www.infoglobe.sk » SR: Západné Tatry – na vrchol Ostrého Roháča

SR: Západné Tatry – na vrchol Ostrého Roháča

Publikované: 6.8.2017
Západné Tatry patria k vyhľadávanému a obľúbenému pohoriu, ktoré už navštívil snáď každý priaznivec vysokohorskej turistiky. Túry v tomto krásnom pohorí patria k nezabudnuteľným zážitkom – najmä v oblasti ich hlavného hrebeňa. Azda najznámejším a najatraktívnejším vrchom v týchto horách je Ostrý Roháč – vrch, prechod cez ktorého exponovaný hrebeň láka do tejto lokality každoročne množstvo turistov.

Západné Tatry – pohorie, ktoré vám učaruje

Možnosti turistického vyžitia v Západných Tatrách sú skutočne rozmanité, každý návštevník si vie vybrať z početných značených turistických trás rôznej náročnosti. Menej náročné túry ponúkajú trasy vedúce dolinami – napríklad Žiarskou dolinou k Žiarskej chate, alebo Roháčskou dolinou smerom k Roháčskym plesám. Dlhšie a náročnejšie trasy ocenia hlavne návštevníci, ktorým v žilách prúdi krv skutočných horalov - majú radi výzvy v podobe náročných celodenných trekov cez jednotlivé úseky a exponované vrchy hlavného hrebeňa Západných Tatier. Aj napriek tomu, že sú Západné Tatry v porovnaní s Vysokými Tatrami výrazne nižšie, vrchy sú menej exponované a viac trávnaté, náročnosť túr určite netreba podceňovať. Veľkým lákadlom pre návštevníkov je predovšetkým turisticky dostupný hlavný hrebeň tohto pohoria. Značený turistický chodník vedie zo západu od vrchu Babky, tiahne sa cez oblasť Roháčov a po hranici s Poľskom postupuje ďalej na východ až k Pyšnému sedlu. Hojne navštevovanou lokalitou hlavného hrebeňa sú aj Roháče – úchvatný, fascinujúci a malebný kút Západných Tatier, ktorý učaruje každému horalovi.

výhľad z Ostrého Roháča na Jamnícke plesá 

Cez Roháčsku dolinu

Na vrchol Ostrého Roháča je najlepší prístup z Roháčskej doliny. Pri chate Šindľovec, alebo v lokalite Pod Spálenou sú parkoviská, kde môžeme zaparkovať a vyraziť na náročnú, celodennú túru.

pohľad na hrebeň Roháčov zo sedla Zábrať

Napojíme sa na červený, značený turistický chodník a kráčame asfaltovou cestou, ktorá miernym stúpaním vedie cez dlhú Roháčsku dolinu až ku Ťatliakovej chate. Na rázcestníku pri chate odbočíme na zelený turistický chodníček a postupne stúpame. Chodník sa vinie lesom, neskôr sa objavujú nízke porasty kosodreviny, až napokon vchádzame do sedla Zábrať. Zo sedla je pekný výhľad smerom na hrebeň Roháčov, na ktorom môžeme rozpoznať jeho jednotlivé vrchy. Po žltom chodníku pokračujeme ďalej smerom na vrch Rákoň (1 876 m n. m.), ktorý už leží na štátnej hranici s Poľskom. Aj z tohto vrchu sa nám naskytnú krásne výhľady na okolité vrchy Roháčov, Roháčsku dolinu, ako i poľskú časť Tatier. Napojíme sa na modro značený chodník a stúpame nahor na Volovec (2 063 m n. m.) – jeden z vrchov tvoriacich hrebeň Roháčov. Tento vrch je úžasným vyhliadkovým bodom z ktorého sa nám naskytne dokonalý kruhový panoramatický výhľady na Roháčsku dolinu, končiare Roháčov, Roháčske plesá, no najmä na celú východnú časť Západných Tatier.

