www.infoglobe.sk » SR: Vysoké Tatry – výstup do Sedla pod Ostrvou

SR: Vysoké Tatry – výstup do Sedla pod Ostrvou

Publikované: 13.8.2017
Vysoké Tatry patria nepochybne k top lokalitám cestovného ruchu na Slovensku. Najmä počas letnej sezóny sem prúdi množstvo domácich a zahraničných dovolenkárov a turistov, ktorí si sem prichádzajú vychutnať čaro veľhôr, načerpať energiu, alebo sa aktívne venovať turistike. Jedným z populárnych cieľov nenáročnej vysokohorskej turistiky je aj Sedlo pod Ostrvou.

Sedlo pod Ostrvou – cieľ našej túry

výhľad zo Sedla pod Ostrvou do Mengusovskej doliny

Spomínané sedlo sa nachádza v južnej časti Vysokých Tatier neďaleko Popradského plesa, rozprestiera sa nad Mengusovskou dolinou v oblasti medzi vrchmi Ostrva (1 984 m n. m.) a Tupá (2 285 m n. m.). Cez sedlo, ktoré leží v nadmorskej výške 1 966 metrov, vedie značený červený chodník turisticky známej a populárnej Tatranskej magistrály. Sedlo pod Ostrvou je obľúbeným cieľom túr, ako i oddychovým miestom pre tých, ktorí cez sedlo iba prechádzajú a pokračujú ďalej – či už smerom na Sliezsky dom, alebo k Popradskému plesu. Sedlo pod Ostrvou je najlepšie dostupné po niektorom z turistických chodníkov vedúcich cez Mengusovskú dolinu z oblasti Štrbského Plesa. Môžeme sa vydať modro značenou trasou od železničnej zastávky “Popradské Pleso“, alebo si môžeme zvoliť trasu červeným chodníkom so začiatkom z osady Štrbské Pleso. Obidva východiskové body túry sú dobre dostupné či už Tatranskou elektrickou železnicou, ako i autom (návštevníkom je k dispozícii viacero platených parkovísk).

vrch Vysoká (2 547 m n. m.) 

K Popradskému plesu

Vzhľadom k dĺžke, prevýšeniu a terénu trasy môžeme túru do Sedla pod Ostrvou zhodnotiť ako nenáročnú vysokohorskú túru vhodnú aj pre ľudí, ktorí s vysokohorskou turistikou iba začínajú, alebo nemajú dostatok skúseností, prípadne fyzickú kondíciu na zvládnutie náročnejších výstupov. Túru s dĺžkou 15 km a predpokladaným celkovým časom 5 h začíname v osade Štrbské Pleso, kde sa vydáme po červenom turistickom chodníku smerom k Popradskému plesu. Prechádzame lesom a pozvoľna naberáme výšku, míňame rázcestník “Trigan“ a o chvíľu sa nám začínajú otvárať krásne výhľady do Mengusovskej doliny, ako i na vzdialenejšiu Zlomiskovú dolinu lemovanú hradbou vysokých štítov. Chodník pokračuje ďalej, na opačnom konci Mengusovskej doliny sa týči mohutný skalnatý vrch – Ostrva. Napokon prichádzame k Popradskému plesu, prechádzame okolo chát  a pred nami sa objaví ohromný masív Ostrvy a Tupej. Vo svahu oproti vidíme posledný úsek našej cesty – turistický chodník traverzujúci po strmom úbočí až hore do Sedla pod Ostrvou.

