www.infoglobe.sk » SR: Vysoké Tatry – výstup na Kôprovský štít

SR: Vysoké Tatry – výstup na Kôprovský štít

Publikované: 29.6.2016
Vysoké Tatry netreba nejako obzvlášť predstavovať- toto neobyčajné a krásne pohorie ležiace v srdci Európy je známou a obľúbenou dovolenkovou destináciou domácich, ako aj zahraničných návštevníkov. Sú to hlavne milovníci vysokohorskej turistiky, ktorí do týchto veľhôr často a radi zavítajú. Vychýreným a vyhľadávaným cieľovým vrchom je aj Kôprovský štít (2 367 m n. m.).

Masív Kôprovského štítu leží v blízkosti hlavného hrebeňa Vysokých Tatier neďaleko štátnej hranice s Poľskom v oblasti medzi Temnosmrečinskou, Hlinskou a Mengusovskou dolinou. Z vrcholu, ktorý sa nachádza v nadmorskej výške 2 367 metrov, sa naskytujú úžasné výhľady na poľskú a slovenskú časť pohoria. Najideálnejšia trasa k vrcholu Kôprovského štítu vedie cez Mengusovskú dolinu. Podľa okolností môže byť východiskovým bodom túry Štrbské alebo Popradské Pleso. Väčšina návštevníkov vyráža na túry zo Štrbského Plesa, ktoré je významným centrom turistického ruchu vo Vysokých Tatrách, ako i križovatkou turistických trás. Na Štrbské Pleso sa môžeme dopraviť individuálne (autom), alebo vláčikom, či autobusom. V oblasti sa nachádza niekoľko hotelov a penziónov, takže aj možnosti ubytovania a stravovania sú pomerne široké.

v diaľke vrchol Kôprovského štítu (2 367 m n. m.)

Trasa túry

Na túru s dĺžkou 21 km a prevýšením 1 345 m vyrážame zo Štrbského Plesa, kde sa napojíme na červenú turistickú značku smerujúcu k Popradskému plesu. Chodník nás vedie k rázcestiu Trigan, kde môžeme pokračovať stále po červenej značke alebo odbočiť nižšie na zelený turistický chodníček. Volíme pokračovanie po červenej trase, keďže z tohto chodníka sa nám na niektorých miestach začnú otvárať pekné výhľady na Mengusovskú dolinu a priľahlé štíty. Prichádzame k prvému medzibodu túry – k Popradskému plesu, kde na križovatke turistických trás opúšťame červený chodník a bočíme vľavo na modro značenú trasu. Pozvoľna naberáme výšku, po chvíli sa začne les pomaly vytrácať a nastupuje porast kosodreviny. Prichádzame k ďalšej križovatke trás, kde pokračujeme stále po modrej značke, červený chodník bočiac vpravo vedie na Rysy (2 503 m n. m.). Po ľavej strane sa nad nami týčia neprekonateľné steny majestátneho vrchu Satan (2 421 m n. m.). Chodník sa vinie dolinou a následne stúpa strmo nahor. Zo skalného návršia sa nám naskytne fantastický pohľad do Mengusovskej doliny, v diaľke nad Popradským plesom rozpoznávame Ostrvu (1 984 m n. m.). Po výraznejšom stúpaní nasleduje nenáročný úsek cesty okolo Satanových pliesok a Malého Hincovho plesa. Prichádzame k ďalšej medzizastávke našej túry, k Veľkému Hincovmu plesu – najväčšiemu plesu vo Vysokých Tatrách. Na brehoch plesa si môžeme oddýchnuť a načerpať ďalšie sily pred finálnym stúpaním. Cieľ je už na dohľad, v diaľke vidíme masív Kôprovského štítu. Po modrej značke stúpame strmo hore a napokon v nadmorskej výške 2 180 m vstupujeme do Vyšného Kôprovského sedla. Tu sa napojíme na červený turistický chodník a bočíme vpravo smerom na Kôprovský štít. Cestička smeruje po svahu nahor, následne po skalnatom, miestami exponovanom hrebeni, nás privádza až k vrcholu. 

