www.infoglobe.sk » Lezenie: Štramberk - starý vápencový lom

Lezenie: Štramberk - starý vápencový lom

Publikované: 6.10.2013
Ak sa za lezením vydáte do Moravskosliezskeho kraja, za zastavenie určite stojí starý vápencový lom v Štramberku. Tento starý lom je súkromný pozemok, ktorý je oplotený a monitorovaný.

Starý lom je sa teraz nazýva Botanická záhrada s arborétom, pretože sa tu nachádzajú presťahované vzácne biotopy z neďalekého lomu Kotouč, v ktorom sa stále ťaží. Starý lom je teda akousi záchranou a novým domovom pre vzácne rastliny a živočíchy, pretože im ponúka veľmi podobné podmienky na život, aké mali v mieste nálezu, v Kotouči. Botanická záhrada začala vznikať v roku 1996. V lome sa ťažilo od roku 1860 do 20. rokov 20. storočia. Potom opustený lom slúžil ako skládka a naposledy bola jeho plocha upravená pre futbalové ihrisko so škvarovým povrchom. Preto bolo prvým nevyhnutným krokom pri budovaní botanickej záhrady odstránenie navezeného odpadu a očistenie starého skalného reliéfu.

Štramberk

Čo sa týka lezeckej aktivity v tomto starom lome, datuje sa od 50. rokov 20. storočia, kedy dochádzalo k vzniku prvých istiacich bodov a vzniku desiatok lezeckých ciest. Tieto istiace body pretrvávali na stenách do roku 2008. Majiteľovi sa však už zdali veľmi nebezpečné, a tak v horolezeckom zväze zariadil, aby došlo k ich preisteniu. Teraz sú teda všetky „borháky“ (tzv. vŕtaná skoba alebo lepená kotva) a kruhy spoľahlivé a bezpečné (nutné zmieniť, že okrem „Kozej steny“).

V rámci lezeckej oblasti starého lomu sa rozlišujú 3 steny a 2 skaly neďaleko. Už zmienená Kozia stena je jediná stena, ktorá nebola od 50. rokov preistená, preto majiteľ neodporúča liezť na tejto stene. Svoj názov získala kvôli kozám, ktoré sa v areáli lomu voľne pohybujú a práve časť tejto skaly sa pre ne stáva úkrytom nielen cez noc, ale tiež počas nevľúdneho počasia. Pôvodne mal majiteľ stádo kôz (vyše 30), teraz vám budú robiť spoločnosť 4 kozy a cap Janek, takže pozor na desiate! Koziu stenu nájdete po vstupe do areálu vpravo hore.

Štramberk

Najviac sa lezie na tzv. hlavnej stene, čo je dlhá a vysoká stena vpravo (do cca 25 m), ponúkajúca vyše 50 ciest, pôvodne ľahšej náročnosti. Majiteľ nás však dopredu varoval, že nejeden chyt či stup počas lezeckej činnosti upadol, čo sa tu občas stáva, a tak sa lezecká cesta stáva náročnejšou. Cesty sa tu pohybujú medzi 5 - 6+, mne sa však všetky nami lezené cesty zdali podhodnotené. Odporúča sa liezť s helmou, pretože uvoľňovanie voľných kameňov je v niektorých sektoroch často nevyspytateľné (najviac sa kamene uvoľňujú v najvzdialenejšom sektore od hlavného vchodu). Napriek tomu tu je mnoho krásnych ciest strednej náročnosti, výborne zaistených, vedúcich v mierne uklonenej a relatívne pevnej vápencovej skale.

Štramberk

Ďalšie sektory sa volajú Babie leto a Zrkadlo. Pravé 3 cesty Babieho leta sa nachádzajú priamo nad jazierkom s bielymi a ružovými leknami, v zadnej časti lomu. K Zrkadlu sa dostanete, keď obídete lom z ľavej strany, nachádza sa „na 2. poschodí“ lomu. K lezeckej oblasti patrí aj Váňov kameň, ktorý sa nachádza 200 m od parkoviska pri starom lome. Kedysi sa pri Váňovom kameni kempovalo, teraz to však miestni neodporúčajú, kvôli množstvu odpadkov a bezdomovcov v okolí.

Štramberk

Veľmi dôležitou informáciou je otváracia doba. V jarných a letných mesiacoch sú pripravené tzv. „dni otvorených dverí“. V apríli a máji býva otvorené iba cez víkendy medzi 10-tou a 17-tou hodinou. Jún až august býva otvorené od utorka do nedele v rovnakých hodinách a v septembri je otvorené opäť iba cez víkendy v tom istom časovom rozmedzí. Ak je mimo uvedené dni brána otvorená, taktiež môžete vstúpiť dovnútra. V ostatné dni je návšteva možná iba po dohode. Počas štátnych sviatkov je otvorené aj mimo uvedenú dobu. V pondelok je vždy zatvorené! Vstup je zadarmo, respektíve môžete majiteľa obdarovať dobrovoľným vstupným v prístupnej kasičke, ktorú určite uvidíte. Pokiaľ však pôjdete za lezením ako organizovaná skupina viacerých ľudí, určite vás majiteľ požiada o nejakú rozumnú čiastku na osobu (napr. 50 Kč/os/2 dni). Pokiaľ ste napr. len 3 kamaráti, bude k vám majiteľ veľmi kamarátsky a ústretový.

