www.infoglobe.sk » Japonsko: Nakupovanie v metropoly

Japonsko: Nakupovanie v metropoly

Publikované: 29.8.2012
Snáď každý turista, ktorý v Japonsku vlezie do obchodu so suvenírmi, sa musí veľmi snažiť, aby nevykúpil všetky predmety, ktoré takýto obchodík ponúka. Lákajú ho farebné vejáre, keramika, kimona, reprodukcie tradičných japonských drevorezov, tisíce predmetov s roztomilými vzorčekmi a samozrejme všadeprítomná Hello Kitty.

Nie je ľahké tomu odolať. A batožina, ktorú si potom takýto turista odváža domov, obvykle váži omnoho viac, než je pre prepravu lietadlom povolené.

Nakupovať v Japonsku sa však dajú aj iné veci než darčekové predmety. V čase, kedy muži pracujú a nie sú doma, vyrážajú si ich manželky obhliadnuť, čo nového dorazilo do obchodných domov s módou. Odpoludnia sa k nim potom ešte pridávajú teenageri, ktorým skončila škola. Nákupné štvrte tak praskajú vo švíkoch.   

Nakupovanie v Tokiu

Asi najznámejší obchodný dom v Tokiu stojí na Šibuje. Hovorí sa mu Dom 109 a sú tu umiestnené desiatky obchodov s tou najrozmanitejšou módou, akú si len viete predstaviť. Na jednej strane tu majú seriózne modely pre sekretárky a firemné pracovníčky, na druhej strane tu je možné zohnať aj oblečenie pre teenagerov, najrôznejšiu street módu. Pozriete sa doprava – obchod plný čipkovaných odevov, trblietavých sukienok s volánikmi a ružových črievičiek. Pozriete sa doľava – čierne kožené bundy pobité železnými cvokmi, sukne s reťazami a ťažké topánky. A pred každým obchodom stoja dve predavačky oblečené do modelov príslušného obchodu na áčkovom rebríku a do éteru vykrikujú, aký tovar je práve v akcii. A to pokiaľ možno tak, aby prekričali predavačky z vedľajšieho obchodu. Možno si poviete, že nie je možné, aby človeka po pár minútach nakupovania nerozbolela hlava, ale Japonky to zvládajú na jednotku. Labzujú pomedzi regály a euforicky vykrikujú, keď sa im podarí ukoristiť nejaký obzvlášť pekný kúsok. Občas sa dá medzi nimi uzrieť nejakého zblúdilého muža, ktorý sprevádza svoju priateľku. Takéto predstavenie by si človek nemal nechať ujsť, ani keby si v konečnom dôsledku nič nekúpil.

TokioTokioNakupovanie v Tokiu

Tí, ktorí berú nákupy vážne a potrpia si na luxusné značky, zase iste neminú Ginzu, tokijskú štvrť, ktorá je preslávená svojimi luxusnými obchodmi, drahými kaviarňami a vysokými cenami. Ak japonská firma sídli na Ginze, tak s ňou treba počítať. Turista, ktorý vystúpi na Ginze z metra a rozhliadne sa okolo seba, ihneď cíti, že sa ocitol na mieste, kde si kúpi kávu trikrát drahšie než kdekoľvek inde. Biznismeni, ktorí ho míňajú, chodia v na mieru šitých oblekoch, ženy sa pýšia luxusnými šperkmi. Ulice sú plné obchodov prvotriednych svetových značiek a všetko sa tak nejako leskne viac než normálne. Ulicami prechádzajú červené taxíky a zapadnutých, malých uličiek je tu pomenej. Každý druhý človek telefonuje. Tí, ktorí netelefonujú, sa aspoň tvária dôležito.  

TokioTokioTokio

Tokio

Pokiaľ si plánujete kúpiť farebné oblečenie, cédečka s populárnou hudbou a plagáty japonských spevákov, ktoré by ste si vedeli zohnať napríklad na Haradžuku, na Ginze ste na zlej adrese. Ale pokiaľ si chcete užiť chvíľku luxusu a dať si kávu na jednej z najdrahších tried na svete, tak by ste lepšie miesto hľadali len ťažko.

