www.infoglobe.sk » ČR: História pieskovcového skalného lezenia

ČR: História pieskovcového skalného lezenia

Publikované: 1.12.2013
Lezenie na pieskovcových skalách a vežiach má v Čechách veľkú tradíciu a vysokú úroveň. Pieskovec je materiál, po ktorom sa lezie u nás aj inde vo svete. S Českou republikou je však historicky späté. Tzv. kolískou lezenia po pieskovcových skalách je sever Českej republiky - Českosaské Švajčiarsko a jeho týčiace sa veže Labských pieskovcov a lezecké oblasti v Českom raji.

Prvé zmienky o prvovýstupoch sú z roku 1803. Ďalšie výstupy na vrcholy s postupom času stále pribúdali. Štýl lezenia bol v tom čase veľmi voľný a dosť odlišný od toho, ktorý poznáme v dnešnej dobe. Cieľom bolo dostať sa na vrchol akýmkoľvek spôsobom. Využívali sa lanové rebríky, ktoré si lezci povesili na karabínu na dopredu pripravenú „smyčku“, alebo na drevené „vklínence“, a po rebríku vyliezli vyššie a potom sa celá akcia opakovala. Ďalej sa používali najrôznejšie dláta a malé sekery, ktoré využívali pre vyškrabanie chytov alebo stupov, pokiaľ sa nebolo v danom mieste čoho chytiť alebo na čo stúpiť. Ďalší lezci liezli napr. v okovaných topánkach, fantázii sa vtedy proste medze nekládli. Je tu teda vidieť zásadný rozdiel medzi históriou a prítomnosťou, pretože v súčasnosti sa technické pomôcky využívajú výhradne pre bezpečnosť, teda ako istenie proti pádom a horolozcovi nepomáhajú pri postupe hore.

pieskovcové skalné lezenie

V oblasti Labských pieskovcov liezli predovšetkým nemeckí Česi, ktorí žili v oblasti bývalé Sudety. Ľudia majúci túto novú spoločnú zábavu začali vytvárať spolky, kde konzultovali všetky výstupy a stratégie, čím dochádzalo k skvalitneniu úrovne. Potom pre nich nebol problém zdolať ťažšie cesty, napr. špárou alebo iných nástrah prírody. Niektoré spolky existovali zopár rokov a teraz sa obnovujú, iné však majú dlhoročnú tradíciu a históriu, ako napríklad spolok na Prachove. Jeho členovia ako prví objavovali náročnosť Prachovských skál a Hruboskalska.

Otcom zakladateľom lezenia v Čechách bol Rudolf Kauschka, ktorý v roce1906 vyliezol ťažkou špáru na Dračí zub v Hruboskalsku a tým tu zahájil lezecký šport ako taký. Bol to človek, ktorý liezol hlavne na žulách Jizerských či Lužických hôr a na skalách v okolí Žitavy, a to aj napriek tomu, že sa naplno venoval aj svojmu povolaniu publicistu a spisovateľa. Roku 1928 sa vydal dokonca aj na Matterhorn a Mt. Blanc. V Jizerských horách je po ňom pomenovaná ťažko prístupná Kauškova veža a v Alpách vrchol 2903 m n. m.

pieskovcové skalné lezenie

V 20. rokoch 20. storočia boli veľkým hitom prvovýstupy na nepreskúmané veže Prachovských skál a Hruboskalska. Z Hruboskalska bol roku 1920 dosiahnutý vrchol Kapelníka a roku 1925 Taktovky, dominanty ako napr.Prachovská Ihla potom roku 1929. Neďaleké Příhrazské skaly mali v tej dobe za sebou už tiež prvovýstup z roku 1928.

Najväčšou ikonou zo saských lezcov sa stal Bernd Arnold - v roku 1981 zdolal ako prvý cestu vysokej úrovne „desiatku“ (UIAA IX). Z českých lezcov to bol v tej dobe bezpochyby lezec Jindřich Hudeček, ktorého obľúbenou oblasťou boli Labské pieskovce. Dôležité meno pre históriu lezenia v USA je meno Sasa Fritza Wiessnera, ktorý po svojej emigrácii do USA, rozpútal v Amerike doslova lezecké „šialenstvo“ .

pieskovcové skalné lezenie

Text/foto: Martina Brožková

 



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Lezenie: Arménsko - atraktívne lezecké oblasti
Publikované: 16.2.2014
Zakaukazské Arménsko je hornatá krajina. O najvyšších horách Arménska sme sa už dozvedeli v predchádzajúcom príspevku, ale úlohou tohto článku je priblíženie možností lezenia na lane. Ja sama som v Arménsku iba cestovala a neliezla, avšak krásne skaly sme tam stretávali každým dňom.

Lezenie: osobná vyrovnanosť
Publikované: 12.11.2011
Na skalách neďaleko Kutnej Hory sa skupinka mladých lezcov radí akou cestou sa najlepšie dostať hore, kde sa chytiť, kam stúpiť. Na sebe ale aj všade naokolo majú všetko, čo potrebujú – kvalitné a dokonalé vybavenie, termosku s čajom, energetické tyčinky a v hlave množstvo teórie z načítaných kníh.

