www.infoglobe.sk » SR: Západné Tatry – zimný výstup na vrch Plačlivé

SR: Západné Tatry – zimný výstup na vrch Plačlivé

Publikované: 31.1.2018
Zimná turistika má bezpochyby svoje neobyčajné čaro. Drsná mrazivá krása zimnej prírody láka čoraz viac návštevníkov. Náročnejšie túry môžeme absolvovať aj v našich veľhorách – v Nízkych, Západných, ako i Vysokých Tatrách. Vrch Plačlivé v Západných Tatrách patrí k turisticky dostupným lokalitám aj počas sezónnej zimnej uzávery. Túru na jeho vrchol si bližšie predstavíme v tomto článku.

Zimné Roháče

Masív Plačlivého sa rozprestiera na hlavnom hrebeni Západných Tatier – medzi Smutným sedlom a Ostrým Roháčom. Vrch je vysoký 2 125 metrov, je takmer ako dvojča už spomínaného Ostrého Roháča – spolu tvoria nezameniteľnú dvojicu vedľa seba týčiacich sa špicatých vrchov charakteristických pre túto časť pohoria. Plačlivé je jeden z mála celoročne turisticky sprístupnených vrchov, na ktoré sa nevzťahuje sezónna zimná uzávera. V zime je dostupný turistickým chodníkom zo Žiarskej doliny, ktorá sa počas zimného obdobia premení doslova na skialpinistický raj.

hlavný hrebeň Západných Tatier a Smutná  dolina

Príprava na túru

Pokiaľ plánujete absolvovať túru v zimných vysokohorských podmienkach, ktoré so sebou prinášajú viac rizík, ako počas letnej turistickej sezóny, odporúčame sledovať predpovede počasia na nasledujúci deň, ako aj výstrahy horskej služby (www.hzs.sk), najmä v súvislosti s aktuálnymi podmienkami v danom pohorí a stupňom lavínového nebezpečenstva. Dobré naplánovanie túry, patričná fyzická zdatnosť, skúsenosti so zimnou vysokohorskou turistikou, ako i zimná turistická výstroj a schopnosť vedieť ju používať, sú nevyhnutnosťou pre úspešné a bezpečné absolvovanie túry.

pohľad na Plačlivé zo Žiarskeho sedla

Cez Žiarsku dolinu

Túru začíname na parkovisku pred vyústením Žiarskej doliny, pri rázcestníku „Žiarska dolina, ústie“, kde sa napojíme na modrý turistický chodník. Trasa vedie pomerne dlhou, ale krásnou Žiarskou dolinou. Počas prechodu dolinou sa nám postupne v diaľke začínajú ukazovať siluety zasneženého hlavného hrebeňa Západných Tatier. Prichádzame k Žiarskej chate, kde sa môžeme na chvíľu zastaviť, oddýchnuť si a následne pokračovať ďalej v túre. Kráčame nahor po modrom chodníku popri porastoch kosodreviny. Trasa nás vedie stále vyššie a vyššie, opúšťame pásmo kosodreviny, orientáciu v teréne nám uľahčuje zimné tyčové značenie. Napokon vstupujeme do Žiarskeho sedla, z ktorého sa nám naskytajú pekné výhľady na neďaleké vrchy Smrek a  Baranec a do Žiarskej doliny. Pri pohľade smerom na východ sa nám otvorí očarujúci výhľad do Jamníckej doliny a na členitý hrebeň Otrhancov. V sedle sa napájame na žltú turistickú trasu a začíname stúpať na vrchol Plačlivého.

výhľad z Plačlivého do Žiarskej doliny

Na hlavnom hrebeni Západných Tatier

Finálne stúpanie strmým, snehom pokrytým svahom je síce náročné, avšak stojí za vynaloženú námahu. Po posledných krokoch smerujúcich nahor napokon dosahujeme vrchol Plačlivého (2 125 m n. m.). Nachádzame sa na hlavnom hrebeni Západných Tatier, výhľady z Plačlivého sú neobyčajné a dych vyrážajúce. Žiarska a Roháčska dolina, ako aj vrchy Ostrý Roháč, Volovec a Baranec nám ležia ako na dlani, závratné pohľady do hlbín monumentálnej Smutnej doliny sú neopísateľné. Môžeme si vychutnať fantastický kruhový panoramatický výhľad na Západné Tatry, smerom na východ nás v diaľke očaria snehom pokryté vrcholky Vysokých Tatier. Pri dobrej viditeľnosti môžeme na horizonte rozpoznať zvlnené siluety Nízkych Tatier, Veľkej Fatry, Lúčanskej Malej Fatry a Oravských Beskýd.