vrch Vysoká (2 547 m n. m.)     Popradské pleso

Mengusovská dolina ako na dlani

Pokračujeme v trase okolo plesa a chodníkom začíname následne stúpať po svahu nahor. Pomerne rýchlo získavame potrebnú výšku, turistický chodník traverzuje strmým suťoviskom porasteným kosodrevinou. Čím viac stúpame nahor, porastov kosodreviny ubúda, objavujú sa trávnaté koberce zarastajúce strmé úbočie. Výhľady do Mengusovskej doliny sú stále krajšie a úchvatnejšie. Po posledných metroch finálneho stúpania kráčame smerom k nášmu cieľu – do Sedla pod Ostrvou. Celá Mengusovská dolina, akoby v obkľúčení vysokých skalnatých gigantov, nám leží priamo na dlani, dolu pod nami sa zrkadlí hladina Popradského plesa. Vľavo sa tiahne členitý Hrebeň Bášt, ktorému dominuje vrch Satan (2 421 m n. m.), celkom vzadu na konci doliny vidíme zavalitý masív Kôprovského štítu (2 367 m n. m.). Vpravo rozpoznávame Popradský hrebeň, nad Zlomiskovou dolinou sa vypína neprehliadnuteľný končiar Vysokej (2 547 m n. m.) a priamo pred nami stojí ohromná pyramídová hora – Tupá (2 285 m n. m.).

Mengusovská dolina z červeného turistického chodníka 

Práve vďaka svojej dobrej polohe je Sedlo pod Ostrvou obľúbeným cieľom návštevníkov našich veľhôr. Umožňuje nám potešiť sa doslova rozprávkovo krásnymi výhľadmi do doliny, na okolité vrchy, ako i do Popradskej kotliny a na hrebeň Nízkych Tatier tiahnuci sa v diaľavách na horizonte. Pokoj, krásu, vznešenosť, ale i pokoru môžeme objaviť počas návštevy tohto očarujúceho a nádherného miesta, na ktoré sa opäť a rád vráti každý, kto ho už raz navštívil.

Hrebeň Bášt a Kôprovský štít 

GPS: 49°09'00.9"N 20°05'29.1"E

Text a foto: Radoslav Biskupič

 Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Slovensko: Bezpečne na hory III. – Vysoké Tatry
Publikované: 23.1.2012
Tretia časť našej série článkov o bezpečnosti na horách sa bude opäť venovať malým veľhorám Vysoké Tatry , no tento krát zimné obdobie vystrieda letné. Zdanlivo sa môžeme domnievať, že úrazovosť v letnom období je nižšia, nakoľko na nás nečíha toľko prírodných nebezpečenstiev ako v zime, no opak je pravdou.

SR, Vysoké Tatry - výstup na Furkotský štít
Publikované: 27.4.2016
Jedného pekného dňa sme sa rozhodli zdolať niektorý z ďalších tatranských štítov. Zamierili sme teda do Vysokých Tatier, konkrétne do obce Štrbské Pleso, kde sme odstavili nášho štvorkolesového tátoša a zamierili k lanovke smerujúcej k vrchu Solisko.

SR, Vysoké Tatry – Chata pri Zelenom plese I.
Publikované: 7.2.2013
Vo východnej časti Vysokých Tatier v závere doliny Zeleného plesa sa nachádza turistami obľúbená Chata pri Zelenom plese ľudovo nazývaná aj „Brnčalka“. Chata leží pri smaragdovo priezračnom plese a je obklopená mohutnými tatranskými štítmi. Osud chaty sa začal písať už na sklonku 19. storočia. Vydajte sa spolu s nami na túru poznania tejto chaty uprostred hôr.

SR, Vysoké Tatry – Skalnatá chata
Publikované: 21.2.2013
V našom putovaní po tatranských chatách budeme pokračovať aj dnes. Tento raz sa vyberieme na Skalnatú chatu (1751 m n. m.), ktorá sa nachádza pod druhým najvyšším vrcholom Vysokých Tatier - Lomnickým štítom a nad osadou Tatranská Lomnica.

SR, Vysoké Tatry – Zbojnícka chata
Publikované: 4.4.2013
V hornej časti Veľkej Studenej doliny, za Zbojníckym chrbtom sa nachádza osudom mnohokrát skúšaná Zbojnícka chata. Návšteva chaty sa neodmysliteľne spája s turistikou, horolezectvom, skialpinizmom či prechodom blízkych sediel.

SR, Vysoké Tatry: Chata pod Soliskom
Publikované: 11.4.2013
Vysoké Tatry vo svojich prekrásnych zákutiach ukrývajú mnoho chát. Dnes sa spoločne vyberiem na najmladšiu vysokohorskú chatu, ktorá už celé desaťročia z výšky dohliada na Štrbské pleso i okolité majestátne štíty.

