www.infoglobe.sk » SR: Vysoké Tatry – výstup na turistami obľúbené Rysy

SR: Vysoké Tatry – výstup na turistami obľúbené Rysy

Publikované: 16.9.2018
Azda žiadny z vrchov Vysokých Tatier sa neteší takej vysokej popularite a návštevnosti ako práve Rysy. Pre priaznivcov vysokohorskej turistiky sú atraktívnym a vďačným cieľovým bodom túr. Výstup na tento obľúbený tatranský vrch si predstavíme v nasledujúcom článku.

Rysy – najnavštevovanejší vrch Tatier

Rysy sú nepochybne najpopulárnejšou a najznámejšou horou Vysokých Tatier. Sú štítom, na ktorý sníva vystúpiť snáď každý milovník našich veľhôr. Rysy dosahujúce nadmorskú výšku 2 503 metrov ležia na hlavnom hrebeni Vysokých Tatier neďaleko sedla Váha (2 337 m n. m.). Majú dva vrcholy – jeden sa nachádza na poľskej a druhý na slovenskej strane pohoria. Rysy sú pre návštevníkov dostupné turistickými chodníkmi vedúcimi zo Slovenska, ako i z Poľska. Najmä z poľskej strany sa tento štít javí ako obrovská a rešpekt vzbudzujúca hora s vysokou skalnou stenou vypínajúcou sa strmo nahor. Rysy sú obľúbeným a častým cieľom turistov, už tradične sú najnavštevovanejším vrchom Vysokých Tatier, čo opäť – aj v roku 2018 potvrdili výsledky sčítania turistov.

Kotlina Žabích plies

Začiatok a trasa túry

Zo slovenskej strany vedie na vrchol Rysov turistická trasa so začiatkom na Štrbskom, alebo Popradskom plese. V prípade, ak sa na túru vydáme zo Štrbského plesa, treba počítať s jej celkovou dĺžkou 20 km, prevýšením 1 471 m a predpokladaným časom výstupu a zostupu okolo 8 h. Začíname na rázcestníku “Pred Heliosom“, odbočíme na červenú trasu a namierime si to k Popradskému plesu. Míňame rázcestník “Nad Popradským plesom“, na ktorom sa napojíme na modrý chodník. Mierne stúpame a po chvíli prichádzame ku križovatke trás “Nad Žabím potokom“. Tu odbočíme vpravo na červený chodník, ktorý sa kľukatí vo svahu porasteným kosodrevinou. Po prekonaní tohto úseku sa ocitáme v Kotline Žabích plies – obklopenej vysokými skalnými stenami tatranských velikánov. Prechádzame okolo Žabích plies a turistický chodník nás vedie dopredu, priamo ku vysokému skalnému prahu. Prechod cez tento úsek si vyžaduje zvýšenú opatrnosť, z dôvodu bezpečnosti je istený lanom, rebríkmi a reťazami. Po prekonaní tejto časti trasy opäť strmo stúpame a pred nami sa otvárajú krásne výhľady na Mengusovskú dolinu, Žabie plesá a Hrebeň Bášt.

pohľad zo sedla Váha do Ťažkej a Bielovodskej doliny

K Chate pod Rysmi

Chodník nás privádza nekompromisným stúpaním neustále nahor, oproti nám sa vypína ohromná stena vrchu Vysoká (2 547 m n. m.). Prechádzame okolo Chaty pod Rysmi (2 250 m n. m.) – najvyššie položenej vysokohorskej chaty v Tatrách, až napokon vchádzame do sedla Váha (2 337 m n. m.), z ktorého sa nám naskytnú očarujúce výhľady do Ťažkej doliny a na mohutný  Gánok. Pokračujeme ďalej a plynulo prechádzame do finálneho stúpania na vrchol Rysov. Spočiatku je terén ešte chodecký, avšak neskoršie chodník odbočuje prudko hore a vedie nás strmým skalným terénom priamo na vrchol. Napokon prekonávame aj tento posledný úsek a zdolávame tak vrchol najobľúbenejšieho tatranského štítu – Rysov.

Chata pod Rysmi

Na vrchole

Z výšky 2 503 metrov nad morom sa nám ukážu krásne a monumentálne výhľady na rozľahlú vysokohorskú krajinu. Na poľskej strane sa rozprestiera Dolina Rybiego Potoku s plesami Morskie Oko a Czarny Staw pod Rysami, pred sebou vpravo vidíme neďaleký masív Malých Rysov (2 430 m n. m.). Pri pohľade na východ nás ohromí pohľad do priepastných hlbín Ťažkej doliny, za ktorou sa rozprestiera zadná časť Bielovodskej doliny. Z vrcholu Rysov sú úžasné výhľady na mnohé dominantné tatranské vrchy. V popredí obdivujeme vystupujúci masív Gánku, či ostré kontúry členitého hrebeňa Koruny Vysokej, v diaľavách rozpoznávame do výšok siahajúce vrcholy Kriváňa, Kôprovského štítu, Satana, Lomnického štítu, Východnej Vysokej či Havrana a Ždiarskej vidly.

na vrchole Rysov (2 503 m n. m.)