pri Veľkom Hincovom plesevrch Satan (2 421 m n. m.) z Mengusovskej dolinypohľad na Hrubý vrch (2 428 m n. m.) a Hlinskú dolinu   

Na vrchole Kôprovského štítu

Z úctyhodnej výšky 2 367 m sa nám vrchol Kôprovského štítu odvďačí krásnymi výhľadmi na hrebene Vysokých Tatier, ako i dole do dolín. Ako na dlani máme Temnosmrečinskú dolinu, v ktorej hlboko dole sa ligocú modré hladiny Vyšného a Nižného Temnosmrečinského plesa. Taktiež sa nám naskytajú neopakovateľné výhľady na poľskú časť Tatier. Smerom na východ je z vrcholu vidieť Veľké Hincovo pleso, ktoré je obkolesené mohutnými Mengusovskými štítmi. V diaľke môžeme rozoznať siluety známych tatranských velikánov – vrchov Rysy ( 2 503 m n. m.) a Vysoká (2 5 47 m .n m.). Za zmienku rozhodne stoja aj výhľady do Hlinskej doliny a protiľahlý hrebeň s dominantnou Hlinskou vežou (2 340 m n. m.) a Hrubým vrchom (2 428 m n. m.).

výhľad z Kôprovského štítu na Veľké Hincovo pleso

Túra na Kôprovský štít poteší každého vyznávača vysokohorskej turistiky. Prechod majestátnou Mengusovskou dolinou a následný výstup k vrcholu Kôprovského štítu okolo Veľkého Hincovho plesa zanechá v každom návštevníkovi príjemný a hodnotný pocit – a to aj napriek náročnosti a celkovej dĺžke túry. Pozoruhodná krása a veľkoleposť Vysokých Tatier nenechá chladným žiadneho milovníka turistiky, či vysokohorskej prírody.

 pohľad do Temnosmrečinskej doliny a poľskú časť Tatier

GPS: 49°10'56.6"N 20°02'53.9"E (Kôprovský štít)

Text a foto: Radoslav Biskupič

 Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR: Vysoké Tatry – výstup do Sedla pod Ostrvou
Publikované: 13.8.2017
Vysoké Tatry patria nepochybne k top lokalitám cestovného ruchu na Slovensku. Najmä počas letnej sezóny sem prúdi množstvo domácich a zahraničných dovolenkárov a turistov, ktorí si sem prichádzajú vychutnať čaro veľhôr, načerpať energiu, alebo sa aktívne venovať turistike. Jedným z populárnych cieľov nenáročnej vysokohorskej turistiky je aj Sedlo pod Ostrvou.

SR: Vysoké Tatry – túra na Jahňací štít
Publikované: 23.11.2016
Vysoké Tatry sú bez pochýb jedným z top prírodných klenotov Slovenska. Tieto veľhory lákajú návštevníkov svojou majestátnosťou, mohutnosťou, ale i neopísateľnou krásou rozľahlých hlbokých dolín a ostrých končiarov vypínajúcich sa k oblakom. Jahňací štít (2 230 m n. m.) je jedným zo sprístupnených vrchov Vysokých Tatier, výstup naň je skutočne hodnotným a krásnym turistickým zážitkom.

SR, Vysoké Tatry - výstup na Furkotský štít
Publikované: 27.4.2016
Jedného pekného dňa sme sa rozhodli zdolať niektorý z ďalších tatranských štítov. Zamierili sme teda do Vysokých Tatier, konkrétne do obce Štrbské Pleso, kde sme odstavili nášho štvorkolesového tátoša a zamierili k lanovke smerujúcej k vrchu Solisko.

SR: Belianske Tatry – cez Široké sedlo
Publikované: 23.7.2017
Návštevníkom podtatranského regiónu sú známe strediská cestovného ruchu a vychýrené turistické lokality nachádzajúce sa najmä v prekrásnom prostredí Vysokých Tatier. Svoje neobyčajné čaro má však aj ďalšie pohorie, tesne susediace s východným okrajom Vysokých Tatier – Belianske Tatry. Známym a atraktívnym cieľom mnohých horalov v tomto pohorí je aj oblasť Širokého sedla.