Jamnícka dolina a hrebeň Otrhancov

vrchy Rákoň a Volovecvrchy Smrek a Baranec

Aj z dôvodu celoročnej turistickej dostupnosti patrí Plačlivé k hojne navštevovaným lokalitám v Západných Tatrách. Zimný výstup na jeden z typických symbolov Roháčov a mrazivá krása vysokohorskej prírody Západných Tatier nás očarila natoľko, že v nás zanechala výraznú pozitívnu stopu v podobe úchvatného, hlbokého a nádherného zážitku.

 

GPS: 49°11'48.5"N 19°44'55.1"E

Text a foto: Radoslav BiskupičDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Slovensko: Bezpečne na hory IV. – Západné a Nízke Tatry
Publikované: 30.1.2012
V štvrtej časti nášho seriálu o bezpečnosti na horách sa zameriame na morfologicky príbuzné pohoria, a preto sa budeme venovať Západným aj Nízkym Tatrám súbežne. Ich podložie tvorí prevažne hlinitý povrch, výnimkou sú len časti tzv. Roháčov a úsek Ďumbier – Chopok. A tak tu na nás striehnu trochu odlišné nebezpečenstvá, ako tie, o ktorých sme si písali v súvislosti s Vysokými Tatrami.

SR: Západné Tatry – túra do sedla Predúvratie
Publikované: 28.3.2018
Západné Tatry sú turisticky atraktívnym pohorím známym najmä náročnými, no krásnymi hrebeňovými túrami, prechodmi cez sedlá či zážitkovými výstupmi na exponovaný hrebeň Roháčov. Ak si však v tomto pohorí chcete dopriať skôr nenáročnú, no zároveň peknú hrebeňovú túru – jednou z možností je aj výstup do sedla Predúvratie ležiaceho na západnom okraji Západných Tatier.

SR: Vysoké Tatry – výstup na turistami obľúbené Rysy
Publikované: 16.9.2018
Azda žiadny z vrchov Vysokých Tatier sa neteší takej vysokej popularite a návštevnosti ako práve Rysy. Pre priaznivcov vysokohorskej turistiky sú atraktívnym a vďačným cieľovým bodom túr. Výstup na tento obľúbený tatranský vrch si predstavíme v nasledujúcom článku.

SR: Skialpinizmus v slovenských horách
Publikované: 7.1.2018
Šport menom skialpinizmus je čím ďalej tým viac rozšírený, a preto nás zaujala relatívne nová knižka dokumentujúca výber skialpinistických zjazdov a túr v našich najznámejších pohoriach, ktorú vám v nasledujúcich riadkoch predstavíme.

Slovensko: Bezpečne na hory V. – Západné a Nízke Tatry
Publikované: 6.2.2012
V piatej časti seriálu o bezpečnosti na horách si povieme niečo o základných pravidlách pohybu v teréne a správaní sa na území Západných a Nízkych Tatier v letnom období. Letná turistika je na našom území veľmi obľúbenou a vyhľadávanou činnosťou. Práve preto, z pohľadu úrazovosti, patrí medzi najvyťaženejšie obdobie záchranárov.

SR, Západné Tatry – Žiarska chata
Publikované: 18.4.2013
Dnes vystriedame Vysoké Tatry za Západné a spoločne navštívime Žiarsku dolinu, kde stojí turistami obľúbená Žiarska chata (1324 m n. m.), ktorá je vynikajúcim východiskovým bodom pre turistiku do oblastí Baníkova a Baranca.