Štramberk

Na území bývalého lomu je aj Pouťová jaskyňa, objavená počas hodov v Štramberku – takže odtiaľ pochádza aj jej názov, pretože pouť v češtine znamená hody.

Lezenie je tu na vlastné nebezpečenstvo. Cesty sú rozumne odistené, nie sú potrebné žiadne iné istiace pomôcky než set expresiek. V prípade mokrej skaly (po daždi, za hmly..) sa nelezie.

Text/foto: Marina Brožková

Preklad: O. Maňáková



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Lezenie ako novinka v našom živote - VIDEO
Publikované: 17.9.2011
Lezenie – šport, ktorý zažíva obrovský "boom". Od ľudí túžiacich po adrenalíne, prekonávaní samých seba a splynutí s prírodou, ktorým sa lezenie stalo súčasťou života, sa postupne presunul do miest k tým, pre ktorých lezenie zostáva predovšetkým zábavou. S lezením môže začať prakticky každý.

ČR, Semily: Via Ferrata Vodná brána
Publikované: 15.12.2014
Ak máte chuť vyliezť si nejakú ferratu a nemáte možnosť vycestovať do zahraničných hôr, tak sa nájdu samozrejme aj možnosti miestnych ferrat. Jedna z nich sa nachádza v mestečku Semily v severných Čechách. Ide o mladú cvičnú ferratu v krásnom prostredí, ktorá je vybudovaná na skale na brehu rieky Jizery, oproti turistickej trase (červená), ktorá v týchto miestach vedie cez vysunuté lávky vybudované na boku skaly.

Posilnenie svalov ruky – cesta k lepšiemu lezeniu I.
Publikované: 20.7.2015
Ako každý šport, tak aj na lezenie sa dajú najviac potrebné svaly posilniť, aby mal človek na dlhej stene stále silu a výdrž. Pre skvalitnenie lezenia je potrebné posilniť svaly dlaní a predlaktí, aby sa zlepšila sila stisku ruky. Rovnako tak je dôležité posilniť hlboké svaly trupu, aby sa skvalitnila posturálna stabilizácia. Tieto princípy popíšem v ďalšom článku. Poďme sa teraz zamerať na posilnenie svalov dlane a predlaktia.

Posilnenie svalov ruky – cesta k lepšiemu lezeniu II.
Publikované: 27.7.2015
K tomu, aby bol človek v lezení lepší a lepší, je potrebný tréning, rovnako ako u iných športov. Tréning musí byť v pravidelných intervaloch a musí byť nadstavený tak, aby človek tzv. „neostal“ na rovnakej úrovni a mal tendenciu prekonávať hlavne sám seba.

Slacklining – mladý, ale veľmi obľúbený šport
Publikované: 3.8.2015
V minulých článkoch sme posilňovali pre ľahšie lezenie. Dnes si poďme povedať , čo je to slackline a slacklining.

ČR: Zámok Bruntál a hrad Sovinec – vľúdne oázy v drsnom kraji
Publikované: 7.7.2016
Bruntálsko je pomerne odľahlý kút Moravskosliezskeho kraja medzi Hrubým a Nízkym Jeseníkom, rázovitý a vraj drsný. Bruntálčania si zo sebe sympaticky vedia vystreliť, keď šíria recesistickú mystifikáciu o miestnom endemite – zubatých žabách. Ale nebojte sa a príďte, sú tu krásne miesta, ktoré stoja za poznanie.

ČR, Radhošť – sídlo slovanského boha slnka Radegasta – VIDEO
Publikované: 23.5.2017
Legendy vravia, že na vrchole beskydského vrcholu Radhošť odjakživa sídlil Radegast – pohanský boh slnka, vojny a víťazstva. Aj dnes je 1 129 metrov vysoký Radhošť posvätné pútnické miesto s krásnym kostolíkom a výhľadom, vďaka ktorému stojí aj samotný výstup za to.

Kunčice pod Ondřejníkem – skvelá základňa na výlety do Beskýd – VIDEO
Publikované: 30.5.2017
Malá a na prvý pohľad nenápadná dedina v Beskydoch si získava stále väčšiu obľubu nielen medzi výletníkmi z Ostravska. Tých sem tiahne hlavne nádherná príroda a ľahká dostupnosť či už autom, alebo vlakom.

Lezenie: história horolezectva
Publikované: 12.1.2014
História rôznych lezeckých a horolezeckých techník siaha tak ďaleko do minulosti, ako prvé činnosti človeka v horách. Prvé cesty do hôr však neboli z dôvodu športového vyžitia a za záľubou. Do hôr sa začalo chodiť hlavne z dôvodu obživy.

