www.infoglobe.sk » Nemecko, Berlín – pozdĺž múru do minulého storočia

Nemecko, Berlín – pozdĺž múru do minulého storočia

Publikované: 25.8.2016
Jedným z hlavných dôvodov, prečo sa ľudia vydávajú do Berlína, je nepochybne jeho bohatá a dramatická minulosť. Nemusíme hneď hovoriť o druhej svetovej vojne, napriek tomu, že je svojim spôsobom strhujúce prechádzať sa v starom nemocničnom bunkri, kde môžeme obzerať zaprášené injekčné striekačky a zhrdzavené lôžka, alebo navštíviť bývalé sídlo americko-britskej odpočúvacej základne na kopci Teufelsberg, o ktorej sme písali v minulej časti.

Stačí sa ale pozrieť do roku 1963, aby sme uzreli hlásateľa demokracie J. F. Kennedyho, ktorý svojou vetou „Ich bin ein Berliner“ (Som Berlínčan) rozvášnil dav pod balkónom schönebergskej radnice v západnom Berlíne. Čosi z jeho osobnosti sa v priestoru stále odráža. Rozdelenie Nemecka betónovým múrom vyvolávalo nekončiaci odpor a túžbu zvrhnúť ho. Nastupujúce generácie vedia, prečo sa jeho pozostatky musia zachovať. Napríklad preto, aby nebol postavený žiadny ďalší múr a aby ten starý bol pripomienkou strát, ktoré jeho existencia priniesla.

berlínsky múr na Niederkirchnerstraße

Berlínsky múr nie je len spomienkou, ale tiež atrakciou. Najnápadnejšie to je vidieť na ulici Niederkirchnerstraße, kde sa nachádza azda najzachovalejšia „čistá“ časť múru, a tak tu nájdeme aj mnoho stánkov a obchodíkov so suvenírmi. Zároveň to je priestor, kde berlínsky múr na Niederkirchnerstraße stálo ústředí gestapa, dnes na jeho mieste nájdeme múzeum Topografie teroru. Pokiaľ však chcete získať hlbší pohľad do histórie berlínskeho múru a zároveň s ňou chcete byť v kontakte, odporúčam vám prejsť sa po ulici Bernauer Straße, kde okrem pozostatkov múru stojí aj Gedenkstätte Berliner Mauer alebo pamätník berlínskeho múru. Ten rozpráva históriu od jeho postavenia až po jeho pád.

Nie sú to však iba historici a tí, ktorí sa históriou radi zaoberajú, ktorých láka berlínsky múr. Ak sa pozrieme na East Side Gallery, uvidíme kreatívnu výstavnú plochu s dĺžkou 1,3 km s originálnymi maľbami. Zároveň to je najdlhšia dochovaná časť berlínskeho múru. Tu pochopíte, prečo sme predtým zdôraznili spojenie čistá časť múru. V roku 1990 si múr rozobralo vyše sto nemeckých a zahraničných umelcov, ktorí na nej vyobrazili námety z jeho histórie. Táto „galéria“ sa tiahne pozdĺž rieky Sprévy na ulici Mühlenstrasse – od stredu mesta až po štvrť Kreuzberg.

East Side Gallery  East Side Gallery  East Side Gallery

Poslednou zastávkou pozdĺž berlínskeho múru bude pre nás povestný Mauerpark – miesto, kde múr tvoril hranicu medzi štvrťami Prenzlauer Berg a Wedding. Predovšetkým cez víkend je zaplavený ľuďmi, ktorí si sem prichádzajú vypočuť dobrú aj zlú hudbu, zaspievať si karaoke, pohojdať sa na hojdačkách, vďaka ktorým vraj bolo kedysi vidieť cez múr, čo normálne nebolo možné, alebo sa ponoriť do jedného z najznámejších blších trhov (Flohmarkt am Mauerpark), ktoré v Berlíne nájdete.

East Side Gallery   East Side Gallery   Mauerpark

Berlíne je pochopiteľne mnoho ďalších miest, ktoré odkazujú na život v NDR. Napríklad ústredie štátnej polície, ktoré dnes slúži ako múzeum (Stasimuseum v Lichtenbergu). O jej praktikách bol natočený skvelý film „Das Leben der Anderen“ (česky Životy tých druhých).

Ďalšie objavovanie tohoto bohatého mesta si však užite už vy sami.

