www.infoglobe.sk » Sierra Madre a mexické sopky

Sierra Madre a mexické sopky

Publikované: 30.5.2010
Sierra Madre (v Mexiku známe ako Sierra Madre de Chiapas) je horské pásmo, ktoré sa tiahne od severozápadu na juhovýchod zo štátu Chiapas v Mexiku cez Guatemalu až po Salvador a Honduras. Táto sústava pohorí zaberá približne 80% územia Mexika a zároveň sa svojím rozsahom zaraďuje medzi najväčšie na svete.

Pohoria Mexika sú málo navštevované, takže s výnimkou Popocatépetlu takmer chýba akékoľvek turistické zázemie. Či je to dobre, alebo nie, záleží na uhle turistického pohľadu.

Základ celého horského systému tvoria dva hrebene – západný sa nazýva Sierra Madre Occidental, východný Sierra Madre Oriental. Medzi mestami Mexiko a Veracruz, kde sú obe vetvy prepojené v rovnobežnom smere 1000 km dlhou tektonickou poruchou a nadväzujúcim Eje Volcanico, ležia všetky najvyššie mexické vulkány. Oblasť Sierra Madre sa delí do piatich hlavných pohorí: Sierra Madre Occidental, Sierra Madre Oriental, Eje Volcanico, Sierra Madre de Sur a Sierra Madre de Guatemala.

Sierra MadrePopocatépetl a IxtaccihuatlSierra Madre

Sierra Madre Occidental

Prebieha pozdĺž pobrežia Tichého oceána. Spravidla býva rozdeľované na tri skupiny: Sierra Tarahumara, Sierra Madre a Sierra Nayarit. Najvyšším vrcholom je Nevado de Colima (4339 m), ďalšie sú Vulcan de Colima (3880 m) a Tancitaro (3845 m).

Sierra Madre Oriental

Vychádza z rieky Río Grande nie príliš vysokými oblými chrbtami, ktoré až na juhu presahujú výškovú hranicu 3500 m, napr. Cerro Pena Nevada (4054 m).

Sierra Madre

Eje Volcanico

Najzaujímavejšia a tiež najnavštevovanejšia horská oblasť Mexika s najvyššími vulkánmi: Pico de Orizaba (Citlaltépelt, tj. Hviezdny vrch, 5700 m), Popocatépetl (Dymiaci vrch, 5452 m), Ixtaccihuatl (Spiaca žena, 5286 m) a Malince (4461 m).

Sierra Madre de Sur

Južné pokračovanie Sierry Madre Occcidental. Systém nepravidelných rulových chrbtov pozdĺž Tichého oceána (Toetepec, 3703 m), ktoré v Tehauntepeckej šiji prechádzajú do Sierry Madre de Guatemala.

Sierra Madre de Guatemala

Najvyšším vrchom je tu Tajumulco (4210 m), ale najnavštevovanejším je činný vulkán Pacala (2552 m). Toto pohorie neskôr prechádza do Stredoamerických Kordiller.

Nevado de ColimaPico de OrizabaPopocatépetl

Podnebie

V Sierra Madre panujú tri podnebné pásma: Horské pásmo do 650 m s pomerne hojnými zrážkami a tropickou vegetáciou. Mierne pásmo, 650 – 1800 m, subtropické podnebie, borové a dubové lesy a množstvo subtropických úžitkových kultúr. Studené pásmo , 1800 – 3000 m, Sierra Madreriedke zrážky a veľké teplotné rozdiely medzi dňom a nocou.

Vodstvo

Na vodné toky je oblasť mexických hôr veľmi chudobná, zásobovanie pitnou vodou je vôbec jedným z najväčších problémov tejto krajiny (a to nielen v horách, rovnako aj vo veľkých mestských aglomeráciách). Pásmo večného snehu začína vo výške 4700 až 5000 m, pričom zasnežené vrcholy hôr predstavujú dôležité miesto v indiánskej mytológii. Napríklad Popocatépetl a Ixtaccihuatl pokrývajú ľadovce s rozlohou niekoľko štvorcových kilometrov.

Príroda

Pôvodná horská vegetácia sa dodnes zachovala len v miestach Lesnevhodných na poľnohospodárske využitie, tzn. vo výškach nad 3000 m alebo na prudkých svahoch. Dominantnými drevinami je jedľa mexická a borovica Hartwegova. Vo výške okolo štyroch tisíc metrov je už vegetácia alpínskeho stupňa, rastú tu len dve väčšie dreviny: borievka a ríbezľa. Zver mexických hôr je pomerne chudobná, k Obyvateléohrozeným druhom sa zaraďuje endemický králik lávový a leguány. Jedným z najzaujímavejších živočíchov celej horskej oblasti je motýľ monarcha sťahovavý.

Obyvateľstvo

Vnútrozemie Mexika je husto osídlené, jedno z najväčších miest sveta – Ciudad de Mexico – obýva približne 25 miliónov ľudí leží len asi 50 km od Popocatépetla a Ixtaccihuatla. Väčšinu v celkovej populácie dnes predstavujú mestici (miešanci Indiánov a belochov), ktorí tvoria cca 60%.

Čisto indiánske kmene už žijú len na juhu v Lacantúnskych pralesoch.

Text: J. Štantejský a Světová pohoří

Foto: Panoramio.com - EDUARDO MAYA, rmartine, Angel Miranda, Hans Hartings, Carlos Cruz C, noelpp, pepeleyva, francisco lopez p, paty_lopez_hidalgo, andres diaz mx, luisdia

 



Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Viete, že? Európske sopky II.
Publikované: 25.9.2011
Druhá najmohutnejšia sopka Európy a zároveň najvyšší činný vulkán – to je sicílska kráska Etna. A skutočne, miestni obyvatelia ju nazývajú Muncibeddu, čo v preklade znamená „krásna hora“.

Mexiko, Monterrey: Moderné centrum krajiny
Publikované: 17.2.2023
Jedno z najvyspelejších mexických miest sa nachádza na severovýchode štátu Nuevo León, kde je suché a horúce podnebie (v lete dosahujú priemerné teploty až štyridsať stupňov Celzia). Avšak to nie je prekážkou pre sľubný rozvoj obchodu, Monterrey patrí v tomto ohľade k tým najlepším mestám Latinskej Ameriky.


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky prírodou

25. 4. – 30. 6. 2024
1. cena:
Fotokniha a turistická mapa od vydavateľstva CBS
2. cena:
Trilógia Turistické Slovensko od vydavateľstva Dajama
3. cena:
Darčeková kazeta s produktami Vincentka
1. cena redakcie:
Poukážka na nákup v e-shope Viatrek v hodnote 50€
2. cena redakcie:
Šperk od Zlatníctva MILI (OC DUBRAWA)
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od portálu infoglobe

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 26. 4. 2024
sviatok:Jaroslava
dnes:
piatok 26.4.
5 °C
zajtra:
sobota 27.4.
9 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X