www.infoglobe.sk » USA, Georgia: Atlanta – centrum boja za ľudské práva

USA, Georgia: Atlanta – centrum boja za ľudské práva

Publikované: 6.3.2020
Atlanta je z rôznych pohľadov stredom amerického Juhu. Pôvodne bolo mesto vojenskou základňou, neskôr sa stalo dôležitou železničnou križovatkou a vďaka obchodu zažilo veľký boom. Počas americkej občianskej vojny sa jednalo o dôležitú južanskú základňu, ktorá však bola po obsadení unionistickým generálom Shermanom takmer zrovnaná so zemou. Práve skaza Atlanty zapríčinená vojskami Únie sa stala inšpiráciou pre Margaret Mitchellovú, ktorá sem zasadila svoj epos Juh proti Severu (Gone with the Wind), ktorý jej neskôr vyhral Pulitzerovu cenu.

Atlanta

V nedávnej dobe sa z Atlanty stalo dôležité ekonomické aj kultúrne centrum a tiež vďaka miestnemu medzinárodnému letisku aj významný dopravný uzol. Mnohé známe nadnárodné spoločnosti ako Coca-Cola alebo CNN majú svoje sídlo práve v Atlante. Tým naznačujeme, že nečakajte nejaké romantické južanské mesto, ale skôr moderné veľkomesto, kde sa rozhodne nebudete nudiť.

baptistický kostol

Jedným z najzaujímavejších zážitkov v Atlante je návšteva akvária Georgia Aquarium, ktoré je domovom pre viac než stotisíc morských živočíchov, a to vrátane jedného z najväčších obyvateľov oceánov – žraloka obrovského. Okrem toho uvidíte aj vzácne biele aligátory alebo budete môcť pozorovať krotiteľa, ako cvičí s uškatcami kalifornskými. Jednou z aktivít, ktorej dobrodružné povahy s potápačskou certifikáciou neodolajú, je potápanie so žralokmi.

Georgia Aquarium   Georgia Aquarium

Ďalej odporúčame zájsť do Centra pre občianske a ľudské práva (Center for Civil and Human Rights). Atlanta totiž bola jedným z dôležitých centier hnutia za ľudské práva, ktoré kulminovalo v 50. a 60. rokoch 20. storočia. Skrz historické televízne vysielanie, prejavy, fotografie, videá a očité svedectvá sa do hĺbky dozviete o segregačných zákonoch Jima Crowa. V múzeu je navyše aj galéria, ktorá vám problematiku ľudských práv predstaví v globálnom kontexte (juhoafrický apartheid, boj za práva žien, práva detí atď.).

Centrum pre občianske a ľudské práva   Centrum pre občianske a ľudské práva

S bojom za ľudské práva úzko súvisí aj ďalšie miesto, kam sa spoločne pozrieme. Je ním oblasť chránených historických pamiatok zasvätených Martinovi Lutherovi Kingovi, jednej z najznámejších osobností boja za rasovú rovnoprávnosť. Pamätník zahŕňa Kingov rodný dom na 501 Auburn Avenue a tiež baptistický kostol Ebenezer Baptist Church na 407–413 Auburn Avenue, kde on aj jeho otec pôsobili ako kazatelia. Stredobodom oblasti je The King Center, ktoré založila v roku 1968 Kingova manželka, a to tesne po atentáte na Kinga v Memphise. Chcela tak uchovať myšlienkové dedičstvo svojho manžela pre ďalšie generácie.

dom Martina Luthera Kinga   hrobka Martina Luther Kinga

GPS: Georgia Aquarium 33°45'51.0"N 84°23'44.0"W

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Anish Patel, Sjkorea 81, Carsonmc, Marco Correa, Marco Correa (2), National Park Service Digital Images Archive, Mike, Zac Wolf, David Berkowitz

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

USA, Alabama – cestujeme po malomestách
Publikované: 3.1.2020
Alabamské malomestá dnes navštívime naposledy. Aby sme vám dali čo najviac tipov, pozrieme sa hneď do niekoľkých naraz.

USA, Georgia: Atlanta – za históriou mesta
Publikované: 13.3.2020
Dnešné pokračovanie výletu po najzaujímavejších miestach v Atlante zahájime návštevou významnej kultúrnej pamiatky – divadla Fox Theatre, ktoré bolo postavené počas 20. rokov 20. storočia ako Yaraab Temple Shrine Mosque v duchu prehnane opulentného arabského štýlu. Keď bola budova otvorená pre verejnosť, noviny o nej písali ako o „malebnej stavbe až znepokojivej grandióznosti za hranicami predstavivosti“.

USA, Južná Karolína – Charleston romantický závan amerického Juhu
Publikované: 27.3.2020
Dnes sa presunieme zo stredozápadu do Južnej Karolíny, konkrétne do mesta Charleston, kde okúsime romantický závan amerického Juhu.

USA, Alabama – Sweet Home Alabama I
Publikované: 29.11.2019
Sweet home Alabama Where the skies are so blue Sweet home Alabama Lord, I'm coming home to you Kto by nepoznal refrén jednej z najslávnejších pesničiek všetkých čias? My dnes spolu s vami do tohoto amerického štátu vyrazíme, aby sme spoznali, čo všetko sa za sladkým domovom v Alabame skrýva.

USA, Alabama – Sweet Home Alabama II
Publikované: 6.12.2019
Nejaký čas teraz budeme tráviť v americkom štáte Alabama. Samotný názov Alabama nepochádza z angličtiny, ale jedná sa o pôvodné slovo indiánov, ktoré znamená kmeňové mesto.

USA, Alabama – Sweet Home Alabama III
Publikované: 13.12.2019
Dnes zostaneme v Montgomery, kde sme sa v minulom dieli pozreli predovšetkým na pamiatky späté s bojom za ľudské práva.

USA, Alabama: Fairhope – skvelé miesto na dôchodok
Publikované: 27.12.2019
Minulý týždeň sme spolu prešli malé mestečko Guntersville a naším tipom pre dnešný decembrový deň je Fairhope.

USA, Alabama: Guntersville – život na vidieku
Publikované: 20.12.2019
Dnes vás prevedieme alabamským vidiekom, typickým južanským vidiekom, kde budete počuť pravú americkú country hudbu, ochutnáte pravé americké barbecue a uvidíte významné historické pamiatky. Aj keď sú veľké mestá ako Birmingham a Montgomery bezpochyby veľmi zaujímavé a turisticky obľúbené, len v malomeste sa stretnete s autentickou Alabamou.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

8.7.2020
Fond na podporu umenia rozhodol o víťazovi v poradí 3. ročníka projektu slovenského Mesta kultúry. Budúci rok sa popýši týmto titulom mesto Stará Ľubovňa, ktoré je kultúrnym uzlom v danom regióne.
5.7.2020
Rekonštrukcia štátneho zámku Slatiňany prináša takmer po troch rokoch svojim návštevníkom bezbariérové návštevnícke centrum, unikátne detské hospodárstvo a revitalizovaný zámocký park. Obnovou prešli aj interiéry, z ktorých niektoré budú slúžiť na nové účely.
3.7.2020
Nenechajte si ujsť úžasné výstavy a podujatia počas tohto leta v Slovenskom národnom múzeu. Azda najväčším lákadlom pre návštevníkov bude svetová výstava Poklad Inkov, ktorá sa koná v priestoroch Bratislavského hradu.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 9. 7. 2020
sviatok:Lujza
dnes:
štvrtok 9.7.
29 °C
zajtra:
piatok 10.7.
33 °C