www.infoglobe.sk » SR: Vysoké Tatry – zimná turistika v Mengusovskej doline

SR: Vysoké Tatry – zimná turistika v Mengusovskej doline

Publikované: 7.3.2018
Mengusovskú dolinu vo Vysokých Tatrách už navštívil snáď každý priaznivec vysokohorskej turistiky. Jej krásu a majestátnosť môžeme v plnej miere obdivovať hlavne počas letnej turistickej sezóny. V tomto článku si bližšie predstavíme možnosti turistiky v tejto očarujúcej tatranskej doline počas zimného obdobia.

Popradské pleso a Zlomisková dolina

Kam v zime vo Vysokých Tatrách?

Počas sezónnej zimnej uzávery turistických chodníkov sa možnosti turistiky vo Vysokých Tatrách výrazne zúžia. V období od 1. novembra do 15. júna je z dôvodu ochrany prírody, ale aj kvôli bezpečnosti návštevníkov otvorených len niekoľko turistických chodníkov. Aj napriek užšiemu výberu celoročne sprístupnených lokalít na území Tatranského národného parku majú návštevníci našich veľhôr k dispozícii niekoľko krásnych trás a okruhov. Jednou z oblastí, ktoré sú turisticky dostupné aj počas sezónnej uzávery, je Mengusovská dolina.

Chata pri Popradskom plese

Mengusovská dolina – klenot Vysokých Tatier

Mengusovskú dolinu pozná istotne každý milovník vysokohorskej turistiky a Vysokých Tatier obzvlášť. Je to nesmierne krásny, neopísateľne podmanivý a výnimočne fotogenický kút Tatranského národného parku. Mengusovská dolina je dlhá 8 km, tiahne sa od Štrbského Plesa smerom na sever až ku hlavnému hrebeňu Vysokých Tatier. Pri Popradskom plese sa od nej smerom na severovýchod odčleňuje samostatná vedľajšia vetva tvoriaca Zlomiskovú dolinu. V Mengusovskej doline sa nachádza množstvo menších, či väčších plies. Azda najznámejšie a najnavštevovanejšie je Popradské pleso, ako i Veľké Hincovo pleso – najväčšie a najhlbšie pleso v slovenskej časti Vysokých Tatier. Počas zimnej uzávery je Mengusovská dolina turisticky dostupná v oblasti od Štrbského Plesa až po rázcestie Nad Žabím potokom.

Mengusovská dolina z červeného turistického chodníka

Ľahká túra - k Popradskému plesu

Z juhu vedú k Popradskému plesu tri značené trasy – červený, zelený a modrý turistický chodník. Volíme si červenú trasu a túru začíname na Štrbskom Plese. Smerujeme do lesa a mierne stúpame, po ľavej strane sa nám otvorí krásny pohľad na Mlynickú dolinu a Predné Solisko (2 117 m n. m.). Kráčame ďalej cez les a prichádzame k rázcestníku Trigan, pokračujeme červeným chodníkom a po chvíli chôdze sa nám otvárajú výhľady na Mengusovskú a Zlomiskovú dolinu, ako i na skalnatý masív Ostrvy (1 984 m n. m.). Kráčame ďalej, vchádzame do lesa a napokon prichádzame k Popradskému plesu. Zaslúžený oddych a občerstvenie pri horúcom nápoji, či teplom jedle si môžeme dopriať na niektorej z chát – na Majláthovej chate alebo na Chate pri Popradskom plese.

Mengusovská dolina zahalená do nízkej oblačnosti

Pre náročnejších - do Sedla pod Ostrvou

Fyzicky zdatnejší a skúsenejší turisti majú možnosť pokračovať z Popradského plesa ďalej v túre a po červenej značke podniknúť výstup do Sedla pod Ostrvou (1 966 m n. m.). Trasa výstupu vedie strmým svahom – v prípade súvislej snehovej pokrývky odporúčame túto túru absolvovať iba za dobrých podmienok a pri nízkom stupni lavínového nebezpečenstva. Taktiež je vhodné mať so sebou potrebnú zimnú turistickú výstroj – palice, mačky a cepín. Po náročnom stúpaní  prichádzame do cieľa a nachádzame sa v Sedle pod Ostrvou. Ak máme dostatočnú časovú rezervu, môžeme v túre pokračovať ďalej po tatranskej magistrále až ku Sliezskemu domu. Výhľady zo sedla smerom nadol do rozľahlej Mengusovskej doliny a na okolité snehom pokryté štíty sú úžasné a dokonale krásne – zimný výstup do Sedla pod Ostrvou vám preto môžeme vrelo odporučiť. 

Sedlo pod Ostrvou a vrch Ostrva

Či už navštívite Mengusovskú dolinu počas letnej sezóny, alebo cez zimu, zaujme vás vždy a v každom ročnom období. Obzvlášť v zime pôsobí vysokohorská príroda  nevšedne očarujúco, tajuplne, ale i krehko a drsne zároveň. Atmosféra bieleho mrazivého ticha vznášajúceho sa nad monumentálnou Mengusovskou dolinou si vás získa a nepustí.

