www.infoglobe.sk » Veľkonočné sviatky

Veľkonočné sviatky

Publikované: 9.4.2009
Veľkonočné sviatky sú kresťanské sviatky a ich čas je doba, kedy došlo k ukrižovaniu, Zmŕtvychvstaniu a Nanebovstúpeniu Ježiša Krista. Kresťanské uctievanie tohto biblického príbehu sa symbolicky premieta do niekoľkých dní známych ako Veľkonočný pondelok, Zelený štvrtok, Veľký piatok, Biela sobota a Boží hod veľkonočný.

Stručná história Veľkej nociVeľká noc

  • Veľká noc je svojím pôvodom sviatok jari
  • pred cca 3500 rokmi dali kananejskému sviatku jari celkom nový význam Židia svojím sviatkom Paschy: oslavou vyvedenia a oslobodenia židovského národa z egyptského otroctva
  • pred dvetisíc rokmi potom Veľká noc dostala súčasný význam Kristovou smrťou a zmŕtvychvstaním.

Na Slovensku je Veľká noc spojená predovšetkým s vítaním jari, kedy sa pália čarodejnice na znamenie odchodu zimy, z rovnakého dôvodu sa do potoka hádže smrtka a na Veľkonočný pondelok prichádza k slovu korbáč s farebnými stužkami, varené a čokoládové vajíčka a zajace a v takmer každej domácnosti je stôl ozdobený veľkonočným baránkom. Môžeme teda Veľkú noc vnímať len ako príchod jari, alebo si ju môžeme spojiť s oslavou zmŕtvychvstania Ježiša Krista.

Oheň v akomkoľvek prevedení, od pálenia smrtky až po ohňostroje, je symbolikou precitnutia po dlhom zimnom čase, rovanký je príchod Ježiša na Veľkú noc a zapálenie svätého veľkonočného ohňa je pre kresťanov na Veľkú noc centrálnou udalosťou. Vajíčka symbolizujú úrodnosť a predstavujú nový život, ale tiež silu, nesmrteľnosť, návrat jari a vďaka škrupinke aj pocit bezpečia.

Veľká nocAko darček musí byť vajíčko plné a omaľované. Tradičná a najvýrečnejšia je červená – farba života. Odtiaľ tiež všeobecne používaný názov pre maľované vajíčka – kraslice. Slovanská tradícia zachovala pestrú škálu maľovania kraslíc s často vzájomne súvisiacimi vzormi. Na slovenskom území sa táto práca rozvinula do špecifickej šírky. Na krasliciach sa dá rozoznať mnoho techník zdobenia, farebností a vzorov, ktoré sa líšia podľa krajov aj dobou. Baránok je všeobecne veľkým symbolom Veľkej noci a jar nie je jediný dôvod, prečo je s ním Veľká noc spojená. Baránok bol často v minulosti najvhodnejšou obeťou bohom alebo býval zabíjaný na oslavu židovských sviatkov.

Sú však štáty, kde sa Veľká noc oslavuje trochu inak a nemusí to byť práve na jar, pretože južná pologuľa v období Veľkej noci práve vstupuje do obdobia jesene.

 

 

V dalších zemích se Velikonoce slaví takto:

Veľká noc v Anglicku

V Anglicku chodia deti dom od domu a koledujú o veľkonočné vajíčka.

Austrália

Jediným dňom, kedy sú všetky obchody v Austrálii zavreté, je Veľký piatok. V deň Veľkej noci hľadajú deti v záhradách schované vajíčka, ktoré im nadelil veľkonočný zajačik.

Bulharsko

Deň alebo dva pred Veľkou nocou posielajú kresťanské rodiny bochník chleba a 10 - 15 načerveno ofarbených vajec svojim tureckým priateľom, ktorí tento dar považujú za česť. Posol, ktorý ho predáva, je tradične obdarovaný malou peňažnou čiastkou.

Francúzsko

Vo Francúzsku vyzývajú kostolné zvony každý deň v roku veriacich na omšu. Výnimkou je Veľká noc, kedy od Zeleného štvrtku do Bielej soboty. Preto sa hovorí, že odleteli do Ríma, aby tam boli požehnané a spiatky sa vrátili s vajíčkami a sladkosťami pre dobré deti, ktoré im potom hodia z nebies.

Taliansko

Kňaz požehná veľkonočné vajíčka, ktoré sa potom umiestnia doprostred stola a okolo nich sa rozmiestnia nádoby s jedlom. Tradíciou v Taliansku je hlavne jedlo. V mäso pôstny utorok sa jedia len palacinky, potom nastáva sedem týždňov pôstu.

Írsko

Ráno v deň Veľkej noci sa jedia vajíčka, aby sa tak uzavrel pôst. Ten, kto chce počas dňa získať veľkonočný koláč, musí zatancovať.

