www.infoglobe.sk » Nemecko, Berlín – pozdĺž múru do minulého storočia

Nemecko, Berlín – pozdĺž múru do minulého storočia

Publikované: 25.8.2016
Jedným z hlavných dôvodov, prečo sa ľudia vydávajú do Berlína, je nepochybne jeho bohatá a dramatická minulosť. Nemusíme hneď hovoriť o druhej svetovej vojne, napriek tomu, že je svojim spôsobom strhujúce prechádzať sa v starom nemocničnom bunkri, kde môžeme obzerať zaprášené injekčné striekačky a zhrdzavené lôžka, alebo navštíviť bývalé sídlo americko-britskej odpočúvacej základne na kopci Teufelsberg, o ktorej sme písali v minulej časti.

Stačí sa ale pozrieť do roku 1963, aby sme uzreli hlásateľa demokracie J. F. Kennedyho, ktorý svojou vetou „Ich bin ein Berliner“ (Som Berlínčan) rozvášnil dav pod balkónom schönebergskej radnice v západnom Berlíne. Čosi z jeho osobnosti sa v priestoru stále odráža. Rozdelenie Nemecka betónovým múrom vyvolávalo nekončiaci odpor a túžbu zvrhnúť ho. Nastupujúce generácie vedia, prečo sa jeho pozostatky musia zachovať. Napríklad preto, aby nebol postavený žiadny ďalší múr a aby ten starý bol pripomienkou strát, ktoré jeho existencia priniesla.

berlínsky múr na Niederkirchnerstraße

Berlínsky múr nie je len spomienkou, ale tiež atrakciou. Najnápadnejšie to je vidieť na ulici Niederkirchnerstraße, kde sa nachádza azda najzachovalejšia „čistá“ časť múru, a tak tu nájdeme aj mnoho stánkov a obchodíkov so suvenírmi. Zároveň to je priestor, kde berlínsky múr na Niederkirchnerstraße stálo ústředí gestapa, dnes na jeho mieste nájdeme múzeum Topografie teroru. Pokiaľ však chcete získať hlbší pohľad do histórie berlínskeho múru a zároveň s ňou chcete byť v kontakte, odporúčam vám prejsť sa po ulici Bernauer Straße, kde okrem pozostatkov múru stojí aj Gedenkstätte Berliner Mauer alebo pamätník berlínskeho múru. Ten rozpráva históriu od jeho postavenia až po jeho pád.

Nie sú to však iba historici a tí, ktorí sa históriou radi zaoberajú, ktorých láka berlínsky múr. Ak sa pozrieme na East Side Gallery, uvidíme kreatívnu výstavnú plochu s dĺžkou 1,3 km s originálnymi maľbami. Zároveň to je najdlhšia dochovaná časť berlínskeho múru. Tu pochopíte, prečo sme predtým zdôraznili spojenie čistá časť múru. V roku 1990 si múr rozobralo vyše sto nemeckých a zahraničných umelcov, ktorí na nej vyobrazili námety z jeho histórie. Táto „galéria“ sa tiahne pozdĺž rieky Sprévy na ulici Mühlenstrasse – od stredu mesta až po štvrť Kreuzberg.

East Side Gallery  East Side Gallery  East Side Gallery

Poslednou zastávkou pozdĺž berlínskeho múru bude pre nás povestný Mauerpark – miesto, kde múr tvoril hranicu medzi štvrťami Prenzlauer Berg a Wedding. Predovšetkým cez víkend je zaplavený ľuďmi, ktorí si sem prichádzajú vypočuť dobrú aj zlú hudbu, zaspievať si karaoke, pohojdať sa na hojdačkách, vďaka ktorým vraj bolo kedysi vidieť cez múr, čo normálne nebolo možné, alebo sa ponoriť do jedného z najznámejších blších trhov (Flohmarkt am Mauerpark), ktoré v Berlíne nájdete.

East Side Gallery   East Side Gallery   Mauerpark

Berlíne je pochopiteľne mnoho ďalších miest, ktoré odkazujú na život v NDR. Napríklad ústredie štátnej polície, ktoré dnes slúži ako múzeum (Stasimuseum v Lichtenbergu). O jej praktikách bol natočený skvelý film „Das Leben der Anderen“ (česky Životy tých druhých).

Ďalšie objavovanie tohoto bohatého mesta si však užite už vy sami.

GPS: (pamätník berlínskeho múru) 52°32'06.0"N 13°23'23.4"E

 

Text a foto: Ester Dobiášová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Nemecko, Berlín – mesto zelene
Publikované: 11.8.2016
Interkultúrne záhradky, nudapláž, ovce, vtáčí spev, zhrdzavené ruské kolo tajomne škrípajúce vo vetre, trávnatá plocha bývalého letiska– týmito a ďalšími pozoruhodnosťami láka berlínska zeleň. Uvoľnená a priateľská atmosféra je pre letný Berlín typická a je škoda tých, ktorí sa snažia zdolať všetky pamiatky, múzea alebo obchody, bez toho, aby sa na chvíľku bosí prešli trávou.