Výstup na Rysy patrí k náročným celodenným túram, avšak hodnotnou odmenou pre každého turistu sú veľkolepé a nepredstaviteľne krásne panoramatické výhľady, ktoré tento vrch tak preslávili. Rysy sú pojmom, zanechajú v nás hlboký a mocný zážitok – niet preto divu, že sú najnavštevovanejším vrchom vo Vysokých Tatrách.

poľská časť Tatier - Dolina Rybiego Potokuvýhľad z Rysov na Žabie plesá a Hrebeň Bášt

GPS: 49°10'46.6"N 20°05'17.0"E

Text a foto: Radoslav BiskupičDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR: Knižná novinka - ZIMNÝ HREBEŇ TATIER
Publikované: 12.10.2018
V týchto dňoch vychádza knižná novinka opisujúca úplné prelezenie zimného hrebeňa Vysokých Tatier z roku 1974.

SR, Stará Ľubovňa: Strážny hrad a skanzen ľudovej architektúry – VIDEO
Publikované: 2.10.2018
V severovýchodnej časti Slovenska v Prešovskom kraji nájdete nenápadné mesto Stará Ľubovňa, nad ktorým sa týči majestátny rovnomenný hrad. Poďme ho teraz spoločne navštíviť a zastaviť sa aj v priľahlej expozícii Múzea ľudovej architektúry.

SR, Vysoké Tatry - výstup na Furkotský štít
Publikované: 27.4.2016
Jedného pekného dňa sme sa rozhodli zdolať niektorý z ďalších tatranských štítov. Zamierili sme teda do Vysokých Tatier, konkrétne do obce Štrbské Pleso, kde sme odstavili nášho štvorkolesového tátoša a zamierili k lanovke smerujúcej k vrchu Solisko.

SR, Vysoké Tatry: zimné výstupy vo Veľkej Studenej doline
Publikované: 5.5.2014
Ten, kto má rád dobrodružstvo a je tomu primerane fyzicky zdatný, bezpochyby nepohrdne niekoľkými málo tipmi na ľahké zimné výstupy vo Veľkej Studenej doline, nachádzajúcej sa v slovenskej časti Vysokých Tatier.

SR: Vysoké Tatry – výstup do Sedla pod Ostrvou
Publikované: 13.8.2017
Vysoké Tatry patria nepochybne k top lokalitám cestovného ruchu na Slovensku. Najmä počas letnej sezóny sem prúdi množstvo domácich a zahraničných dovolenkárov a turistov, ktorí si sem prichádzajú vychutnať čaro veľhôr, načerpať energiu, alebo sa aktívne venovať turistike. Jedným z populárnych cieľov nenáročnej vysokohorskej turistiky je aj Sedlo pod Ostrvou.

SR: Vysoké Tatry – výstup na Kôprovský štít
Publikované: 29.6.2016
Vysoké Tatry netreba nejako obzvlášť predstavovať- toto neobyčajné a krásne pohorie ležiace v srdci Európy je známou a obľúbenou dovolenkovou destináciou domácich, ako aj zahraničných návštevníkov. Sú to hlavne milovníci vysokohorskej turistiky, ktorí do týchto veľhôr často a radi zavítajú. Vychýreným a vyhľadávaným cieľovým vrchom je aj Kôprovský štít (2 367 m n. m.).

SR: Vysoké Tatry – výstup na Kriváň
Publikované: 1.5.2014
Už čoskoro skončí zimná uzávera tatranských turisticky značkovaných chodníkov (15.6.), a preto vám už v predstihu prinášame zaujímavý tip na vysokohorskú turistiku. Našim cieľom bude vrchol vrcholov, symbol Slovenska - majestátny tatranský Kriváň.

SR: Vysoké Tatry – zimný výstup na Predné Solisko
Publikované: 14.3.2018
Turistika v zimných podmienkach ponúka vo Vysokých Tatrách výrazne menej možností, ako počas letnej turistickej sezóny. Ak by ste sa rozhodli podniknúť výstup na niektorý z vrchov, pre turistov je počas zimnej uzávery vo Vysokých Tatrách oficiálne prístupný len jeden z nich – Predné Solisko. V nasledujúcom článku si bližšie popíšeme trasu výstupu na tento tatranský vrch v zimných pomeroch.

SR: Západné Tatry – zimný výstup na vrch Plačlivé
Publikované: 31.1.2018
Zimná turistika má bezpochyby svoje neobyčajné čaro. Drsná mrazivá krása zimnej prírody láka čoraz viac návštevníkov. Náročnejšie túry môžeme absolvovať aj v našich veľhorách – v Nízkych, Západných, ako i Vysokých Tatrách. Vrch Plačlivé v Západných Tatrách patrí k turisticky dostupným lokalitám aj počas sezónnej zimnej uzávery. Túru na jeho vrchol si bližšie predstavíme v tomto článku.

