www.infoglobe.sk » Argentína, Patagónia – Ruta 40, prvá časť

Argentína, Patagónia – Ruta 40, prvá časť

Publikované: 29.1.2018
Patagónia je jedinečné miesto, ktoré nezažijete nikde inde, len na juhu Južnej Ameriky. Je to obrovský múr na západe v podobe Ánd, modré more na východe v podobe Atlantického oceánu, krajina borovíc a jazier a tiež obrovská plošina v centrálnej časti. To všetko je zakončené Ohňovou zemou a mestom Ushuaia, doslova koncom sveta.

Patagónia je jedna z najmenej obývaných oblastí planéty. Pred príchodom Španielov boli miestne regióny osídlené rôznymi domorodými skupinami. Na kontinente žili Pehuenčovia, Mapučovia a Tehuelčovia. V Ohňovej zemi žili zas Yámanovia, Onasovia alebo Selknamovia.

cesta z Bariloche

Nie je známe, kto objavil Patagóniu, niektorí vravia, že to bol Amerigo Vespucci na jeho výprave z roku 1502. Isté ale je, že názov „Patagones“ po prvý raz použil Ferdinand Magellan v roku 1520.

Patagónia

Meno Patagónia totiž dali tomuto miestu ako prví práve Španieli, ktorí domorodcov nazývali „Patagones“. Pre malých Španielov a Portugalcov boli miestni obyvatelia veľkí a podľa jedného z príbehov dostala Patagónia svoje meno kvôli obrovským stopám, ktoré po sebe zanechávali Tehuelčovia, keď mali nohy obviazané kožou.  

Je nám jasné, že na začiatku jari tam bude ešte chladno a že nás čaká nekonečná planina bičovaná neustálym vetrom. A pokiaľ sme Patagóniu nenavštívili, nedokázali sme si predstaviť, aký je ten neustály vietor skutočne vyčerpávajúci.

Bolson

Naším cieľom je najjužnejšie mesto sveta – Ushuaia. Máme v pláne dôjsť tam po ceste s názvom Ruta 40 a cestou navštíviť turistické trháky – ľadovec Perito Moreno alebo národný park Los Glaciares v El Chalténu. Než sa tam dostaneme, čaká nás mnoho kilometrov a zopár miest, kde máme v pláne prespať.

Ruta 40   pustina

Ruta 40 začína na najjužnejšom konci Patagónie a vedie západnou hranicou Patagónie pozdĺž Ánd. Cesta vedie cez stepi aj pohoria a končí na rieke Barrancas v Neuquene, dlhá je až 2 896 km, z ktorých je len 321 km nespevnených, teda štrk.

Máme v pláne stopovať. Ceny lístkov ale aj jedla sa smerom na juh totiž dosť zdvíhajú. Pri stopovaní nás neraz rozčuľujú miestni. Čakanie na autobus si tiež skracujú stopovaním, bohužiaľ sa ale vždy postavia pred nás a jednoducho stopujú. Stopovanie v Argentíne v tejto oblasti vôbec nie je jednoduché a rýchle, a tak im väčšinou skôr príde autobus. Nám sa nakoniec podarí stopnúť náklaďák. Plne naložený ale ide veľmi pomaly, pretože nevie, či nebude niekde na cesta ľad. A tak sa dnes dostávame len do El Bolsónu. Síce je vzdialený len 116 km, ale išli sme sem snáď 4 hodiny. Do Patagónie sme sa vybavili stanom, pretože je tam mnoho kempov a tým dosť ušetríme. V El Bolsóne však sezóna ešte nezačala a kempy sú zatvorené, preto nepohrdneme hostelom.

stopnutý kamión   cesta na juh 

El Bolsón je tak trochu mesto hippie. Oficiálne vzniklo v roku 1926 a dnes tu žije mnoho európskych prisťahovalcov. El Bolsón bol v roku 1984 prehlásený za nejadernú zónu a získal titul „Ekologická obec“, pretože všeobecná organická charta predpokladá, že región je bez rádioaktívneho znečistenia. Ľudia tu žijú alternatívnym spôsobom života, pestujú ovocie a chmeľ, mesto sa preslávilo svojimi remeselnými trhmi. Takže pokiaľ chce niekto zásadne zmeniť svoj životný štýl, jednoducho sa presťahuje do El Bolsónu.

