www.infoglobe.sk » Argentína: Mendoza - vinárske mestečko

Argentína: Mendoza - vinárske mestečko

Publikované: 20.11.2017
Mesto sa nachádza na úpätí andského pohoria a je neuveriteľnou oázou vytvorenou človekom pomocou obrovského zavlažovacieho systému vďaka riekam Mendoza a Tunuyán. Je vstupnou bránou k Tichému oceánu, s príjemným podnebím, občasným dažďom a výnimočným vetrom.

Medzinárodná organizácia pre víno a vinič (OIV) vymenovala 30. októbra Mendozu za hlavné medzinárodné mesto vína a tiež ju označila 8. svetovým vinárskym mestom. Vlajkovou loďou argentínskeho vinárstva je odroda Malbec.

Je to dynamické mesto s kultúrnou a umeleckou činnosťou, nájdete tu mnohé múzeá, divadlá, umelecké galérie, remeselné show, krčmy, kiná a kasína. Je ideálnym východiskovým bodom pre výlety do hôr, stretnutia s prírodou a kultúrou. Len samotné námestia v Mendoze sa vyznačujú kombináciou prírody a architektúry v štýle 19. storočia. Pre svoju symetriu patria medzi najznámejšie námestia Plaza Independencia, España, Italia, Čile a San Martín..

Plaza San Martín

V Mendoze je viac ako 80 námestí a promenád. V roku 1861 postihlo Mendozu zemetrasenie, ktoré ju zrovnalo so zemou. Preto sú dnes triedy veľmi široké, aby mali kam padať ruiny, a námestia rozľahlé, aby sa mohli ľudia ľahšie evakuovať. 

Plaza Indepencia leží v samom srdci mesta, je najväčšie a uprostred námestia je vodná fontána. Počas víkendov sa tu konajú remeselné trhy a pouličné výstavy. V spodnej časti sa nachádzajú budovy Teatro Municipal Julio Quintanilla a Museo Municipal de Arte Moderno.

Plaza Indepencia

Plaza San Martín má uprostred jazdeckú sochu generála San Martína, ktorá je replikou sochy v Buenos Aires na rovnomennom námestí. Na námestí sa nachádza aj tabuľka s informáciou o nadmorskej výške, v akej sa mesto nachádza - 747 m n. m. V rohu je zas veľmi pekný chrám Basílica San Francisco. Námestie Plaza España zdobia dekorácie so španielskym vplyvom z 19. storočia. Plaza Chile sa nachádza v rezidenčnej štvrti a meno námestia vyjadruje poctu susednému štátu za pomoc poskytnutú obyvateľom Mendozy pri zemetrasení v roku 1861. Názov námestia Plaza Italia zase vyjadruje poctu talianskej komunite pre jej aktívny spoločenský život v celej provincii. Preto je tu socha vlčice, ktorá dojčí Romula a Réma.

Plaza Italia

Cerro de la Gloria je miestom, ktoré navštívia snáď všetci turisti v Mendoze. My sa k nemu vydávame prechádzkou cez rozľahlý park General San Martín. Ľudia sem chodia behať a športovať.

Cerro de la Gloria

Na čele pamätníka je umiestnená jazdecké postava San Martína v obklopení šiestich granátnikov na každej strane. Na vrchole je jazdecká kavaléria v útočnej pozícii a postava reprezentujúca slobodu zahalenú v národnej vlajke. Pamätník bol slávnostne odhalený 12. februára 1914 na 97. výročie bitky o Chacabuco. V roku 1998 bol vyhlásený kultúrnym dedičstvom provincie Mendoza.

Park General San Martín   Park General San Martín

Keď už sme v tej Mendoze, vydávame sa navštíviť nejaké vinárstvo. Je to tu dnes veľký biznis a zájsť si len tak niekam na prehliadku nie je úplne jednoduché. Niekde musíte mať rezerváciu, inde majú zatvorené a všade požadujú poplatok za návštevu. Pri zháňaní informácií, kam by sme sa mohli vydať, nakoniec skončíme v súkromnom sade olivovníkov.  V Mendoze sa totiž nestáča len víno, ale aj olivový olej. V súkromnej rezidencii majú dokonca svoj penzión, kde sa občas schádzajú na víkend veriaci, takže tu nechýba ani súkromná kaplnka. Na veľkom pozemku majú aj svoj rybník na zavlažovanie, pretože rieku, ktorá tu tečie, môžu využívať len v určité dni v týždni. Ako darček dostaneme liter kvalitného olivového oleja a tiež cennú informáciu, že víno v supermarkete je oveľa lacnejšie a rovnako dobré, ak nie lepšie, ako tie, ktoré dostaneme pri ochutnávkach vo vinárstve.