poľská časť Západných Tatier 

Na exponovanom hrebeni Ostrého Roháča

Po oddychu a nabratí nových síl pokračujeme v túre po červenom chodníku smerom na Ostrý Roháč, ktorého masív je priamo pred nami. Strmé skalnaté steny tohto do výšky sa týčiaceho monumentu v nás vzbudzujú rešpekt. Postupne klesáme do Jamnického sedla a následne začíname stúpať po hrebeni na vrch. Chodník naberá rýchlo výšku, stúpanie je čoraz prudšie, ocitáme sa v strmom skalnatom teréne. Pri ďalšom postupe nahor už používame aj ruky, jedná sa o ľahké lezenie. Po tejto pasáži nás čakajú ešte ďalšie, náročnejšie úseky, kde na exponovanom ostrom hrebeni z dôvodu bezpečnosti používame reťaze umiestnené v skalných stenách Ostrého Roháča. Prechod cez tieto úseky je skutočne adrenalínovým zážitkom, vyžaduje si istú chôdzu a hlavne odolnosť voči závratom. Po namáhavom výstupe sa konečne ocitáme na vrchole Ostrého Roháča (2 088 m n. m.). Výhľady z vrcholu na rozľahlú hornatú krajinu Západných Tatier rozprestierajúcu sa široko-ďaleko v nás zanechajú  neobyčajne silný a hlboký dojem. Zaujmú nás aj neďaleké vrchy – skalnatý masív Plačlivého (2 125 m n. m), trávnatý Volovec (2 063 m n. m.), majestátny Baranec (2 184 m n. m), či pohľad do hĺbok impozantnej Smutnej doliny.

pohľad z Ostrého Roháča na Volovec (2 063 m. n. m.)vrchy Ostrý Roháč a Plačlivé

Ostrý Roháč je jedným zo symbolov celej oblasti zvanej Roháče, je to krásny vrch, ktorý práve vďaka svojmu výraznému špicatému tvaru dostal prezývku “slovenský Matterhorn“. Výstup je síce náročný, na jeho zvládnutie je potrebná aj výborná fyzická kondícia, avšak vynaložená námaha je odmenená nezabudnuteľným zážitkom z peknej a hodnotnej túry v drsnej, ale zároveň i krásnej vysokohorskej prírode Západných Tatier. 

Ostrý Roháč (2 088 m n. m.) 

GPS: 49°11'59.7"N 19°45'15.2"E

Text a foto: Radoslav BiskupičDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR: Západné Tatry – túra do sedla Predúvratie
Publikované: 28.3.2018
Západné Tatry sú turisticky atraktívnym pohorím známym najmä náročnými, no krásnymi hrebeňovými túrami, prechodmi cez sedlá či zážitkovými výstupmi na exponovaný hrebeň Roháčov. Ak si však v tomto pohorí chcete dopriať skôr nenáročnú, no zároveň peknú hrebeňovú túru – jednou z možností je aj výstup do sedla Predúvratie ležiaceho na západnom okraji Západných Tatier.

SR: Západné Tatry – zimný výstup na vrch Plačlivé
Publikované: 31.1.2018
Zimná turistika má bezpochyby svoje neobyčajné čaro. Drsná mrazivá krása zimnej prírody láka čoraz viac návštevníkov. Náročnejšie túry môžeme absolvovať aj v našich veľhorách – v Nízkych, Západných, ako i Vysokých Tatrách. Vrch Plačlivé v Západných Tatrách patrí k turisticky dostupným lokalitám aj počas sezónnej zimnej uzávery. Túru na jeho vrchol si bližšie predstavíme v tomto článku.

SR, Západné Tatry – Žiarska chata
Publikované: 18.4.2013
Dnes vystriedame Vysoké Tatry za Západné a spoločne navštívime Žiarsku dolinu, kde stojí turistami obľúbená Žiarska chata (1324 m n. m.), ktorá je vynikajúcim východiskovým bodom pre turistiku do oblastí Baníkova a Baranca.

SR: Skialpinizmus v slovenských horách
Publikované: 7.1.2018
Šport menom skialpinizmus je čím ďalej tým viac rozšírený, a preto nás zaujala relatívne nová knižka dokumentujúca výber skialpinistických zjazdov a túr v našich najznámejších pohoriach, ktorú vám v nasledujúcich riadkoch predstavíme.

SR, Liptov: obec Žiar a turistická vychádzka do okolia
Publikované: 6.12.2017
Tentoraz zavítame pod Západné Tatry, približne 10 kilometrov severovýchodne od Liptovského Mikuláša, kde navštívime malebnú obec Žiar.

