www.infoglobe.sk » Argentína: Z Posadas do Santa Fe

Argentína: Z Posadas do Santa Fe

Publikované: 23.10.2017
Posadas je hlavným mestom provincie Misiones. Pred príchodom jezuitských misií tu žili indiáni kmeňa Guaraní a aj dnes ich tu vidíme predávať svoje ručne robené výrobky. Okrem prírodného skvostu – vodopádov Iguazú ponúka provincia Misiones aj historické pamiatky – jezuitské ruiny Ruinas de San Ignacio.

Podarí sa nám stopnúť mladý pár, ktorý nás dokonca pozve k sebe domov, aby sme mali kde prespať a nemuseli utrácať za hotel. Keď dôjdeme k nim domov, idú si dať ako správni Argentínčania siestu a my sa ideme prejsť po meste. Nemáme veľa času, a tak mierime na promenádu k rieke. Nábrežie rieky Paraná (Costanera del río Paraná) je plné ľudí. Buď tu športujú, púšťajú šarkany, alebo len odpočívajú na lehátkach a popíjajú maté. Je nedeľa, a tak sa nič nerobí. Argentínčania nezostávajú doma, naopak, počas víkendov sa vydávajú von – buď grilovať „asado“, alebo jednoducho len tak popíjať maté s priateľmi.

Costanera del río Paraná

Nedávno sme sedeli na pláži v Encarnacione v Paraguaji a mali výhľad na mesto Posadas, teraz sme na druhej strane rieky a vidíme z Posadas mesto Encarnacion. Obe mestá spája most Puente Internacional San Roque González de Santacruz, ktorý bol slávnostne otvorený v apríli 1990. Pomenovaný je po jezuitskom misionárovi, ktorý v 17. storočí založil Posadas, Encarnacion a aj ďalšie mestá v tejto oblasti.

Resistencia – socha

Z jedla vyskúšame miestny „hotdog“, ktorý sa tu nazýva choripan, čo je vlastne žemľa s opečenou klobásou. Miestnou špecialitou je cabure, pečivo so syrom z maniokovej múky opečené nad ohňom. Veľmi sa podobá na pečivo zvané chipa, ktoré je špecialitou v Paraguaji.

Keď sa zotmie, vraciame sa späť. Posadas je pre nás také roztiahnuté mesto so širokými ulicami, a keď ním v nedeľu večer prechádzame a všade vládne pokoj, pripomína nám skôr dedinu plnú rodinných domov.

Museo Etnográfico   Convento y Museo de San Francisco

Z Posadas sa presunieme do mesta Resistencia, známeho aj ako mesto sôch. Na námestiach a v uliciach tu je rozmiestnených vyše 400 sôch, takže celé mesto je akési pouličné múzeum. Rozľahlé hlavné námestie 25 de Mayo de 1810 zaberá 4 bloky a je neskutočne zelené. Doslova to sú zelené pľúca mesta. Pri námestí sa nachádza pekný kostol Iglesia Catedral de Resistencia. Pretože v Resistencii vládne subtropické podnebie a cez deň je dosť horúco, po obede sú tu bežné až 4hodinové siesty.

Iglesia Catedral de Resistencia

Nakoniec sa dostávame k nášmu cieľu, mestu Santa Fe, kde chceme zostať viac dní. Mesto bolo založené v roku 1573, ale kvôli územným konfliktom a častým záplavám bolo presunuté. Pôvodné základy mesta sa dajú navštíviť v archeologickom parku „Santa Fe la Vieja“. V meste sa dochovalo len veľmi málo koloniálnych pamiatok. Jednou z najvýznamnejších budov je Convento y Museo de San Francisco. Tento kláštor bol vybudovaný v roku 1680 a jeho trámy z tvrdého dreva sú fixované drevenými hrotmi. Ďalšími peknými historickými budovami v meste sú Museo Etnográfico alebo Casa de Gobierno de Santa Fe.