Tokio

Turistom sa dosť často stáva, že po príchode z Japonska vybalia z kufru predmety, ktoré kúpili v záchvate nadšenia z japonskej kultúry a ktoré už nikdy nevytiahnu zo skrine. Čo medzi také veci patrí? V prvom rade kimono. Česká verejnosť rozhodne nereaguje na ženu oblečenú do kimona tak pokojne, ako verejnosť japonská. (Na tradičnú japonskú obuv reagujú Česi lepšie, pretože im pripomína žabky.) Aj dnes sa turistovi v Japonsku celkom bežne môže stať, že stretne ženu, ktorá kráča oblečená práve do kimona. Avšak pozor. Vo väčšine prípadov sa nejedná o gejšu!

Tokio

Druhá vec, ktorá obvykle končí v batožine, je priehľadný, plastový dáždnik, ktorý sa v dá lete v Japonsku kúpiť na každom rohu, pretože tam často prší. Avšak pozor! Na letisku si pracovníci kontroly dosť často myslia, že tieto dáždniky nie sú nič iného než smrtiaca zbraň, pretože sa nedajú poriadne narvať do kufra. A pokiaľ si nekúpite plastový dáždnik, určite sa zamilujete do nejakého čipkovaného slnečníka, aké Japonky nosia, aby sa chránili pred slnkom. A pokiaľ vás nedostane ani slnečník, ani dáždnik, zaručene si vás získa keramika, roztomilé peňaženky v tvaru mačacej hlavy, slamené klobúky, sušienky s morskou riasou alebo aspoň čajová zmrzlina. Tú si ale asi ťažko poveziete domov.

Tokio

TokioTokioTokio

Text/foto: Anna Jarchovská

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Japonsko: Tokio a jeho životný štýl
Publikované: 15.8.2012
Tokio. Mesto, kde vedľa seba žijú školáci v staromódnych uniformách, vymódené paničky, ktoré trávia dopoludnia v nákupných domoch, po parkoch a všemožných kútoch mesta sa flákajúca mládež, skejťáci s farebnými vlasmi, dievčatá s umelými riasami a dvadsaťcentimetrovými podpätkami, psíky navlečené do minikimon a samozrejme všadeprítomní biznismeni, takzvaní sararímani.

Japonsko, Macumoto - Vraní hrad
Publikované: 30.1.2015
Do tretice sa pozrieme do Japonska na jeden z najslávnejších hradov. V Macumoto, hlavnom meste prefektúry Nagano, stojí hrad, ktorý sa pre svoj vzhľad prezýva Vraní. Trocha neobvyklé, ale nestojí na žiadnej hore, ani nie je obklopený riekami, ale leží na planine. Postavený bol v polovici 16. storočia, teda v podobnom období ako Ósacký hrad a aj tu zohrala svoju úlohu postava Hidejošiho Tojotomiho.

Japonsko: Hrad Himedži – samurajská pevnosť
Publikované: 23.1.2015
Tento týždeň ešte zostaneme na druhej strane našej planéty, aby sme sa pozreli do ďalšieho monumentálneho japonského hradu.

Japonsko V. - Tokio, Asakusa a chrám Sensódži
Publikované: 7.10.2013
Keď som v rámci pracovnej cesty zavítala do Japonska, nemala som príliš veľa času na prehliadku pamiatok. Dostala som ale jeden deň bez práce vyhradený na to, aby som ho strávila v hlavnom meste Japonska, v Tokiu.

Japonsko IV. – Prvé zoznámenie s Tokiom, Tokijská univerzita
Publikované: 30.9.2013
Keď som sa v rámci pracovnej cesty dostala do Japonska, nemala som na jeho prehliadku príliš veľa času. Bývala som a pracovala v Jokohame, ale neďaleké hlavné mesto, Tokio, som si rozhodne nemohla nechať ujsť.

