www.infoglobe.sk » SR: Západné Tatry – jesenná túra na vrch Bystrá

SR: Západné Tatry – jesenná túra na vrch Bystrá

Publikované: 21.10.2018
Západné Tatry sú najkrajšie a najpodmanivejšie azda na jeseň – keď sa trávnaté úbočia hrebeňov a vrchov, ako i stromy opadavých drevín zafarbia do pestrých odtieňov hnedej, žltohnedej a červenohnedej farby. V tomto článku si predstavíme prechod krásnou jesennou vysokohorskou krajinou s cieľom nášho výstupu na najvyššiu horu Západných Tatier, ktorou je vrch Bystrá.

Bystrá – najvyšší vrch pohoria

hlavný hrebeň Západných Tatier a poľská časť pohoria

Bystrá sa vypína južne od vrchu Blyšť (2 155 m n. m.) neďaleko hlavného hrebeňa Západných Tatier, leží v odľahlej časti pohoria na mohutnej južnej rázsoche medzi Gáborovou, Bystrou a Kamenistou dolinou. Vrch Bystrá sa týči do nadmorskej výšky 2 248 metrov, pri pohľade zo severnej poľskej strany Tatier pôsobí naozaj veľkolepo. Je najvyššou horou v okolí, výhľady z jej vrcholu preto očaria a nadchnú každého horala. Turisticky je prístupná zo slovenskej, ako i poľskej strany Západných Tatier. Z územia Slovenska môžeme jej vrchol dosiahnuť po niekoľkých turistických značených chodníkoch – v smere od Podbanského cez Kamenistú dolinu po modrom chodníku, ako aj po žltej trase cez Bystrú dolinu, alebo prechodom cez Račkovu dolinu po modrej a žltej trase.

Cez Račkovu dolinu

Gáborova dolina

Pre absolvovanie treku s dĺžkou 21,2 km, prevýšením 1 393 m a celkovým časom 8,5 h sme si vybrali turistickú trasu, ktorá vedie Račkovou dolinou so začiatkom na rázcestníku “Račkova dolina“. Východzí bod túry dosiahneme odbočkou od Pribyliny na asfaltovú cestu smerujúcu na sever, ktorá zároveň kopíruje zelenú turistickú trasu. Najskôr prechádzame modrým chodníkom cez Úzku dolinu, následne bočíme vpravo na žltú trasu vedúcu cez Račkovu dolinu. Na začiatku nás trasa vedie lesom, ktorý neskôr opúšťame, až napokon dosahujeme hranicu lesa a kosodreviny. Turistický chodník nás smeruje k úpätiu mohutnej pyramídovej hory Klin (2 173 m n. m.), míňame drevenú búdu – Kolibu pod Klinom a prichádzame k rázcestníku “Pod Klinom“. Odbočíme vpravo a napojíme sa na modrý chodník vedúci malebnou Gáborovou dolinou. Spočiatku sa chodník vinie pomerne hustým porastom kosodreviny, prechádzame cez križovatku trás “Rázcestie v Gáborovej doline“ a pokračujeme po modrej značke. Tu už kráčame otvorenou krajinou s lúčnymi trávnatými porastmi, pred nami vidíme významný medzibod našej túry – Bystré sedlo.

Na hlavnom hrebeni Tatier

Poľské Tatry - Dolina Pyszniańska

Po strmom stúpaní vchádzame v oblasti Bystrého sedla na hlavný hrebeň Západných Tatier, cez ktorý vedie štátna hranica medzi Slovenskom a Poľskom. Pred nami sa vynárajú prvé pohľady na poľskú stranu Tatier. Pokračujeme po hrebeni nahor po strmom červenom turistickom chodníku. Dosahujeme prvý z vrchov hlavného tatranského hrebeňa – horu Blyšť (2 155 m n. m.). Z jej vrcholu sa nám naskytajú neuveriteľne krásne výhľady smerom na poľské Tatry, kde nás zaujme najmä široká a rozľahlá Dolina Pyszniańska, vedľajší severný trávnatý hrebeň Ornak, ako aj v pozadí na hlavnom hrebeni pohoria vynímajúce sa Czerwone Wierchy. Dobre vidieť hlavný tatranský hrebeň, cez ktorý sa tiahne červený turistický chodník v smere od vrchu Klin, pokračujúc cez Gáborovo a Bystré sedlo až na koniec značenej hrebeňovej trasy – po Pyšné sedlo.

