www.infoglobe.sk » Japonsko: Niečo o pocitoch

Japonsko: Niečo o pocitoch

Publikované: 12.9.2012
Niektorí z nás si myslia, že Japonci akosi maskujú svoje pocity, že ich uzamykajú kdesi hlboko v sebe. Že sa len neustále ukláňajú a usmievajú, že sa chovajú strojene. Že sú „naprogramovaní“, aby dobre a tvrdo pracovali pre svoju firmu, rodinu a pre Japonsko. A že snáď ani žiadne pocity nemajú. Na to existuje len jedna odpoveď.

Samozrejme, že ich majú. A čo je na tom pre turistu zaujímavé? Predsa to, že sa s nimi (s pocitmi) môžu aj krásne stretnúť. Do istej miery aj v neosobnom Tokiu, meste plnom kancelárií, úradov a obchodov, existujú miesta, kde vás zaplavia tisíce pocitov. 

 

Jedno z takých miest sa nachádza v areáli chrámu Zódžódži neďaleko veže Tokio Tower. Zatiaľ čo turisti vo veži z výšky hlasito obdivujú prekrásny výhľad na mesto, fotia si magickú podvečernú scenériu tisícov rozsvietených svetiel, turisti v chráme Zódžódži ticho prechádzajú medzi desiatkami stíchnutých kamenných bábik. Prečo tu asi sú? Každá má na hlave pletenú čapičku, každá má pred sebou malý veterník. Keď zafúka vietor, veterníky sa roztočia a podivnú scenériu naplní ešte podivnejší, drkotavý zvuk. Niektoré bábiky sú už takmer rozpadnuté, čapičky im padajú do strany, iné sú úplne nové, oblečené do látok z obchodov. Stoja tu ako spomienky na nenarodené deti. Mnohé z týchto bábik sú navyše obdarované darčekom pre Džizó, ochrancu nenarodených detí, ktorý takýmto deťom v posmrtnom živote pomáha. V každom dave, ktorý sa vyrojí z metra neďaleko chrámu Zódžódži, sa nájde aspoň jeden človek, ktorý ide venovať bonbón alebo darček svojmu nenarodenému dieťatku.

   

Zvyšná časť davu potom obvykle mieri k Tokio Tower, 315 metrov vysokej veži, ktorá bola postavená podľa vzoru Eiffelovky v Paríži. Dlho najvyššiu (dnes druhú najvyššiu) budovu Japonska sa oplatí navštíviť navečer. Než vás výťah vyvezie hore, nad mestom sa objavia „červánky“ (sfarbenie oblohy do červena), a keď potom na Tokio padne tma, ulice sa rozžiaria na žlto... Medzi rozsvietenými kanceláriami a bytmi sa potom kľukatia ulice a po nich sa mihajú stovky blikajúcich áut. Návšteva Tokio Tower je určite skvelým zážitkom. Okrem pocitov šťastia tu určite narazíte aj na pocity závratu, strach z výšky a nevoľnosť.

   

Ak sa vrátime k rozprávaniu o chrámoch, nedá sa nepoznamenať, že sa jedná o zvláštne, často až magické miesta. Kde sa dá skryť pred ruchom veľkomesta, kde medzi stromami pobehujú túlavé mačky, z kaluží tu pijú obrovské, čierne vtáky a okolo vás sa občas prejde skupinka mníchov. My sa modlíme v kostoloch, Japonci sa modlia v chrámoch. Prídu, poklonia sa, tlesknú, vhodia pár mincí medzi ostatné. Obľúbené je tiež písanie prianí na drevené doštičky, ktoré si musia dopredu zakúpiť, alebo nákup veštby napísanej na papieriku. Papieriky s veštbami sa losujú. Ak je veštba zlá, povesí sa na strom alebo šnúrku, aby ju vietor odvial preč.  

Jedny z najkrajších chrámov môžeme nájsť v Kjótu, ktoré začalo slúžiť ako hlavné mesto, keď v roku 794 vystriedalo starovekú Naru. Okrem mnohých architektonických pamiatok, medzi ktoré patria napríklad dva významné pavilóny, Zlatý a Strieborný, tu môžeme navštíviť bývalý cisársky palác a chrámy ako Šimogamo alebo Kamigamo.  

Okrem budhistických chrámov sa dajú v Japonsku navštíviť aj šintoistické svätyne. Mimoriadne krásna svätyňa sa nachádza v už zmieňovanej Nare, starobylom meste neďaleko Kjóta. Nara je okrem svojich chrámov, napríklad chrámu Tódaidži, ktorý je najväčšou drevenou budovou na svete, preslávená tiež voľne sa pohybujúcimi jeleňmi, ktoré sa prechádzajú parkami medzi svätyňami a chrámami.

Ďalším zaujímavým miestom, na ktorom sa Japonci snažia pocity skôr ukrývať, než ich vystavovať na obdiv, je štvrť hodinových hotelov, známa ako Dógenzaka. Dostanete sa na ňu priamo z ulice za nákupným centrom „109“ v Tokiu a jej návšteva rozhodne stojí za to, aj keď nemáte v pláne žiadny z týchto hotelov navštíviť. Prinajmenšom sa tu stretnete s tou najpraštenejšou architektúrou, akú si dokážete predstaviť.