Japonsko III. - Jokohamské Čínske mesto a záhrada Senkeien
Publikované: 23.9.2013
Pracovná cesta ma priviedla v máji tohto roku, roku 2013, do Jokohamy, veľkého prístavného mesta ležiaceho na pobreží Tokijského zálivu. Už som si vo voľnej chvíli stihla prehliadnuť pobrežnú časť Jokohamy, ale zo zvyšku som zatiaľ viac než príjemný Jokohamský park nevidela.

Japonsko II. - V Jokohame v prístave, park Jamašita a Jokohamský park
Publikované: 16.9.2013
Pracovná cesta ma priviedla do Jokohamy, hlavého mesta japonskej prefektúry Kanagawa, ktorá leží asi 30 kilometrov od Tokia na západnom pobreží Tokijského zálivu. Miesto mojich pracovných povinností bolo alokované do krásnej historickej budovy Red Brick Wirehouse (Yokohama Akarenga Sōko), ktorá stojí na pobreží, hneď vedľa prístavu.

Japonsko I. - Do Japonska, do Jokohamy, do hotela…
Publikované: 15.9.2013
Stalo sa mi, že v rámci pracovnej cesty som dostala príležitosť vycestovať do vysnívanej krajiny, do Japonska. Vysnívanej preto, že už jedenásť rokov pomocou praktikovania bojového umenia aikido objavujem jeho kultúru, ktorou som fascinovaná.

Japonsko, Osaka: Kuchyňa Japonska
Publikované: 8.3.2013
Ako vyzerá jedno z najväčších a najvýznamnejších miest?

Viete, že? Hashima - japonský ostrov duchov
Publikované: 20.1.2013
Neďaleko jedného z najvýznamnejších tichomorských prístavov, japonského Nagasaki, sa nachádza jedno z najpodivnejších miest sveta - ostrov Hashima. Aký bol osud jedného z najhustejšie obývaných miest sveta, ktoré sa dnes stalo pomníkom tisícov mŕtvych baníkov v uhoľných baniach kdesi v jeho hlbinách.

Japonsko: Prírodné symboly
Publikované: 17.10.2012
Existujú veci, na ktoré sú Japonci nesmierne pyšní. Vzhľadom na to, že Japonsko po dlhú dobu svojej histórie neudržovalo takmer žiadne kontakty s pevninou, a tak sa vyvíjalo v ústraní, vyvinul sa tu okrem špecifickej japonskej kultúry, zvykov a jazyka aj určitý pocit vlastnej výnimočnosti.

Japonsko: Svet zábavy
Publikované: 10.10.2012
Ako vyzerá nočné Tokio v piatok a v sobotu v noci? Úplne inak než vo dne. Dokonca by sa dalo povedať, že sa jedná o úplne iné mesto. Ulice sa rozžiaria svetlami, nápismi a vývesné tabule ožijú vďaka farebnej žiari neónových žiaroviek. Dievčatá si oblečú sukne o desať až pätnásť čísiel kratšie než normálne, na tvár si nanesú vrstvu make-upu, nalepia si umelé riasy a vyrazia do klubov. Kam presne?

Japonsko: Stretnutie s históriou
Publikované: 3.10.2012
Japonská história nepatrí práve k bežne diskutovaným témam. De facto sa toho o nej medzi ľuďmi mnoho nevie. Pokiaľ sa pokúsite zaviesť na ňu reč, väčšine ľudí sa vybavia udalosti druhej svetovej vojny. My ostatní si spomenieme na samurajov, udatných bojovníkov s katanou, samurajským mečom, a gejše, ktoré sú nanešťastie dodnes v podvedomí ľudí zaškatuľkované ako prostitútky.

Japonsko: Porovnanie s Českom
Publikované: 26.9.2012
Aký je hlavný rozdiel medzi Japonskom a Českom? Prekvapivo jedna z najčastejších otázok, ktorú počúvam. Ako keby snáď na ňu existovala odpoveď. Ako ja s obľubou vravievam, v Japonsku je všetko iné. Aj vzduch je tam iný, než ten, na ktorý sme zvyknutí. A nie je to len odlišný vzduch, čo nám japonská príroda ponúka.

