www.infoglobe.sk » Paraguaj – Encarnacion

Paraguaj – Encarnacion

Publikované: 5.12.2016
Mesto Encarnacion (hlavné mesto departmentu Itapúa) leží na juhu Paraguaja na brehu rieky Paraná, ktorá tvorí prírodnú hranicu s Argentínou. Toto mesto, v ktorom žije cca 120 000 ľudí, sa prezýva La Perla del Sur (Perla juhu). Na druhom brehu rieky Paraná leží argentínske mesto Posadas a oba brehy spája medzinárodný most San Roque González de Santa Cruz. Mesto založili začiatkom 17. storočia jezuiti. V tejto časti Paraguaja leží mnoho jezuitských misií s dochovanými ruinami, ktoré máme neskôr v pláne tiež preskúmať. Teraz si ale vyčleňujeme dva dni na spoznávanie Encarnacionu.

Encarnacion

katedrála Nuestra Seňora de la EncarnacionDo Encarnacionu sa dostaneme z mesta Coronel Bogado, ktoré nie je príliš zaujímavé, stopom s jedným Brazílčanom. Známe je predovšetkým vďaka pečivu chipa, ktoré sa pripravuje z maniokovej múky, vajec a syra. Väčšinou pripomína malý rohlík, ale tvary môžu byť rôzne. V meste Encarnacion sa ubytujeme pri termináli, pretože v Paraguaji to funguje tak, že lacnejšie hotely sa nachádzajú okolo autobusovej stanice. Za terminálom sa nachádza aj rodný dom paraguajského diktátora Alfreda Stroessnera, ktorý dnes slúži ako súkromná univerzita. V tejto časti sa nachádza aj vilová zástavba, kade sa oplatí poprechádzať a pokochať sa miestnou noblesnou architektúrou, za ktorú sa bohatší Paraguajci nehanbia. Jednu ulicu od autobusovej stanice smerom do centra je malé námestie s mestským úradom Plaza Francisco Solano López a katedrála Nuestra Seňora de la Encarnacion.

Mesto Encarnacion je na prvý pohľad usporiadané a čisté. Ľudia sú stále usmievaví a viac multikultúrni než v mestách, ktorými sme už v Paraguaji prechádzali. Niet divu, okrem španielskych potomkov a indiánov kmeňa guaraní (pôvodní obyvatelia, ale tiež označenie miestnej meny a jazyka, ktorý je druhým úradným jazykom v Paraguaji) tu žije mnoho prisťahovalcov ako Brazílčania, Nemci, Ukrajinci, Poliaci, Japonci alebo Číňania. A jeden pán, ktorého sme stopli, vravel, že aj zopár Čechov.

Plaza de Armas   ukážka domu vo vilovej štvrti

Hlavné námestie v Encarnacione, Plaza de Armas, je priestranné a rozdelené do niekoľkých častí. V spodnej časti je vybudovaná japonská záhrada, kde sú japonské lampy, kamenný most, zakrpatené dreviny a jazierko. V centrálnej časti je veľký pomník a niekoľko stožiarov s paraguajskými vlajkami. V hornej časti je detské ihrisko s preliezačkami a za ním kostol so zelenou fasádou – San George. Námestie je zarastené zeleňou, predovšetkým palmami a stromami lapacho (kvitnú ružovými kvetmi), ktoré sú v Paraguaji veľmi časté. Niet sa čomu čudovať, keďže je to ich národný strom. Od tohoto námestia sa dá ísť priamo k rieke Paraná – k hlavnej „baviacej sa“ ulici Costanera.

kostol San George

Počas prechádzania ulice Costanera sa mihneme okolo starej železničnej stanice, ktorá slúži skôr ako dekorácia, a mierime rovno na pláž. Je tu nová promenáda a mesto si na nej dalo skutočne záležať, čo sa ani nedivím, pretože Paraguajci trávia všetok svoj volný čas vonku. A to buď s priateľmi, alebo s rodinou, ale hlavne pri hrnčeku tereré. Pláž je dlhá asi kilometer a je tu mnoho detských ihrísk, stánky s občerstvením, reštaurácie a bary a tiež staré silo, ktoré zdobí začiatok pláže. V letných mesiacoch praská pláž vo švíkoch, ale my tu teraz máme pokoj. Nikto sa ani nekúpe, ľudia len posedávajú pri západe slnka a rozprávajú sa. Prispôsobujeme sa ich radovánkám a sadáme si na piesok. Zaujímavé je, že v náprotivom meste Posadas (Argentína) je o hodinu viac. Takže na encarnacionskej pláži zapadá slnko o pol šiestej, kým na pláži v Posadas o pol siedmej.

železničná stanica Encarnacion   nová promenáda v Encarnacione

„Antiqua silo“ na promenáde a za ním mesto Posadas

Encarnacion je preslávený svojim karnevalom, ktorý prebieha každý víkend od konca januára a vo februári a je menšou obdobou toho v Rio de Janeiro. Miesto, kde sa koná sprievod (Sambodromo Carneval), je práve na ulici Costanera a Gaspar Rodriguez de Francia. Tu je tiež najväčšia koncentrácia reštaurácií a barov, kde ae miestni takmer denne schádzajú. My navštevujeme Encarnacion pol roka po karnevale, takže si tento zaujímavý sviatok s miestnymi bohužiaľ nemôžeme užiť. Ale aspoň sa môžeme pri potulkách týmto údajne najkrajším mestom Paraguaja kochať miestnou architektúrou a západom slnka na rieke Paraná a počúvať súznenie prírody a mesta.

