www.infoglobe.sk » SR, Roháče – dobrodružstvo, na ktoré sa nezabúda

SR, Roháče – dobrodružstvo, na ktoré sa nezabúda

Publikované: 16.4.2015
Po návšteve mnohých miest sa dnes vydáme do prírody. Naše kroky nasmerujeme do krásnych, nespútaných a jedinečných Západných Tatier, konkrétnejšie do ich centrálnej časti nazývanej Roháče.

Bolo to už pomerne dávno, čo sme sa vydali do hôr. Preto sme sa rozhodli napraviť to. Nechceli sme ale stretávať veľké zástupy turistov, a preto sme sa vydali síce do menej navštevovaných, no za to aspoň pre nás, najkrajších hôr na Slovensku – do Západných Tatier.

Západné Tatry - Roháče

Toto jadrové pohorie vzniklo už veľmi dávno a je rozdelené do šiestich geomorfologických častí, teda aspoň na slovenskej strane, nakoľko časť pohoria zasahuje aj do susedného Poľska. Hranica medzi Západnými a Vysokými Tatrami je pozdĺž Kôprovej doliny cez Zadnú Tichú až po Ľaliové sedlo. My sme si vybrali centrálnu časť Západných Tatier typickú veľhôrnym reliéfom (turistická uzávierka vysokohorských chodníkov trvá od 1.11. do 15.6.). Za vstupnú bránu sme zvolili Roháčsku dolinu, ktorej ústie začína pri dedinke Zuberec, časť Brestová.

Západné Tatry - Roháče (fauna)

Západné Tatry - Roháče (flóra)Západné Tatry - Roháče (flóra)

Tesne za Zubercom resp. pri rekreačnej osade Zverovka sme museli odstaviť auto. Pre tých čo využívajú autobus, sa tu nachádza aj konečná zastávka autobusovej dopravy. Odtiaľto vedie už trasa len pešo po asfaltovej ceste, ktorá je zároveň červeno značeným turistickým chodníkom smerujúcim k Ťatliakovej chate. Cesta po asfalte nie je moc záživná a trvá približne hodinu. Napriek tomu, odkrývajúce sa panorámy Roháčov nám dodávali potrebnú výdrž.

Západné Tatry - RoháčeZápadné Tatry - Roháče

Keď sme sa dostali ku Ťatliakovej chate, na chvíľu sme sa zastavili a občerstvili. Niektorí z nás si zašli kúsok za chatu k Ťatliakovému jazeru, čo je vlastne malé plytké jazierko, na ktorého hladine sa neskutočne odrážajú mohutné štíty Roháčov. Ideálne miesto na relax v náručí prírody.

Ťatliakové jazero

Ale keďže sme sem neprišli relaxovať, ale „turistikovať“, tak sme sa po zjednotení skupiny vybrali smerom nahor do výšin.  Napojili sme sa na modro značený turistický chodník vedúci Smutnou dolinou. Na vlastnej koži sme sa presvedčili, prečo sa dolina volá Smutná. Pomenovanie vzniklo z toho, že dolinou nepreteká žiadny potok, tým pádom je ochudobnená o bohatú zeleň a pôsobí tak vyprahnuto až smutne. Po pomerne dlhom stúpaní nás zaujali dve veci. Prvou bolo pískanie svišťov a druhou blízkosť Smutného sedla, ktoré bolo pre nás začiatkom skutočnej vysokohorskej turistiky.

Západné Tatry - Roháče (Smutná dolina)

Ocitli sme sa vo výške 1 965 m n. m. a na výber sme mali hneď niekoľko trás. Mohli sme sa vydať cestou dole do krásne zelenej Žiarskej doliny alebo smerom na vrcholy Plačlivô, Ostrý Roháč či Volovec. No my sme si zvolili trasu cez Tri kopy, Hrubú kopu až na vrch Baníkov.

Západné Tatry - RoháčeZápadné Tatry - Roháče

Výstupy a zostupy po exponovaných Troch kopách boli náročné, adrenalínové a hlavne fantastické. Strmé zrázy dodávali prechodu extra dávku dobrodružstva. Jednotlivé vrcholky boli od seba vzdialené necelých 5 minút a ponúkali výhľady na obe strany týchto Tatier, regióny Oravy a Liptova či na sústavu plies nazývanú Roháčske plesá.