SR: Západné Tatry – túra na vrch Baranec
Publikované: 16.11.2016
Podobne ako Vysoké Tatry, aj Západné Tatry sú atraktívnou a hojne navštevovanou oblasťou, ponúkajú hodnotné a krásne outdoorové zážitky. Obidve pohoria tvoria akoby jeden celok, avšak v porovnaní s Vysokými Tatrami sú Západné Tatry nižšie, štíty sú menej exponované a viac trávnaté. Turisticky obľúbenou lokalitou v tomto pohorí je aj vrch Baranec (2 185 m n. m.) ležiaci v južnej časti pohoria.

SR, Roháče – dobrodružstvo, na ktoré sa nezabúda
Publikované: 16.4.2015
Po návšteve mnohých miest sa dnes vydáme do prírody. Naše kroky nasmerujeme do krásnych, nespútaných a jedinečných Západných Tatier, konkrétnejšie do ich centrálnej časti nazývanej Roháče.

SR: Západné Tatry – na vrchol Ostrého Roháča
Publikované: 6.8.2017
Západné Tatry patria k vyhľadávanému a obľúbenému pohoriu, ktoré už navštívil snáď každý priaznivec vysokohorskej turistiky. Túry v tomto krásnom pohorí patria k nezabudnuteľným zážitkom – najmä v oblasti ich hlavného hrebeňa. Azda najznámejším a najatraktívnejším vrchom v týchto horách je Ostrý Roháč – vrch, prechod cez ktorého exponovaný hrebeň láka do tejto lokality každoročne množstvo turistov.

SR: Knižná novinka – Lyžiarsky a skialpinistický sprievodca
Publikované: 16.4.2017
V týchto dňoch vychádza v poradí už tretie vydanie lyžiarskeho a skialpinistického sprievodcu, ktorý po 15. rokoch od jeho prvého vydania čitateľom prináša výber skialpinistických zjazdov, túr a vysokohorského lyžovania v čo najčistejšej a najkrajšej podobe.

SR, Liptov: obec Žiar a turistická vychádzka do okolia
Publikované: 6.12.2017
Tentoraz zavítame pod Západné Tatry, približne 10 kilometrov severovýchodne od Liptovského Mikuláša, kde navštívime malebnú obec Žiar.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Západné Tatry – výstup na Ostrý Roháč
Ostrý Roháč (2 088 m n. m.) je jedným z najatraktívnejších vrchov Západných Tatier. Turisti ho ra...

SR: Západné Tatry – hrebeňová túra na Tri kopy a Baníkov
Hrebeňové túry v oblasť Roháčov v Západných Tatrách patria medzi turistami k vyhľadávaným a vychý...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Farby jesene

1. 9. – 31. 10. 2018
1. cena:
Kniha Rozprávanie ruského pútnika + sada vitamínov
2. cena:
Elegantná dámska kabelka a prívesok
3. cena:
Termopohár, magnetka a muzikálové CD
1. cena redakcie:
Pobyt pre dve osoby na dve noci v 4* hoteli Piroška (Maďarsko)
2. cena redakcie:
Poukážka na 5 vstupov do LADY FITNESS s profesionálnym trénerom a k tomu špeciálne nápoje zdarma
3. cena redakcie:
Luxusný príbor značky Berndorf

Aktuality:

24.9.2018
Najväčší festival súčasného umenia na Slovensku – Biela noc sa tento rok uskutoční 29. septembra 2018 v Bratislave a 6. októbra 2018 v Košiciach.
23.9.2018
V týchto dňoch sa v Bardejovských kúpeľoch dokončila obnova turistického okruhu Ostrá Hôrka. Turistický chodník má spolu 3 okruhy, najväčší meria 3,5 km, stredný 1,5 km a najmenší 1 km. Slúžiť bude bežkárom, horským cyklistom i turistom a vhodný je aj na prechádzky rodín s deťmi.
22.9.2018
V národnej prírodnej rezervácii Soos, ktorú spravuje Mestské múzeum Františkovy Lázně, vznikne nové návštevnícke centrum s bádateľňou, prírodnou učebňou a zázemím.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BULHARSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 24. 9. 2018
sviatok:Ľuboš, Ľubor
dnes:
pondelok 24.9.
16 °C
zajtra:
utorok 25.9.
14 °C