www.infoglobe.sk » ČR: Zámok Český Rudolec

ČR: Zámok Český Rudolec

Publikované: 30.6.2016
Zámok Český Rudolec, prezývaný Malá Hluboká, stojí pri ceste 409 v juhovýchodnej časti obce Český Rudolec, neďaleko Dačic v prírodnom parku Česká Kanada. Táto oblasť bola kolonizovaná v súvislosti s ťažbou železa, striebra a drahých kovov – odtiaľ pravdepodobne pochádza aj názov Rudolec.

Prvá písomná zmienka o zámku je z roku 1351. Vtedajšia stavba mala charakter vodnej tvrdze. Z jednej strany bola obklopená vodou a z druhej strany vodnou priekopou. Prvými známymi majiteľmi boli Vladykovia z Rudolca. Ďalší majitelia sa potom v priebehu nasledujúcich stáročí striedali v pomerne rýchlom slede.

          zámok pred rekonštrukciou veže

Renesančná (bližšie nedatovaná) prestavba je známa iba z nákresu dochovaného v norimberskom archíve. Spolu so stavebným prieskumom a početnými nálezmi potvrdzuje domnienku, že dnešná budova zámku bola kedysi len jadrom pôvodnej tvrdze. Priestor medzi zámkom, dnešným hostincom a infocentrom vypĺňala vodná priekopa. A práve v miestach infocentra, hostinca a hospodárskych budov sa tiahli obranné múry a predhradie – „predtvrdzie“.

Zájazdový hostinec vo svojej súčasnej podobe. Po rekonštrukcii ponúka okrem ubytovania a reštaurácie aj wellness a požičovňu elektrobicyklov.   turistické informačné centrum

V období renesancie strácalo sídlo svoj obranný charakter, priekopa bola zasypaná a tvrdza sa menila na zámok s arkádami, postupne sa uzatváralo aj nádvorie. Ochranné múry boli zbúrané a okolité budovy sa tak akoby oddelili od pôvodného (takmer jednotného) celku tvrdze. Hospodárstvo sa rozrastalo, vznikol tu liehovar a v roku 1539 tu založili aj pivovar.

Varne Rudoleckého pivovaru sú umiestnené priamo v reštaurácii. Počas príjemného posedenia pri výbornom pive môžete sledovať, ako sa varí.    sládok – Radovana Kocmanová

Na prelome 17. a 18. storočia vzniká v okolí zámku rozsiahly park. Pôvodný mlyn, situovaný za hostincom, bol prestavaný na barokový skleník – oranžériu. Práve tu bol vypestovaný prvý ananás v Európe.

Baroková prestavba zámku a priľahlých budov z 19. storočia je pripisovaná Trautenstein-Falkensteinovcom, ktorí sa zaslúžili aj o ďalšie zvelebovanie celého okolia. Významným majiteľom zámku bol v 19. storočí poľsko-litovský rod Razumovských, ktorý v neďalekom Dolnom Bolíkove založil jedny z najväčších železiarní v Rakúsku. Od roku 1857 zámok vlastnil major ženijného vojska rakúskej armády Michael Angelo von Picchioni. Ten po požiari v roku 1860 zámok prestaval do ušľachtilého štýlu tudorovskej novogotiky. Jeho vnúčatá (Ernst a Kateřina) vlastnili zámok prakticky až do konca druhej svetovej vojny, počas ktorej sa rudolecké panstvo premenilo na akési „sanatórium“ pre odpočívajúcich nemeckých dôstojníkov. 

zámok po rekonštrukcii veže

Prvá tragédie pre zámok prišla hneď s oslobodením. Francúzski, talianski a juhoslávski zajatci (pracujúci v kraji počas vojny) pri oslavách s ruskými osloboditeľmi vyrabovali zámok ako relikt predošlej politickej éry.

V lete roku 1945 slúžil zámok ako nemocničný pavilón neďalekého obrovského zajateckého tábora. Koncom roku 1945 prešiel zámok do vlastníctva štátu. V 50. a 60. rokoch užíval zámok miestny štátny poľnohospodársky statok a zriadil tu byty pre zamestnancov a brigádnikov. V priebehu toho obdobia zámok ešte viac chátral. Pôvodné zdobené steny boli vybielené vápnom, do strechy zatekalo, suterén bol často zaplavený vodou, barokové skrine sa používali ako latríny a na začiatku 70. rokov sa dokonca čiastočne zrútila aj strecha.

 večerný pohľad od Pilského rybníka    večerný zámok

V 70. rokoch sa uvažovalo o prestavbe na rekreačný objekt, ale hlavne na domov dôchodcov. V roku 1988 dostalo zámok do užívania JZD Chýně, ktoré začalo s prestavbou na luxusný hotel. Tento projekt sa ale na počiatku 90. rokov zastavil.

