www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » Český Krumlov

Český Krumlov

Publikované: 24.1.2008
Malebné juhočeské mesto, ktoré leží na trase medzi Českými Buděvicami, od ktorých je vzdialené 25 km a priehradnou nádržou Lipno. Samotné mesto leží pod hrebeňom Blanského lesa, ktorého dominantou je vrch Kleť (1 083 m n. m.). Č. Krumlov je v súčasnosti jednou z najnavštevovanejších českých pamiatok v rámci programu svetového dedičstva UNESCO, ktorého je súčasťou od roku 1992.

Meno Krumlov pravdepodobne pochádza z nemeckého Krumme Aue (krivý luh), čo odkazuje na polohu mesta medzi esovitými meandrami rieky Vltavy. V prvej zachovanej zmienke z roku 1253 je Krumlov označovaný ako Chrumbenowe, na latinských listinách potom nesie meno Crumlovia alebo Crumlovium. Prívlastok Český sa začal ku menu mesta pripájať v roku 1439, zrejme aby nedošlo k zámene za Moravský Krumlov. Oficiálny názov a súčasná podoba mena mesta sa používa od roku 1920.

 

 

 


História mesta


Za prvé osídlenie v období stredoveku je možné považovať Hrádok, ktorý bol na ľavom brehu Vltavy založený medzi rokmi 1230 a 1239 . Prvú písomnú zmienku o ňom nájdeme v listine z roku 1253, tento rok sa udáva ako samotné založenie osady. Vlastné mesto bolo v meandri rieky Vltavy založené až v roku 1274. Začiatkom 14.storočia, konkrétne v roku 1303, vetva Vítkovcov vymrela. Podľa dekrétu o dedičstve sa so zvolením kráľa Václava II. stali majiteľmi páni z Rožmberka, jedna z vetví rodu Vítkovcov (rožmberská ruža je dodnes symbolom mesta, tu je na vlajke). Presídlením zo svojho doterajšieho pôsobiska, hradu Rožmberk, sa Krumlov stal centrom rozsiahleho panstva tohto rodu. V priebehu 14.a 15.storočia sa vplyv mesta a vládnuceho rodu Rožmberkov zväčšoval do tej miery, že si dovolil oponovať centralizačným snahám kráľa Václava IV., ktorého dokonca v rokoch 1349 a 1402 aj krátko väznili na krumlovskom hrade. V období husitských výbojov sa postoj mesta k vtedajšej situácii často menil, z priazni k Husitom sa stal radikálny odpor, to všetko za vlády majiteľa panstva Oldřicha II. Ďalšia história mesta je pevne viazaná s nemeckým vplyvom, ktorý silil od objavenia striebra a otvorenia strieborných baní v roku 1475, čo malo za následok prísun pracovnej sily nemeckých baníkov z pohraničia, čím bol zahájený proces germanizácie mesta. Ďalšou významnou osobnosťou Krumlova je bez sporu Petr Vok z Rožmberka. V roku 1494 bol Krumlov povýšený na kráľovské mesto.  V tomto období  došlo k veľkorysej prestavbe krumlovského hradu na pohodlné zámocké sídlo, tak ako ho poznáme dnes. Veľké dlhy však Petra Voka v roku 1601 dohnali k predaju Krumlova cisárovi Rudolfovi II. Tým Krumlov prestal byť centrom Rožmberského panstva. Petr Vok bol zároveň posledným z rodu Rožmberků. Ďalším zlomom v histórii mesta bolo v dvadsiatom storočí, vzhľadom k vysokému počtu nemeckých obyvateľov, pripojenie k Nemeckej III. ríši. Krumlov bol v roku 1945 oslobodený americkou armádou, nemecké obyvateľstvo bolo odsunuté a nahradené českými prisťahovalcami. S nástupom totality sa mesto a jeho okolie stáva významným centrom textilného a papierenského priemyslu, najmä v neďalekej obci Větřní vznikli papierne, ktoré sa na dlhé roky stali ekologickým postrachom krumlovského obyvateľstva, najmä pre svoj nešetrný vplyv na povodie Vltavy, v súčasnej dobe je však vtedajší katastrofálny stav zažehnaný a viac ako dominanta papierní vodákov desí nekonečný rovný úsek rieky, ktorý vedie práve okolo zmieneného komplexu tovární pri obci Větřní, niekoľko kilometrov pred kempom na začiatku Českého Krumlova.

