www.infoglobe.sk » ČR, Povodne 2013: deň po dni - VIDEO

ČR, Povodne 2013: deň po dni - VIDEO

Publikované: 11.6.2013
Apokalypsa v Česku – možno tak by sa dali súhrnne nazvať udalosti uplynulých dní. Českom sa po rokoch prehnala veľká voda, svojou silou zrovnateľná s rokom 2002, kedy sa hladiny tokov vyšplhali na úroveň storočnej vody. Česko ale bolo lepšie pripravené než pred rokmi, voda aj napriek tomu napáchala obrovské škody.

Od polovice mája v Česku vytrvalo pršalo, začiatkom júna sa nebezpečne zdvihli hladiny väčšiny tokov a veľmi rýchlo nastalo to, čo mali ľudia z mnohých miest a obcí v živej pamäti. Aj keď väčšina z nich verila, že rok 2002 sa nebude opakovať, do vtedajšej úrovne tento rok zostávalo len niekoľko centimetrov.

Prvý stupeň ohrozenia, potom druhý a rýchlo na to aj stav núdze a najvyšší stupeň číslo 3 a hneď potom v mnohých miestach aj evakuácie. Povodňová vlna sa prelievala z juhu a západu, jej stred vrátane Prahy až na sever republiky. V prvých dňoch kontinuálne, prakticky monotematické, vysielanie verejnoprávnych médií, zmätok v doprave, ľudia bez elektriny a plynu, strechy nad hlavou a majetku.

povodne 2013

Správy z juhu Čiech sa podrobne venujú situácii v Putime, Tábore, Českých Budějoviciach, Veselí nad Lužnicí a Bechyni. Výdatne prší na Šumave aj v Českom lese, dážď ale trápi aj zvyšok republiky. Do Prahy prišla ničivá voda v utorok o šiestej hodine ráno. Oproti minulosti bolo hlavné mesto pripravené. Pozdĺž vltavského brehu vyrástlo niekoľko kilometrov protipovodňových bariér. S problémami sa napriek tomu potýkalo niekoľko pražských častí – Chuchle, Smíchov, Libeň, Trója, v pohotovosti bol aj Karlín. Pražská ZOO je z jednej tretiny zaplavená. Ošetrovatelia museli evakuovať niekoľko desiatok zvierat. Pod vodou je vodácky areál, ktorý má v lete hostiť majstrovstvá sveta vo vodnom slalome a všetky jazdecké areály na Císařskom ostrove. Od nedeľňajšej noci až do utorka v hlavnom meste nejazdilo metro, od stredy sa rozbehlo v obmedzenej prevádzke. Zavretých bolo mnoho dopravných tepien.

povodne 2013povodne 2013povodne 2013

povodne 2013

Na vltavskom brehu potrápila veľká voda Kralupy nad Vltavou, kde sa starosta mesta sťažoval na prácu vodohospodárov, ktorí podľa jeho názoru zle regulovali odtok z Vltavskej kaskády, to jest systému deviatich priehrad na tokoch pred hlavným mestom. Celé sídlisko Cukrovar a Hůrka muselo byť evakuované. Okrem Vltavy robil problémy aj rozvodnený Zákolanský potok. Kralupy boli tiež prvým mestom, odkiaľ prichádzajú správy o prípadoch rabovania.

Zálezlice – obec pri Mělníku sa stali „symbolom“ povodní už v minulosti. Protipovodňová hrádza mala byť dostavaná v horizonte troch týždňov. Bohužiaľ. Zálezlice na pár dní prakticky zmizli z mapy. Z kalnej labskej vody boli vidieť iba horné poschodia domov.

povodne 2013

povodne 2013povodne 2013povodne 2013

V Mělníku, kde sa stretáva Vltava s Labe, teda dva rozvodnené toky, sledovali ľudia situáciu s hrôzou v očiach. Ešte deň po kulminácii riečnej hladiny bojoval Mělník s hrádzou, ktorá potrebovala na niekoľkých miestach spevniť. Samotné mesto sa nakoniec pred tragédiou uchránilo, obrovské problémy však majú takmer všetky obce v mělnickom regióne. V blízkom Hoříne pretiekla voda cez pevnú hrádzu a zaplavila celú obec, nápor vody nevydržal Vraňansko – hořínský kanál. To najhoršie za sebou mali mělničania až štvrtý deň povodní, čiže v stredu, kedy začala hladina rieky postupne klesať.

V stredu meteorológovia konečne hovoria o priaznivejších podmienkach. Obavy sa však spoločne s prúdiacou vodou presúvajú ďalej na sever Čiech. V stredu, neskoro odpoludnie kulminuje Labe v Litoměřiciach a Lovosiciach. Pri chemičke Lovochemie, najväčšom výrobcovi chemických hnojív v Česku, presakuje protipovodňová hrádza. Vedenie podniku zvažuje riadené zaplavenie Lovochemie aj susediaceho Preol-u

Povodně 2103_Praha LibeňPovodně 2103_Praha LibeňPovodně 2103_Praha Libeň

Povodně 2103_Praha Libeň

Na kulmináciu Labe sa pripravuje Ústí nad Labem a Děčín. Najvyššie by sa mala hladina Labe dostať v noci zo stredy na štvrtok. Od utorka zostáva odrezaná mestská časť Ústí Střekov, kde sú zaplavené prakticky všetky domy na pobreží. Pod vodou zostáva dohromady desať mestských štvrtí. Kvôli výpadkom elektrického prúdu nejazdia trolejbusy, mimo prevádzky sú dva kľúčové mosty. 