Na vrchole najvyššej hory Západných Tatier

výhľad z vrchu Blyšť na hlavný hrebeň Západných Tatier

Z vrchu Blyšť je to po hrebeni smerom na Bystrú veľmi blízko, jej vrchol už vidíme pred nami. Po približne 20 minútach stúpania konečne dosahujeme cieľ nášho treku – vrchol Bystrej (2 248 m n. m.). Okrúhle výhľady z tohto vrchu na okolie sú výnimočné a mimoriadne okúzľujúce, sú zaslúženou odmenou za námahu obetovanú počas výstupu. Obdivujeme pohľady do hlbokých dolín, ktoré tento vrch obklopujú takmer zo všetkých strán – či už do Gáborovej a Račkovej doliny, ako aj do Bystrej a Kamenistej doliny. Mohutne pôsobí hrebeň Otrhancov s výraznou dominantou, ktorou je vrch Jakubiná (2 194 m n. m.), taktiež nás uchváti neprehliadnuteľný masív Klinu (2 173 m n. m.), neďaleká Nižná Bystrá (2 163 m n. m.), či zavalitá Veľká Kamenistá (2 127 m n. m.), ktorá leží na hlavnom hrebeni Západných Tatier. V diaľavách smerom na východ si môžeme všimnúť zubaté kontúry hrebeňov Vysokých Tatier, na juhu nás na horizonte očarí podlhovastý hrebeň Nízkych Tatier a v smere na západ sa pred nami, ako obrovské vlny rozbúreného mora rozprestierajú vrchy a hrebene Západných Tatier.

pohľad z Bystrej na vrch Veľká Kamenistá a Kamenistú dolinuvýhľad z Bystrej do Račkovej doliny a hrebeň Otrhancov

GPS: 49°11'20.6"N 19°50'33.1"E

Text a foto: Radoslav BiskupičDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR: Západné Tatry – hrebeňová túra na Ostrú a Sivý vrch
Publikované: 28.10.2018
Turistika v Západných Tatrách sa teší veľkej obľube a popularite. Toto pohorie vďačí za svoju atraktívnosť aj možnosti absolvovania krásnych hrebeňových trekov s možnosťou výstupov na jednotlivé vrchy. V tomto článku vás pozývame na neobyčajnú túru po jednom z vedľajších hrebeňov Západných Tatier, ktorý nás zavedie až na Sivý vrch – horu ležiacu na hlavnom hrebeni pohoria.

SR, Západné Tatry – Žiarska chata
Publikované: 18.4.2013
Dnes vystriedame Vysoké Tatry za Západné a spoločne navštívime Žiarsku dolinu, kde stojí turistami obľúbená Žiarska chata (1324 m n. m.), ktorá je vynikajúcim východiskovým bodom pre turistiku do oblastí Baníkova a Baranca.

SR: Západné Tatry – na vrchol Ostrého Roháča
Publikované: 6.8.2017
Západné Tatry patria k vyhľadávanému a obľúbenému pohoriu, ktoré už navštívil snáď každý priaznivec vysokohorskej turistiky. Túry v tomto krásnom pohorí patria k nezabudnuteľným zážitkom – najmä v oblasti ich hlavného hrebeňa. Azda najznámejším a najatraktívnejším vrchom v týchto horách je Ostrý Roháč – vrch, prechod cez ktorého exponovaný hrebeň láka do tejto lokality každoročne množstvo turistov.

SR: Západné Tatry – túra do sedla Predúvratie
Publikované: 28.3.2018
Západné Tatry sú turisticky atraktívnym pohorím známym najmä náročnými, no krásnymi hrebeňovými túrami, prechodmi cez sedlá či zážitkovými výstupmi na exponovaný hrebeň Roháčov. Ak si však v tomto pohorí chcete dopriať skôr nenáročnú, no zároveň peknú hrebeňovú túru – jednou z možností je aj výstup do sedla Predúvratie ležiaceho na západnom okraji Západných Tatier.

SR: Západné Tatry – túra na vrch Baranec
Publikované: 16.11.2016
Podobne ako Vysoké Tatry, aj Západné Tatry sú atraktívnou a hojne navštevovanou oblasťou, ponúkajú hodnotné a krásne outdoorové zážitky. Obidve pohoria tvoria akoby jeden celok, avšak v porovnaní s Vysokými Tatrami sú Západné Tatry nižšie, štíty sú menej exponované a viac trávnaté. Turisticky obľúbenou lokalitou v tomto pohorí je aj vrch Baranec (2 185 m n. m.) ležiaci v južnej časti pohoria.

SR: Západné Tatry – zimný výstup na vrch Plačlivé
Publikované: 31.1.2018
Zimná turistika má bezpochyby svoje neobyčajné čaro. Drsná mrazivá krása zimnej prírody láka čoraz viac návštevníkov. Náročnejšie túry môžeme absolvovať aj v našich veľhorách – v Nízkych, Západných, ako i Vysokých Tatrách. Vrch Plačlivé v Západných Tatrách patrí k turisticky dostupným lokalitám aj počas sezónnej zimnej uzávery. Túru na jeho vrchol si bližšie predstavíme v tomto článku.