Nemecko – Hanzové mesto Brémy
Publikované: 1.12.2016
Brémy a prístavné mesto Bremerhaven tvoria spolu samostatnú spolkovú krajinu s oficiálnym názvom Slobodné hanzové mesto Brémy. Je to rozlohou najmenšia a zároveň najchudobnejšia spolková krajina Nemecka. Väčšina priemyselných centier, ktoré zamestnávajú aj obyvateľov Brém, sa totiž nachádza už za hranicami Brém – v spolkovej krajine Sasko-Anhaltsko – a dane z ich zisku teda nejdú do brémskej štátnej kasy. Brémski rodáci sú ale napriek tomu pyšní na to, že ich mesto má status spolkovej krajiny a istú mieru autonómie.

Nemecko, Wuppertal – sen železničných fanúšikov
Publikované: 30.1.2020
Fotografie z nemeckého mesta Wuppertal vyzerajú úžasne – ako oživené ilustrácie z futuristického komiksu, a to vďaka visutej dráhe verejnej dopravy zvanej Schwebebahn. Vlaky preháňajúce sa zavesené nad riekou či nad ulicou v úrovni tretieho poschodia okolitých domov jazdia po tejto dráhe už od roku 1901 a od roku 1997 sa Schwebebahn zaslúžene teší aj pamiatkovej ochrane.

Nemecko, Berlín – medzi kultúrami
Publikované: 18.8.2016
Nechajte sa vlákať do pulzujúceho Berlína, do štvrtí Kreuzberg, Neukölln alebo Prenzlauer Berg. Veľké množstvo turistov sa koncentruje okolo Múzejného ostrova, Brandenburskej brány alebo televíznej veže Fernsehturm v strede Berlin-Mitte, ktorá sa dá podobne ako Eiffelova veža vidieť zo všetkých kútov mesta.

Nemecko, Berlín – od majestátneho Reichstagu až po všadeprítomný streetart – VIDEO
Publikované: 5.4.2016
Hlavné mesto Nemecka buď milujete, alebo neznášate. Nie je nič medzi tým. A vlastne to ani nie je tak úplne Nemecko. Žijú tu ľudia z celého sveta a vďaka miešaniu kultúr je Berlín úplne jedinečný. Plný života, umenia, výborného jedla i zaujímavých ľudí. Už len ako druhé najväčšie mesto Európy si určite zaslúži vašu návštevu.

Nemecko, Brandenbursko: Benátska romantika a budhistický pokoj na rieke Spréva
Publikované: 7.9.2015
Chcete preplávať riečnymi tokmi na gondole, sledovať lužickú prírodu, stretnúť hasičskú a poštársku pramicu (druh dreveného člna), ochutnať spreewaldské uhorky a palacinky s jablkovým pyré? Tak navštívte lužickosrbský Spreewald (Sprévsky les).


Súvisiaca fotogalériaSúvisiace video

Nemecko, Berlín – od majestátneho Reichstagu až po všadeprítomný streetart
V Berlíne žijú ľudia z celého sveta a vďaka tomu je tak jedinečný – plný umenia, života, skvelého...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Mrazivý deň

1. 1. – 28. 2. 2022
1. cena:
Zimný balíček pre potešenie tela i duše
1. cena redakcie:
Zimný balíček pre potešenie tela i duše
2. cena redakcie:
Zimný balíček pre potešenie tela i duše
3. cena redakcie:
Zimný balíček pre potešenie tela i duše

Aktuality:

26.1.2022
Všetci milovníci slovenskej prírody a kvalitného „zimného“ čítania by mali siahnuť po novom čísle Krás Slovenska, ktoré prináša mnoho zaujímavých článkov, ako aj rozhovorov či informácií.
25.1.2022
Už túto stredu (26.1.) budete mať možnosť prostredníctvom Cestovateľského kina a Martina Šimka nájsť neobrúsené diamanty uprostred Atlantiku. Reč bude totiž o zabudnutom kúte sveta, ktorý poteší každého milovníka divokej škandinávskej prírody a nenútenej severskej sofistikovanosti.
31.12.2021
Už nás delí len pár hodín od nového roku 2022, no vďaka dátumovej hranici sa vítanie na ostrovoch Kiribati a Samoa odohrá už o 11tej hodine nášho stredoeurópskeho času, zatiaľ čo neosídlený Bakerov a Howlandov ostrov ho uvítajú ako posledné, a to o 13-tej hodine nasledujúceho dňa (1.1. 2022).
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Taliansku:

Taliansko

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Pisa – Campo Santo a skvosty mesta

Benátky – mesto medzi vodnými kanálmi

Sardínia – Cagliari a jeho široké okolie

Neapol – hlavné mesto Kampánie a pizze

Bari – prístavné mestečko na pobreží Jadranského mora

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 27. 1. 2022
sviatok:Bohuš

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X