Pohľad z vrchu Ostrva na Hrebeň Bášt

GPS: 49°09'51.3"N 20°04'05.1"E

Text a foto: Radoslav BiskupičDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Mengusovce – bežkársky raj
Publikované: 18.3.2018
Zima nás pomaly opúšťa, ale snehu je ešte dostatok. A práve to je jeden z dôvodov, prečo vás dnes zavedieme do chotára obce Mengusovce, ktorá je vstupnou bránou do Vysokých Tatier. Samotná obec leží v okrese Poprad, na križovatke ciest E50 a diaľnice D1.

Slovensko: Bezpečne na hory II. – Vysoké Tatry
Publikované: 16.1.2012
V druhej časti našej série článkov o bezpečnosti na horách sa budeme venovať malým veľhorám Vysoké Tatry , ktoré sú svojou alpínskou charakteristikou jedinečným pohorím Slovenska. Ich členitosť a strmosť patria medzi najnebezpečnejšie nástrahy, ktoré musia bežní návštevníci prekonávať v nielen zimnom období.

SR: Vysoké Tatry – zimný výstup na Predné Solisko
Publikované: 14.3.2018
Turistika v zimných podmienkach ponúka vo Vysokých Tatrách výrazne menej možností, ako počas letnej turistickej sezóny. Ak by ste sa rozhodli podniknúť výstup na niektorý z vrchov, pre turistov je počas zimnej uzávery vo Vysokých Tatrách oficiálne prístupný len jeden z nich – Predné Solisko. V nasledujúcom článku si bližšie popíšeme trasu výstupu na tento tatranský vrch v zimných pomeroch.

SR, Vysoké Tatry - výstup na Furkotský štít
Publikované: 27.4.2016
Jedného pekného dňa sme sa rozhodli zdolať niektorý z ďalších tatranských štítov. Zamierili sme teda do Vysokých Tatier, konkrétne do obce Štrbské Pleso, kde sme odstavili nášho štvorkolesového tátoša a zamierili k lanovke smerujúcej k vrchu Solisko.

SR, Vysoké Tatry – Chata pri Zelenom plese I.
Publikované: 7.2.2013
Vo východnej časti Vysokých Tatier v závere doliny Zeleného plesa sa nachádza turistami obľúbená Chata pri Zelenom plese ľudovo nazývaná aj „Brnčalka“. Chata leží pri smaragdovo priezračnom plese a je obklopená mohutnými tatranskými štítmi. Osud chaty sa začal písať už na sklonku 19. storočia. Vydajte sa spolu s nami na túru poznania tejto chaty uprostred hôr.

SR, Vysoké Tatry: Chata pod Soliskom
Publikované: 11.4.2013
Vysoké Tatry vo svojich prekrásnych zákutiach ukrývajú mnoho chát. Dnes sa spoločne vyberiem na najmladšiu vysokohorskú chatu, ktorá už celé desaťročia z výšky dohliada na Štrbské pleso i okolité majestátne štíty.

SR: Vysoké Tatry – Prechádzka kúpeľným chodníkom
Publikované: 21.11.2013
Jeseň je ako stvorená na prechádzky po prírode. Dnes sa vydáme po verejnosti menej známom náučnom kúpeľnom chodníku, ktorý sme náhodne objavili vo Vysokých Tatrách, konkrétne v osade Starý Smokovec.

SR: Vysoké Tatry – predĺžený víkend plný dobrodružstva I.
Publikované: 19.5.2011
Ešte koncom minulého roka som sa s kamarátom dohodla, že tohtoročný Valentín prichystáme našim polovičkám neopakovateľný zážitok v podobe predĺženého víkendu vo Vysokých Tatrách. Nemal to však byť obyčajný pobyt v horách, plný namáhavej turistiky a prepotenej bielizne od potu, ale naopak romantický víkend bohatý na zážitky, krásne výhľady a so závanom dobrodružstva.

SR: Vysoké Tatry – výstup na Kôprovský štít
Publikované: 29.6.2016
Vysoké Tatry netreba nejako obzvlášť predstavovať- toto neobyčajné a krásne pohorie ležiace v srdci Európy je známou a obľúbenou dovolenkovou destináciou domácich, ako aj zahraničných návštevníkov. Sú to hlavne milovníci vysokohorskej turistiky, ktorí do týchto veľhôr často a radi zavítajú. Vychýreným a vyhľadávaným cieľovým vrchom je aj Kôprovský štít (2 367 m n. m.).

SR: Vysoké Tatry – výstup do Sedla pod Ostrvou
Publikované: 13.8.2017
Vysoké Tatry patria nepochybne k top lokalitám cestovného ruchu na Slovensku. Najmä počas letnej sezóny sem prúdi množstvo domácich a zahraničných dovolenkárov a turistov, ktorí si sem prichádzajú vychutnať čaro veľhôr, načerpať energiu, alebo sa aktívne venovať turistike. Jedným z populárnych cieľov nenáročnej vysokohorskej turistiky je aj Sedlo pod Ostrvou.

