www.infoglobe.sk » SR: Západné Tatry – túra do sedla Predúvratie

SR: Západné Tatry – túra do sedla Predúvratie

Publikované: 28.3.2018
Západné Tatry sú turisticky atraktívnym pohorím známym najmä náročnými, no krásnymi hrebeňovými túrami, prechodmi cez sedlá či zážitkovými výstupmi na exponovaný hrebeň Roháčov. Ak si však v tomto pohorí chcete dopriať skôr nenáročnú, no zároveň peknú hrebeňovú túru – jednou z možností je aj výstup do sedla Predúvratie ležiaceho na západnom okraji Západných Tatier.

Na okraji Západných Tatier

Sedlo Predúvratie sa nachádza na juhozápadnom okraji Západných Tatier, rozprestiera sa  uprostred vedľajšieho hrebeňa odbočujúceho z hlavného hrebeňa smerom na juh. Je súčasťou členitej rázsochy, ktorá sa tiahne z juhu od vrchu Babky (1 566 m n. m.) smerom na sever až po Sivý vrch (1 805 m n. m.), ktorý už leží na hlavnom hrebeni pohoria. Vrcholové pasáže tejto južnej rázsochy sú väčšinou porastené nízkou kosodrevinou, miestami riedkym ihličnatým lesom či otvorenými lúčnymi priestranstvami. Oblasť je známa zaujímavými skalnými útvarmi a krasovými javmi vyvinutými v druhohorných dolomitoch a vápencoch. Nachádzajú sa tu jedinečné a chránené prírodné lokality, ktoré sú rozčlenené do troch samostatných národných prírodných rezervácií – Mních, Suchá dolina a Suchý vrch.

hrebeň Západných Tatier

Prístup a podmienky turistiky

K východiskovému bodu túry sa najlepšie dostaneme autom po ceste vedúcej z Liptovského Mikuláša smerom na obec Jalovec, kde pred dedinou na križovatke zabočíme vľavo na žltú značku smerom k rekreačnému stredisku Bobrovecká Vápenica. Cesta je neudržiavaná a plná výtlkov, je preto vhodné zvýšiť opatrnosť. Pri kaplnke, pred vstupom cesty do lesa, sa nachádza rázcestie turistických chodníkov “Bobrovecká Vápenica“ a parkovisko, kde môžeme zaparkovať. Odtiaľto vedie modrý turistický chodník, ktorý sa neskoršie napája na zelenú trasu. Obidve trasy sú pre návštevníkov otvorené celoročne, aj napriek sezónnej zimnej uzávere väčšiny turistických chodníkov v Tatranskom národnom parku. Počas zimného obdobia tu môžeme vykonávať pešie a skialpinistické hrebeňové túry až do sedla Predúvratie.

pohľad z hrebeňa na západný okraj Západných Tatier

Hrebeňom cez Babky

Čaká nás trek v zimných podmienkach s prevýšením 1 067 m a dĺžkou 12,6 km, ktorý v závislosti od našej fyzickej kondície môžeme zvládnuť v čase od 5 do 6 hodín. Našu túru začíname na rázcestníku “Bobrovecká Vápenica“, odkiaľ kráčame po modrej značke okolo rekreačného strediska. Vchádzame do lesa a výrazne stúpame, prechádzame cez rázcestník “Nad kameňolomom“. Pokračujeme ďalej až na križovatku chodníkov “Pod Babkami“, kde odbočíme vľavo a pripojíme sa na zelený chodník. Strmo stúpame, až napokon vychádzame von z lesa a ocitáme sa v sedle, z ktorého sa nám ukážu prvé výhľady na vrchy Západných Tatier. Naša trasa pokračuje smerom vľavo, kde chodník odbáča nahor k vrchu Babky.

vrch Ostrávrchy Pachoľa, Baníkov a Príslop

Do sedla Predúvratie

Z vrchu Babky (1 566 m n. m.) vidíme krásne výhľady na Západné Tatry – na Jaloveckú dolinu, vrchy Salatín, Pachoľa, Baníkov, Príslop či Ráztoka, ako i na Liptovskú kotlinu,  Nízke Tatry a Chočské vrchy. Naša púť naprieč zvlneným hrebeňom pokračuje ďalej po zeleno značenom turistickom chodníku a neustále ponúka očarujúce výhľady na okolie. Nachádzame sa v šírej otvorenej krajine s nesúvislými porastmi kosodreviny, v diaľke na hrebeni sa vypína vrch Ostrá (1 764 m n. m.). Prechádzame cez lokalitu Rígeľ a chodníček nás vedie do lesa popri vrchu Malá kopa (1 637 m n. m.). Obchádzkou okolo tohto nevysokého vrchu sa napokon v nadmorskej výške 1 585 m dostávame do cieľa – do sedla Predúvratie. V sedle sa nám otvorí široký panoramatický pohľad na majestátne snehobiele hrebene Západných Tatier, ako i na Chočské vrchy s neprehliadnuteľným Veľkým Chočom (1 608 m n. m.). 

