www.infoglobe.sk » Taliansko, Miláno –  Leonardo da Vinci a Posledná večera

Taliansko, Miláno – Leonardo da Vinci a Posledná večera

Publikované: 4.7.2018
Taliansko ponúka svojim návštevníkom úžasné umelecké skvosty svetoznámych výtvarných umelcov. Miláno je spojené s jedným z najznámejších renesančných maliarov, ktorého dielo len tak jednoducho neprenesú do niektorej zo svetových galérií. Jedná sa o slávnu Poslednú večeru Leonadra da Vinci.

Piazza Della Scala (Miláno)

Uprostred príjemného malého milánskeho námestia Piazza Della Scala, obklopeného niekoľkými historickými budovami, stojí socha majstra Leonarda da Vinci z carrarského mramoru (Pietro Magni, 1872). Leonardova tvár pôsobí zamysleným výrazom, azda opäť rozmýšľa nad dajakým prevratným vynálezom či umeleckým dielom. Socha stojí na žulovom podstavci obklopenom jeho štyrmi najobľúbenejšími žiakmi (Giovanni Antonio Boltraffio, Andrea Salaino, Marco d'Oggiono a Cesare da Sesto) zobrazenými v životnej veľkosti. Medzi postavami na podstavci sú basreliéfy znázorňujúce disciplíny, v ktorých Leonardo vynikal - anatómia, hydraulické inžinierstvo, maliarstvo a architektúra.
socha Leonarda da Vinci (Miláno)
socha Leonarda da Vinci (Miláno)Leonardo da Vinci pracoval a žil v meste v rokoch 1482-1499 a 1506-1513 za panovania  Ludovica il Moro na zámku Sforza. Jeho úlohou bolo starať sa o kultúrny život a umenie v Miláne. Počas tohto obdobia bol Leonardo zaneprázdnený vynálezmi, rozšírením systému kanálov Navigli a stavbou zámkov, ako aj štúdiom človeka.
Hoci námestíčko Piazza Della Scala poskytuje oddychový priestor na lavičke v tieni stromov, my sa od sochy majstra Leonarda, stojacej medzi svetoznámym operným domom La Scala, milánskou radnicou Pallazo Marino (16.storočie), bankou Palazzo della Banca Commerciale Italiana, Palazzo Beltrami a pasážou Galleria Vittorio Emanuele II. vydávame za jeho umením na približne 2 km vzdialené námestie Piazza Santa Maria delle Grazie.
Na námestí stojí goticko-renesančný kostol a kláštor rádu dominikánov Santa Maria delle Grazie. Táto časť mesta je vždy plná turistov. Počas pobytu v Miláne Leonardo vytvoril slávne maľby - Poslednú večeru a Dámu s hranostajom. Druhé zo spomínaných diel, ktoré predstavuje favoritku milánskeho vojvodu Lodovica Sforzu Ceciliu Gallerani, sa v súčasnosti nachádza v múzeu v Krakove. Poslednú večeru ale len tak ľahko z Milána nikto neprenesie. Toto slávne dielo je namaľované priamo na stene v refektári (jedálni) kláštora Santa Maria delle Grazie.

Santa Maria delle Grazie (Miláno) 
Ak ju chcete vidieť na vlastné oči, musíte si prehliadku objednať v dostatočnom predstihu. Lístky sa dajú rezervovať len dopredu cez oficiálnu stránku, alebo ich zoženiete cez cestovné kancelárie. Suma na lístku a tá, za ktorú vám ju predá niektorá z cestovných agentúr sa bude líšiť niekoľkonásobne. No milovník umenia nemôžete príležitosť vidieť toto umelecké dielo odmietnuť.

Keď už máte lístky a dostanete sa na námestie, rozhodne nemeškajte. Hoci maľba je sprístupnená v utorok až nedeľu od 8.15 do 19.00, lístky sa kupujú na presný čas. Do refektára môže naraz vstúpiť len 25 osôb po dobu 15 minút. Najprv si počkáte v klimatizovanej chodbičke na presný čas vstupu, kedy sa otvoria dvere a cez miestnosť kde z vás vysajú všetok prach, ktorý by mohol uškodiť maľbe môžete pokračovať priamo do refektára.

