Japonsko I. - Do Japonska, do Jokohamy, do hotela…

Čas, ktorý mi bol vymedzený na jeho spoznávanie bol iba desať dní a to aj s cestou a s pracovnými povinnosťami, pre ktoré som sem bola vyslaná. Nie je to dlhá doba, to je pravda, ale aj za taký krátky čas sa dá všeličo stihnúť.
Letela som, spolu so svojim kolegom, dvoma lietadlami spoločnosti Aeroflot. Prvé lietadlo mierilo z pražského letiska Ruzyně, teda vlastne z letiska Václava Havla, smerom na letisko Šeremetievo v Moskve. Cesta trvala asi dve a pol hodiny. Tu sme mali ďalšie dve hodiny na prestup, po ktorom nasledoval už náročnejší let do Tokia, na letisko Narita, ktorý trval 9,5 hodiny. Na Narita airport nám chvíľu zabralo hľadanie a zisťovanie možnej dopravy ďalej, ale onedlho sme už sedeli v Narita exprese, vlaku, ktorý odváža cestovateľov z letiska do Tokia. Narita expres nás stál asi 3200 japonských jenov. 100 japonských jenov je asi jeden dolár, čo je približne dvadsať českých korún. V prepočtu nás teda lístky na Narita expres stáli asi 640 Kč. Na letisku sme si kúpili aj kartu SUICA, čo je akási permanentka, za ktorú zaplatíte najprv 2000 JPY. Z tejto ceny tvorí 500 JPY depozit za kartu a zvyšok je kredit, ktorý môžete precestovať. Keď ho prejazdíte, môžete si kartu dobyť v automatoch, ktoré nájdete na každej vlakovej zastávke. Len čo prestanete kartu potrebovať, stačí ju len vrátiť a vy dostanete späť depozit 500 JPY.
Cestou z Narita airport som sa pozerala z okien vlaku iba v polospánku. Predsa len som mala za sebou sedemhodinový časový posun a dlhú cestu lietadlom. Miestom môjho pobytu sa stalo v Čechách pesničkou o Japonke a námorníkovi preslávené mesto Jokohama. Keď sme z Narita expresu vystúpili na stanici Jokohama, čakal nás ešte ďalší presun vlakom, pretože stanica, kam sme sa potrebovali dostať, sa volá Kannai. Napriek tomu, že sme mali mať iba jeden prestup na vlak, absolvovali sme ho hneď dvakrát, lebo po prvý raz sme nastúpili do vlaku na opačnú stranu. To bola naša prvá komplikácia s cestovaním v Japonsku a v mojom prípade zďaleka nie posledná. O tom ale niekedy nabudúce.
Keď sme sa konečne s pomocou Japonky, ktorá vedela anglicky (čo vôbec nie je podmienka, veľa Japoncov angličtinu vôbec neovláda), dostali do stanice Kannai, začali sme hľadať hotel. Bol ním APA hotel Jokohama Kannai a opäť sme ho našli s pomocou jedného Japonca, ktorého sme sa spýtali na cestu. Japonci sa vám snažia za každú cenu pomôcť, a to aj napriek tomu, že nevedia anglicky a že vôbec nepoznajú riešenie vášho problému, kvôli ktorému ste ich oslovili. Je to od nich moc milé, sú veľmi slušne vychovaní. V niektorých prípadoch môže ale ich snaha človeka skôr zdržať než mu pomôcť. Kamarát mi pred odjazdom rozprával, že sa mu nejaký pán bez znalosti angličtiny i okolia snažil na akomsi japonskom parkovisku pomôcť asi 40 minút, pričom mu nakoniec vôbec nepomohol.
Keď sme sa dostali do hotela a na recepciu, chceli sme sa ubytovať a predtým zaplatiť. Platba bola taktiež podmienkou, aby nám bol vydaný kľúč, respektíve čipová karta. Tu ale nastal problém, pretože my sme počítali s tým, že budeme môcť na hoteli platiť v dolároch a ono to nešlo. Ak sme chceli platiť v hotovosti, museli sme vytiahnuť japonské jeny. Tie sme síce nejaké mali, ale ani zďaleka nie toľko, koľko bolo treba. Keď sme sa spýtali, kde by sme si mohli v okolí vymeniť peniaze, bolo nám veľmi zlou angličtinou vysvetlené, že dneska nikde, pretože je sobota, ale v pondelok už bude mať otvorené banka. Zaplatili sme teda aspoň dva dni, na ktoré sme mali dostatok financií, s tým, že v pondelok doplatíme zvyšok. Všetko sa však vyriešilo na ďalší deň, kedy som odišla do Tokia a tam s pomocou japonských priateľov našla zmenáreň.
Než som odišla do Japonska, bola som upozorňovaná na veľmi malé izby. Moja hotelová izbička mi túto informáciu potvrdila. Bola taká malá, že sa do nej vošla iba posteľ a stôl. Žiadna skriňa sa sem už nezmestila, a tak som mala všetky veci po celý čas pobytu buď na stoličke, alebo na vešiaku. Kúpeľňa bola tiež malinká. Vaňa mala tak maximálne meter dvadsať na dĺžku, zato bola ale príjemne hlboká. Bola v nej odmerka, ktorá udávala, akú výšku vody si máte napustiť, ak vážite 60, 70, 80, 90, alebo 100 kg atď.
Tak nejako som začala svoj krátky pobyt v Jokohame a v Tokiu, v Japonsku.
Text/foto: Kristýna Bartůňkova
Preklad: O. Maňáková
Diskusia k článku (0) |
Súvisiace články