pohľad na Salatín z lokality Rígeľ

Sedlo Predúvratie je ideálnou turistickou lokalitou v Západných Tatrách, ktorú môžete navštevovať počas celého roka. Nenáročný hrebeňový trek si vás získa hlavne vďaka krásnym a pôsobivým výhľadom na mohutný hlavný hrebeň Západných Tatier, či na neďaleké Chočské vrchy.

sedlo Predúvratie

GPS: 49°11'36.2"N 19°38'17.8"E

Text a foto: Radoslav BiskupičDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Slovensko: Bezpečne na hory IV. – Západné a Nízke Tatry
Publikované: 30.1.2012
V štvrtej časti nášho seriálu o bezpečnosti na horách sa zameriame na morfologicky príbuzné pohoria, a preto sa budeme venovať Západným aj Nízkym Tatrám súbežne. Ich podložie tvorí prevažne hlinitý povrch, výnimkou sú len časti tzv. Roháčov a úsek Ďumbier – Chopok. A tak tu na nás striehnu trochu odlišné nebezpečenstvá, ako tie, o ktorých sme si písali v súvislosti s Vysokými Tatrami.

Slovensko: Bezpečne na hory V. – Západné a Nízke Tatry
Publikované: 6.2.2012
V piatej časti seriálu o bezpečnosti na horách si povieme niečo o základných pravidlách pohybu v teréne a správaní sa na území Západných a Nízkych Tatier v letnom období. Letná turistika je na našom území veľmi obľúbenou a vyhľadávanou činnosťou. Práve preto, z pohľadu úrazovosti, patrí medzi najvyťaženejšie obdobie záchranárov.

SR, Západné Tatry – Žiarska chata
Publikované: 18.4.2013
Dnes vystriedame Vysoké Tatry za Západné a spoločne navštívime Žiarsku dolinu, kde stojí turistami obľúbená Žiarska chata (1324 m n. m.), ktorá je vynikajúcim východiskovým bodom pre turistiku do oblastí Baníkova a Baranca.

SR: Západné Tatry – na vrchol Ostrého Roháča
Publikované: 6.8.2017
Západné Tatry patria k vyhľadávanému a obľúbenému pohoriu, ktoré už navštívil snáď každý priaznivec vysokohorskej turistiky. Túry v tomto krásnom pohorí patria k nezabudnuteľným zážitkom – najmä v oblasti ich hlavného hrebeňa. Azda najznámejším a najatraktívnejším vrchom v týchto horách je Ostrý Roháč – vrch, prechod cez ktorého exponovaný hrebeň láka do tejto lokality každoročne množstvo turistov.

SR: Západné Tatry – túra na vrch Baranec
Publikované: 16.11.2016
Podobne ako Vysoké Tatry, aj Západné Tatry sú atraktívnou a hojne navštevovanou oblasťou, ponúkajú hodnotné a krásne outdoorové zážitky. Obidve pohoria tvoria akoby jeden celok, avšak v porovnaní s Vysokými Tatrami sú Západné Tatry nižšie, štíty sú menej exponované a viac trávnaté. Turisticky obľúbenou lokalitou v tomto pohorí je aj vrch Baranec (2 185 m n. m.) ležiaci v južnej časti pohoria.

SR: Západné Tatry – zimný výstup na vrch Plačlivé
Publikované: 31.1.2018
Zimná turistika má bezpochyby svoje neobyčajné čaro. Drsná mrazivá krása zimnej prírody láka čoraz viac návštevníkov. Náročnejšie túry môžeme absolvovať aj v našich veľhorách – v Nízkych, Západných, ako i Vysokých Tatrách. Vrch Plačlivé v Západných Tatrách patrí k turisticky dostupným lokalitám aj počas sezónnej zimnej uzávery. Túru na jeho vrchol si bližšie predstavíme v tomto článku.