SR, Pribylina: Považská lesná železnica
Publikované: 3.1.2013
Neďaleko mesta Liptovský Hrádok sa nachádza najmladšie a zároveň najnavštevovanejšie múzeum v prírode na Slovensku – Múzeum liptovskej dediny v Pribyline. V minulosti sme o tomto múzeu už čo to popísali. Tentoraz vám však chceme podrobnejšie predstaviť jeho statickú expozíciu technickej pamiatky bývalej Považskej lesnej železničky.

SR: Pribylina – Múzeum liptovskej dediny v prírode
Publikované: 31.3.2011
Pokiaľ budete niekedy cestovať severnou magistrálou zo západu na východ Slovenska alebo opačne a nebudete sa ponáhľať, ale naopak budete uvažovať o tom, čo by ste cestou mohli navštíviť, alebo kde by ste si v príjemnom prostredí mohli spraviť prestávku na oddych, tak mám pre vás jeden tip. Stačí odbočiť z diaľnice pri Liptovskom Hrádku smerom na Pribylinu.

SR: Knižná novinka – Lyžiarsky a skialpinistický sprievodca
Publikované: 16.4.2017
V týchto dňoch vychádza v poradí už tretie vydanie lyžiarskeho a skialpinistického sprievodcu, ktorý po 15. rokoch od jeho prvého vydania čitateľom prináša výber skialpinistických zjazdov, túr a vysokohorského lyžovania v čo najčistejšej a najkrajšej podobe.

SR, Liptov: obec Žiar a turistická vychádzka do okolia
Publikované: 6.12.2017
Tentoraz zavítame pod Západné Tatry, približne 10 kilometrov severovýchodne od Liptovského Mikuláša, kde navštívime malebnú obec Žiar.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Západné Tatry – jesenný hrebeňový trek od Babiek až po Sivý vrch
Vedľajší južný hrebeň Západných Tatier, ktorý sa tiahne od vrchu Babky smerom na sever až po Sivý...

SR: Západné Tatry – cez Račkovu dolinu na Bystrú
Vrch Bystrá (2 248 m n. m.) je najvyššou horou Západných Tatier, rozprestiera sa neďaleko štátnej...

SR: Západné Tatry –  jesenný výstup na vrch Baranec
Vrch Baranec je turisticky obľúbenou lokalitou v Západných Tatrách, je tretím najvyšším vrchom po...

SR: Západné Tatry – výstup na Ostrý Roháč
Ostrý Roháč (2 088 m n. m.) je jedným z najatraktívnejších vrchov Západných Tatier. Turisti ho ra...

SR: Západné Tatry – hrebeňová túra na Tri kopy a Baníkov
Hrebeňové túry v oblasť Roháčov v Západných Tatrách patria medzi turistami k vyhľadávaným a vychý...

SR: Pohorie Západné Tatry
Rozkladajú sa v severnej časti Slovenskej republiky a sú po Vysokých Tatrách druhým najvyšším poh...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Sakrálne stavby

1. 11. – 31. 12. 2018
1. cena:
5x2 vstupenky na muzikál MAMMA MIA! Turné 2019
2. cena:
Poukážka na 5 návštev kaderníctva MACA Trnava
3. cena:
slovenská knižná novinka #Budinka
1. cena redakcie:
Pobyt pre dve osoby s polpenziou v Kaštieli Čičmany
2. cena redakcie:
Exkluzívny set z pravých riečnych perál v luxusnej bižutérií od Milishop.sk
3. cena redakcie:
Veľká kniha rozprávok

Aktuality:

17.11.2018
Projekt „Česko-poľská Hrebeňovka – východná časť“ je zameraná na obnovenie historickej hrebeňovej trasy v česko-poľskom pohraničí. Trasa z veľkej časti kopíruje hranicu a v niekoľkých miestach prechádza do druhého štátu. Na najvyššom vrchole Wlodzickej vrchoviny (Vladzická hora, 758 m n. m.) v Poľsku bola koncom októbra otvorená nová rozhľadňa, ako prvá z jedenástich plánovaných.
16.11.2018
Nenechajte si ujsť možnosť priblížiť si rôzne jazyky sveta, naučiť sa slovíčka, stretnúť native speakrov z rôznych jazykových škôl, ochutnať tradičné jedlá a dozvedieť sa mnoho o zvykoch typických pre krajiny, ktorých jazyky sa budú prezentovať na jedinečnom Vianočnom festivale jazykov.
15.11.2018
Od roku 2013, kedy sa Česká republika zapojila do medzinárodného projektu European Theatre Night, sa každoročne tretiu novembrovú sobotu prezentuje verejnosti divadlo v netradičnej forme. Tento rok sa Noci divadiel, ktorá pripadá na sobotu 17. novembra, zúčastní takmer stovka divadiel.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - URUGUAJ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

Odporúčame:

dnes:sobota 17. 11. 2018
sviatok:Klaudia
dnes:
sobota 17.11.
7 °C
zajtra:
nedeľa 18.11.
6 °C