Po revolúcii sa začal súdny proces o vlastníctvo, ktorý po takmer 10 rokoch vyhral štát. Ten ho následne obratom predal obci Český Rudolec. Obec niekoľko rokov hľadala vhodného investora, nakoniec sa ním stal Pragoprojekt, ktorý ho v roku 2009 predáva akciovej spoločnosti Malá Hluboká, a. s.

Malá Hluboká pod snehom     reštaurácia – veľká sála, ktorú sa dá prenajať na svadby a spoločenské akcie

Zámok je od roku 2010 zabezpečený a zároveň sprístupnený. Do konca roku 2013 bolo hotové odvodnenie a kanalizácia, opravené nebezpečné cimburie a v roku 2014 bola zahájená oprava a rekonštrukcia tridsať metrovej veže, ktorá bola v nasledujúcom roku dokončená. V súčasnosti je v pláne rekonštrukcia strechy zámku a oprava zámockej kaplnky.

wellness   wellness

Dnešný koncept je založený na myšlienke funkčného areálu ako ekonomického celku, preto bol  zájazdový hostinec z 18. storočia opravený a uvedený do prevádzky ako penzión s reštauráciou. Ďalej bola prebudovaná baroková oranžéria na wellness a postupne tu vznikajú aj pivné kúpele. Hospodárske budovy slúžia ako 1. novodobý pivovar v tejto oblasti. S jeho otvorením v roku 2015 bola po 118 rokoch obnovená tradícia Rudoleckého piva. Podarilo sa tiež zrekonštruovať historickú budovu bývalého správcu zámku, v ktorej je dnes umiestnené informačné turistické centrum. Spoločne s občianskym združením Pamäť Rudolecka sa darí výrazne oživiť areál, napríklad veľkými Zámockými slávnosťami, ktoré sa tu konajú každoročne v júli.

Dobrovoľné vstupné na zámok slúži výhradne na jeho rekonštrukciu. Za zámoček skúšaný nepriazňou osudu ďakujeme.

Noc pre dvoch v Zájazdovom hostinci môžete vyhrať vo fotosúťaži na českej stránke nášho portálu, ktorá sa koná od 1. júla do 31. augusta. 

GPS: 49°04'00.5"N 15°19'36.4"E

 

logoČeský Rudolec 75

378 83, Český Rudolec

info@zamek-ceskyrudolec.cz

tel: +420 384 320 320

www.zamek-ceskyrudolec.cz

 

Text a foto: zámok Český Rudolec

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Telč
Publikované: 20.9.2007
Na polceste medzi Prahou a Viedňou sa nachádza Telč, mesto, ktoré patrí do zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Zapísaná bola v roku 1992 a od tej doby je stále viac navštevovaným miestom Českej republiky, jej cieľom je stať sa európskym turistickým centrom. Telč je prirodzeným správnym, spoločenským a kultúrnym centrom južnej časti Českomoravskej vrchoviny.

Třeboň
Publikované: 20.5.2008
Začiatky tohto krásneho mesta, rozloženého vprostred rybníkovej roviny, siahajú do polovice 12. storočia, kedy na jednej z ciest prechádzajúcej pohraničnými horami, vznikla osada s panským dvorom, teraz zvaná Třeboň.


Súvisiaca fotogaléria

ČR: Třeboň - mesto obklopené rybníkmi
Třeboň – ďalšie v rade okúzľujúcich miest južných Čiech. V Třeboni, kde žije asi 9 tisíc obyvateľ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

14.10.2019
V sobotu 19. októbra 2019 ožijú Pezinské vinohrady pod Starou horou lahodnými vínami, piknikovými lahôdkami aj uchu lahodiacou hudbou v obklopení pestrých farieb jesene.
13.10.2019
Známy cestovateľský portál aj tento rok vytvoril celosvetový rebríček tých najobľúbenejších leteckých spoločností, ktorý vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
12.10.2019
Ešte tento rok začne Olomoucký kraj s rekonštrukciou červeného kostola v Olomouci, ktorý stojí na triede Slobody medzi Tylovou a Bezručovou ulicou. V roku 1957 bol odsvätený a teraz sa zmení na miesto určené pre koncerty, prednášky, výstavy a kaviareň.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 14. 10. 2019
sviatok:Boris
dnes:
pondelok 14.10.
17 °C
zajtra:
utorok 15.10.
20 °C