Casa de Gobierno de Santa Fe

Vydávame sa cez most Puente Colgante Ing. Marcial Candioti. Chceme sa prejsť okolo rieky. Ľudia si sem chodia odpočinúť od mesta a zašportovať. Nachádza sa tu aj voľne prístupná ekologická rezervácia, kde pobehujú morčatá a kde sú mokrade plné vtákov.

Puente Colgante Ing. Marcial Candioti

Ako správni Česi musíme navštíviť ešte pivovar Schneider. Pivovar má vlastnú značku piva Santa Fe a organizované prehliadky tu prebiehajú zadarmo. Moderný pivovar má aj veľmi pekné múzeum. K prehliadke je ako bonus aj ochutnávka piva, ktorá je tiež zdarma, a na záver dostávame dokonca aj darček – dve plechovky piva. Zaujímavosťou je, že tu pivo nepijú z pollitrákov, ale ich pohár - tzv. liso má objem 250 ml.

Santa Fe – pivovar

GPS: (Posadas) 27°21'52.8"S 55°53'57.1"W

Text a foto: Tomáš Novák

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Argentina: Tierra del Fuego - Ohňová zem I.
Publikované: 8.6.2011
Na území veľkom ako Česká republika sa nachádza jedinečné miesto našej modrej planéty s kútmi krásnej a nedotknutej prírody.

Argentína, Patagónia – Ushuaia a Ohňová zem
Publikované: 26.2.2018
Názov Ohňová zem (Tierra del Fuego) zrejme vznikol, keď skupina prieskumníkov videla brehy neznámeho územia s rozptýlenými požiarmi a stĺpy dymu z ohňov domorodých obyvateľov. Oheň z diaľky vyzeral, ako keby plával v hmle nad morom.

Argentína, Patagónia – Ruta 40, druhá časť
Publikované: 5.2.2018
Čím viac sa dostávame na juh, tým viac nás trápi počasie. Neustály vietor, mraky, zima. Áut ubúda, nie je koho stopovať. Ale aj tak skúšame šťastie.

Argentína, Patagónia – Ruta 40, prvá časť
Publikované: 29.1.2018
Patagónia je jedinečné miesto, ktoré nezažijete nikde inde, len na juhu Južnej Ameriky. Je to obrovský múr na západe v podobe Ánd, modré more na východe v podobe Atlantického oceánu, krajina borovíc a jazier a tiež obrovská plošina v centrálnej časti. To všetko je zakončené Ohňovou zemou a mestom Ushuaia, doslova koncom sveta.

Argentína, Patagónia – San Carlos de Bariloche
Publikované: 22.1.2018
Bariloche je mesto ležiace medzi tisícročnými lesmi, zasneženými horami a krištáľovo čistými jazerami v provincii Río Negro v Argentíne. Mesto sa nachádza v národnom parku Nahuel Huapi (vedľa pohoria Ánd) a tunajšia príroda ponúka aktivity a dobrodružstvo po celý rok. V roku 2012 bolo Bariloche prehlásené za hlavné mesto dobrodružnej turistiky a v roku 2015 za národné mesto čokolády.

Argentína – Salta a Purmamarca
Publikované: 11.12.2017
Salta, mesto zastrčené v údolí Lerma, sa nachádza na jednom z najviac úrodných a príjemných miest, ktoré v tejto oblasti príroda vytvorila. Leží v nadmorskej výške 1 187 m a celoročne tu je ideálne počasie. Hotelierstvo tu preto prekvitá a mesto je obvykle po celý rok preplnené turistami.

Argentína: Z La Riojy do Tucumánu – zoznamujeme sa aj s tradíciami
Publikované: 4.12.2017
Z La Riojy sa vydávame ďalej, naším cieľom je San Miguel de Tucumán. Ani vo sne by nás asi nenapadlo, že medzitým stihneme navštíviť aj jednu miestnu súťaž vo folklórnych tancoch.