Santa Maria delle Grazie (Miláno)

Tu sa nachádza výtvarné dielo, ktoré patrí medzi najznámejšie na celom svete, nástenná maľba Posledná večera - Il Centalo (1495-1497) od Leonarda da Vinci. Už za čias Leonarda išli o nej chýri ako o jeho najslávnejšom a najlepšom diele. Objednávateľom bol Lodovico Sforza, na dvore ktorého sa Leonardo preslávil. Na diele sa podieľali maliari z Akadémie maliarstva v Miláne (M. d´Oggiono, G. A. Boltraffio). Maľba s rozmermi 8,8 x 4,6 m je vytvorená vaječnou temperou na povrch steny technikou suchej maľby – al secco. Jej kompozícia je akoby výrez v stene s pohľadom do sály, kde sa odohráva príbeh, ktorý má množstvo výkladov. Cez namaľované okná vidieť krajinu, postavy sú komponované v štyroch skupinách po troch apoštoloch po stranách osamoteného Krista. Dielo zachytáva okamih, keď Ježiš vraví: „Jeden z vás ma zradí.“ Každý z apoštolov je zobrazený v póze vystihujúcej jeho povahu po psychologickej stránke v kontexte náboženského výkladu. Dielo je symbiózou troch prvkov: tradície, hodnovernosti a anatomicko-fyziognomického prístupu. Leonardo študoval pózy, výrazy tvárí a fyziognómiu súčasníkov v Miláne, ktorých maľoval.

Santa Maria delle Grazie (Miláno) - predajné stánky

Na protiľahlej strane je maľba Ukrižovanie od Giovanniho Donato da Montorfano (1495), ktorú si návštevník zahľadený na dielo majstra Leonarda ani nemá čas všimnúť a pritom spolu tvoria ideovú jednotu. Leonardo sa touto freskou inšpiroval, keďže dlane Kristových rúk sú rôzne otočené; ľavá dlaň smeruje nahor, ako symbol kajajúceho sa zločinca ukrižovaného po boku Krista a pravá dlaň nadol, ako toho čo sa nekajal.

Posledná večera vydržala v pôvodnom stave krátko. Ešte za maliarovho života začala maľba praskať a opadávať. Po dvadsiatich rokoch bola takmer nezrozumiteľná. Prvé reštaurovanie sa uskutočnilo na začiatku 18. storočia a posledné v roku 1999. Ak si chcete odniesť spomienku vo forme plagátu, magnetky, trička a podobne, môžete si ju kúpiť v obchodíku so suvenírmi, cez ktorý sa vychádza z refektára.

rajská záhrada Santa Maria delle Grazie (Miláno)

Priľahlý kostol Santa Maria delle Grazie je zapísaný v zozname UNESCO a spolu s kláštorom ho dal postaviť pre konvent dominikánov Francesco Sforza (architekt Guiniforte Solari, 1469). Vojvoda Ludovico Sforza sa rozhodol z neho vytvoriť hrobku rodiny Sforza. Je tu pochovaná jeho žena Beatrice (1497). Za autora apsidy v tomto kostole je považovaný taliansky renesančný architekt Donato Bramante. Ďalší slávny maliar Tizian vytvoril pre kostol obraz Korunovaný tŕním (1543), ktorý bol po dobytí mesta Napoleonom (1797) prenesený do Louvru.

Letecké útoky na mesto počas druhej svetovej vojny (1943) poškodili väčšinu kostola, avšak niektoré steny odolali, podobne ako severná časť refektára, kde sa nachádza Posledná večera. K jej vtedajšej ochrane prispeli vrecia s pieskom. V zadnej časti chrámu je nádvorie, kde si môžete oddýchnuť v príjemnom chládku krížovej chodby, kým vyrazíte opäť do ulíc Milána.

 

GPS: 45°27'57.6"N 9°10'13.8"E (Piazza Santa Maria delle Grazie)

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakcia



Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Taliansko: Najobľúbenejšie lyžiarske strediská
Publikované: 1.12.2019
Premýšľate, ktoré lyžiarske stredisko v Taliansku si vyberiete pre svoju zimnú dovolenku? Poradíme vám, ktoré miesta dlhodobo patria k najobľúbenejším a najnavštevovanejším. Prezradíme vám tiež, prečo to tak je.

