www.infoglobe.sk » Nikaragua, Granada – najstaršie mesto v krajine

Nikaragua, Granada – najstaršie mesto v krajine

Publikované: 9.3.2020
Granada, ľudovo nazývaná „La Gran Sultana“, je najstarším mestom Nikaraguy so zachovalou koloniálnou architektúrou a tiež jedným z prvých miest na celom kontinente. Je hlavným mestom departmentu Granada a patrí k tým najdôležitejším v krajine.

Nie je náhoda, že mesto aj department Granada patria k najnavštevovanejším miestam v Nikarague. V departmente sa nachádza mnoho prírodných krás, či už pobrežie jazera Cocibolca, krásne ostrovy, alebo národný park so sopkou Mombacho. Cestovatelia preto prichádzajú do tohto mesta, ktoré zároveň berú ako základňu pre ďalšie výlety.

Palacio Episcopal

Toto mesto založil v roku 1524 španielsky dobyvateľ Francisco Hernández de Córdoba. Napriek tomu, že ho v roku 1856 nechal William Walker zapáliť, bolo krásne obnovené. Prechádzka je teda takým príjemným návratom do koloniálneho obdobia. Napríklad samotná katedrála (Catedral de Granada) bola pôvodne postavená v roku 1583, ale od tej doby bola niekoľkokrát zničená a jej najnovšia verzia pochádza z roku 1915. Má štyri kaplnky a do kupole bolo umiestnených tucet vitráží. Centrum mesta tvorí Parque Central a Plaza de la Independencia, pri ktorých sa nachádza katedrála. Okrem nej sa tu nachádzajú ďalšie pekné stavby, napríklad Palacio Episcopal. A na turistov tu čaká aj mnoho kočiarov s koňmi.

katedrála   kočiare

socha Cordoba

K najkrajším kostolom v meste patrí Iglesia La Merced z roku 1534, ktorý bol niekoľkokrát poškodený. Súčasnú barokovú fasádu získal v rokoch 1781 až 1783 a prepracovaný interiér získal svoju podobu v roku 1862. Navštevovaný je hlavne kvôli možnosti vyliezť na zvonicu, odkiaľ je krásny výhľad na mesto, a to predovšetkým pri západe slnka.

Iglesia La Merced

Z Plaza de la Independencia vedie až k jazeru ulica Calle La Calzada. Ideme sa prejsť až k Centro Turístico, kde je aj piesočná pláž, ihrisko pre deti, miesta na piknik, reštaurácia, diskotéky a tiež mólo (Malecón). Ale okrem nás tu skoro nikto nie je. Zrejme je to miesto pre nočnú alebo víkendovú zábavu. Cestou míňame sochu Córdobu a tiež impozantný kostol Iglesia de Guadelupe, ktorý bol pôvodne postavený ako pevnosť v roku 1626 a renovovaný v roku 1945.

Iglesia de Guadelupe   Iglesia de Guadelupe

Ďalší deň máme z mesta namierené na ostrov Ometepe. Pri vstupe sa nachádza kaplnka Capilla de Animas, ktorá je údajne replikou francúzskej cirkevnej stavby La Madeleine. Cintorín sa využíval v rokoch 1876 až 1922, má mnoho krásnych hrobiek a mauzóleí. Dokonca je tu pochovaných aj 6 nikaragujských prezidentov. Niekomu sa môže zdať návšteva cintorína ľahko morbídna, ale naozaj je tu veľmi pekne.

kaplnka    cintorín

GPS: 11°55'42.8"N 85°57'47.9"W

Text: Tomáš Novák

Foto: Tomáš Novák, Wikimedia Commons: Alex Barth

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Nikaragua, León – mesto v koloniálnom štýle
Publikované: 2.3.2020
Konečne sa ocitáme v Nikarague, najväčšom štáte Strednej Ameriky s veľmi rozmanitou krajinou a sme na ňu veľmi zvedaví. Nikaragua je známa ako „krajina jazier a sopiek“ a primárne je rozdelená do troch oblastí: na severovýchodné hory, tichomorské pobrežie a karibské pobrežie.

Nikaragua – vulkanický ostrov Ometepe
Publikované: 16.3.2020
Našou ďalšou zastávkou na ceste bol ostrov Ometepe. Keď sme si prečítali, že sa jedná o najväčší ostrov sopečného jazera na svete a že ho tvoria dve sopky Concepción a Maderas, bola voľba jasná.

Nikaragua, San Juan del Sur – pod ochranou Ježiša
Publikované: 23.3.2020
Mesto San Juan del Sur (pôvodne rybárska dedina) sa v posledných rokoch stalo jednou z najnavštevovanejších destinácií v Nikarague. Hemží sa to tu hlavne milovníkmi surfovania, pláží a nočného života. Je dobre dostupné a prezentuje sa ako malebné, multikultúrne a mladé mesto.

Nikaragua – jednodenný výlet z Kostariky
Publikované: 10.8.2019
Po návšteve štýlovej Montezumy sa ešte naposledy presúvame smerom na sever. Cieľom je mesto Liberia, ktoré však bude iba naším východiskovým bodom pre nadchádzajúce dva výlety. Prvým z nich je návšteva kostarického severného suseda, ktorým je Nikaragua. Dá sa vyraziť na vlastnú päsť alebo s organizovaným zájazdom. No tú druhú možnosť skôr odporúčam, pretože prejsť hranice nie je zrovna jednoduché. Sprievodcovia už vedia, ako v tom správne chodiť, a tak vám ušetria aj niekoľko hodín čakania.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

29.3.2020
Napriek šíriacemu sa koronavírusu vás chceme informovať o novej turisticko-kultúrnej ceste vedúcej naprieč Španielskom, ktorá vás zavedie po stopách Rodriga Díaza de Vivar - stredovekého rytiera známeho ako Cid Campeador.
28.3.2020
Prinášame vám pár tipov, kam sa vydať do prírody, keď zostávajú pamiatky, múzeá a galérie zatvorené. Každý vo svojom okolí nájde nejakú voľne prístupnú rozhľadňu, vyhliadku alebo náučný chodník.
27.3.2020
Organizácia spojených národov si každoročne necháva spracovávať trošku netradičný rebríček o najšťastnejších národoch sveta (World Happiness Report) resp. najlepších miestach pre život. Ako dopadli tohtoročné merania sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.  
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - GUATEMALA, BELIZE a DOMINIKÁNSKA REPUBLIKA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 29. 3. 2020
sviatok:Miroslav
dnes:
nedeľa 29.3.
12 °C
zajtra:
pondelok 30.3.
5 °C