Roháčske plesá

Ani sme sa nenazdali a vystúpili sme na najvyšší vrchol hlavného hrebeňa Západných Tatier, na Baníkov, ktorý dosahuje úctyhodnú výšku 2 178 m n. m. Badať na ňom činnosť horských ľadovcov, ktoré kedysi kraľovali tomuto územiu nikoho.  Okolie vrchu Baníkov tvoria strmé svahy a sutinové polia. Po chvíľke rozjímania nám neostávalo nič iné len zostúpiť do Baníkovského sedla, napojiť sa na zeleno, neskôr žlto až napokon modro značený turistický chodník pozdĺž Spálenej doliny. Tou na rozdiel od Smutnej doliny preteká Spálený potok, čo sa prejavuje na bohatej zeleni. Zostupová cesta nás vyviedla k rázcestiu Adamcuľa, ktoré sme už míňali pri ceste k Ťatliakovej chate. Z rázcestia sme smerovali po už dobre známej asfaltovej ceste k parkovisku, ktoré bolo zároveň našim východiskovým bodom.

Baníkov

Roháče nie sú len najvyšším horstvom regiónu Orava, ale aj miestom chránených rezervácií , prenádhernej prírody, výhľadov a zážitkov, ktoré vám vrelo odporúčame zažiť na vlastnej koži. Uvidíte, neoľutujete!

Text a foto: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR: Západné Tatry – túra na vrch Baranec
Publikované: 16.11.2016
Podobne ako Vysoké Tatry, aj Západné Tatry sú atraktívnou a hojne navštevovanou oblasťou, ponúkajú hodnotné a krásne outdoorové zážitky. Obidve pohoria tvoria akoby jeden celok, avšak v porovnaní s Vysokými Tatrami sú Západné Tatry nižšie, štíty sú menej exponované a viac trávnaté. Turisticky obľúbenou lokalitou v tomto pohorí je aj vrch Baranec (2 185 m n. m.) ležiaci v južnej časti pohoria.

Žilina: 21. ročník Staromestských slávností
Publikované: 22.5.2015
Mesto Žilina vás pozýva na dvadsiaty prvý ročník Staromestských slávností, ktoré zaplnia ulice a námestia obyvateľmi a návštevníkmi mesta všetkých vekových kategórií, aby si z bohatého kultúrneho programu a rozmanitej ponuky výrobkov vybrali to, čo ich najviac zaujíma.

SR, Liptov: obec Žiar a turistická vychádzka do okolia
Publikované: 6.12.2017
Tentoraz zavítame pod Západné Tatry, približne 10 kilometrov severovýchodne od Liptovského Mikuláša, kde navštívime malebnú obec Žiar.

SR: Západné Tatry – zimný výstup na vrch Plačlivé
Publikované: 31.1.2018
Zimná turistika má bezpochyby svoje neobyčajné čaro. Drsná mrazivá krása zimnej prírody láka čoraz viac návštevníkov. Náročnejšie túry môžeme absolvovať aj v našich veľhorách – v Nízkych, Západných, ako i Vysokých Tatrách. Vrch Plačlivé v Západných Tatrách patrí k turisticky dostupným lokalitám aj počas sezónnej zimnej uzávery. Túru na jeho vrchol si bližšie predstavíme v tomto článku.

SR: Západné Tatry – na vrchol Ostrého Roháča
Publikované: 6.8.2017
Západné Tatry patria k vyhľadávanému a obľúbenému pohoriu, ktoré už navštívil snáď každý priaznivec vysokohorskej turistiky. Túry v tomto krásnom pohorí patria k nezabudnuteľným zážitkom – najmä v oblasti ich hlavného hrebeňa. Azda najznámejším a najatraktívnejším vrchom v týchto horách je Ostrý Roháč – vrch, prechod cez ktorého exponovaný hrebeň láka do tejto lokality každoročne množstvo turistov.