SR: Západné Tatry – túra na vrch Baranec
Publikované: 16.11.2016
Podobne ako Vysoké Tatry, aj Západné Tatry sú atraktívnou a hojne navštevovanou oblasťou, ponúkajú hodnotné a krásne outdoorové zážitky. Obidve pohoria tvoria akoby jeden celok, avšak v porovnaní s Vysokými Tatrami sú Západné Tatry nižšie, štíty sú menej exponované a viac trávnaté. Turisticky obľúbenou lokalitou v tomto pohorí je aj vrch Baranec (2 185 m n. m.) ležiaci v južnej časti pohoria.

SR, Roháče – dobrodružstvo, na ktoré sa nezabúda
Publikované: 16.4.2015
Po návšteve mnohých miest sa dnes vydáme do prírody. Naše kroky nasmerujeme do krásnych, nespútaných a jedinečných Západných Tatier, konkrétnejšie do ich centrálnej časti nazývanej Roháče.

SR, Huty - Mlyny Oblazy v Kvačianskej doline
Publikované: 26.6.2014
Slovensko je malebná krajina, ktorá v sebe snúbi, okrem iného, krásu prírody a technických pamiatok. A za jedným takýmto zaujímavým spojením prírody a výtvoru človeka sa dnes vydáme. Navštívime totiž Kvačiansku dolinu, kde stojí jedinečný komplex vodných mlynov, ktoré už roky patria medzi top turistické atrakcie regiónu.

SR: Vysoké Tatry – túra na Jahňací štít
Publikované: 23.11.2016
Vysoké Tatry sú bez pochýb jedným z top prírodných klenotov Slovenska. Tieto veľhory lákajú návštevníkov svojou majestátnosťou, mohutnosťou, ale i neopísateľnou krásou rozľahlých hlbokých dolín a ostrých končiarov vypínajúcich sa k oblakom. Jahňací štít (2 230 m n. m.) je jedným zo sprístupnených vrchov Vysokých Tatier, výstup naň je skutočne hodnotným a krásnym turistickým zážitkom.

SR, Orava – výlet na najvyšší vrch
Publikované: 12.10.2016
Jesenné obdobie je najfarebnejším obdobím roka a zároveň aj turisticky tým najvhodnejším. Treba síce rátať so skorým stmievaním, ale na druhej strane dotyky slnka už nie sú také horúce. Preto sme sa rozhodli absolvovať výlet do hôr.

SR, Región Orava: Víkend plný zážitkov
Publikované: 4.3.2013
Lyžiarska sezóna je v plnom prúde. Tohtoročná zima je štedrá nielen čo sa týka snehovej nádielky, ale aj pekných slnečných dní. A tak, len čo sme mali voľný víkend, vybehli sme aspoň na pár dní do prírody. Tentoraz naše kroky viedli na Oravu, ktorá patrí k najkrajším regiónom Slovenska.

SR: Orava, Kubínska hoľa – skvelá rodinná lyžovačka
Publikované: 30.1.2014
Aj vy patríte k milovníkom zimných športov? Tiež si neviete predstaviť zimnú dovolenku bez poriadnej snehovej nádielky a dobre upravených zjazdoviek? Aj keď musím priznať, že v posledných rokoch chodíme s partiou na týždňové lyžovačky predovšetkým do zahraničia, ale na slovenské hory sme nezanevreli. Mojimi srdcovkami sú už dlhé roky regióny Orava a Kysuce.

SR, Pribylina: Považská lesná železnica
Publikované: 3.1.2013
Neďaleko mesta Liptovský Hrádok sa nachádza najmladšie a zároveň najnavštevovanejšie múzeum v prírode na Slovensku – Múzeum liptovskej dediny v Pribyline. V minulosti sme o tomto múzeu už čo to popísali. Tentoraz vám však chceme podrobnejšie predstaviť jeho statickú expozíciu technickej pamiatky bývalej Považskej lesnej železničky.