Vysoké Tatry: Výstup na Veľkú Svišťovku
Publikované: 17.2.2014
Aj keď je zima v plnom prúdu a prívaly snehu lákajú skôr k obutiu lyžiarok než turistických topánok, je pomaly na čase naplánovať výlety na letnú sezónu. Kto sa chystá do Vysokých Tatier, môže vystúpiť napríklad na jeden z najvýchodnejších štítov pohoria, na Veľkú Svišťovku (2037 m n. m.).

SR: Vysoké Tatry – zimná turistika v Mengusovskej doline
Publikované: 7.3.2018
Mengusovskú dolinu vo Vysokých Tatrách už navštívil snáď každý priaznivec vysokohorskej turistiky. Jej krásu a majestátnosť môžeme v plnej miere obdivovať hlavne počas letnej turistickej sezóny. V tomto článku si bližšie predstavíme možnosti turistiky v tejto očarujúcej tatranskej doline počas zimného obdobia.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Vysoké Tatry – túra na Rysy
Rysy sú najnavštevovanejším vrchom Vysokých Tatier, tešia sa neobyčajnej popularite a vysokej náv...

SR: Vysoké Tatry – túra na vrchol Predného Soliska
Predné Solisko je jeden z malého počtu vrchov v Tatranskom národnom parku otvorených pre turistov...

SR: Vysoké Tatry – v chladnom objatí Veľkej Studenej doliny
Ideálnou lokalitou pre zimnú turistiku vo Vysokých Tatrách je aj Veľká Studená dolina. Je ľahko d...

SR: Vysoké Tatry – v mrazivom zimnom kráľovstve Malej Studenej doliny
Malá Studená dolina je počas zimného obdobia jednou z najnavštevovanejších dolín vo Vysokých Tatr...

SR: Vysoké Tatry – túra cez Mlynickú a Furkotskú dolinu
Vďaka svojej kráse, ale i náročnosti jednotlivých túr, spĺňajú Vysoké Tatry požiadavky a očakávan...

SR: Vysoké Tatry - majestátny vrch Kriváň
Jeden z najvyšších, najobľúbenejších a najmohutnejších štítov Vysokých Tatier je 2494 metrov vyso...

SR, Vysoké Tatry – ľadová krása
Od decembra 2013 do marca 2014 mali návštevníci Vysokých Tatier možnosť zhliadnuť krásne umelecké...

SR: Vysoké Tatry –výlet na Chatu pri Zelenom plese
Jedného pekného zimného dňa sme sa vybrali na výlet do Vysokých Tatier. Za cieľ sme si stanovili ...

SR: Vysoké Tatry - zimné impresie I.
Pohorie Vysoké Tatry je akousi vstupnou bránou pre slovenský cestovný ruch. Už po stáročie sem lá...

SR: Vysoké Tatry – Lomnický štít
Lomnický štít (2634 m n. m.) bol dlho považovaný za najvyšší zo všetkých tatranských štítov. Dnes...


Súvisiace video

Štrbské pleso: ľadovcová pýcha Slovákov
Typické morénové ľadovcové jazero nájdete v južnom cípe Vysokých Tatier, vo Furkotskej doline. Št...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Farby jesene

1. 9. – 31. 10. 2018
1. cena:
Kniha Rozprávanie ruského pútnika + sada vitamínov
2. cena:
Elegantná dámska kabelka a prívesok
3. cena:
Termopohár, magnetka a muzikálové CD
1. cena redakcie:
Pobyt pre dve osoby na dve noci v 4* hoteli Piroška (Maďarsko)
2. cena redakcie:
Poukážka na 5 vstupov do LADY FITNESS s profesionálnym trénerom a k tomu špeciálne nápoje zdarma
3. cena redakcie:
Luxusný príbor značky Berndorf

Aktuality:

17.10.2018
V parku Budatínskeho hradu budú 20. a 21. októbra 2018 prebiehať tzv. Poľsko - slovenské remeselnícke dni, ktoré odprezentujú tradície tohto pohraničného regiónu.
16.10.2018
V poradí už 23. ročník pretekov psích záprahov sa koná počas víkendu 20. a 21. októbra. Štartuje sa v sobotu o 12-tej a v nedeľu o 10-tej hodine od autokempu Brodský pri Červenom Kostelci.
15.10.2018
Prvý ročník festivalu magických tekvíc sa uskutoční v sobotu 20. októbra 2018 na Hurbanovom námestí v Bojniciach.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MJANMARSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 17. 10. 2018
sviatok:Hedviga
dnes:
streda 17.10.
22 °C
zajtra:
štvrtok 18.10.
20 °C