SR: Západné Tatry – túra do sedla Predúvratie
Publikované: 28.3.2018
Západné Tatry sú turisticky atraktívnym pohorím známym najmä náročnými, no krásnymi hrebeňovými túrami, prechodmi cez sedlá či zážitkovými výstupmi na exponovaný hrebeň Roháčov. Ak si však v tomto pohorí chcete dopriať skôr nenáročnú, no zároveň peknú hrebeňovú túru – jednou z možností je aj výstup do sedla Predúvratie ležiaceho na západnom okraji Západných Tatier.

SR, Západné Tatry – Žiarska chata
Publikované: 18.4.2013
Dnes vystriedame Vysoké Tatry za Západné a spoločne navštívime Žiarsku dolinu, kde stojí turistami obľúbená Žiarska chata (1324 m n. m.), ktorá je vynikajúcim východiskovým bodom pre turistiku do oblastí Baníkova a Baranca.

SR: Vysoké Tatry – výstup na Kriváň
Publikované: 1.5.2014
Už čoskoro skončí zimná uzávera tatranských turisticky značkovaných chodníkov (15.6.), a preto vám už v predstihu prinášame zaujímavý tip na vysokohorskú turistiku. Našim cieľom bude vrchol vrcholov, symbol Slovenska - majestátny tatranský Kriváň.

SR, Vysoké Tatry: Chata pod Soliskom
Publikované: 11.4.2013
Vysoké Tatry vo svojich prekrásnych zákutiach ukrývajú mnoho chát. Dnes sa spoločne vyberiem na najmladšiu vysokohorskú chatu, ktorá už celé desaťročia z výšky dohliada na Štrbské pleso i okolité majestátne štíty.

SR, Vysoké Tatry – Chata pri Zelenom plese II.
Publikované: 14.2.2013
Milí naši čitatelia, opäť sa vrátime na Chatu pri Zelenom plese. V predchádzajúcom článku sme si porozprávali o jej predchodkyni - Egidovej chate, o jej výstavbe, prestavbe a iných útrapách. Dnes sa zamierame na zaujímavý osud samotnej chaty, ktorá až do súčasnosti zostala akousi strážkyňou Zeleného plesa.

SR, Vysoké Tatry – Hrebienok
Publikované: 14.3.2013
Naše putovanie po tatranských chatách nás tentoraz dovedie na azda každému známy Hrebienok, kde sa nachádza horský hotel, horná stanica lanovky, východiskový bod pre vysokohorskú turistiku či kedysi slávne lyžiarske stredisko, ktoré z času na čas ožije aj v súčasnosti.

Slovensko: Bezpečne na hory II. – Vysoké Tatry
Publikované: 16.1.2012
V druhej časti našej série článkov o bezpečnosti na horách sa budeme venovať malým veľhorám Vysoké Tatry , ktoré sú svojou alpínskou charakteristikou jedinečným pohorím Slovenska. Ich členitosť a strmosť patria medzi najnebezpečnejšie nástrahy, ktoré musia bežní návštevníci prekonávať v nielen zimnom období.

SR, Vysoké Tatry: zimné výstupy vo Veľkej Studenej doline
Publikované: 5.5.2014
Ten, kto má rád dobrodružstvo a je tomu primerane fyzicky zdatný, bezpochyby nepohrdne niekoľkými málo tipmi na ľahké zimné výstupy vo Veľkej Studenej doline, nachádzajúcej sa v slovenskej časti Vysokých Tatier.

Slovensko: knižná publikácia z edície Po Slovensku – Najkrajšie pešie prechody
Publikované: 15.6.2014
Zaujímavá knižná edícia s názvom Po Slovensku od vydavateľstva Dajama systematicky mapuje tie najkrajšie a najzaujímavejšie trasy a lokality, ktoré rozhodne stojí za to navštíviť. Minulý týždeň sme si predstavili cyklosprievodcu Najkrajšie cyklovrcholy a dnes si priblížime ďalšiu tohtoročnú novinku, a to knižku Najkrajšie pešie prechody, ktorú vyhrá jeden z vás.

Slovensko: knižná publikácia z edície Po Slovensku – Najkrajšie hrebeňovky
Publikované: 9.10.2013
V máji tohto roku bola oficiálne uvedená do života ďalšia veľmi zaujímavá knižná novinka z edície Po Slovensku od vydavateľstva DAJAMA, ktorá nesie názov Najkrajšie hrebeňovky. Pokiaľ aj vy patríte k milovníkom turistiky a chceli by ste mať túto jedinečnú knižku vo svojej knižnici, tak čítajte ďalej a zapojte sa do našej súťaže. Možno sa šťastie usmeje práve na vás!