Japonsko: O nástrahách ubytovania
Publikované: 19.9.2012
Pri cestovaní po Japonsku sa turista veľmi ľahko primotá do zvláštnych či komických situácií. Medzi tie najklasickejšie, ktoré si zažije každý, patrí samozrejme zablúdenie, čakanie na vlak na koľaji, ktorá je zrušená, alebo rozčarovanie nad verejnými toaletami.

Japonsko: Niečo o pocitoch
Publikované: 12.9.2012
Niektorí z nás si myslia, že Japonci akosi maskujú svoje pocity, že ich uzamykajú kdesi hlboko v sebe. Že sa len neustále ukláňajú a usmievajú, že sa chovajú strojene. Že sú „naprogramovaní“, aby dobre a tvrdo pracovali pre svoju firmu, rodinu a pre Japonsko. A že snáď ani žiadne pocity nemajú. Na to existuje len jedna odpoveď.

Japonsko: Tradičné jedlo
Publikované: 5.9.2012
Čo si predstavíte, keď sa povie japonské jedlo? Nepoznám človeka, ktorý by si nepredstavil surovú rybu a ryžu. Mnoho ľudí sa mylne domnieva, že Japonci nič iného okrem týchto dvoch potravín nejedia. A predstava týždňov, počas ktorých by sa mali stravovať len surovou rybou a ryžou ich potom často donúti, aby si so sebou na cestu do Japonska pribalili napr. „uherák“.

Japonsko: Doprava po Japonsku
Publikované: 22.8.2012
Tokijské metro, medzimestské vlaky, Šinkansen. Zmes zastávok a tunelov, stovky staníc a tisíce Japoncov, ktorí sa hemžia medzi turniketmi, nástupišťami a vlakmi. Pri tejto predstave turistom často nebýva do spevu.

Japonsko – krajina budúcnosti i tisícročných tradícií– VIDEO
Publikované: 13.12.2016
Na mape vyzerá ako nenápadné súostrovie na východe Ázie, no v skutočnosti to je krajina s neuveriteľne pestrou históriou, úžasnými tradíciami, nádhernou prírodou a obrovskou ekonomickou silou. Pred prvou cestou do Japonska môžete čakať čokoľvek, ale buďte si istí, že vás prekvapí. Možno omnoho viac, než si myslíte.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky

1. 3. – 30. 4. 2019
1. cena:
Balíček prekvapení z Divadla Nová scéna
2. cena:
Knižná publikácia Madagaskar - moja láska
3. cena:
Dve vstupenky na komédiu s pesničkami - KLIMAKTÉRIUM... a čo?
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci vo Villa Credo , Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Balíček kozmetiky od spoločnosti ALDA SLOVAKIA
3. cena redakcie:
Bluetooth reproduktor JBL GO 2

Aktuality:

20.4.2019
Zahájenie v poradí už ôsmej litomyšlskej kúpeľnej sezóny prebehne od stredy 24. do nedele 28. apríla. Po roku opäť kúpeľná promenáda ožije slávnostným sprievodom, ale tiež hudobnou a divadelnou produkciou. Chýbať nebudú ani obľúbené kúpeľné pramene, kúpeľné lavičky, výstava historických vozidiel a prvorepublikové žandárstvo.
19.4.2019
Pozývame vás na výstavu bonsajov v Botanickej záhrade UPJŠ v Košiciach, ktorá sa uskutoční od 26. apríla do 1. mája 2019.
18.4.2019
Ornamentálne zdobená drevená chata Libušín na Pustevnách, ktorú v marci 2014 z veľkej časti zlikvidoval požiar, už získala svoju novú podobu. Do konca tohto roku má byť jej obnova úplne dokončená.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAROKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 20. 4. 2019
sviatok:Marcel