www.infoglobe.sk » Omán, Maskat: Prehliadka rozprávkového hlavného mesta

Omán, Maskat: Prehliadka rozprávkového hlavného mesta

Publikované: 27.4.2020
Omán je jednou z najfascinujúcejších krajín Arabského polostrova, ktorú som mala možnosť navštíviť. Už na letisku v Maskate nás prekvapuje čistota, okázalosť a milá povaha miestnych ľudí. Hlavné mesto má asi 4,5 milióna obyvateľov, žije tu viac než tretina populácie celého Ománu. Maskat je sídlom sultána, vlády aj parlamentu. Maskat je politickým, hospodárskym aj kultúrnym centrom Ománu.

Požičanie auta je najlepší spôsob, ako sa tu pohybovať a spoznávať krajinu. Cesty a diaľnice sú na vysokej úrovni. Cieľom číslo jedna dnešného dňa je známa mešita sultána Kábúsa (Sultan Qaboos Grand Mosque). Vo vnútri nájdete jeden z najväčších lustrov na svete, ktorý váži asi 25 ton, a najdlhší tkaný koberec sveta. Vstupné sa neplatí, ale treba mať zahalené ruky, nohy a ženy aj vlasy.

mešita sultána Kábúsa

Po prehliadke sa vydávame k Royal Opera House Maskat. Táto unikátna stavba je skutočnou raritou. Najbližší operný dom je totiž až v dvetisíc km vzdialenej Káhire. Využívame možnosť prehliadnuť si operu aj z vnútra. Galérie obopínajú celý vestibul a je z nich možné navštíviť rôzne salóniky zariadené krásnym nábytkom. Nájdete tu aj vitríny, v ktorých sú uložené historické hudobné nástroje, a na stenách visia zaujímavé obrazy. Keď vstúpime okolo pestro odetých uvádzačiek, sme ohromení jeho monumentalitou, zdobnosťou, ale zároveň útulnosťou navodenou drevenou výzdobou. Pohodlné sedadlá sú vybavené najnovším multimediálnym systémom firmy Marconi s veľkými displejmi s informáciami a prekladom spievaného textu v arabčine a angličtine.

Royal Opera House Muscat

interiér opery   interiér opery

Ďalším zaujímavým miestom, ktoré odporúčame v Maskate navštíviť, je miestny trh. Vravia mu Mutrah Souq. Je plný zlata, elektrických spotrebičov, oblečenia, korenia a suvenírov. Ak neviete, čo a kde nakúpiť pre svojich blízkych, tu ste na správnej adrese. Pripravte sa na zjednávanie. Asi najlepším suvenírom, ktorý tu môžete kúpiť, je pravé ománske kadidlo. Nájdete ho v takmer každom stánku a po celom trhu krásne rozvoniava. Zastavujeme sa aj pri paláci Al Alam, kde sídli miestny sultán. Budova mi pripomína vesmírnu loď. V blízkosti prístavu si môžete odpočinúť v parku Al-Riyam. Ten je zaplnený miestnymi ľuďmi, ktorí si užívajú voľný deň. Nájdete tu atrakcie pre deti, predávajú tu miestne produkty, prezentujú remeslá, rodiny si tu robia pikniky v tráve. Na kopci sa nachádza vyhliadka v tvare kadidelnice.

Mutrah Souq

My sme za celý deň v tomto meste nestretli žiadnych iných turistov, čo je úplne neuveriteľné. Či už si na prehliadku Maskatu vyhradíte deň alebo dva, určite nevynechajte vyššie uvedené zaujímavosti. Stojí za to ich vidieť!

park s vyhliadkou v tvaru kadidelnice

GPS: opera 23°36'52.0"N 58°28'07.2"E

Text a foto: Veronika KocmanováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Omán – oáza Arabského polostrova
Publikované: 11.9.2017
Ideálna destinácia pre všetkých, ktorí majú radi piesok a hory a nechcú stráviť dovolenku na jednom mieste. Tejto krajine vládne osvietený absolutista sultán Kabus a väčšinovým náboženstvom je Islam. Žije tu približne dva milióny Ománčanov a spolu s nimi ďalšie dva milióny zahraničných pracovníkov, väčšinou z Indie a Pakistanu.