Tecka – nocovisko

Ďalší deň sa naše stopovacie snaženie skončí za mestom Tecka. Aj keď sme nedošli veľmi ďaleko, aspoň sme sa posunuli o kus ďalej. Máme stan, takže si u miestnych vypýtame iba vodu a prespíme v ňom. Len čo vysvitne slnko, opäť sa ponáhľame stopovať. 

GPS: (El Bolsón) 41°57'57.8"S 71°32'08.0"W

 

Text a foto: Tomáš Novák

Preklad: O. MaňákDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Argentína, Patagónia – El Calafate, ľadovec Perito Moreno
Publikované: 19.2.2018
Svoj názov mesto získalo podľa ovocia Calafate (česky dřišťál, slovensky dráč). Sú to sladké bobule, z ktorých sa vyrábajú marmelády. Legenda dokonca hovorí, že kto toto ovocie ochutná, nikdy už nedokáže uspokojiť svoju chuť. Dnes je El Calafate svetovou destináciou najmä vďaka topiacemu sa ľadovcu Perito Moreno. Národný park Los Glaciares zaberá plochu 500 tisíc hektárov a na tomto ľadovcovom území začína spolu 47 ľadovcov.

Argentína, Patagónia: El Chaltén – krásne výlety do prírody
Publikované: 12.2.2018
Keď prichádzame do El Chalténu, stepi sa odrazu premenia na lesy a hory sa tiahnu vysoko k nebu. Jediné, čo sa nezmenilo, bol vietor. Do El Chalténu prichádzajú turisti za čistou panenskou prírodou. Ľadovce, hory, lagúny, vodopády a lesy, to všetko láka na príjemnú prechádzku. A k tomu sa môžete napiť priamo z rieky alebo jazera.

Argentína, Patagónia – Ruta 40, druhá časť
Publikované: 5.2.2018
Čím viac sa dostávame na juh, tým viac nás trápi počasie. Neustály vietor, mraky, zima. Áut ubúda, nie je koho stopovať. Ale aj tak skúšame šťastie.

Argentína – Salta a Purmamarca
Publikované: 11.12.2017
Salta, mesto zastrčené v údolí Lerma, sa nachádza na jednom z najviac úrodných a príjemných miest, ktoré v tejto oblasti príroda vytvorila. Leží v nadmorskej výške 1 187 m a celoročne tu je ideálne počasie. Hotelierstvo tu preto prekvitá a mesto je obvykle po celý rok preplnené turistami.

Argentína: Córdoba
Publikované: 30.10.2017
Córdoba je druhým najväčším mestom v zemi. Založil ho Jerónimo Luis de Cabrera v roku 1573 a pomenoval ho po španielskom meste Córdoba. Okrem toho, že je hlavným mestom provincie Córdoba, bolo počas svojej histórie dvakrát prehlásené za hlavné mesto Argentíny.

Argentína: Difunta Correa a La Rioja
Publikované: 27.11.2017
Z Mendozy máme cieľ navštíviť mestá La Rioja a San Miguel de Tucumán. Zas ideme stopovať. Nakoniec sa však na odporúčanie jedného šoféra kamiónu ocitáme v meste Vallecito, ktoré je známe hlavne vďaka miestu s názvom Difunta Correa.

Argentína: Mendoza - vinárske mestečko
Publikované: 20.11.2017
Mesto sa nachádza na úpätí andského pohoria a je neuveriteľnou oázou vytvorenou človekom pomocou obrovského zavlažovacieho systému vďaka riekam Mendoza a Tunuyán. Je vstupnou bránou k Tichému oceánu, s príjemným podnebím, občasným dažďom a výnimočným vetrom.

