www.infoglobe.sk » Viete, že? Veľkonočný špeciál

Viete, že? Veľkonočný špeciál

Publikované: 24.4.2011
Veľkonočné sviatky sú tu a rovnako tak aj ďalšie pokračovanie nášho seriálu o najpozoruhodnejších veciach okolo nás. Rozhodli sme sa, že tento diel bude venovaný práve tomuto najväčšiemu kresťanskému sviatku, ku ktorému neodmysliteľne patria kraslice, baranček a korbáč. Viete, že najväčší veľkonočný baranček sveta je z Čiech?

Áno, dnes sa budeme venovať českým rekordom spojených s týmto sviatkom a začneme hneď už zmieňovaným barančekom. Pekárske veľdielo sa podarilo vytvoriť pekárkam z Chomutova, avšak nie toho severočeského, ale olomouckého, ktoré za 49 hodín poctivej práce vytvorili takmer 160 kg vážiaceho "barana". Pri jeho výrobe bolo spotrebovaných 728 vajec, 58 kilo masla, 28 kg marcipánu a skoro štyri litre rumu… Technicky náročné dielo sa podarilo a po nutných váženiach a preprave bol nakoniec „baranček“ ochutnaný viac ako ôsmimi stovkami návštevníkov veľkonočných slávností konajúcich sa v roku 2010 v Uherskom Hradišti.

Naopak o najväčšiu a doslova živú kraslicu sa postarali deti zo základných škôl v Pelhřimove, ktoré je oficiálnym mestom českých rekordov a kuriozít. Obrí ornament v tvare pestrofarebného vajíčka spoločnými silami vytvorilo 940 školákov, ktorí oblečení do príslušných farebných tričiek poskladali obrazec s rozmermi 11 x 25 metrov!

Opačným extrémom sú potom najmenšie korbáče, ktorých limity sa každým rokom posúvajú a je ťažké stíhať tento doslova nano-vývoj. V súčasnosti je držiteľom rekordu o najmenší korbáč pán Chovanec, ktorý dokázal klasickou technikou ôsmich vŕbových prútikov upliesť korbáč s dĺžkou 4,5 milimetra! Č je o niečo viac než hlavička zápalky… Naopak najväčší korbáč je z Plzne, kde niekoľko kamarátov uplietlo korbáč v dĺžke 41,3 metra! Na tento pozoruhodný rekord im v roku 2005 stačilo 21 hodín práce.

A medzi naozaj najpozoruhodnejšie veľkonočné rekordy sa zaraďuje kraslica pána Kordu, ktorý dokázal 674 hodín svedomito skladať 4877 zápaliek a bezmála 10 tisíc zápalkových hlavičiek, než vytvoril unikátne veľkonočné vajíčko, ktoré dodnes nemá vo svete obdoby. Z celkového počtu cca 120 zápalkových škatuliek, vznikla na výšku 40 cm vysoká kraslica, ktorej výroba prebiehala nasledovne: najprv bolo vysústružené drevené jadro, ktoré bolo následne polepené pásmi všemožne tvarovo (nad parou) upravených zápaliek, ktoré však nemôžu vzplanúť, pretože sú potrené špeciálnym nehorľavým náterom…

Veľkonočné rekordy a ich prekonávania sú vďačnou diváckou témou, ktorá každoročne podnecuje predstavivosť stále nových a nových tvorcov a kolektívov, ktorí sa snažia akokoľvek pokoriť už dosiahnuté limity a verím, že aj v roku 2011 sa nájdu takí "borci", ktorým sa to podarí! 

 

Navštívte Múzeum rekordov a kuriozít Pelhřimov

www.muzeumrekorduakuriozit.cz

 

text: Jan Chaloupka

foto: Múzeum rekordov a kuriozít Pelhřimov

preklad: O. KubáčkováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Pelhřimov
Publikované: 21.9.2007
Prvé zmienky o Pelhřimove siahajú až do 12. storočia. Toto starobylé a malebné mesto so 17 tisícmi obyvateľmi leží pozdĺž brehov riečky Bělá v Českomoravskej vrchovine. Mesto je spájané s festivalom, vďaka ktorému je často označované ako české mesto rekordov a kuriozít.

Veľkonočné sviatky
Publikované: 9.4.2009
Veľkonočné sviatky sú kresťanské sviatky a ich čas je doba, kedy došlo k ukrižovaniu, Zmŕtvychvstaniu a Nanebovstúpeniu Ježiša Krista. Kresťanské uctievanie tohto biblického príbehu sa symbolicky premieta do niekoľkých dní známych ako Veľkonočný pondelok, Zelený štvrtok, Veľký piatok, Biela sobota a Boží hod veľkonočný.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

29.1.2020
Medzinárodný dom umenia pre deti Bibiana vás pozýva na výstavu Šperkopríbeh, kde predstaví svet šperkov z pohľadu geológov, šperkárov i autorov literárnych diel.
28.1.2020
Národná galéria Praha oslávi 224. výročie od svojho založenia voľným vstupom. V dňoch 1. a 2. februára sa do zbierkových expozícií dostanete úplne zdarma. Akciu sprevádza bohatý sprievodný program.
27.1.2020
Druhú februárovú sobotu (8.2.) ožije Horehronie, presnejšie obec Valaská jedinečným 3. ročníkom slovenského pohára v krňačkových pretekoch.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - RUSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 29. 1. 2020
sviatok:Gašpar
dnes:
streda 29.1.
3 °C
zajtra:
štvrtok 30.1.
3 °C