Děčín – posledná zastávka Labe, kde rieka napáchala veľké škody. Podobne ako v Ústí nad Labem, aj tu sú nedostatočné zábrany. Spolu s veľkou vodou posiela Česko do Nemecka dva kontajnery, ktoré sa uvolnili práve v Děčíne. Centrum mesta zostalo neprejazdné, v prevádzke zostali dva mosty. Kritická situácia je aj v Hřensku. Labe tam kulminovalo vo výške 10,7 metra, krátko po kulminácii v Ústí nad Labem.

Povodně 2103_Praha Libeň

Povodne 2013 si v Česku vyžiadali zatial jedenásť obetí. V kritické dni bolo v pohotovosti 23 tisíc hasičov, ktorí pomohli evakuovať spolu 19 tisíc ľudí. S veľkou vodou sa potýka spolu 700 českých obcí. Pomoc prisľúbila vláda aj EU.

Text/foto/video: Klára Svobodová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Dve osudové sirény mesta Kralupy - VIDEO
Publikované: 16.11.2010
Kralupy nad Vltavou - pred 2. svetovou vojnou niečo ako stredobod českého priemyslu, krátko pred jej koncom už len ruiny kedysi prosperujúceho mesta. Na poludnie 22. marca 1945 vytrhol obyvateľov mesta z jarného rozjímania prenikavý zvuk sirény. Krátko nato potom Američania zhodili na mesto viac než 1200 bômb a prisúdili tak mestu jedno smutné prvenstvo - vojnou najviac poničené české mest

Mělník: miesto patriotov - VIDEO
Publikované: 1.2.2011
Mělník. Kto by nepoznal mesto, aspoň podľa názvu, preslávené vinárstvom a sútokom dvoch najdôležitejších riek – Labe a Vltava.

ČR: Trojský zámok - barok pod vinicou sv. Kláry – VIDEO
Publikované: 10.4.2012
Pražská Troja zostává jednou z najžiadanejších rezidenčných oblastí. Trojský zámoček, obklopený vinicami Sv. Kláry, je jej významnou dominantou.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Bratislava – Povodne 2013
Českú republiku, Rakúsko, Nemecko, Maďarsko a taktiež Slovensko minulý týždeň zasiahli povodne, k...

ČR: Praha - Povodne 2013
Českom sa prehnala povodňová vlna, okrem Pardubického kraja a Moravy, nechala stopy v celej kraji...
Súvisiace video

ČR, Mělník: povodne 2013
Vyhliadka mělnického zámku nad známou vinicou sa začiatkom júna premenila na pozorovateľňu povodň...

ČR, Obříství: obec, ktorá okúzli
Obříství – obec ležiaca neďaleko Neratovic. Je kúzelná a priťahuje pozornosť neobvykle disponovan...

ČR: Liběchov – zabudnutý zámok  
Liběchov – mesto, ktoré leží na ľavom brehu rieky Labe neďaleko Mělníka. Významnou stavbou je bar...

ČR: Litoměřice
Kráľovské mesto v severných Čechách – Litoměřice ležia na sútoku riek Labe a Ohře. V meste na úpä...

ČR: Lovosice
Lovosice - menšie, ale zato tiahle mesto na brehu rieky Labe, ktoré na jednej strane hraničí s Po...

ČR: Kralupy - mesto bez námestia a radnice
Dvadsaťtisícové mesto neďaleko od Prahy má smutnú históriu. Najväčšiu ujmu utrpelo koncom 2. svet...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

27.5.2020
Najstarší kalendár síce vznikol v Egypte už v 4. tisícročí pred Kristom, no jeho dennodenné využívanie sa zachovalo dodnes. Okrem mien a rôznych sviatkov si prostredníctvom kalendára pripomíname všakovaké medzinárodné dni. A práve prehľad tých (podľa nás) najzaujímavejších vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
25.5.2020
Do 9. ročníka udeľovania cien o najobľúbenejší hotel roka Czech Hotel Awards 2020 sa zapojilo viac než 1200 hotelov. Poslaním organizátorov je vytvorenie zodpovednej platformy, ktorá prepojuje, oceňuje a podporuje všetkých hotelierov pristupujúcich k svojmu podnikaniu s otvorenou mysľou a láskyplným srdcom. Táto vízia nadobúda na význame najmä v súčasnom dianí.

22.5.2020
Všetci milovníci múzeí sa môžu tešiť na postupné otváranie týchto klenotníc histórie. Návštevníkov čakajú mnohé výstavy, tematické prehliadky, ako aj stále expozície.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - VENEZUELA a PARAGUAJ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 27. 5. 2020
sviatok:Iveta
dnes:
streda 27.5.
19 °C
zajtra:
štvrtok 28.5.
16 °C