asi 2 hodiny jazdy od hlavného mesta Maskatu. Jedná sa o starobylé mestečká Al-Hamra a Misfat Al-Abreyeen. Zaparkujeme a všade je pusto a prázdno.

Al-Hamra

Pred štyrmi storočiami sa migrujúce severoarabské kmene usadzovali v horách okolo Nizwy, konzervatívneho islamského mesta na kraji púšte zvanej Prázdny priestor. Táto oblasť sa vraj v dávnych dobách nazývala Mezoun – „plný tečúcej vody“. Je to rajská krajina, kde aj v horách rastú datľové palmy, pretože tu majú dostatok vody a tepla. Tu, v blízkosti najvyšších ománskych hôr, sa usadil kmeň Al-Abri a pod kamenným masívom skál sa z hliny zrodila dedina Al-Hamra al-Abreyeen. Nepálená hlina je prastarým stavebným materiálom, ktorý ľudia používajú už od nepamäti. Až 400 ročné domy, ktorých stropy sú z palmových kmeňov a lístia, patria medzi najstaršie v Ománe. Stará Al-Hamra je dnes ale bez života a rozpadá sa. Suché ománske podnebie síce svedčí hlineným stavbám, no bez pravidelných opráv sa stav domov neustále zhoršuje. Obyvatelia si vďaka výhodným štátnym programom v poslednej dobe postavili v údolí nové domy a vedľa mŕtveho starého mesta sa rozširuje moderné mesto. Pokiaľ sa pozriete na Al-Hamru z vyhliadky, fascinuje vás kontrast hôr, oázy a hlineného mesta.

pohľad na Al-Hamru

O stovky metrov vyššie, schované za skalami, je ďalšie sídlo kmeňa Al-Abri – Misfat Al-Abreyeen, z kameňa postavená horská oáza plná paliem. Po príjazde si môžete všimnúť nápisy, aby ste zahalili svoje ramená a kolená, pretože na tomto mieste stále žijú konzervatívny ľudia. Môžeme tu vidieť unikátny zavlažovací systém Aflaj. Aflaj je systém piatich starodávnych zavlažovacích kanálov zvaných faleje, zapísaných do zoznamu UNESCO a budovaných od roku 500 n. l. V Ománu je v súčasnosti okolo 3000 zavlažovacích kanálov, ktoré samospádom rozvádzajú vodu prameniacu v podzemí na poľnohospodárske políčka a do dedín. Archeologické nálezy naznačujú, že tento systém existoval už okolo roku 2500 pred n. l. Prechádzame sa po kanáloch v tieni paliem, panuje tu úplný pokoj, keď odrazu počujeme zvolávanie k modlitbe. V oáze ako z rozprávky je to neobyčajný zážitok. Zelené datľové palmy tu ostro kontrastujú s okolitými žltohnedými vyprahnutými skalami, z ktorých vyviera mohutný prameň. Ten je zdrojom všetkého tunajšieho života.

Misfat   rozpadnuté domy v Misfate

oáza

Tento výlet vrelo odporúčam spojiť s návštevou preslávenej Nizwy a hradu Bahla. Už samotná cesta autom je veľkým dobrodružstvom. Po ceste môžete stretnúť ťavy, ktoré sa potulujú okolo cesty. A to u nás v Európe len tak nezažijete.

ťavy pri ceste

GPS: 23°07'15.6"N 57°16'55.2"E

Text a foto: Veronika Kocmanová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Omán – oáza Arabského polostrova
Publikované: 11.9.2017
Ideálna destinácia pre všetkých, ktorí majú radi piesok a hory a nechcú stráviť dovolenku na jednom mieste. Tejto krajine vládne osvietený absolutista sultán Kabus a väčšinovým náboženstvom je Islam. Žije tu približne dva milióny Ománčanov a spolu s nimi ďalšie dva milióny zahraničných pracovníkov, väčšinou z Indie a Pakistanu.

Omán – výprava do Wadi Shab so zastávkou pri Bimmah Sinkhole
Publikované: 20.4.2020
Sultanát Omán ponúka mnoho krás a my sa dnes vypravíme do jednej z najúžasnejších scenérií tejto krajiny. Pokiaľ totiž budete chcieť v Ománe zažiť divoké dobrodružstvo, vyrazte do niektorého z kaňonov. My sme si vybrali Wadi Shab, vďaka jeho dostupnosti na juh od Maskatu a na spiatočnej ceste sa zastavíme aj pri Bimmah Sinkhole.

Omán, Maskat: Prehliadka rozprávkového hlavného mesta
Publikované: 27.4.2020
Omán je jednou z najfascinujúcejších krajín Arabského polostrova, ktorú som mala možnosť navštíviť. Už na letisku v Maskate nás prekvapuje čistota, okázalosť a milá povaha miestnych ľudí. Hlavné mesto má asi 4,5 milióna obyvateľov, žije tu viac než tretina populácie celého Ománu. Maskat je sídlom sultána, vlády aj parlamentu. Maskat je politickým, hospodárskym aj kultúrnym centrom Ománu.

Omán: Pevnosti, kam sa pozrieš
Publikované: 2.10.2017
V Ománe môžete vidieť niekoľko pevností, jedna z nich je v Nizwe, kde sa nachádza aj slávny bazár a predajňa chalvy. Pozor, otváracie hodiny sa riadia teplom. Na souk sa vydajte dopoludnia, odpoludnia sú predajne pre vysoké teploty zatvorené.

Omán: Sur – koloniálne mestečko, preteky tiav a skutočná púšť
Publikované: 9.10.2017
Sur je krásne mesto s koloniálnou architektúrou. Rozkladá sa pri mori na niekoľkých výbežkoch, občas vám cestu prekríži kopec, zátoka a podobne, ale nezúfajte, miestni vám vždy radi poradia alebo vás zavedú na správny koniec mesta. V Sure nepoužívajú názvy ulíc, preto sa vždy pýtajte na konkrétne miesto. Nájdete tu niekoľko trhov, vrátane rybieho. Taktiež sa tu dá navštíviť lodenica, kde vyrábajú morské koráby, ktoré vyzerajú ako z doby Krištofa Kolumba. Jedná sa o ručnú prácu a vyrobenie jednej lode trvá niekoľko mesiacov.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
3. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčekový kancelársky balíček od portálu Infoglobe

Aktuality:

15.1.2021
Na území Slovenska je v súčasnosti vybudovaných viac ako 600 náučných trás a chodníkov, pričom sa ich počet stále mení (rastie). Keďže náučné chodníky nebudujú iba štátne a samosprávne inštitúcie, ale aj rôzne občianske združenia, absentuje centrálna databáza náučných chodníkov s relevantnými informáciami dostupnými širokej verejnosti.
13.1.2021
Agentúra Henley & Partners aj tento rok zostavila rebríček najsilnejších pasov sveta na základe počtu krajín, ktoré môže navštíviť držiteľ pasu bez nutnosti vybavovania povolení a platenia víz. Samozrejme v roku 2021 bude vysoko pravdepodobná nutnosť preukázania vakcinácie, ktorá bude požadovaná, ako jednotlivými štátmi, tak aj prepravnými spoločnosťami.
11.1.2021
Svetoznáme vydavateľstvo turistických sprievodcov - Lonely Planet predstavilo druhé vydanie tých najzaujímavejších miest na našej planéte, ktoré by sme mali tento rok resp. keď pominú cestovateľské obmedzenia určite navštíviť.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 15. 1. 2021
sviatok:Dobroslav
dnes:
piatok 15.1.
-2 °C
zajtra:
sobota 16.1.
-4 °C