Argentína: Z Córdoby do Mendozy
Publikované: 6.11.2017
Po pár dňoch v Córdobe sa presúvame ďalej. Je to veľké mesto a nás čaká ešte Mendoza. Keď zistíme, že do malého mesta Cosquin ide prímestský vlak, ktorý navyše stojí len pár korún, voľba je jasná. Navyše sa ide peknou krajinou, dokonca aj Argentínčania s deťmi občas cestou jasajú, aké tu sú pekné výhľady. A na zastávkach pokojne vystúpia a kupujú si raňajky. Pred cieľovou stanicou ešte zmeníme plán a vystúpime pri jazere Lago San Roque. Tu sa nachádza obľúbená turistická atrakcia – jedna z najväčších prepadových dier na svete, ktorá bola slávnostne otvorená v roku 1890. Už len pri pohľade na ňu dostáva človek strach. Odtiaľ sa potom stopom dostávame do mesta Villa Carlos Paz.

Argentína: Z La Riojy do Tucumánu – zoznamujeme sa aj s tradíciami
Publikované: 4.12.2017
Z La Riojy sa vydávame ďalej, naším cieľom je San Miguel de Tucumán. Ani vo sne by nás asi nenapadlo, že medzitým stihneme navštíviť aj jednu miestnu súťaž vo folklórnych tancoch.

Argentína: Z Posadas do Santa Fe
Publikované: 23.10.2017
Posadas je hlavným mestom provincie Misiones. Pred príchodom jezuitských misií tu žili indiáni kmeňa Guaraní a aj dnes ich tu vidíme predávať svoje ručne robené výrobky. Okrem prírodného skvostu – vodopádov Iguazú ponúka provincia Misiones aj historické pamiatky – jezuitské ruiny Ruinas de San Ignacio.

Argentína, Patagónia – San Carlos de Bariloche
Publikované: 22.1.2018
Bariloche je mesto ležiace medzi tisícročnými lesmi, zasneženými horami a krištáľovo čistými jazerami v provincii Río Negro v Argentíne. Mesto sa nachádza v národnom parku Nahuel Huapi (vedľa pohoria Ánd) a tunajšia príroda ponúka aktivity a dobrodružstvo po celý rok. V roku 2012 bolo Bariloche prehlásené za hlavné mesto dobrodružnej turistiky a v roku 2015 za národné mesto čokolády.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zima na horách

1. 1. – 28. 2. 2018
1. cena:
Knižná publikácia Banská Štiavnica na starých pohľadniciach od vydavateľstva Dajama
2. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Pobyt v Bardejovských kúpeľoch s polpenziou pre 2 osoby a so vstupom do wellness spa - bazénovej časti
2. cena redakcie:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakcie:
Knižná publikácia Rekordy Bratislavy od vydavateľstva Dajama

Aktuality:

21.2.2018
Milí naši čitatelia, v týchto dňoch sme úspešne spustili novú mobilnú aplikáciu, ktorá vás prevedie tými najzaujímavejšími miestami našej planéty a zároveň vám uľahčí na základe vašej polohy vyhľadávanie tipov na výlety.
20.2.2018
Pokiaľ chcete vyraziť na prechádzku, urobte si výlet na Karlštejn a zároveň do Solvayových lomov, ktoré sú neďaleko.
19.2.2018
Pri príležitosti udelenia titulu UNESCO CITY OF MEDIA ARTS mestu Košice sa budú počas tohto roka konať jedinečné podujatia, ktorých prehľad prinášame v nasledujúcich riadkoch.  
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KUBA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 21. 2. 2018
sviatok:Eleonóra
dnes:
streda 21.2.
2 °C
zajtra:
štvrtok 22.2.
3 °C