SR: Pribylina – Múzeum liptovskej dediny v prírode
Publikované: 31.3.2011
Pokiaľ budete niekedy cestovať severnou magistrálou zo západu na východ Slovenska alebo opačne a nebudete sa ponáhľať, ale naopak budete uvažovať o tom, čo by ste cestou mohli navštíviť, alebo kde by ste si v príjemnom prostredí mohli spraviť prestávku na oddych, tak mám pre vás jeden tip. Stačí odbočiť z diaľnice pri Liptovskom Hrádku smerom na Pribylinu.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Západné Tatry – výstup na Ostrý Roháč
Ostrý Roháč (2 088 m n. m.) je jedným z najatraktívnejších vrchov Západných Tatier. Turisti ho ra...

SR: Západné Tatry – hrebeňová túra na Tri kopy a Baníkov
Hrebeňové túry v oblasť Roháčov v Západných Tatrách patria medzi turistami k vyhľadávaným a vychý...

SR, Oravská Magura – zimná prechádzka
Pri našich potulkách Slovenskom sme sa zastavili aj na Orave. Pri pohľade na krásne zasnežené sva...

SR: Vysoké Tatry - majestátny vrch Kriváň
Jeden z najvyšších, najobľúbenejších a najmohutnejších štítov Vysokých Tatier je 2494 metrov vyso...

SR, Vysoké Tatry – ľadová krása
Od decembra 2013 do marca 2014 mali návštevníci Vysokých Tatier možnosť zhliadnuť krásne umelecké...

SR, Oravská Magura - SKIPARK Kubínska hoľa  
Lyžiarske stredisko SKIPARK Kubínska hoľa, ktoré leží v Oravskej Magure, len na skok od Dolného K...

SR: Vysoké Tatry - zimné impresie II.
Keď sa Slováka spýtate na čo je hrdý, tak jeho odpoveď dozaista bude znieť príroda. Áno, na našom...

SR: Vysoké Tatry - zimné impresie I.
Pohorie Vysoké Tatry je akousi vstupnou bránou pre slovenský cestovný ruch. Už po stáročie sem lá...

SR: Vysoké Tatry - Chudobná zima
Aj tento rok naše malé veľhory čakajú na „pravú“ zimnú nádielku snehu. Napriek tomu, že biela pok...

SR: Vysoké Tatry – Lomnický štít
Lomnický štít (2634 m n. m.) bol dlho považovaný za najvyšší zo všetkých tatranských štítov. Dnes...

SR: Pribylina – Múzeum liptovskej dediny
Múzeum liptovskej dediny v Pribyline je najnavštevovanejšou expozíciou patriacou pod Liptovské mú...

SR: Múzeum oravskej dediny Zuberec - Brestová
Múzeum Oravskej dediny v Zuberci je situované v nádhernom horskom prostredí pohoria Západné Tatry...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Najkrajšie miesta

1. 7. – 31. 8. 2018
1. cena:
Športové príručné tašky značky Ellehammer bags + zákaznícka karta so zľavou 10% od AutoTeam Stupava
2. cena:
Dekoratívna vonná sviečka + zákaznícka karta so zľavou 7% od AutoTeam Stupava
3. cena:
Štýlové „podpivníky“ + zákaznícka karta so zľavou 5% od AutoTeam Stupava
1. cena redakcie:
Splav rieky Dunajec na rafte pre 2 osoby od RaftingDunajec.sk
2. cena redakcie:
Luxusné pero značky Sheaffer v drevenom puzdre
3. cena redakcie:
Knihy z edície Po Slovensku od rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

22.7.2018
Koncom júla sa Námestie sv. Trojice už tradične mení na zónu bez áut. Historické námestie obsadí jarmok s remeselnými a umeleckými výrobkami. Celkovú atmosféru podujatia dotvoria vystúpenia folklórnych súborov.
21.7.2018
Barokové pútnické miesto na vrchu Homol sa 1. júla oficiálne stalo národnou kultúrnou pamiatkou. Homol sa zaradil na zoznam ako 23. národná kultúrna pamiatka v Královéhradeckom kraji.
20.7.2018
Turistická informačná kancelária v Skalici vás pozýva na nočnú prehliadku s názvom "Noc strašidiel", ktorá sa uskutoční v sobotu 28. júla 2018 o 19-tej hodine.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALAJZIA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 22. 7. 2018
sviatok:Magdaléna
dnes:
nedeľa 22.7.
26 °C
zajtra:
pondelok 23.7.
28 °C