GPS: 27°16'35.6"S 55°55'50.8"W

 

Text a foto: Tomáš Novák

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Paraguaj – miesta neďaleko hlavného mesta
Publikované: 21.11.2016
Paraguaj patrí k tým menším štátom Južnej Ameriky, ale aj tak je svojou rozlohou 406 750 kilometrov štvorcových zhruba 5krát väčší než Česká republika. Preto tento štát zvádza turistov k pomalému presúvaniu sa a navštevovaniu menších a pokojnejších miest. Jeden muž, ktorého sme stopli, sám tvrdil, že za mestá sa v Paraguaji považuje iba Asunción, Encarnación a Ciudad del Este. Zvyšok sú skôr dediny, čo sa nám aj potvrdí.

Paraguaj – jezuitské misie
Publikované: 12.12.2016
Jedným z najväčších lákadiel v Paraguaji je určite návšteva jezuitských misií. Sám som bol na túto atrakciu zvedavý, pretože som stále nevedel, ako vlastne také misie presne vyzerajú. Jezuitské misie sa v Paraguaji vyskytujú prevažne okolo rieky Paraná. Zopár takýchto dedín sa nachádza aj v Brazílii, na juhu Bolívie a veľký počet ešte v Argentíne (v provincii Misiones). V Paraguaji je takýchto jezuitských dediniek osem, z toho tri sú pomerne dosť zachovalé a práve k tým mierime. Misie (indiánske obce) boli zriadené v 17. a 18. storočí na „prevýchovu“ pôvodného obyvateľstva (kmeň Guaraní). Dedinky sú navzájom dosť podobné. Väčšinou stojí v centrálnej časti veľkého areálu kamenný kostol so sakristiou, vedľa neho je nalepených niekoľko stavieb – škôl a stranou sa nachádzajú obydlia indiánov.

Paraguaj – Ciudad del Este
Publikované: 19.12.2016
Posledné miesto, ktoré počas dvojtýždenného cestovania po Paraguaji navštevujeme, je veľkomesto na východe krajiny – Ciudad del Este. Kvôli pašovanému tovaru sa často prezýva „juhoamerický supermarket“. Na rušných uliciach v centre sa dá zohnať skutočne všetko. Brazílčania a Argentínčania sem dokonca jazdia nakupovať rôzny tovar, predovšetkým elektroniku, ktorá je v Paraguaji lacnejšia než v susedných štátoch. Mesto bolo založené až v roku 1957 a dnes je druhým najväčším mestom Paraguaja, žije tu necelých 400 tisíc obyvateľov. Leží na rieke Paraná (druhá najväčšia juhoamerická rieka) a hraničí s Argentínou a Brazíliou. S brazílskym Foz do Iguazú ho spája most Puente de la Amistad (most Priateľstva).

Paraguaj – Asunción
Publikované: 14.11.2016
Než dôjdeme do mesta Asunción, musíme prejsť cez Gran Chaco. To sa rozprestiera na území štátov Argentína, Bolívia a Paraguaj. V Paraguaji zaberá veľkú časť severného územia, o ktoré sa viedla v 30. rokoch 20. storočia vojna s Bolíviou, ktorú nakoniec vyhral Paraguaj. Príčina bola v tom, že sa obe strany mylne domnievali, že sa tam nachádza ropné bohatstvo. Dnes je to len suchá a vyprahnutá rovina, riedko zarastená pastvinami a stromami.


Súvisiaca fotogaléria

Paraguaj – krajina kontrastov
Paraguaj je vnútrozemský štát v Južnej Amerike, ktorý leží cca 5000 km od najbližšieho mora, pret...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

1.6.2020
Sliezskoostravský hrad ožije živou hudbou od 19. 6. do 18. 7.2020! Takmer dve desiatky kapiel zahrajú v pokoronavírusovej premiére. Tešiť sa môžete na jednodenné koncerty zvučných mien – Monkey Business, Chinaski, David Koller, Pokáč, Wohnout, Bára Poláková, Anna K., Kali a Peter Pann. Z tvrdších žánrov to budú kapely Citron a Lautr, Trautenberk, Horkýže Slíže, Zakázaný ovoce, Vypsaná fixa. Špecialitou bude minifestival Metal!!!, kde zahrajú lokálne kapely Malignant Tumour, Silent Stream of Godless Elegy, Antigod, Primary Resistance, Postcards from Arkham, Dead Carnage a cezpoľní Gutalax.
29.5.2020
Dnes vám prinášame druhú časť tých (podľa nás) najzaujímavejších medzinárodných či svetových dní podľa kalendára (mesiace júl až december), bez ktorého sa ani v súčasnej dobe nezaobídeme.
27.5.2020
Najstarší kalendár síce vznikol v Egypte už v 4. tisícročí pred Kristom, no jeho dennodenné využívanie sa zachovalo dodnes. Okrem mien a rôznych sviatkov si prostredníctvom kalendára pripomíname všakovaké medzinárodné dni. A práve prehľad tých (podľa nás) najzaujímavejších vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 1. 6. 2020
sviatok:Žaneta
dnes:
pondelok 1.6.
21 °C
zajtra:
utorok 2.6.
19 °C