Hotely sú koncipované ako miesto, kam môžete bez ostychu zájsť so svojou priateľkou či priateľom, na ľubovoľnú dobu obsadiť jednu z izieb a po zaplatení odísť. Pre mnoho mladých Japoncov sú tieto hotely jedinou možnosťou, ako byť aspoň na chvíľu so svojim milým či milou a zároveň sa vyhnúť vlastnému bytu, ktorý býva preplnený príbuznými. Stačí si len vybrať hotel a porovnať ceny. A prežiť trochu nutného gýča v podobe plastových plameniakov pri vchode, tabuliek s citátmi o láske a šialených názvov hotelov. Klub Jahôdka, hotel Chandra, Hotel karibský resort. Niekedy je až neuveriteľné, na aké názvy lákajú hotely svojich zákazníkov...  

Text/foto: Anna Jarchovská

Preklad: O. Maňáková



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Japonsko: Tokio a jeho životný štýl
Publikované: 15.8.2012
Tokio. Mesto, kde vedľa seba žijú školáci v staromódnych uniformách, vymódené paničky, ktoré trávia dopoludnia v nákupných domoch, po parkoch a všemožných kútoch mesta sa flákajúca mládež, skejťáci s farebnými vlasmi, dievčatá s umelými riasami a dvadsaťcentimetrovými podpätkami, psíky navlečené do minikimon a samozrejme všadeprítomní biznismeni, takzvaní sararímani.

Japonsko: Hrad Himedži – samurajská pevnosť
Publikované: 23.1.2015
Tento týždeň ešte zostaneme na druhej strane našej planéty, aby sme sa pozreli do ďalšieho monumentálneho japonského hradu.

Japonsko, Osaka - Osacký hrad
Publikované: 16.1.2015
Kedysi dávno sme uverejnili článok o jednom z najväčších japonských miest, o Osake (presný prepis z japončiny znie Ósaka). Na jeho konci sme letmo spomenuli aj miestny hrad, ktorého plocha je len o čosi málo menšia než plocha Pražského hradu.

Japonsko V. - Tokio, Asakusa a chrám Sensódži
Publikované: 7.10.2013
Keď som v rámci pracovnej cesty zavítala do Japonska, nemala som príliš veľa času na prehliadku pamiatok. Dostala som ale jeden deň bez práce vyhradený na to, aby som ho strávila v hlavnom meste Japonska, v Tokiu.

Japonsko IV. – Prvé zoznámenie s Tokiom, Tokijská univerzita
Publikované: 30.9.2013
Keď som sa v rámci pracovnej cesty dostala do Japonska, nemala som na jeho prehliadku príliš veľa času. Bývala som a pracovala v Jokohame, ale neďaleké hlavné mesto, Tokio, som si rozhodne nemohla nechať ujsť.

Japonsko III. - Jokohamské Čínske mesto a záhrada Senkeien
Publikované: 23.9.2013
Pracovná cesta ma priviedla v máji tohto roku, roku 2013, do Jokohamy, veľkého prístavného mesta ležiaceho na pobreží Tokijského zálivu. Už som si vo voľnej chvíli stihla prehliadnuť pobrežnú časť Jokohamy, ale zo zvyšku som zatiaľ viac než príjemný Jokohamský park nevidela.

Japonsko II. - V Jokohame v prístave, park Jamašita a Jokohamský park
Publikované: 16.9.2013
Pracovná cesta ma priviedla do Jokohamy, hlavého mesta japonskej prefektúry Kanagawa, ktorá leží asi 30 kilometrov od Tokia na západnom pobreží Tokijského zálivu. Miesto mojich pracovných povinností bolo alokované do krásnej historickej budovy Red Brick Wirehouse (Yokohama Akarenga Sōko), ktorá stojí na pobreží, hneď vedľa prístavu.

Japonsko I. - Do Japonska, do Jokohamy, do hotela…
Publikované: 15.9.2013
Stalo sa mi, že v rámci pracovnej cesty som dostala príležitosť vycestovať do vysnívanej krajiny, do Japonska. Vysnívanej preto, že už jedenásť rokov pomocou praktikovania bojového umenia aikido objavujem jeho kultúru, ktorou som fascinovaná.

Japonsko, Osaka: Kuchyňa Japonska
Publikované: 8.3.2013
Ako vyzerá jedno z najväčších a najvýznamnejších miest?

Viete, že? Hashima - japonský ostrov duchov
Publikované: 20.1.2013
Neďaleko jedného z najvýznamnejších tichomorských prístavov, japonského Nagasaki, sa nachádza jedno z najpodivnejších miest sveta - ostrov Hashima. Aký bol osud jedného z najhustejšie obývaných miest sveta, ktoré sa dnes stalo pomníkom tisícov mŕtvych baníkov v uhoľných baniach kdesi v jeho hlbinách.