Japonsko: Hora Ikoma – tichá krása japonského vidieka – VIDEO

Japonsko V. - Tokio, Asakusa a chrám Sensódži

Japonsko, Osaka - Osacký hrad

Japonsko: Hrad Himedži – samurajská pevnosť

Japonsko, Macumoto - Vraní hrad

Japonsko, Tokio – Mesto budúcnosti. Alebo nie? – VIDEO

Japonsko, Nagoja: Mesto samurajov aj nočného života – VIDEO

Japonsko, Kjóto – romantická cesta hlboko do histórie – VIDEO

Japonsko, chrámy v Kjóte – od maličkých po najväčšie – VIDEO

Japonsko: Daigo-ji – zabudnutý UNESCO chrám neďaleko Kjóta - VIDEO

Japonsko IV. – Prvé zoznámenie s Tokiom, Tokijská univerzita

Japonsko III. - Jokohamské Čínske mesto a záhrada Senkeien

Japonsko II. - V Jokohame v prístave, park Jamašita a Jokohamský park

Japonsko: Doprava po Japonsku

Japonsko: O nástrahách ubytovania

Japonsko: Tokio a jeho životný štýl

Japonsko: Niečo o pocitoch

Japonsko: Stretnutie s históriou

Japonsko: Tradičné jedlo

Japonsko: Porovnanie s Českom

Japonsko: Svet zábavy

Japonsko: Nakupovanie v metropoly

Japonsko, Osaka: Kuchyňa Japonska
Súvisiaca fotogaléria

Japonsko – ríša mrakodrapov, záhrad a chrámov
Súvisiace video

Japonsko: chrámy v Kjóte

Japonsko, Tokio – mesto budúcnosti
Lokácia:

Slovenská republika
Partner:
Partneri:
Sprievodca:
Fotosúťaž:
Zimné radovánky
Aktuality:
Do osobitej pozornosti:
Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.
Krajina mesiaca - JAPONSKO:
TIPY NA VÝLETY V JAPONSKU:
Do Japonska, do Jokohamy, do hotela…
Hrad Himedži – samurajská pevnosť
Japonsko – krajina budúcnosti i tisícročných tradícií
Tokio – Mesto budúcnosti. Alebo nie?
Nagoja: Mesto samurajov aj nočného života
Kjóto – romantická cesta hlboko do histórie
Daigo-ji – zabudnutý UNESCO chrám neďaleko Kjóta
Hora Ikoma – tichá krása japonského vidieka
Kōya-san – Stovka horských chrámov a najväčší cintorín
Osaka – supermoderná metropola s nezameniteľným šarmom
FOTOGALÉRIA
Japonsko – ríša mrakodrapov, záhrad a chrámov
Všetko dôležité, čo by ste o Japonsku mali vedieť, nájdete TU