Mexiko

V predvečer Veľkej noci po zotmení zaplavia ulice tisíce ľudí. Tí so sebou majú obrázky alebo papierové škatule s bonbónmi, ktoré sú symbolom Judáša. Tie sa vešajú, pália alebo sa do nich mláti palicou tak dlho, až sa obal pretrhne a sladkosti sa znesú na zem.

Nemecko

V predvečer Veľkej noci deťom vyrábajú slamené hniezda, ktoré potom ich rodičia schovajú doma alebo na záhrade. Do nich veľkonočný zajačik znesie rôznofarebné vajíčka. Ráno na veľkonočný pondelok ich deti vyrážajú hľadať. Tiež sa vymieňajú darčeky ukryté v obale vo forme vajíčka. Ďalším nemeckým zvykom je veľkonočný strom ozdobený vajíčkami.

Rusko

Pri oslave pravoslávnej Veľkej noc si Rusi nechávajú v kostole požehnať vajíčka a potom si ich uvarené dajú na veľkonočný obed. Tiež baránok a mazanec (veľkonočný koláč) v Rusku existuje, korbáče však nie.

Grécko

V deň pravoslávnej Veľkej noci sa v gréckych rodinách koná vajíčková bitka. Účastníci sa snažia hádzaním svojho vajíčka rozbiť vajíčko protivníka. Veľká noc v Grécku je podobná ako u nás. Je tam bežné obdarovávať sa ako na Vianoce. Hlavnou rysou gréckej Veľkej noci: hodovať a radovať sa v kruhu širokej rodiny.

Dánsko

Prevláda tu tradícia posielania doberavých dopisov. V priebehu niekoľkých týždňov pred Veľkou nocou deti píšu tzv. doberavé verše, ktoré potom posielajú ako listy. Tieto listy sú síce anonymné, ale sú podpísané určitým počtom bodiek, takže adresát má šancu uhádnuť od koho list je. Do listu sa vkladá snežienka ako symbol prvej kvetiny v roku. Na Veľkú noc varia pivovary špeciálny mok, ktorý je omnoho silnejší než bežné pivá.

Portugalsko

V Portugalsku sa na Veľký Piatok podpaľujú obrovské hranice. Ľudia upaľujú slamené bábky, ktoré sa podobajú Judášovi. V ten istý deň sa chystajú veľkonočné omelety plnené slaninou. Na Boží hod veľkonočný sa obvykle konzumuje kozľa alebo jahňa, často sa podáva aj prasiatko. V niektorých oblastiach sa chystajú koláče plnené niekoľkými druhmi mäsa a vajcami.

Nórsko

Nórska veľká noc je v znamení zasnežených strání plných zdatných lyžiarov a výletníkov, obsadené horské chalupy a takmer vyľudnené mestá. Deti majú celý veľkonočný týždeň prázdniny a tak býva zvykom, že sa zbalia všetko potrebné, naložia sa vozidlá a vyrazí sa do svojich horských chát a príbytkov.

Holandsko

Na kvetnú nedeľu chodia deti v sprievodoch a obchádza farmy, zbierajú vajíčka na veľkonočné športy. Na Boží hod veľkonočný sa tu chystá špeciálny pokrm Paasbrood - sladký chlieb s hrozienkami a ríbezľami. Veľkonočný pondelok je deň určený na hry s vajíčkami. Tí najmenší sa snažia nájsť vajíčka, ktoré sú poschovávané okolo domu a v záhradách.

Švédsko

Na Zelený štvrtok kulminovala noc čarodejníc. Bolo potrebné uchrániť najmä deti, aby ich čarodejnice neodniesli so sebou na sabat. Veľkonočné listy sú lístky podobné súdobým valentínkam. Vyzdobené obrázkom čarodejnice a vo vnútri je po domácky vyrobený veršík. Brezové metly ozdobené na konci vetvičiek farebnými pierkami sú tu neodmysliteľnou veľkonočnou výzdobou.

Veľká nocVeľká nocVeľká noc

Text: Denisa Arvajová

Foto: Wikimedia.org., aineias, Lienhard Sculz, Kris de Curtis,Karakal, Neoneo 13, L. Kenzel   



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Viete, že? Veľkonočný špeciál
Publikované: 24.4.2011
Veľkonočné sviatky sú tu a rovnako tak aj ďalšie pokračovanie nášho seriálu o najpozoruhodnejších veciach okolo nás. Rozhodli sme sa, že tento diel bude venovaný práve tomuto najväčšiemu kresťanskému sviatku, ku ktorému neodmysliteľne patria kraslice, baranček a korbáč. Viete, že najväčší veľkonočný baranček sveta je z Čiech?


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

27.3.2024
Portál Infoglobe vám s láskou a prianím všetkého najlepšieho želá tie najkrajšie veľkonočné dni.
Nech vám Veľká noc prinesie veľa radosti, šťastia, zdravia, pokoja i splnených cestovateľských túžob.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 29. 3. 2024
sviatok:Miroslav
dnes:
piatok 29.3.
6 °C
zajtra:
sobota 30.3.
14 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X