vinice

GPS: 32°53'21.0"S 68°52'14.8"W

Text a foto: Tomáš Novák

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Argentína, Patagónia – Puerto Madryn
Publikované: 19.3.2018
Prístav Puerto Madryn leží na útese, ktorý tvorí náhorná plošina, odkiaľ je nekonečný výhľad na Atlantický oceán. Jednou z hlavných atrakcií je pozorovanie veľrýb – pozor, každý rok len od júna do decembra. Práve vďaka okolitým útesom je pozorovanie veľrýb omnoho jednoduchšie.

Argentína, Patagónia – Trelew a Gaiman
Publikované: 12.3.2018
Mesto Trelew, ktorého história je úzko spätá s kolonizáciou, sa nachádza v dolnom údolí rieky Chubut. Vznik mesta sa datuje k roku 1884, kedy waleskí kolonisti hľadali cestu k prístavu, aby mohli previesť svoju poľnohospodársku produkciu. Následne bola povolená výstavba železnice medzi údolím a Puerto Madrynem a mesto Trelew tak vzniklo v podstate ako železničný terminál.

Argentína, Patagónia – Isla Pavón a výlet za tučniakmi
Publikované: 5.3.2018
Z Ohňovej zeme sa vydávame späť na sever. Autobusom prejdeme do Rio Gallegos a potom máme v pláne opäť stopovať. Tentokrát pozdĺž pobrežia po ceste č. 3 až do Buenos Aires.

Argentína, Patagónia – Ushuaia a Ohňová zem
Publikované: 26.2.2018
Názov Ohňová zem (Tierra del Fuego) zrejme vznikol, keď skupina prieskumníkov videla brehy neznámeho územia s rozptýlenými požiarmi a stĺpy dymu z ohňov domorodých obyvateľov. Oheň z diaľky vyzeral, ako keby plával v hmle nad morom.

Argentína, Patagónia – El Calafate, ľadovec Perito Moreno
Publikované: 19.2.2018
Svoj názov mesto získalo podľa ovocia Calafate (česky dřišťál, slovensky dráč). Sú to sladké bobule, z ktorých sa vyrábajú marmelády. Legenda dokonca hovorí, že kto toto ovocie ochutná, nikdy už nedokáže uspokojiť svoju chuť. Dnes je El Calafate svetovou destináciou najmä vďaka topiacemu sa ľadovcu Perito Moreno. Národný park Los Glaciares zaberá plochu 500 tisíc hektárov a na tomto ľadovcovom území začína spolu 47 ľadovcov.

Argentína, Patagónia: El Chaltén – krásne výlety do prírody
Publikované: 12.2.2018
Keď prichádzame do El Chalténu, stepi sa odrazu premenia na lesy a hory sa tiahnu vysoko k nebu. Jediné, čo sa nezmenilo, bol vietor. Do El Chalténu prichádzajú turisti za čistou panenskou prírodou. Ľadovce, hory, lagúny, vodopády a lesy, to všetko láka na príjemnú prechádzku. A k tomu sa môžete napiť priamo z rieky alebo jazera.

Argentína, Patagónia – Ruta 40, druhá časť
Publikované: 5.2.2018
Čím viac sa dostávame na juh, tým viac nás trápi počasie. Neustály vietor, mraky, zima. Áut ubúda, nie je koho stopovať. Ale aj tak skúšame šťastie.

Argentína, Patagónia – Ruta 40, prvá časť
Publikované: 29.1.2018
Patagónia je jedinečné miesto, ktoré nezažijete nikde inde, len na juhu Južnej Ameriky. Je to obrovský múr na západe v podobe Ánd, modré more na východe v podobe Atlantického oceánu, krajina borovíc a jazier a tiež obrovská plošina v centrálnej časti. To všetko je zakončené Ohňovou zemou a mestom Ushuaia, doslova koncom sveta.