 

Stredoveké centrum mesta je od roku 1963 mestskou pamiatkovou rezerváciou a od roku 1992 je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO

 


K významným a často navštevovaným pamiatkam mesta patrí najmä zámok, po Pražskom hrade je najrozsiahlejším zámockým areálom v ČR. Pôvodne gotický hrad je prestavaný väčšinou v renesančnom slohu. Areál sa skladá z Dolného hradu (pôvodného Hrádku) s dominujúcou vežou a Horného hradu. Medzi ďalšie zaujímavosti patrí:


Most Na plášti -  tzv."Plášťák" je niekoľkoposchodové premostenie Jelenej záhrady - spája zámok a zámockú záhradu. Vystavaný 1764.

Zámocká záhrada - založená v 2. pol. 16. stor., dlhá 700 m, celková rozloha 10 ha. V ktorej sa nachádza Kaskádová fontána, barokový letohrádok Bellaria a nové otáčavé hľadisko divadla pod šírym nebom, ktoré je v súčasnosti najväčším kultúrnym lákadlom.

Vnútorné mesto - systém ulíc s pravidelným námestím nezmenený od doby založenia. Veľký počet zachovalých mestských domov - gotických, renesančných, v menšej miere aj barokových.
medzi ďalšie zaujímavosti isto patrí:

Radnica - renesančná stavba z 2. polovice 16. stor. (nám. Svornosti)

Kostol sv. Víta - gotický trojlodný kostol z rokov 1408-1439 (ul. Kostelní)

Latrán - štvrť za riekou, severne od Vnútorného mesta, podhradie zámku. S Vnútorným mestom je spojená dreveným Lazebnickým mostom. Veľké množstvo menších gotických domov.
Mestské hradby - dnešná podoba hradieb obopínajúcich Latrán pochádza z 15. stor. Z mestských brán zachovaná len Budějovická brána.

Kostol sv. Jošta - pôvodný gotický kostol, mnohokrát prestavovaný, od 20. stor. využívaný ako obytný dom, dnes múzeum bábok.

Plešivec- historická časť predmestia prehlásená samostatnou mestskou pamiatkovou zónou.

Český Krumlov iste zaujme množstvom galérií umenia, múzeí, ktorých je v súčasnosti šesť, najmä múzeum Egona Schieleho a Múzeum voskových figurín. Z malebných krčmičiek večer hrá živá hudba mnohých žánrov. Mesto ponúka mnoho kategórií ubytovania, od luxusných izieb až po študentské hostely. 
 
Ako sa do Českého Krumlova dostať:
 
Autem
Mestom prechádza jedna cesta prvej triedy - I/39, ktorá vedie z Lenory cez Volary a okolo nádrže Lipno, ktorá vedie okolo parkoviska neďaleko vstupu na zámok a infocentra pokračuje smerom na České Budějovice.
Ďalej tadiaľto prechádzajú 3 cesty II. triedy: Cesta II/157 vedie z Českého Krumlova cez Kaplice a Trhové Sviny do Českých Budějovíc, ale je to trochu obchádzka.
Cesta II/160 spája Český Krumlov s obcami Větřní, Rožmberk nad Vltavou a Horní Dvořiště. Až za Rožmberk vedie pozdĺž rieky Vltavy, ktorú využijú predovšetkým vodáci k presunu do Vyššího Brodu.
 