SR: Vysoké Tatry – Téryho chata
Publikované: 28.3.2013
Dnes sa vydáme na návštevu Malej Studenej doliny, ktorú z výšky 2015 m n. m. stráži Téryho chata. Obklopená majestátnymi štítmi Tatier a Piatimi Spišskými plesami na vás čaká už viac ako storočie, aby vám ponúkla dotyk histórie, občerstvenie súčasnosti a krásu nevšedností.

SR: Vysoké Tatry – výstup na Kriváň
Publikované: 1.5.2014
Už čoskoro skončí zimná uzávera tatranských turisticky značkovaných chodníkov (15.6.), a preto vám už v predstihu prinášame zaujímavý tip na vysokohorskú turistiku. Našim cieľom bude vrchol vrcholov, symbol Slovenska - majestátny tatranský Kriváň.

SR: Vysoké Tatry – zabudnuté Bystré sedlo
Publikované: 9.2.2014
Len máloktoré miesto vo Vysokých Tatrách stojí tak stranou pozornosti bežného návštevníka hôr ako práve Bystré sedlo (2314 m n. m.). Snáď preto, že na trase nie je žiadna chata, ktorá by ponúkala akékoľvek osvieženie počas celodennej túry, alebo preto, že cesta nedobýva žiaden vrchol, stretáme tu iba minimum turistov. O to viac si však pobyt v srdci nedotknutej tatranskej prírody vychutnáme.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Vysoké Tatry – v chladnom objatí Veľkej Studenej doliny
Ideálnou lokalitou pre zimnú turistiku vo Vysokých Tatrách je aj Veľká Studená dolina. Je ľahko d...

SR: Vysoké Tatry – v mrazivom zimnom kráľovstve Malej Studenej doliny
Malá Studená dolina je počas zimného obdobia jednou z najnavštevovanejších dolín vo Vysokých Tatr...

SR: Vysoké Tatry – túra cez Mlynickú a Furkotskú dolinu
Vďaka svojej kráse, ale i náročnosti jednotlivých túr, spĺňajú Vysoké Tatry požiadavky a očakávan...

SR: Vysoké Tatry - majestátny vrch Kriváň
Jeden z najvyšších, najobľúbenejších a najmohutnejších štítov Vysokých Tatier je 2494 metrov vyso...

SR, Vysoké Tatry – ľadová krása
Od decembra 2013 do marca 2014 mali návštevníci Vysokých Tatier možnosť zhliadnuť krásne umelecké...

SR: Vysoké Tatry –výlet na Chatu pri Zelenom plese
Jedného pekného zimného dňa sme sa vybrali na výlet do Vysokých Tatier. Za cieľ sme si stanovili ...

SR: Vysoké Tatry - zimné impresie II.
Keď sa Slováka spýtate na čo je hrdý, tak jeho odpoveď dozaista bude znieť príroda. Áno, na našom...

SR: Vysoké Tatry - zimné impresie I.
Pohorie Vysoké Tatry je akousi vstupnou bránou pre slovenský cestovný ruch. Už po stáročie sem lá...

SR: Vysoké Tatry - zimný šat
Naše malé veľhory ponúkajú nevšedný vizuálny zážitok po celý rok, no azda najzaujímavejší práve v...

SR: Vysoké Tatry - Chudobná zima
Aj tento rok naše malé veľhory čakajú na „pravú“ zimnú nádielku snehu. Napriek tomu, že biela pok...

SR: Vysoké Tatry - Zo Štrbského na Popradské pleso
Tatry sú krásne v každom ročnom období. Napriek tomu, že počas našej prechádzky zo Štrbského na P...


Súvisiace video

Štrbské pleso: ľadovcová pýcha Slovákov
Typické morénové ľadovcové jazero nájdete v južnom cípe Vysokých Tatier, vo Furkotskej doline. Št...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jar v meste

1. 3. – 30. 4. 2018
1. cena:
Rodinná vstupenka do Parku miniatúr v obci Podolie
2. cena:
publikácia Jezuitský kostol v Bratislave od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Trojdňový pobyt v malej chatke s polpenziou od RZ Bystrička na Orave
2. cena redakcie:
Darčeková poukážka na vstupenky do Divadla Nová scéna
3. cena redakcie:
publikácia Dejiny jezuitov v Bratislave do roku 1773 od vydavateľstva Dobrá kniha

Aktuality:

18.3.2018
Aj tento rok nás čaká najväčšia celosvetová kampaň zameraná na zvýšenie povedomia verejnosti v oblasti klimatických zmien, ktorá nesie názov Hodina Zeme.
17.3.2018
Za svetový deň vody bol vyhlásený 22. marec, 23. marec zas patrí Svetovému dňu meteorológie. Pri príležitosti osláv vody sa každoročne konajú akcie, počas ktorých môžete navštíviť inak pre verejnosť neprístupné miesta spojené s vodou.
16.3.2018
Festival Crème de la Crème vám už po piatykrát predstaví to najlepšie z francúzskej kinematografie. Tešiť sa môžete na „bouquet“ súťažných a ocenených filmov z áčkových festivalov.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - VIETNAM:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 18. 3. 2018
sviatok:Eduard
dnes:
nedeľa 18.3.
2 °C
zajtra:
pondelok 19.3.
3 °C