Argentína, Patagónia – San Carlos de Bariloche
Publikované: 22.1.2018
Bariloche je mesto ležiace medzi tisícročnými lesmi, zasneženými horami a krištáľovo čistými jazerami v provincii Río Negro v Argentíne. Mesto sa nachádza v národnom parku Nahuel Huapi (vedľa pohoria Ánd) a tunajšia príroda ponúka aktivity a dobrodružstvo po celý rok. V roku 2012 bolo Bariloche prehlásené za hlavné mesto dobrodružnej turistiky a v roku 2015 za národné mesto čokolády.

Argentína – Salta a Purmamarca
Publikované: 11.12.2017
Salta, mesto zastrčené v údolí Lerma, sa nachádza na jednom z najviac úrodných a príjemných miest, ktoré v tejto oblasti príroda vytvorila. Leží v nadmorskej výške 1 187 m a celoročne tu je ideálne počasie. Hotelierstvo tu preto prekvitá a mesto je obvykle po celý rok preplnené turistami.

Argentína: Z La Riojy do Tucumánu – zoznamujeme sa aj s tradíciami
Publikované: 4.12.2017
Z La Riojy sa vydávame ďalej, naším cieľom je San Miguel de Tucumán. Ani vo sne by nás asi nenapadlo, že medzitým stihneme navštíviť aj jednu miestnu súťaž vo folklórnych tancoch.

Argentína: Difunta Correa a La Rioja
Publikované: 27.11.2017
Z Mendozy máme cieľ navštíviť mestá La Rioja a San Miguel de Tucumán. Zas ideme stopovať. Nakoniec sa však na odporúčanie jedného šoféra kamiónu ocitáme v meste Vallecito, ktoré je známe hlavne vďaka miestu s názvom Difunta Correa.

Argentína: Córdoba
Publikované: 30.10.2017
Córdoba je druhým najväčším mestom v zemi. Založil ho Jerónimo Luis de Cabrera v roku 1573 a pomenoval ho po španielskom meste Córdoba. Okrem toho, že je hlavným mestom provincie Córdoba, bolo počas svojej histórie dvakrát prehlásené za hlavné mesto Argentíny.

Argentína: Z Córdoby do Mendozy
Publikované: 6.11.2017
Po pár dňoch v Córdobe sa presúvame ďalej. Je to veľké mesto a nás čaká ešte Mendoza. Keď zistíme, že do malého mesta Cosquin ide prímestský vlak, ktorý navyše stojí len pár korún, voľba je jasná. Navyše sa ide peknou krajinou, dokonca aj Argentínčania s deťmi občas cestou jasajú, aké tu sú pekné výhľady. A na zastávkach pokojne vystúpia a kupujú si raňajky. Pred cieľovou stanicou ešte zmeníme plán a vystúpime pri jazere Lago San Roque. Tu sa nachádza obľúbená turistická atrakcia – jedna z najväčších prepadových dier na svete, ktorá bola slávnostne otvorená v roku 1890. Už len pri pohľade na ňu dostáva človek strach. Odtiaľ sa potom stopom dostávame do mesta Villa Carlos Paz.

Argentína: Z Posadas do Santa Fe
Publikované: 23.10.2017
Posadas je hlavným mestom provincie Misiones. Pred príchodom jezuitských misií tu žili indiáni kmeňa Guaraní a aj dnes ich tu vidíme predávať svoje ručne robené výrobky. Okrem prírodného skvostu – vodopádov Iguazú ponúka provincia Misiones aj historické pamiatky – jezuitské ruiny Ruinas de San Ignacio.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

24.5.2019
Slovenský rekord za najväčší vertikálny nápis v exteriéri získala obec  Kružlová, ktorej obyvatelia ho osadili v ÚDOLÍ SMRTI, kde sa uskutočnila najväčšia tanková bitka v rámci Karpatsko-duklianskej operácie.
23.5.2019
Táto akcia sa koná každé dva roky a je zameraná na prezentáciu 21. základne taktického letectva Čáslav. V sobotu 25. mája od 9. do 17. hodiny uvidíte dynamické ukážky vojenskej leteckej techniky so sprievodným programom. Vstup je zdarma.
22.5.2019
V sobotu 1. júna 2019 sa Svätoplukovo námestie v Nitre opäť stane dejiskom obľúbeného už tradičného podujatia Festival chutí Nitrianskeho kraja. Na námestí a v priľahlých uličkách vyrastú stánky plné gastronomickým špecialít z nitrianskeho regiónu.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALBÁNSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 24. 5. 2019
sviatok:Ela