Slovensko: knižná publikácia z edície Po Slovensku – Najkrajšie cyklovrcholy
Publikované: 8.6.2014
Opäť sa mi dostala do rúk úžasná knižka z edície Po Slovensku od vydavateľstva Dajama, ktorá tentoraz nesie názov Najkrajšie cyklovrcholy. Pokiaľ aj vy patríte k milovníkom horskej cyklistiky a chceli by ste mať tohto jedinečného cyklosprievodcu vo svojej knižnici, tak čítajte ďalej a zapojte sa do našej súťaže. Možno sa šťastie usmeje práve na vás!


Súvisiaca fotogaléria

SR: Západné Tatry – cez Žiarsku dolinu až na hrebeň Roháčov
Žiarska dolina v Západných Tatrách je veľmi populárnou a hojne navštevovanou oblasťou počas celéh...

SR: Západné Tatry –  jesenný výstup na vrch Baranec
Vrch Baranec je turisticky obľúbenou lokalitou v Západných Tatrách, je tretím najvyšším vrchom po...

SR: Západné Tatry – výstup na Ostrý Roháč
Ostrý Roháč (2 088 m n. m.) je jedným z najatraktívnejších vrchov Západných Tatier. Turisti ho ra...

SR: Západné Tatry – hrebeňová túra na Tri kopy a Baníkov
Hrebeňové túry v oblasť Roháčov v Západných Tatrách patria medzi turistami k vyhľadávaným a vychý...

SR, Orava – cesta na najvyšší vrchol
V dnešnej fotogalérii vás zavedieme na najvyšší vrchol Oravskej Magury – Minčol (1 394 m n. m.). ...

SR: Vysoké Tatry - majestátny vrch Kriváň
Jeden z najvyšších, najobľúbenejších a najmohutnejších štítov Vysokých Tatier je 2494 metrov vyso...

SR: Vysoké Tatry - Chudobná zima
Aj tento rok naše malé veľhory čakajú na „pravú“ zimnú nádielku snehu. Napriek tomu, že biela pok...

SR: Vysoké Tatry – Lomnický štít
Lomnický štít (2634 m n. m.) bol dlho považovaný za najvyšší zo všetkých tatranských štítov. Dnes...

Vysoké Tatry z balónu
Nebezpečnou výzvou bolo pre česko-slovenských vzduchoplavcov zdolanie Vysokých Tatier. Po trojroč...

SR: Turistika v Západných Tatrách
Svojou jedinečnou krásou a rozmanitosťou lákajú Západné Tatry turistov zo Slovenska, ale aj z oko...

Vysoké Tatry: hory, ktoré vás uchvátia
Fotografie boli vytvorené na jeseň v roku 2009. Vtedy bolo tesne po konci letnej sezóny a počasie...

SR: Pohorie Západné Tatry
Rozkladajú sa v severnej časti Slovenskej republiky a sú po Vysokých Tatrách druhým najvyšším poh...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

15.7.2020
Hlavným centrom tohtoročných Dní ľudovej architektúry Stredočeského kraja bude Múzeum ľudových stavieb v Kouřime. Slávnostné zahájenie víkendovej akcie sa uskutoční v sobotu 18. júla od 11-tej hodiny a sprievodný program je naplánovaný do nedele 19. júla do 18-tej hodiny.
13.7.2020
Jeden z najatraktívnejších objektov vojnovej histórie na Dukle - Vyhliadková veža, je v súčasnosti otvorená iba v expozičnej časti na prízemí. Na poschodí, vo vyhliadkovej časti veže, prebiehajú rekonštrukčné práce a verejnosti by mala byť ako celok sprístupnená od 1.augusta 2020.
12.7.2020
Pražský lesopark Kamýk prešiel zásadnou premenou. Obnovy sa dočkali nefunkčné staré objekty, hájovňa aj obľúbený zookútik. Tam majú teraz nové útočisko napríklad kozy kamerunské.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 15. 7. 2020
sviatok:Henrich
dnes:
streda 15.7.
26 °C
zajtra:
štvrtok 16.7.
22 °C