www.infoglobe.sk » Argentína – Salta a Purmamarca

Argentína – Salta a Purmamarca

Publikované: 11.12.2017
Salta, mesto zastrčené v údolí Lerma, sa nachádza na jednom z najviac úrodných a príjemných miest, ktoré v tejto oblasti príroda vytvorila. Leží v nadmorskej výške 1 187 m a celoročne tu je ideálne počasie. Hotelierstvo tu preto prekvitá a mesto je obvykle po celý rok preplnené turistami.

Keď vám nejaký Argentínčan povie, že Córdoba, Salta, Jujuy alebo iné miesto je veľmi pekné, vždy sa spýtajte, čo presne myslí. Často totiž myslia celú provinciu, kde je mnoho pekných miest. Pre Argentínčana nie je problém jazdiť autom väčšie vzdialenosti. O Salte sa však dá povedať, že je krásne nielen mesto, ale aj celá provincia.

Catedral Basilica de Salta

Hernando de Lerma založil mesto „Ciudad de Lerma en el Salta“ v roku 1582 za účelom poskytovania podpory pri obchodovaní medzi Santiago del Estero a Peru. Dnes je Salta vďaka zachovalej koloniálnej architektúre a množstvu kostolov rozmiestených po meste jedným z najkrajších miest. Kamkoľvek sa z dláždeného hlavného námestia Plaza 9 de Julio vydáte, narazíte na historické budovy. Catedral Basilica de Salta pochádza z 19. storočia a každý rok vždy 15. septembra sem prichádzajú tisíce ľudí modliť sa k patrónom mesta Salty. Ďalším kostolom pri hlavnom námestí je Iglesia San Francisco a významnými budovami napr. Cabildo Historico. Mimo hlavného námestia zas budova Convento San Bernardo, ktorej vznik sa datuje na začiatok 17. storočia. V meste samozrejme nechýba ani mnoho múzeí, ktoré môže človek navštíviť. Cez deň je mesto veľmi pekné, no ešte krajšie je v noci. Krásne osvetlené historické budovy a kostoly stoja za to. Večer to tu skutočne žije. Tým, že je to turistické miesto, je tu aj večer bezpečne a navyše stále príjemne teplo.

Cabildo Historico   03. Convento San Bernardo

Okrem samotného mesta je v okolí mnoho turistických aktivít. Zájdeme si do San Lorenza prejsť ekologickú rezerváciu, čo sa nakoniec ukáže ako obyčajná prechádzka lesom a krovím, kde nie je nič špeciálne k videniu. Pekná prechádzka je na Cerro San Bernardo, odkiaľ je výhľad na celé mesto. Buď sa dá ísť pešo, alebo lanovkou. V okolí Salty je mnoho „farebných hôr“ a tiež soľných plání. Nie je problém požičať si tu auto alebo si zaplatiť výlet s cestovnou kanceláriou. Naším ďalším cieľom je dedina Purmamarca, kam si ideme prehliadnuť dúhové hory. Zároveň to je posledné miesto severnej Argentíny, ktoré navštívime.

Salta – výhľad z Cerro San Bernardo

Purmamarca je úplne iná. Aj tu je mnoho turistov, väčšina z nich ale po jednom dni buď ide ďalej, alebo sa vracia do Salty. Nie sú tu žiadne koloniálne budovy, naopak sú tu skôr hlinené domy a tradičné bolívijské trhy. Pripadáme si tu, ako by sme sa vrátili späť do Bolívie. Aj preto sem jazdí mnoho turistov – nakúpiť si suveníry. Oproti Bolívii sú ale omnoho drahšie. Purmamarca je rozhodne miestom, ktoré stojí za návštevu. Aj keby ste nechceli kupovať žiadne suveníry, tak vidieť tú farebnú krajinu jednoducho musíte. Už počas samotnej cesty zo Salty do mesta Purmamarca niekoľkokrát zastavujeme, aby sme si vyfotili okolitú krajinu.

Cerro de los Siete Colores

V samotnej Purmamarce je azda najznámejšia „hora siedmich farieb“ Cerro de los Siete Colores. Pokiaľ chcete vyjsť na vyvýšené vyhliadkové miesto s výhľadom na protiľahlý farebný kopec, musíte zaplatiť nejaký smiešny poplatok, pretože sa jedná o súkromný pozemok. Aj toto nám veľmi pripomína Bolíviu. Za mestom však vedie krásna cesta pozdĺž hôr, zaberie vám možno hodinu, možno viac a je úplne zdarma. Alebo aspoň v čase našej návštevy bola.

Purmamarca   Purmamarca

Za farbami sa vydávame aj do dediny Maimará. Tu sa nachádza Paleta del Pintor, hory hrajúce všetkými farbami. Farebné hory sú vidieť od hlavnej cesty, takže človek sa ani nemusí zdržovať prechádzaním dediny. Mnoho turistov pokračuje až do mesta Humahuaca, kde chcú vidieť pravú „argentínsku“ Bolíviu.

Paleta del Pintor

My sa autobusom vydáme do Chile. Nech sa z Purmamarcy vydáte akoukoľvek cestou, uvidíte farebnú krajinu, soľné pláne a občas aj pobehujúce lamy.

GPS: 24°47'22.1"S 65°24'31.6"W

 

Text a foto: Tomáš Novák

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Argentína, Patagónia – Trelew a Gaiman
Publikované: 12.3.2018
Mesto Trelew, ktorého história je úzko spätá s kolonizáciou, sa nachádza v dolnom údolí rieky Chubut. Vznik mesta sa datuje k roku 1884, kedy waleskí kolonisti hľadali cestu k prístavu, aby mohli previesť svoju poľnohospodársku produkciu. Následne bola povolená výstavba železnice medzi údolím a Puerto Madrynem a mesto Trelew tak vzniklo v podstate ako železničný terminál.