Železničná doprava
Železničná trať 194 České Budějovice - Volary prechádza severnou časťou mesta. Železničná stanica sa nachádza na sídlisku Nádražní předměstí na úpätí vrchu Kleť, kde budete musieť zdolať pri ceste z centra mesta relatívne veľké stúpanie. Vzdialenosť od stanice do centra mesta je približne 2 km, pre jej prekonanie sa dá využiť služieb MHD. V letných mesiacoch ČD vypravujú rýchlik Šumava priamo z Prahy do Volár, ktorý je výborným riešením pre cestovateľov do lona Šumavy a Lipenska, ten samozřejmě staví i v Českém Krumlově. 
 
Autobusová doprava
Autobusovú stanicu nájdeme neďaleko križovatky ulíc Objížďková a Nemocničná pri krumlovskej nemocnici. Vychádza z nej veľké množstvo regionálnych i diaľkových liniek, zastávku tu má aj MHD. Menšiu autobusovú stanicu nájdeme tiež na sídlisku Špičák, odkiaľ idú autobusy do Prahy, väčšina diaľkových spojov stojí v Písku a Příbrame
 


Faktografické údaje:
 
status:mesto
kraj Juhočeský
okres Český Krumlov

katastrálna výmera: 22,16 km²
obyvatelia: 14 056 (24.9.2007)
zemepisná šírka: 48°48'39.27" s. š.
zemepisná dĺžka: 14°18'54.75" v. d.
nadmorská výška: 492 m
PSČ: 381 01
základné sídelné jednotky: 19
miestne časti: 10
katastrálne územie: 6
adresa mestského úradu: Mestský úrad Český Krumlov
nám. Svornosti 1
381 01 Český Krumlov

 autor textu a fotografií: Jan Chaloupka

Ubytovanie v okolí Českého Krumlova nájdete TU



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Lipno – české more plné drakov – VIDEO
Publikované: 18.2.2010
Kto by si na priehradu Lipno plánoval dovolenku výhradne na leto, prišiel by o veľa radovánok. Ak totiž mrzne ako v tomto roku, jej hladina sa premení na priestor skrývajúci nebývalé možnosti.

ČR: České Budějovice – mesto neprávom opomínané - VIDEO
Publikované: 11.11.2014
Takmer stotisícové mesto na juhu Čiech by si možno zaslúžilo výrazne viac pozornosti, než iba „turistické predmestie“ Českého Krumlova, ako je tomu dnes. Kráľovské mesto na sútoku Malše a Vltavy nadchne hlavne svojim rozsiahlym historickým centrom, ktorému dominuje námestie Přemysla Otakara II. s barokovou Samsonovou fontánou a radnicou.

Viete, že? Najstaršia česká rozhľadňa
Publikované: 24.10.2010
Najkrajší rozhľad do krajiny je síce vraj z konského sedla, ale tejto náročnej a často aj namáhavej činnosti sa môže venovať len pár vyvolených a predovšetkým odolných jedincov. Nám musia stačiť výhľady, na ktoré si dôjdeme takpovediac po svojich. V dnešnom zastavení po Naj miestach Česka navštívime rozhľadne a nie tak hocijaké! Viete, ktorá je tá najstaršia?


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky prírodou

25. 4. – 30. 6. 2024
1. cena:
Fotokniha a turistická mapa od vydavateľstva CBS
2. cena:
Trilógia Turistické Slovensko od vydavateľstva Dajama
3. cena:
Darčeková kazeta s produktami Vincentka
1. cena redakcie:
Poukážka na nákup v e-shope Viatrek v hodnote 50€
2. cena redakcie:
Šperk od Zlatníctva MILI (OC DUBRAWA)
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od portálu infoglobe

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 27. 4. 2024
sviatok:Jaroslav
dnes:
sobota 27.4.
7 °C
zajtra:
nedeľa 28.4.
12 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X