SR, Vysoké Tatry – Bilíkova chata
Publikované: 7.3.2013
Dnes vás opäť pozývame do Vysokých Tatier, tentoraz na Bilíkovu chatu, ktorú s obľubou navštevujú rodiny s deťmi či menej zdatní turisti. Je to vďaka pomerne jednoduchej dostupnosti a nenáročnosti turistického chodníka, ktorý k nej vedie.

SR, Vysoké Tatry – Chata pri Zelenom plese I.
Publikované: 7.2.2013
Vo východnej časti Vysokých Tatier v závere doliny Zeleného plesa sa nachádza turistami obľúbená Chata pri Zelenom plese ľudovo nazývaná aj „Brnčalka“. Chata leží pri smaragdovo priezračnom plese a je obklopená mohutnými tatranskými štítmi. Osud chaty sa začal písať už na sklonku 19. storočia. Vydajte sa spolu s nami na túru poznania tejto chaty uprostred hôr.

SR, Vysoké Tatry – Hrebienok
Publikované: 14.3.2013
Naše putovanie po tatranských chatách nás tentoraz dovedie na azda každému známy Hrebienok, kde sa nachádza horský hotel, horná stanica lanovky, východiskový bod pre vysokohorskú turistiku či kedysi slávne lyžiarske stredisko, ktoré z času na čas ožije aj v súčasnosti.

SR, Vysoké Tatry – Skalnatá chata
Publikované: 21.2.2013
V našom putovaní po tatranských chatách budeme pokračovať aj dnes. Tento raz sa vyberieme na Skalnatú chatu (1751 m n. m.), ktorá sa nachádza pod druhým najvyšším vrcholom Vysokých Tatier - Lomnickým štítom a nad osadou Tatranská Lomnica.

SR, Vysoké Tatry – Zamkovského chata
Publikované: 28.2.2013
V našom putovaní po tatranských chatách budeme pokračovať aj dnes. Tentoraz sa vyberieme do ústia Malej Studenej doliny na Zamkovského chatu (1475 m n. m.), ktorú postavil Štefan Zamkovský v roku 1943.

SR, Vysoké Tatry – Zbojnícka chata
Publikované: 4.4.2013
V hornej časti Veľkej Studenej doliny, za Zbojníckym chrbtom sa nachádza osudom mnohokrát skúšaná Zbojnícka chata. Návšteva chaty sa neodmysliteľne spája s turistikou, horolezectvom, skialpinizmom či prechodom blízkych sediel.

SR, Vysoké Tatry: Chata pod Soliskom
Publikované: 11.4.2013
Vysoké Tatry vo svojich prekrásnych zákutiach ukrývajú mnoho chát. Dnes sa spoločne vyberiem na najmladšiu vysokohorskú chatu, ktorá už celé desaťročia z výšky dohliada na Štrbské pleso i okolité majestátne štíty.

SR, Vysoké Tatry: História a súčasnosť Smokovcov
Publikované: 20.9.2012
Mesto Vysoké Tatry je z hľadiska katastrálneho územia najväčším mestom na Slovensku. Je tvorené štrnástimi osadami, s ktorých azda najznámejšie a turisticky najvyhľadávanejšie sú Smokovce. Tie tvoria štyri samostatné osady, a to Starý Smokovec - jedna zo vstupných brán do Tatier, Nový Smokovec - známy kúpeľmi, Horný a Dolný Smokovec - osady penziónov a rekreácie.

SR, Vysoké Tatry: romantický výlet vlakom
Publikované: 5.1.2015
Vo Vysokých Tatrách som sa zastavil na dva dni cestou z Košíc a východného Slovenska. Mal som šťastie - podarilo sa mi totiž chytiť jedny z najkrajších jesenných dní, a aj keď slnko svietilo vždy len dopoludnia, celkovo mi počasie veľmi prialo. Nepršalo, nesnežilo, nebola zima a ani príliš horúco. Do hôr ideálne.

SR, Vysoké Tatry: zimné výstupy vo Veľkej Studenej doline
Publikované: 5.5.2014
Ten, kto má rád dobrodružstvo a je tomu primerane fyzicky zdatný, bezpochyby nepohrdne niekoľkými málo tipmi na ľahké zimné výstupy vo Veľkej Studenej doline, nachádzajúcej sa v slovenskej časti Vysokých Tatier.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Vysoké Tatry – túra cez Mlynickú a Furkotskú dolinu
Vďaka svojej kráse, ale i náročnosti jednotlivých túr, spĺňajú Vysoké Tatry požiadavky a očakávan...