SR: Vysoké Tatry – Prechádzka kúpeľným chodníkom
Publikované: 21.11.2013
Jeseň je ako stvorená na prechádzky po prírode. Dnes sa vydáme po verejnosti menej známom náučnom kúpeľnom chodníku, ktorý sme náhodne objavili vo Vysokých Tatrách, konkrétne v osade Starý Smokovec.

SR, Vysoké Tatry: zimné výstupy vo Veľkej Studenej doline
Publikované: 5.5.2014
Ten, kto má rád dobrodružstvo a je tomu primerane fyzicky zdatný, bezpochyby nepohrdne niekoľkými málo tipmi na ľahké zimné výstupy vo Veľkej Studenej doline, nachádzajúcej sa v slovenskej časti Vysokých Tatier.

SR: Vysoké Tatry – predĺžený víkend plný dobrodružstva I.
Publikované: 19.5.2011
Ešte koncom minulého roka som sa s kamarátom dohodla, že tohtoročný Valentín prichystáme našim polovičkám neopakovateľný zážitok v podobe predĺženého víkendu vo Vysokých Tatrách. Nemal to však byť obyčajný pobyt v horách, plný namáhavej turistiky a prepotenej bielizne od potu, ale naopak romantický víkend bohatý na zážitky, krásne výhľady a so závanom dobrodružstva.

SR: Vysoké Tatry – Téryho chata
Publikované: 28.3.2013
Dnes sa vydáme na návštevu Malej Studenej doliny, ktorú z výšky 2015 m n. m. stráži Téryho chata. Obklopená majestátnymi štítmi Tatier a Piatimi Spišskými plesami na vás čaká už viac ako storočie, aby vám ponúkla dotyk histórie, občerstvenie súčasnosti a krásu nevšedností.

SR: Vysoké Tatry – výstup na Kôprovský štít
Publikované: 29.6.2016
Vysoké Tatry netreba nejako obzvlášť predstavovať- toto neobyčajné a krásne pohorie ležiace v srdci Európy je známou a obľúbenou dovolenkovou destináciou domácich, ako aj zahraničných návštevníkov. Sú to hlavne milovníci vysokohorskej turistiky, ktorí do týchto veľhôr často a radi zavítajú. Vychýreným a vyhľadávaným cieľovým vrchom je aj Kôprovský štít (2 367 m n. m.).

SR: Vysoké Tatry – túra na Jahňací štít
Publikované: 23.11.2016
Vysoké Tatry sú bez pochýb jedným z top prírodných klenotov Slovenska. Tieto veľhory lákajú návštevníkov svojou majestátnosťou, mohutnosťou, ale i neopísateľnou krásou rozľahlých hlbokých dolín a ostrých končiarov vypínajúcich sa k oblakom. Jahňací štít (2 230 m n. m.) je jedným zo sprístupnených vrchov Vysokých Tatier, výstup naň je skutočne hodnotným a krásnym turistickým zážitkom.

SR: Vysoké Tatry – výstup na Kriváň
Publikované: 1.5.2014
Už čoskoro skončí zimná uzávera tatranských turisticky značkovaných chodníkov (15.6.), a preto vám už v predstihu prinášame zaujímavý tip na vysokohorskú turistiku. Našim cieľom bude vrchol vrcholov, symbol Slovenska - majestátny tatranský Kriváň.

SR, Štrbské pleso: ľadovcová pýcha Slovákov – VIDEO
Publikované: 11.12.2012
Na Štrbskom plese bol snáď každý správny Čechoslovák. Toto, prírodou prísne vymedzené miestečko vo Vysokých Tatrách, je pýchou Slovákov. Nevyžaduje si od turistov žiadnu fyzickú zdatnosť. Aj keď chladné, je útulné a otvorené všetkým, ktorí ho prídu navštíviť.