Lezenie: história horolezectva
Publikované: 12.1.2014
História rôznych lezeckých a horolezeckých techník siaha tak ďaleko do minulosti, ako prvé činnosti človeka v horách. Prvé cesty do hôr však neboli z dôvodu športového vyžitia a za záľubou. Do hôr sa začalo chodiť hlavne z dôvodu obživy.

Lezenie: Moravský kras
Publikované: 5.1.2014
Moravský kras je jednou z najvýznamnejších lezeckých oblastí Českej republiky, kde sa spoluvytvárala história ako klasického, tak aj moderného športového lezenia v Čechách.

Lezenie: Divoká Šárka
Publikované: 15.12.2013
Neviete kam v Prahe vyraziť do prírody? Je tu jasný tip na zrelaxovanie, odpútanie sa od mestského zhonu a pretiahnutie svalov potrebných na lezenie. Týmto tipom je prírodná rezervácia Divoká Šárka.

Lezenie: nesúťažná kategória
Publikované: 17.11.2013
V tomto článku vám prinášame informácie o niektorých ďalších kategóriách nesúťažného lezenia.

Lezenie ako novinka v našom živote - VIDEO
Publikované: 17.9.2011
Lezenie – šport, ktorý zažíva obrovský "boom". Od ľudí túžiacich po adrenalíne, prekonávaní samých seba a splynutí s prírodou, ktorým sa lezenie stalo súčasťou života, sa postupne presunul do miest k tým, pre ktorých lezenie zostáva predovšetkým zábavou. S lezením môže začať prakticky každý.

Lezenie: začiatočnícke chyby
Publikované: 19.11.2011
Ku každému začiatku chyby patria, ale na druhej strane sa hovorí, že chybami sa človek učí. V začiatkoch proste urobí chybu každý, ale k dokonalosti sa prepracuje len ten, kto sa svojmu záujmu venuje na sto percent. V špirále učenia stúpa nahor a zase klesá dole, zažíva radosti z úspechu, ale tiež smútok alebo dokonca naštvanie, keď mu niečo nejde.

Kategórie lezenia
Publikované: 20.10.2013
Poďme si najskôr ujasniť, akú má súvislosť lezenie a horolezectvo. Horolezci začali, mimo expedičného lezenia vo veľhorách, zdolávať veľmi krátke a extrémne náročné cesty. Horolezectvo bolo teda skôr a prešlo v priebehu svojho vývoja niekoľkými etapami. Lezenie a horolezectvo teda vznikli z jednej disciplíny. V súčasnosti sa nám ponúka paleta mnohých športových disciplín.

Lezenie ako bezpečná zábava
Publikované: 24.9.2011
Športové lezenie je v porovnaní s inými športovými aktivitami relatívne bezpečné. Horolezectvo už nemá tak priaznivú bilanciu. Pomníčky tých, čo v horách nechali svoj život, sú toho jasný dôkaz.

Lezenie - o krok ďalej a o stup vyššie
Publikované: 26.11.2011
Lezenie sa môže stať niekomu vášňou, inému príjemným spestrením jednej etapy života a ďalšiemu napríklad len prostriedkom na to, aby ho neprevalcovala lenivosť, ktorá sa má zvlášť v dňoch k svetu apatických, tendenciu rozpínať. Na videu si pozriete medzinárodné preteky Ice climbing, Nemecko.

Lezenie ako koníček z donútenia
Publikované: 29.10.2011
Prečo jazdiť na hory, kde je zima, keď „zablbnúť na lyžiach“ sa dá aj v obývačke? Takto "virtuálne" bohužiaľ premýšľa nemalé percento českých detí, mládeže, ale aj ich rodičov, pre ktorých je počítačová forma zábavy dieťaťa vlastne veľmi pohodlná a nakoniec aj lacná.

Milostné lezenie - tmel alebo záhuba vzťahu?
Publikované: 5.11.2011
Inštruktor Kamil Korejs odpovedal na túto otázku profesionálne, ale hlavne šalamúnsky: „Moje skúsenosti s lezením partnerov sú pestré. Záleží tiež na tom, o koľko je partnerka ľahšia,“ vysvetľuje a zámerne sa vyhýba odpovedi, ako by nová spoločná záľuba mohla zamávať ich vzťahom a znovu obracia reč na profesionálnu stránku veci.

Lezenie: Štramberk - starý vápencový lom
Publikované: 6.10.2013
Ak sa za lezením vydáte do Moravskosliezskeho kraja, za zastavenie určite stojí starý vápencový lom v Štramberku. Tento starý lom je súkromný pozemok, ktorý je oplotený a monitorovaný.


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky prírodou

25. 4. – 30. 6. 2024
1. cena:
Fotokniha a turistická mapa od vydavateľstva CBS
2. cena:
Trilógia Turistické Slovensko od vydavateľstva Dajama
3. cena:
Darčeková kazeta s produktami Vincentka
1. cena redakcie:
Poukážka na nákup v e-shope Viatrek v hodnote 50€
2. cena redakcie:
Šperk od Zlatníctva MILI (OC DUBRAWA)
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od portálu infoglobe

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 26. 4. 2024
sviatok:Jaroslava
dnes:
piatok 26.4.
4 °C
zajtra:
sobota 27.4.
8 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X