Omán: Al-Hamra, Misfat – starobylé mestečká krajiny púšte a zelených oáz
Publikované: 4.5.2020
Dnes sa spolu vydáme späť v čase. Navštívime oblasť vo vnútrozemí, ktorá je vzdialená asi 2 hodiny jazdy od hlavného mesta Maskatu. Jedná sa o starobylé mestečká Al-Hamra a Misfat Al-Abreyeen. Zaparkujeme a všade je pusto a prázdno.

Omán – výprava do Wadi Shab so zastávkou pri Bimmah Sinkhole
Publikované: 20.4.2020
Sultanát Omán ponúka mnoho krás a my sa dnes vypravíme do jednej z najúžasnejších scenérií tejto krajiny. Pokiaľ totiž budete chcieť v Ománe zažiť divoké dobrodružstvo, vyrazte do niektorého z kaňonov. My sme si vybrali Wadi Shab, vďaka jeho dostupnosti na juh od Maskatu a na spiatočnej ceste sa zastavíme aj pri Bimmah Sinkhole.

Omán: Pevnosti, kam sa pozrieš
Publikované: 2.10.2017
V Ománe môžete vidieť niekoľko pevností, jedna z nich je v Nizwe, kde sa nachádza aj slávny bazár a predajňa chalvy. Pozor, otváracie hodiny sa riadia teplom. Na souk sa vydajte dopoludnia, odpoludnia sú predajne pre vysoké teploty zatvorené.

Omán: Sur – koloniálne mestečko, preteky tiav a skutočná púšť
Publikované: 9.10.2017
Sur je krásne mesto s koloniálnou architektúrou. Rozkladá sa pri mori na niekoľkých výbežkoch, občas vám cestu prekríži kopec, zátoka a podobne, ale nezúfajte, miestni vám vždy radi poradia alebo vás zavedú na správny koniec mesta. V Sure nepoužívajú názvy ulíc, preto sa vždy pýtajte na konkrétne miesto. Nájdete tu niekoľko trhov, vrátane rybieho. Taktiež sa tu dá navštíviť lodenica, kde vyrábajú morské koráby, ktoré vyzerajú ako z doby Krištofa Kolumba. Jedná sa o ručnú prácu a vyrobenie jednej lode trvá niekoľko mesiacov.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
3. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčekový kancelársky balíček od portálu Infoglobe

Aktuality:

15.1.2021
Na území Slovenska je v súčasnosti vybudovaných viac ako 600 náučných trás a chodníkov, pričom sa ich počet stále mení (rastie). Keďže náučné chodníky nebudujú iba štátne a samosprávne inštitúcie, ale aj rôzne občianske združenia, absentuje centrálna databáza náučných chodníkov s relevantnými informáciami dostupnými širokej verejnosti.
13.1.2021
Agentúra Henley & Partners aj tento rok zostavila rebríček najsilnejších pasov sveta na základe počtu krajín, ktoré môže navštíviť držiteľ pasu bez nutnosti vybavovania povolení a platenia víz. Samozrejme v roku 2021 bude vysoko pravdepodobná nutnosť preukázania vakcinácie, ktorá bude požadovaná, ako jednotlivými štátmi, tak aj prepravnými spoločnosťami.
11.1.2021
Svetoznáme vydavateľstvo turistických sprievodcov - Lonely Planet predstavilo druhé vydanie tých najzaujímavejších miest na našej planéte, ktoré by sme mali tento rok resp. keď pominú cestovateľské obmedzenia určite navštíviť.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 15. 1. 2021
sviatok:Dobroslav
dnes:
piatok 15.1.
-2 °C
zajtra:
sobota 16.1.
-4 °C