SR, Roháče – dobrodružstvo, na ktoré sa nezabúda
Publikované: 16.4.2015
Po návšteve mnohých miest sa dnes vydáme do prírody. Naše kroky nasmerujeme do krásnych, nespútaných a jedinečných Západných Tatier, konkrétnejšie do ich centrálnej časti nazývanej Roháče.

SR: Knižná novinka – Lyžiarsky a skialpinistický sprievodca
Publikované: 16.4.2017
V týchto dňoch vychádza v poradí už tretie vydanie lyžiarskeho a skialpinistického sprievodcu, ktorý po 15. rokoch od jeho prvého vydania čitateľom prináša výber skialpinistických zjazdov, túr a vysokohorského lyžovania v čo najčistejšej a najkrajšej podobe.

SR: Malatiná – obec v náručí Chočských vrchov
Publikované: 3.10.2013
V dnešnom cestovaní po Slovensku sa vydáme do malebnej obce Malatiná, ktorá sa rozprestiera na pomedzí Oravy a Liptova. Krásna príroda, tiché prostredie a majestátne vrchy robia z obce ideálne miesto pre turistov, cyklistov, ale aj pre tých, čo obľubujú oddych v náručí prírody.

SR, Chočské vrchy – výstup k nebesám
Publikované: 10.3.2016
Pomaly sa nám blíži jar a s ňou aj turistická sezóna. Preto prijmite pozvanie na absolvovanie síce trochu náročnej, ale za to prekrásnej vychádzky na jeden z najkrajších vrcholov Slovenska, na Veľký Choč.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Liptov – obľúbený turistický región
Svojrázny región Liptova ponúka nádherné planiny, vodné plochy i majestátne vrchy. Na jeho území ...

SR: Západné Tatry – výstup na Ostrý Roháč
Ostrý Roháč (2 088 m n. m.) je jedným z najatraktívnejších vrchov Západných Tatier. Turisti ho ra...

SR: Západné Tatry – hrebeňová túra na Tri kopy a Baníkov
Hrebeňové túry v oblasť Roháčov v Západných Tatrách patria medzi turistami k vyhľadávaným a vychý...

SR, Liptovský Mikuláš – centrum Liptova
Okresné mesto Liptovský Mikuláš sa nachádza pri vodnom diele Liptovská Mara v obklopení Západných...

SR: Pribylina – Múzeum liptovskej dediny
Múzeum liptovskej dediny v Pribyline je najnavštevovanejšou expozíciou patriacou pod Liptovské mú...

SR: Turistika v Západných Tatrách
Svojou jedinečnou krásou a rozmanitosťou lákajú Západné Tatry turistov zo Slovenska, ale aj z oko...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Najkrajšie miesta

1. 7. – 31. 8. 2018
1. cena:
Športové príručné tašky značky Ellehammer bags + zákaznícka karta so zľavou 10% od AutoTeam Stupava
2. cena:
Dekoratívna vonná sviečka + zákaznícka karta so zľavou 7% od AutoTeam Stupava
3. cena:
Štýlové „podpivníky“ + zákaznícka karta so zľavou 5% od AutoTeam Stupava
1. cena redakcie:
Splav rieky Dunajec na rafte pre 2 osoby od RaftingDunajec.sk
2. cena redakcie:
Luxusné pero značky Sheaffer v drevenom puzdre
3. cena redakcie:
Knihy z edície Po Slovensku od rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

22.7.2018
Koncom júla sa Námestie sv. Trojice už tradične mení na zónu bez áut. Historické námestie obsadí jarmok s remeselnými a umeleckými výrobkami. Celkovú atmosféru podujatia dotvoria vystúpenia folklórnych súborov.
21.7.2018
Barokové pútnické miesto na vrchu Homol sa 1. júla oficiálne stalo národnou kultúrnou pamiatkou. Homol sa zaradil na zoznam ako 23. národná kultúrna pamiatka v Královéhradeckom kraji.
20.7.2018
Turistická informačná kancelária v Skalici vás pozýva na nočnú prehliadku s názvom "Noc strašidiel", ktorá sa uskutoční v sobotu 28. júla 2018 o 19-tej hodine.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALAJZIA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 22. 7. 2018
sviatok:Magdaléna
dnes:
nedeľa 22.7.
26 °C
zajtra:
pondelok 23.7.
28 °C