GPS: (pamätník berlínskeho múru) 52°32'06.0"N 13°23'23.4"E

 

Text a foto: Ester Dobiášová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Nemecko, Berlín – mesto zelene
Publikované: 11.8.2016
Interkultúrne záhradky, nudapláž, ovce, vtáčí spev, zhrdzavené ruské kolo tajomne škrípajúce vo vetre, trávnatá plocha bývalého letiska– týmito a ďalšími pozoruhodnosťami láka berlínska zeleň. Uvoľnená a priateľská atmosféra je pre letný Berlín typická a je škoda tých, ktorí sa snažia zdolať všetky pamiatky, múzea alebo obchody, bez toho, aby sa na chvíľku bosí prešli trávou.

Nemecko – Hanzové mesto Brémy
Publikované: 1.12.2016
Brémy a prístavné mesto Bremerhaven tvoria spolu samostatnú spolkovú krajinu s oficiálnym názvom Slobodné hanzové mesto Brémy. Je to rozlohou najmenšia a zároveň najchudobnejšia spolková krajina Nemecka. Väčšina priemyselných centier, ktoré zamestnávajú aj obyvateľov Brém, sa totiž nachádza už za hranicami Brém – v spolkovej krajine Sasko-Anhaltsko – a dane z ich zisku teda nejdú do brémskej štátnej kasy. Brémski rodáci sú ale napriek tomu pyšní na to, že ich mesto má status spolkovej krajiny a istú mieru autonómie.

Nemecko, Wuppertal – sen železničných fanúšikov
Publikované: 30.1.2020
Fotografie z nemeckého mesta Wuppertal vyzerajú úžasne – ako oživené ilustrácie z futuristického komiksu, a to vďaka visutej dráhe verejnej dopravy zvanej Schwebebahn. Vlaky preháňajúce sa zavesené nad riekou či nad ulicou v úrovni tretieho poschodia okolitých domov jazdia po tejto dráhe už od roku 1901 a od roku 1997 sa Schwebebahn zaslúžene teší aj pamiatkovej ochrane.

Nemecko, Berlín – medzi kultúrami
Publikované: 18.8.2016
Nechajte sa vlákať do pulzujúceho Berlína, do štvrtí Kreuzberg, Neukölln alebo Prenzlauer Berg. Veľké množstvo turistov sa koncentruje okolo Múzejného ostrova, Brandenburskej brány alebo televíznej veže Fernsehturm v strede Berlin-Mitte, ktorá sa dá podobne ako Eiffelova veža vidieť zo všetkých kútov mesta.

Nemecko, Berlín – od majestátneho Reichstagu až po všadeprítomný streetart – VIDEO
Publikované: 5.4.2016
Hlavné mesto Nemecka buď milujete, alebo neznášate. Nie je nič medzi tým. A vlastne to ani nie je tak úplne Nemecko. Žijú tu ľudia z celého sveta a vďaka miešaniu kultúr je Berlín úplne jedinečný. Plný života, umenia, výborného jedla i zaujímavých ľudí. Už len ako druhé najväčšie mesto Európy si určite zaslúži vašu návštevu.

Nemecko, Brandenbursko: Benátska romantika a budhistický pokoj na rieke Spréva
Publikované: 7.9.2015
Chcete preplávať riečnymi tokmi na gondole, sledovať lužickú prírodu, stretnúť hasičskú a poštársku pramicu (druh dreveného člna), ochutnať spreewaldské uhorky a palacinky s jablkovým pyré? Tak navštívte lužickosrbský Spreewald (Sprévsky les).


Súvisiaca fotogalériaSúvisiace video

Nemecko, Berlín – od majestátneho Reichstagu až po všadeprítomný streetart
V Berlíne žijú ľudia z celého sveta a vďaka tomu je tak jedinečný – plný umenia, života, skvelého...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

10.7.2020
Nové návštevnícke centrum sprostredkuje pohľad na výsledky archeologických prieskumov a nálezov v oblasti zaniknutej obce Mušov, ktorá ustúpila vodnej nádrži Nové Mlýny v Juhomoravskom kraji.
8.7.2020
Fond na podporu umenia rozhodol o víťazovi v poradí 3. ročníka projektu slovenského Mesta kultúry. Budúci rok sa popýši týmto titulom mesto Stará Ľubovňa, ktoré je kultúrnym uzlom v danom regióne.
5.7.2020
Rekonštrukcia štátneho zámku Slatiňany prináša takmer po troch rokoch svojim návštevníkom bezbariérové návštevnícke centrum, unikátne detské hospodárstvo a revitalizovaný zámocký park. Obnovou prešli aj interiéry, z ktorých niektoré budú slúžiť na nové účely.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 11. 7. 2020
sviatok:Milota
dnes:
sobota 11.7.
16 °C
zajtra:
nedeľa 12.7.
19 °C