www.infoglobe.sk » Viete, že? Somálske Mogadišu dnes a zajtra II.

Viete, že? Somálske Mogadišu dnes a zajtra II.

Publikované: 8.7.2012
Mesto, ktorého príbeh sme z hľadiska historických súvislostí načrtli v prvej časti nášho príspevku, vstúpilo do bližšieho povedomia na začiatku 90. rokov predovšetkým ako miesto nesmierneho utrpenia, chaosu a bezprávia. Aký bol jeho ďalší osud a dočkajú sa jeho obyvatelia lepších časov? To, ale aj omnoho viac, sa teraz dozviete.

Koloniálny systém však pretrvával až do roku 1960, kedy sa zjednotením ustanovilo jednotné Somálsko. Ďalší zlom nastal až začiatkom 90. rokov, kedy bol milíciami zvrhnutý do tej doby prežívajúci diktátorský režim prezidenta Berreho. Víťazné strany sa však nedokázali zhodnúť na základnej otázke, to jest kto prevezme moc nad slobodnou zemou. Ideálny základ občianskej vojny medzi jednotlivými frakciami, ktorej výsledkom bola smrť desiatok tisíc obyvateľov, totálna devastácia mesta, hladomor aj epidémie. OSN vyslalo v roku 1992 do krajiny svojich pozorovateľov aj humanitárne jednotky s nevyhnutnou pomocou. Spolu s nimi sa neďaleko od mesta vylodilo aj okolo 20 000 príslušníkov námornej pechoty USA, ktorej hlavným cieľom bolo zajať najradikálnejšieho vodcu Farraha Aidida. Uskutočnená misia s krycím názvom Obnovená nádej je aj témou už zmieňovaného veľkofilmu. Zajatie dvoch Aididových poradcov a následné vrtuľníkové operácie, zostrelenie a boj o holý život v uliciach ponurého mesta sú vylíčené presne tak, ako sa vtedy v roku 1993 udiali. Straty na oboch stranách: 19 príslušníkov námorníctva a zhruba tisíc Somálčanov. Do dvoch rokov od neúspešnej akcie opustili krajinu ako Američania, tak aj OSN.

Relatívne nedávno, v roku 2006, sa opäť rozhoreli vášne medzi potenciálne najsilnejšími proislamskými frakciami. Následkom boli krvavé boje s takmer 200 mŕtvymi. Vládu prevzali radikálne milície Zväzu islamských súdov, ktoré však tvrdo presadzujú striktné islamské právo šaría a v uliciach opäť zavládlo zdesenie. Do celého sporu sa navyše zapojila etiópska armáda a konflikt na seba nenechal dlho čakať. Islamisti prchali a do mesta sa tak mohol opäť navrátiť chaos, násilie a vojny jednotlivých klanov.

V posledných rokoch však Somálsko zažíva relatívny pokoj a isté náznaky spolupráce vyvíjajú aj zahraniční investori, čo je de facto jediná cesta k obnove a aspoň čiastočnej prosperite. Aj keď je nutné dodať, že by asi všetko bolo lepšie, než to, ako to tu bolo za posledných 30 rokov. Obchodu nahráva aj fakt, že tu vplyvom neexistujúcej riadenej ekonomike nefungujú dane či regulačné poplatky. Priemyselnému odvetviu vládne predovšetkým spracovanie ropy a textilná výroba, avšak medzinárodný odbyt je značne poškodzovaný pravidelnými útokmi pirátov, o ktorých často počujeme aj v spravodajstvách. Medzinárodne letisko je dlhoročnými bojmi značne poznamenané. Dnes lietajú pravidelne 2x do týždňa snáď len Turkish Airlines. Naopak tu na výbornej úrovni (na africké pomery) fungujú telefónny operátori a dokonca aj internetová sieť. To však neznamená, že by tieto služby nejako zásadne menili život obyčajných Somálčanov. Každoročné obdobie sucha a s tým spojené hladomory decimujú státisíce ľudí ročne, pričom ďalších takmer 5 miliónov je tu ohrozených . Medzinárodná pomoc po minulých skúsenostiach značne viazne, potraviny sú predmetom obchodu na čiernom trhu a opäť sa pre ne vraždí.

Mogadišo ako metropola budúcnosti! Tak sa ho snažia vykresliť propagačné letáky. Krajina, kde donedávna prakticky neexistovali cudzie ambasády či fungujúce súdy je skôr bližšie realite. Veľkou osobnosťou krajiny a možno jediná nádej Somálčanov, to je prezident Šaríf Šajch Ahmed. Alebo sa aspoň o to snaží. Nedávno ako prvý po desaťročiach zjednotil mesto, umlčal radikálnych islamistov a svetu nastavil druhú, svetlú tvár mesta aj krajiny. Stavajú sa nemocnice, opravujú sa cesty. Podporujú sa športy! Veď aj futbal bol hrou neveriacich psov a jeho sledovanie, nie to ešte hra, sa trestalo smrťou. Akákoľvek forma zábavy bola zavrhovaná. Išlo tu len o holé prežitie. Dnes je všetko inak, do mesta sa vracia život, čo je po dvadsať jedna rokoch občianskej vojny skutočne na čase.

Neviem síce, či je tento príspevok skôr varovaním alebo tipom na výlet, ale byť vami, tak radšej ešte pár rokov počkám a trávim leto skôr na Mácháči, Kanároch alebo Šumave. Dobrodruhom však neodporúčam lepšie vyžitie, než práve Mogadišo…!                                        

Text: Jan Chaloupka

Foto: Wikipedia Commons: P.Heimer, Oriez, McGalliard 

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Viete, že? Somálske Mogadišo dnes a zajtra I.
Publikované: 1.7.2012
Čierny jastrab zostrelený – pamätné hlásenie z dnes už kultového rovnomenného vojnového filmu, ktorého akčný dej sa odohráva práve v uliciach tejto východoafrickej metropole, známej predovšetkým svojou chudobou, krutosťou a kriminalitou.

Somálsko I.
Publikované: 15.9.2010
Somálsko nie je krajinou, o ktorú by sa turisti práve bili, no napriek tomu, že momentálne politické podmienky z nej nerobia lokalitu vhodnú pre návštevu, si nezaslúži zostať zabúdaná.

Somálsko II.
Publikované: 18.9.2010
Druhý diel, tentoraz o histórii krajiny Afrického rohu.

Somálsko III. – kam sa pozrieť?
Publikované: 25.9.2010
Záverečný diel o Somálsku, v ktorom sa dozviete niečo o turistických atrakciách.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

8.12.2019
V roku 2026 bude Slovensko spolu s Fínskom hostiť titul Európske hlavné mesto kultúry, ktorý má upriamiť pozornosť na bohatstvo a rozmanitosť danej krajiny v Európe. Zároveň má vyzdvihnúť spoločné črty oboch krajín.
7.12.2019
Vianočnú atmosféru na vsetínskom zámku odo dnes navodí výstava s názvom Sklenené Vianoce, ktorá predstaví súčasné aj historické sklenené vianočné ozdoby a dekoratívne aj umelecké sklo. Výstava potrvá do 19. januára 2020.
6.12.2019
SNM – Prírodovedné múzeum vás pozýva na výstavu TRITRI - Tatry očami geológov, ktorá prostredníctvom fotografií prináša pohľad na prácu geológov snažiacich sa rôznymi výskumnými metódami dešifrovať a pochopiť zložitú geologickú históriu vytvárajúcu unikátny prírodný klenot.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 8. 12. 2019
sviatok:Marína
dnes:
nedeľa 8.12.
3 °C
zajtra:
pondelok 9.12.
3 °C