SR, Vysoké Tatry – unikátny ľadový chrám
V skutku netradičnú stavbu môžete aj túto zimu obdivovať na Hrebienku vo Vysokých Tatrách. Zaujím...

SR: Vysoké Tatry - majestátny vrch Kriváň
Jeden z najvyšších, najobľúbenejších a najmohutnejších štítov Vysokých Tatier je 2494 metrov vyso...

SR, Vysoké Tatry – ľadová krása
Od decembra 2013 do marca 2014 mali návštevníci Vysokých Tatier možnosť zhliadnuť krásne umelecké...

SR: Vysoké Tatry –výlet na Chatu pri Zelenom plese
Jedného pekného zimného dňa sme sa vybrali na výlet do Vysokých Tatier. Za cieľ sme si stanovili ...

SR: Vysoké Tatry - zimné impresie I.
Pohorie Vysoké Tatry je akousi vstupnou bránou pre slovenský cestovný ruch. Už po stáročie sem lá...

SR: Vysoké Tatry - zimný šat
Naše malé veľhory ponúkajú nevšedný vizuálny zážitok po celý rok, no azda najzaujímavejší práve v...

SR: Vysoké Tatry – Lomnický štít
Lomnický štít (2634 m n. m.) bol dlho považovaný za najvyšší zo všetkých tatranských štítov. Dnes...

SR: Vysoké Tatry - Zo Štrbského na Popradské pleso
Tatry sú krásne v každom ročnom období. Napriek tomu, že počas našej prechádzky zo Štrbského na P...

Vysoké Tatry z balónu
Nebezpečnou výzvou bolo pre česko-slovenských vzduchoplavcov zdolanie Vysokých Tatier. Po trojroč...


Súvisiace video

Štrbské pleso: ľadovcová pýcha Slovákov
Typické morénové ľadovcové jazero nájdete v južnom cípe Vysokých Tatier, vo Furkotskej doline. Št...

SR: Vysoké Tatry - ničivý rok 2004
Podívajte sa s nami ako vyzerali Vysoké Tatry po ničivej víchrici, ktorá sa v roku 2004 prehnala ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Európa

1. 11. – 31. 12. 2017
1. cena:
Knižná publikácia Vietnam s vôňou koriandra od cestovnej agentúry Gaudium
2. cena:
Knižná publikácia Výber lyžiarskych a skialpinistických túr a sprievodca Extrémnym lyžovaním od Hory.sk
3. cena:
Tatranský vzduch a tričko Slovakia
1. cena redakcie:
Neobyčajná zimná vysokohorská túra od Tatrica.sk
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA - minerálna voda + rad produktov
3. cena redakcie:
Sladký balíček BRIX - sušené ovocie v kombinácií s kvalitnou belgickou čokoládou

Aktuality:

18.12.2017
Počas prvých troch mesiacov budúceho roka budú pobyty v Bardejovských kúpeľoch o 10% lacnejšie. Zľavy platia na všetky pobyty s výnimkou pobytov Senior špeciál a Prechodné ubytovanie s raňajkami.
17.12.2017
Nestihli ste nakúpiť darčeky? Ešte stále máte možnosť navštíviť Dni Vianoc na bratislavskom výstavisku Incheba, kde na vás čakajú tisíce tipov na tradičné i originálne vianočné prekvapenia.
16.12.2017
Počas adventnej nedele 17.12. môžete stráviť príjemné odpoludnie na Zámockom návrší v anjelskej spoločnosti. K tej správnej pohode prispeje vianočná hudba v podaní známych interpretov na pódiu pred Kostol nájdenia Svätého kríža, výstava betlehemov, dobré jedlo a pitie, vianočné trhy a sprievodný kultúrny program.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - PERU:

Najčítanejšie články:

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 18. 12. 2017
sviatok:Sláva, Slávka
dnes:
pondelok 18.12.
2 °C
zajtra:
utorok 19.12.
2 °C