Lezenie: Moravský kras
Publikované: 5.1.2014
Moravský kras je jednou z najvýznamnejších lezeckých oblastí Českej republiky, kde sa spoluvytvárala história ako klasického, tak aj moderného športového lezenia v Čechách.

Kategórie lezenia
Publikované: 20.10.2013
Poďme si najskôr ujasniť, akú má súvislosť lezenie a horolezectvo. Horolezci začali, mimo expedičného lezenia vo veľhorách, zdolávať veľmi krátke a extrémne náročné cesty. Horolezectvo bolo teda skôr a prešlo v priebehu svojho vývoja niekoľkými etapami. Lezenie a horolezectvo teda vznikli z jednej disciplíny. V súčasnosti sa nám ponúka paleta mnohých športových disciplín.

Lezenie: nesúťažná kategória
Publikované: 17.11.2013
V tomto článku vám prinášame informácie o niektorých ďalších kategóriách nesúťažného lezenia.

ČR: História pieskovcového skalného lezenia
Publikované: 1.12.2013
Lezenie na pieskovcových skalách a vežiach má v Čechách veľkú tradíciu a vysokú úroveň. Pieskovec je materiál, po ktorom sa lezie u nás aj inde vo svete. S Českou republikou je však historicky späté. Tzv. kolískou lezenia po pieskovcových skalách je sever Českej republiky - Českosaské Švajčiarsko a jeho týčiace sa veže Labských pieskovcov a lezecké oblasti v Českom raji.

Lezenie: Divoká Šárka
Publikované: 15.12.2013
Neviete kam v Prahe vyraziť do prírody? Je tu jasný tip na zrelaxovanie, odpútanie sa od mestského zhonu a pretiahnutie svalov potrebných na lezenie. Týmto tipom je prírodná rezervácia Divoká Šárka.

Lezenie: osobná vyrovnanosť
Publikované: 12.11.2011
Na skalách neďaleko Kutnej Hory sa skupinka mladých lezcov radí akou cestou sa najlepšie dostať hore, kde sa chytiť, kam stúpiť. Na sebe ale aj všade naokolo majú všetko, čo potrebujú – kvalitné a dokonalé vybavenie, termosku s čajom, energetické tyčinky a v hlave množstvo teórie z načítaných kníh.

Lezenie: začiatočnícke chyby
Publikované: 19.11.2011
Ku každému začiatku chyby patria, ale na druhej strane sa hovorí, že chybami sa človek učí. V začiatkoch proste urobí chybu každý, ale k dokonalosti sa prepracuje len ten, kto sa svojmu záujmu venuje na sto percent. V špirále učenia stúpa nahor a zase klesá dole, zažíva radosti z úspechu, ale tiež smútok alebo dokonca naštvanie, keď mu niečo nejde.

Lezenie ako bezpečná zábava
Publikované: 24.9.2011
Športové lezenie je v porovnaní s inými športovými aktivitami relatívne bezpečné. Horolezectvo už nemá tak priaznivú bilanciu. Pomníčky tých, čo v horách nechali svoj život, sú toho jasný dôkaz.

Lezenie - o krok ďalej a o stup vyššie
Publikované: 26.11.2011
Lezenie sa môže stať niekomu vášňou, inému príjemným spestrením jednej etapy života a ďalšiemu napríklad len prostriedkom na to, aby ho neprevalcovala lenivosť, ktorá sa má zvlášť v dňoch k svetu apatických, tendenciu rozpínať. Na videu si pozriete medzinárodné preteky Ice climbing, Nemecko.

Lezenie ako koníček z donútenia
Publikované: 29.10.2011
Prečo jazdiť na hory, kde je zima, keď „zablbnúť na lyžiach“ sa dá aj v obývačke? Takto "virtuálne" bohužiaľ premýšľa nemalé percento českých detí, mládeže, ale aj ich rodičov, pre ktorých je počítačová forma zábavy dieťaťa vlastne veľmi pohodlná a nakoniec aj lacná.

Milostné lezenie - tmel alebo záhuba vzťahu?
Publikované: 5.11.2011
Inštruktor Kamil Korejs odpovedal na túto otázku profesionálne, ale hlavne šalamúnsky: „Moje skúsenosti s lezením partnerov sú pestré. Záleží tiež na tom, o koľko je partnerka ľahšia,“ vysvetľuje a zámerne sa vyhýba odpovedi, ako by nová spoločná záľuba mohla zamávať ich vzťahom a znovu obracia reč na profesionálnu stránku veci.


Súvisiace video

ČR, Radhošť – tam, kde sídli boh slnka
Výstup na vrch Radhošť je v krásnom letnom dni skvelým zážitkom. Dokonca si môžete vybrať, či pôj...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 19. 4. 2024
sviatok:Jela
dnes:
piatok 19.4.
3 °C
zajtra:
sobota 20.4.
6 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X