Argentína: Mendoza - vinárske mestečko
Publikované: 20.11.2017
Mesto sa nachádza na úpätí andského pohoria a je neuveriteľnou oázou vytvorenou človekom pomocou obrovského zavlažovacieho systému vďaka riekam Mendoza a Tunuyán. Je vstupnou bránou k Tichému oceánu, s príjemným podnebím, občasným dažďom a výnimočným vetrom.

Argentína, Patagónia – Isla Pavón a výlet za tučniakmi
Publikované: 5.3.2018
Z Ohňovej zeme sa vydávame späť na sever. Autobusom prejdeme do Rio Gallegos a potom máme v pláne opäť stopovať. Tentokrát pozdĺž pobrežia po ceste č. 3 až do Buenos Aires.

Argentína, Patagónia – San Carlos de Bariloche
Publikované: 22.1.2018
Bariloche je mesto ležiace medzi tisícročnými lesmi, zasneženými horami a krištáľovo čistými jazerami v provincii Río Negro v Argentíne. Mesto sa nachádza v národnom parku Nahuel Huapi (vedľa pohoria Ánd) a tunajšia príroda ponúka aktivity a dobrodružstvo po celý rok. V roku 2012 bolo Bariloche prehlásené za hlavné mesto dobrodružnej turistiky a v roku 2015 za národné mesto čokolády.

Argentína, Patagónia – Ruta 40, prvá časť
Publikované: 29.1.2018
Patagónia je jedinečné miesto, ktoré nezažijete nikde inde, len na juhu Južnej Ameriky. Je to obrovský múr na západe v podobe Ánd, modré more na východe v podobe Atlantického oceánu, krajina borovíc a jazier a tiež obrovská plošina v centrálnej časti. To všetko je zakončené Ohňovou zemou a mestom Ushuaia, doslova koncom sveta.

Argentína: Difunta Correa a La Rioja
Publikované: 27.11.2017
Z Mendozy máme cieľ navštíviť mestá La Rioja a San Miguel de Tucumán. Zas ideme stopovať. Nakoniec sa však na odporúčanie jedného šoféra kamiónu ocitáme v meste Vallecito, ktoré je známe hlavne vďaka miestu s názvom Difunta Correa.

Argentína: Córdoba
Publikované: 30.10.2017
Córdoba je druhým najväčším mestom v zemi. Založil ho Jerónimo Luis de Cabrera v roku 1573 a pomenoval ho po španielskom meste Córdoba. Okrem toho, že je hlavným mestom provincie Córdoba, bolo počas svojej histórie dvakrát prehlásené za hlavné mesto Argentíny.

Argentína: Z Córdoby do Mendozy
Publikované: 6.11.2017
Po pár dňoch v Córdobe sa presúvame ďalej. Je to veľké mesto a nás čaká ešte Mendoza. Keď zistíme, že do malého mesta Cosquin ide prímestský vlak, ktorý navyše stojí len pár korún, voľba je jasná. Navyše sa ide peknou krajinou, dokonca aj Argentínčania s deťmi občas cestou jasajú, aké tu sú pekné výhľady. A na zastávkach pokojne vystúpia a kupujú si raňajky. Pred cieľovou stanicou ešte zmeníme plán a vystúpime pri jazere Lago San Roque. Tu sa nachádza obľúbená turistická atrakcia – jedna z najväčších prepadových dier na svete, ktorá bola slávnostne otvorená v roku 1890. Už len pri pohľade na ňu dostáva človek strach. Odtiaľ sa potom stopom dostávame do mesta Villa Carlos Paz.

Argentína: Z Posadas do Santa Fe
Publikované: 23.10.2017
Posadas je hlavným mestom provincie Misiones. Pred príchodom jezuitských misií tu žili indiáni kmeňa Guaraní a aj dnes ich tu vidíme predávať svoje ručne robené výrobky. Okrem prírodného skvostu – vodopádov Iguazú ponúka provincia Misiones aj historické pamiatky – jezuitské ruiny Ruinas de San Ignacio.

Argentína: Z La Riojy do Tucumánu – zoznamujeme sa aj s tradíciami
Publikované: 4.12.2017
Z La Riojy sa vydávame ďalej, naším cieľom je San Miguel de Tucumán. Ani vo sne by nás asi nenapadlo, že medzitým stihneme navštíviť aj jednu miestnu súťaž vo folklórnych tancoch.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

25.5.2019
V amfiteátri za ostravským domom kultúry v sadoch Dr. Milady Horákovej sa 29. mája o 18. hodine uskutoční zahájenie 7. ročníka Landscape festivalu a sprievodného programu,  vystúpenie kapiel o deň neskôr začne už o 17. hodine. Ostrava prevzala štafetu po šiestich ročníkoch konaných v Prahe, Plzni a Opave.
24.5.2019
Slovenský rekord za najväčší vertikálny nápis v exteriéri získala obec  Kružlová, ktorej obyvatelia ho osadili v ÚDOLÍ SMRTI, kde sa uskutočnila najväčšia tanková bitka v rámci Karpatsko-duklianskej operácie.
23.5.2019
Táto akcia sa koná každé dva roky a je zameraná na prezentáciu 21. základne taktického letectva Čáslav. V sobotu 25. mája od 9. do 17. hodiny uvidíte dynamické ukážky vojenskej leteckej techniky so sprievodným programom. Vstup je zdarma.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALBÁNSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 25. 5. 2019
sviatok:Urban