Argentína: Difunta Correa a La Rioja
Publikované: 27.11.2017
Z Mendozy máme cieľ navštíviť mestá La Rioja a San Miguel de Tucumán. Zas ideme stopovať. Nakoniec sa však na odporúčanie jedného šoféra kamiónu ocitáme v meste Vallecito, ktoré je známe hlavne vďaka miestu s názvom Difunta Correa.

Argentína: Mendoza - vinárske mestečko
Publikované: 20.11.2017
Mesto sa nachádza na úpätí andského pohoria a je neuveriteľnou oázou vytvorenou človekom pomocou obrovského zavlažovacieho systému vďaka riekam Mendoza a Tunuyán. Je vstupnou bránou k Tichému oceánu, s príjemným podnebím, občasným dažďom a výnimočným vetrom.

Argentína: Z Córdoby do Mendozy
Publikované: 6.11.2017
Po pár dňoch v Córdobe sa presúvame ďalej. Je to veľké mesto a nás čaká ešte Mendoza. Keď zistíme, že do malého mesta Cosquin ide prímestský vlak, ktorý navyše stojí len pár korún, voľba je jasná. Navyše sa ide peknou krajinou, dokonca aj Argentínčania s deťmi občas cestou jasajú, aké tu sú pekné výhľady. A na zastávkach pokojne vystúpia a kupujú si raňajky. Pred cieľovou stanicou ešte zmeníme plán a vystúpime pri jazere Lago San Roque. Tu sa nachádza obľúbená turistická atrakcia – jedna z najväčších prepadových dier na svete, ktorá bola slávnostne otvorená v roku 1890. Už len pri pohľade na ňu dostáva človek strach. Odtiaľ sa potom stopom dostávame do mesta Villa Carlos Paz.

Argentína: Córdoba
Publikované: 30.10.2017
Córdoba je druhým najväčším mestom v zemi. Založil ho Jerónimo Luis de Cabrera v roku 1573 a pomenoval ho po španielskom meste Córdoba. Okrem toho, že je hlavným mestom provincie Córdoba, bolo počas svojej histórie dvakrát prehlásené za hlavné mesto Argentíny.

Argentína, Patagónia – Puerto Madryn
Publikované: 19.3.2018
Prístav Puerto Madryn leží na útese, ktorý tvorí náhorná plošina, odkiaľ je nekonečný výhľad na Atlantický oceán. Jednou z hlavných atrakcií je pozorovanie veľrýb – pozor, každý rok len od júna do decembra. Práve vďaka okolitým útesom je pozorovanie veľrýb omnoho jednoduchšie.

Argentina: Tierra del Fuego - Ohňová zem II.
Publikované: 15.6.2011
Dnešný článok je venovaný najjužnejšiemu mestu sveta Ushuaie

Viete, že? Argentína – vodopády Iguazú
Publikované: 11.12.2011
Vodopády Iguaçu sú ďalšou zastávkou nášho putovania po 7 prírodných divoch sveta. Absolútne strhujúce divadlo najväčšieho systému vodopádov vôbec sa nedalo vynechať a boli teda právom zaradené na zoznam toho NAJ, čo príroda vytvorila!

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

24.5.2019
Slovenský rekord za najväčší vertikálny nápis v exteriéri získala obec  Kružlová, ktorej obyvatelia ho osadili v ÚDOLÍ SMRTI, kde sa uskutočnila najväčšia tanková bitka v rámci Karpatsko-duklianskej operácie.
23.5.2019
Táto akcia sa koná každé dva roky a je zameraná na prezentáciu 21. základne taktického letectva Čáslav. V sobotu 25. mája od 9. do 17. hodiny uvidíte dynamické ukážky vojenskej leteckej techniky so sprievodným programom. Vstup je zdarma.
22.5.2019
V sobotu 1. júna 2019 sa Svätoplukovo námestie v Nitre opäť stane dejiskom obľúbeného už tradičného podujatia Festival chutí Nitrianskeho kraja. Na námestí a v priľahlých uličkách vyrastú stánky plné gastronomickým špecialít z nitrianskeho regiónu.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALBÁNSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 24. 5. 2019
sviatok:Ela