SR, Štrba – výlet k Jazierkam lásky
Publikované: 10.4.2014
Dnes sa spolu vydáme na romantickú prechádzku do miestnej časti Štrbské Pleso v obci Štrba. Konkrétne na miesto, ktoré bolo vyhľadávané rybármi, no v súčasnosti je miestom stretávania párov či rodín uprostred krásnej tatranskej prírody.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Vysoké Tatry – túra cez Mlynickú a Furkotskú dolinu
Vďaka svojej kráse, ale i náročnosti jednotlivých túr, spĺňajú Vysoké Tatry požiadavky a očakávan...

SR: Vysoké Tatry - majestátny vrch Kriváň
Jeden z najvyšších, najobľúbenejších a najmohutnejších štítov Vysokých Tatier je 2494 metrov vyso...

SR, Vysoké Tatry – ľadová krása
Od decembra 2013 do marca 2014 mali návštevníci Vysokých Tatier možnosť zhliadnuť krásne umelecké...

SR: Vysoké Tatry –výlet na Chatu pri Zelenom plese
Jedného pekného zimného dňa sme sa vybrali na výlet do Vysokých Tatier. Za cieľ sme si stanovili ...

SR: Vysoké Tatry - zimné impresie I.
Pohorie Vysoké Tatry je akousi vstupnou bránou pre slovenský cestovný ruch. Už po stáročie sem lá...

SR: Vysoké Tatry - Chudobná zima
Aj tento rok naše malé veľhory čakajú na „pravú“ zimnú nádielku snehu. Napriek tomu, že biela pok...

SR: Vysoké Tatry – Lomnický štít
Lomnický štít (2634 m n. m.) bol dlho považovaný za najvyšší zo všetkých tatranských štítov. Dnes...

SR: Vysoké Tatry - Zo Štrbského na Popradské pleso
Tatry sú krásne v každom ročnom období. Napriek tomu, že počas našej prechádzky zo Štrbského na P...

Vysoké Tatry: hory, ktoré vás uchvátia
Fotografie boli vytvorené na jeseň v roku 2009. Vtedy bolo tesne po konci letnej sezóny a počasie...


Súvisiace video

Štrbské pleso: ľadovcová pýcha Slovákov
Typické morénové ľadovcové jazero nájdete v južnom cípe Vysokých Tatier, vo Furkotskej doline. Št...

SR: Vysoké Tatry - ničivý rok 2004
Podívajte sa s nami ako vyzerali Vysoké Tatry po ničivej víchrici, ktorá sa v roku 2004 prehnala ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Európa

1. 11. – 31. 12. 2017
1. cena:
Knižná publikácia Vietnam s vôňou koriandra od cestovnej agentúry Gaudium
2. cena:
Knižná publikácia Výber lyžiarskych a skialpinistických túr a sprievodca Extrémnym lyžovaním od Hory.sk
3. cena:
Tatranský vzduch a tričko Slovakia
1. cena redakcie:
Neobyčajná zimná vysokohorská túra od Tatrica.sk
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA - minerálna voda + rad produktov
3. cena redakcie:
Sladký balíček BRIX - sušené ovocie v kombinácií s kvalitnou belgickou čokoládou

Aktuality:

18.12.2017
Počas prvých troch mesiacov budúceho roka budú pobyty v Bardejovských kúpeľoch o 10% lacnejšie. Zľavy platia na všetky pobyty s výnimkou pobytov Senior špeciál a Prechodné ubytovanie s raňajkami.
17.12.2017
Nestihli ste nakúpiť darčeky? Ešte stále máte možnosť navštíviť Dni Vianoc na bratislavskom výstavisku Incheba, kde na vás čakajú tisíce tipov na tradičné i originálne vianočné prekvapenia.
16.12.2017
Počas adventnej nedele 17.12. môžete stráviť príjemné odpoludnie na Zámockom návrší v anjelskej spoločnosti. K tej správnej pohode prispeje vianočná hudba v podaní známych interpretov na pódiu pred Kostol nájdenia Svätého kríža, výstava betlehemov, dobré jedlo a pitie, vianočné trhy a sprievodný kultúrny program.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - PERU:

Najčítanejšie články:

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 18. 12. 2017
sviatok:Sláva, Slávka
dnes:
pondelok 18.12.
2 °C
zajtra:
utorok 19.12.
2 °C