Japonsko: Prírodné symboly
Publikované: 17.10.2012
Existujú veci, na ktoré sú Japonci nesmierne pyšní. Vzhľadom na to, že Japonsko po dlhú dobu svojej histórie neudržovalo takmer žiadne kontakty s pevninou, a tak sa vyvíjalo v ústraní, vyvinul sa tu okrem špecifickej japonskej kultúry, zvykov a jazyka aj určitý pocit vlastnej výnimočnosti.

Japonsko: Svet zábavy
Publikované: 10.10.2012
Ako vyzerá nočné Tokio v piatok a v sobotu v noci? Úplne inak než vo dne. Dokonca by sa dalo povedať, že sa jedná o úplne iné mesto. Ulice sa rozžiaria svetlami, nápismi a vývesné tabule ožijú vďaka farebnej žiari neónových žiaroviek. Dievčatá si oblečú sukne o desať až pätnásť čísiel kratšie než normálne, na tvár si nanesú vrstvu make-upu, nalepia si umelé riasy a vyrazia do klubov. Kam presne?

Japonsko: Stretnutie s históriou
Publikované: 3.10.2012
Japonská história nepatrí práve k bežne diskutovaným témam. De facto sa toho o nej medzi ľuďmi mnoho nevie. Pokiaľ sa pokúsite zaviesť na ňu reč, väčšine ľudí sa vybavia udalosti druhej svetovej vojny. My ostatní si spomenieme na samurajov, udatných bojovníkov s katanou, samurajským mečom, a gejše, ktoré sú nanešťastie dodnes v podvedomí ľudí zaškatuľkované ako prostitútky.

Japonsko: Porovnanie s Českom
Publikované: 26.9.2012
Aký je hlavný rozdiel medzi Japonskom a Českom? Prekvapivo jedna z najčastejších otázok, ktorú počúvam. Ako keby snáď na ňu existovala odpoveď. Ako ja s obľubou vravievam, v Japonsku je všetko iné. Aj vzduch je tam iný, než ten, na ktorý sme zvyknutí. A nie je to len odlišný vzduch, čo nám japonská príroda ponúka.

Japonsko: O nástrahách ubytovania
Publikované: 19.9.2012
Pri cestovaní po Japonsku sa turista veľmi ľahko primotá do zvláštnych či komických situácií. Medzi tie najklasickejšie, ktoré si zažije každý, patrí samozrejme zablúdenie, čakanie na vlak na koľaji, ktorá je zrušená, alebo rozčarovanie nad verejnými toaletami.

Japonsko: Tradičné jedlo
Publikované: 5.9.2012
Čo si predstavíte, keď sa povie japonské jedlo? Nepoznám človeka, ktorý by si nepredstavil surovú rybu a ryžu. Mnoho ľudí sa mylne domnieva, že Japonci nič iného okrem týchto dvoch potravín nejedia. A predstava týždňov, počas ktorých by sa mali stravovať len surovou rybou a ryžou ich potom často donúti, aby si so sebou na cestu do Japonska pribalili napr. „uherák“.

Japonsko: Doprava po Japonsku
Publikované: 22.8.2012
Tokijské metro, medzimestské vlaky, Šinkansen. Zmes zastávok a tunelov, stovky staníc a tisíce Japoncov, ktorí sa hemžia medzi turniketmi, nástupišťami a vlakmi. Pri tejto predstave turistom často nebýva do spevu.

Japonsko, Macumoto - Vraní hrad
Publikované: 30.1.2015
Do tretice sa pozrieme do Japonska na jeden z najslávnejších hradov. V Macumoto, hlavnom meste prefektúry Nagano, stojí hrad, ktorý sa pre svoj vzhľad prezýva Vraní. Trocha neobvyklé, ale nestojí na žiadnej hore, ani nie je obklopený riekami, ale leží na planine. Postavený bol v polovici 16. storočia, teda v podobnom období ako Ósacký hrad a aj tu zohrala svoju úlohu postava Hidejošiho Tojotomiho.

Japonsko: Nakupovanie v metropoly
Publikované: 29.8.2012
Snáď každý turista, ktorý v Japonsku vlezie do obchodu so suvenírmi, sa musí veľmi snažiť, aby nevykúpil všetky predmety, ktoré takýto obchodík ponúka. Lákajú ho farebné vejáre, keramika, kimona, reprodukcie tradičných japonských drevorezov, tisíce predmetov s roztomilými vzorčekmi a samozrejme všadeprítomná Hello Kitty.


Súvisiaca fotogaléria

Japonsko – ríša mrakodrapov, záhrad a chrámov
Japonsko je cisársky ostrovný štát vo východnej Ázii, v ktorom sa miešajú moderné technológie s t...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

27.3.2024
Portál Infoglobe vám s láskou a prianím všetkého najlepšieho želá tie najkrajšie veľkonočné dni.
Nech vám Veľká noc prinesie veľa radosti, šťastia, zdravia, pokoja i splnených cestovateľských túžob.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 29. 3. 2024
sviatok:Miroslav
dnes:
piatok 29.3.
8 °C
zajtra:
sobota 30.3.
14 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X