www.infoglobe.sk » Somálsko III. – kam sa pozrieť?

Somálsko III. – kam sa pozrieť?

Publikované: 25.9.2010
Záverečný diel o Somálsku, v ktorom sa dozviete niečo o turistických atrakciách.

Mogadišská katedrálaTuristické atrakcie a somálske zvláštnosti

Po celej krajine sú rozptýlené pamiatky starovekých civilizácií, od staroegyptských a fénických po koptské kostoly a osady starovekého Punta, spomínaného už na fénických tabuľkách. Somálsko ako štát bolo známe ešte v dobách starovekého Egypta – v tom čase región nazývali „Punt". Od 2. do 7. storočia patrilo územie Somálska k etiópskemu kráľovstvu Aksum. V 7. storočí do regiónu prišli Arabi a vytvorili sultanát Adele, ktorý existoval až do 16. storočia. No kvôli pokračujúcej občianskej vojne Mogadišo z vtáčej perspektívyvšetky pamiatky z dávnych čias sú v troskách a prakticky neprístupné verejnosti. Mnohé stokilometre krásnych skalnatých a piesočnatých pláží lemuje pobrežie Afrického rohu, ako sa často táto oblasť nazýva, no prakticky sú nevyužiteľné.

Hlavné turistické atrakcie sú sústredené v hlavnom meste – Mogadišo, založenom arabskými kolonistami okolo 12. storočia: múzeum v paláci Garesa, postavenom v 19. storočí zanzibarským sultánom, mešita z 13. storočia a množstvoMogadišo malebných stavieb typickej afroarabskej architektúry so vzorovanými stenami a tienistými nádvoriami, z ktorých sú, žiaľ, mnohé polozničené alebo sú v hroznom stave. V minulosti bola krajina známa svojimi prírodnými rezerváciami a parkami.

Zvláštnosťou Somálska je veľká prispôsobivosť živočíchov a rastlín na drsné prírodné podmienky. Rastlinný svet Somálska je veľmi chudobný – tráva spálená od slnka, tŕnisté kry a agáty, v Mogadišohorských oblastiach sa vyskytujú rastliny, z ktorých sa získavajú cenné prírodné živice – myrha a kadidlo. Na juhu územia návštevníci často môžu stretnúť viaceré divé zvieratá: krokodíly, slony, žirafy, leopardy, levy, zebry, veľké množstvo hadov.

V roku 2008 internetový portál zostavil rebríček desiatich najnevhodnejších miest na dovolenku, ktoré nezodpovedajú požiadavkám turistov, hľadajúcich komfort a bezpečie. Hlavné mesto Somálska – Mogadišo – bolo jedným z nich. Ostáva len dúfať, že občianska vojna skončí, situácia sa normalizuje a Somálsko sa zaradí do zoznamu turisticky zaujímavých miest.

 

Text: Maxim Kucer

Foto: rustam62, kenwilwat, CAMILO9014, Abdiraim

Preklad: J. VýbornýDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Somálsko I.
Publikované: 15.9.2010
Somálsko nie je krajinou, o ktorú by sa turisti práve bili, no napriek tomu, že momentálne politické podmienky z nej nerobia lokalitu vhodnú pre návštevu, si nezaslúži zostať zabúdaná.

Somálsko II.
Publikované: 18.9.2010
Druhý diel, tentoraz o histórii krajiny Afrického rohu.

Mayotte: koralový raj východnej Afriky
Publikované: 23.11.2011
V dnešnom článku sa dozviete o 101. departmente Francúzska, ktorý leží poblíž Madagaskaru.

Viete, že? Somálske Mogadišu dnes a zajtra II.
Publikované: 8.7.2012
Mesto, ktorého príbeh sme z hľadiska historických súvislostí načrtli v prvej časti nášho príspevku, vstúpilo do bližšieho povedomia na začiatku 90. rokov predovšetkým ako miesto nesmierneho utrpenia, chaosu a bezprávia. Aký bol jeho ďalší osud a dočkajú sa jeho obyvatelia lepších časov? To, ale aj omnoho viac, sa teraz dozviete.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Kúzlo Vianoc

1. 11. – 31. 12. 2021
1. cena:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
2. cena:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
3. cena:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
1. cena redakcie:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
2. cena redakcie:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
3. cena redakcie:
Kúzelný balíček plný prekvapení!

Aktuality:

27.11.2021
V ankete strom roka 2021 získal prvé miesto vyše 70 ročný buk, stojaci v centre Starého Smokovca, ktorý bude reprezentovať Slovensko i v súťaži Európsky strom roka.
24.11.2021
Aj tento rok sa návštevníci Vysokých Tatier môžu tešiť na Tatranský ľadový dóm, ktorý tradične „vyrástol“ na Hrebienku. Nesie podobu jedného z najvýznamnejších pútnických miest v Európe, ako symbolu konca doby poznačenej pandémiou  a nového začiatku.
23.11.2021
Oblastná organizácia cestovného ruchu ,,ŠARIŠ“- Bardejov, v spolupráci s miestnymi združeniami a aktivistami, dokončila obnovu turistickej infraštruktúry v lokalite Kláštorisko – Mníchovský potok. Na tomto zrevitalizovanom archeologickom nálezisku pribudol altánok a informačná tabuľa.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 30. 11. 2021
sviatok:Ondrej, Andrej

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X