Taliansko: Ochutnávka so značkou mesta Parma
Publikované: 21.4.2019
Pokiaľ vás cestovateľské chodníčky zavedú do regiónu Emilia-Romagna či oblasti okolo mesta Parma, určite neodoláte pokušeniu, ktoré tu na vás číha v podobe známych delikates. Zahryznite sa spolu s nami do lahodných produktov typických pre túto oblasť. Očarení krásami Parmy sme zamierili na jeden z mnohých statkov ponúkajúcich zážitok nielen pre oči, ale hlavne pre chuťové a čuchové zmysly.

Taliansko, Parma III. – umelecké skvosty v historickom centre
Publikované: 14.4.2019
Taliansko je krajina, kde môžeme obdivovať mnoho kostolov z rôznych období. Samotná Parma ich má vyše šesťdesiat. Mesto ponúka návštevníkom architektonický i gurmánsky zážitok, ktorý sa dozaista nezaobíde bez návštevy nejakého toho kostola. Sakrálne stavby totiž lákajú nielen na svoju duchovnú atmosféru, ale i umenie. Poďte s nami navštíviť pár z nich a dozvedieť sa tak, aké umelecké skvosty pod svojimi klenbami ukrývajú.

Taliansko: Modena II. – srdce mesta
Publikované: 30.1.2019
Modena je dnes známe priemyselné centrum Talianska, ale to neuberá nič z jej krás, ktoré pripomínajú jej dávnu históriu. Toto historické mesto, sídlo biskupa, univerzity, výroby balzamikového octu a vína, láka všetkých návštevníkov do svojho pulzujúceho centra. My nebudeme výnimkou a vyberieme sa priamo na námestie s katedrálou, ktoré je od roku 1997 zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Taliansko: Cremona - oddýchnite si a ochutnajte špeciality mesta
Publikované: 30.9.2022
Cremona je miestom, ktoré omámi všetky vaše zmysly. Videli i dotkli sme sa nádherných architektonických skvostov, započúvali sa do nenahraditeľných zvukov huslí, a tak nadišiel čas podráždiť aj naše chuťové bunky. V meste totiž necítiť len vôňu dreva a farieb z husliarskych dielní, ale šíri sa aj zo stánkov ponúkajúcich miestne špeciality.

Taliansko: Cremona - mesto huslí
Publikované: 15.9.2022
Kto miluje hudbu, určite toto mesto pozná. Dnes sa vydáme za slávnou husliarskou minulosťou Cremony. Navštívime viaceré pamätníky, povieme si prečo sa mestečko nazýva tiež „mestom huslí“ a predstavíme si viaceré osobnosti na čele so slávnym básnikom Vergíliusom, ktorý tu študoval.

Taliansko: Cremona – pamiatky historického centra
Publikované: 23.9.2022
Keď sa ocitnete v talianskom regióne Lombardia, určite zavítate do Milána, ale tento región ukrýva i ďalšie miesta a mestečká, ktoré stoja za návštevu. My sme sa vybrali do mesta s najvyššou stredovekou vežou v Taliansku. Poďte i vy s nami do historického centra malebnej Cremony.

Taliansko: Piacenza II. – úchvatné sakrálne stavby
Publikované: 12.9.2018
V nasledujúcich riadkoch nazrieme do niektorých významných chrámov Piacenzy, ktoré poskytnú priestor na tiché rozjímanie, pohľad na krásne umelecké diela i útočisko pred horúcimi slnečnými lúčmi. Historické paláce zároveň reprezentujú bohatstvo a slávu mesta, ako aj jeho výnimočného ducha.

Taliansko, Parma – tu si pochutíte
Publikované: 6.7.2018
Máte radi parmskú šunku a parmezán? Teraz už určite tušíte, že tieto dve pochutiny sa zrodili práve v meste Parma. Takmer dvojtisícové mesto leží medzi Apeninami a Pádskou nížinou a je hlavným mestom severotaliaskeho regiónu Emilia Romagna.

Taliansko, Miláno – Duomo
Publikované: 18.7.2018
Miláno je aj mesto s cirkevnou históriou o čom svedčí množstvo svätcov, ktorí tu pôsobili počas svojho života. No jeho najväčšou pýchou je nepochybne centrum mesta s katedrálou. Il Duomo di Milano nájdete na všetkých vyobrazeniach mesta, preto pri návšteve Milána nesmiete tento architektonický skvost vynechať. V nasledujúcich riadkoch sa prejdeme nielen jeho interiérom, ale navštívime aj strechu.

Taliansko, Miláno - Parco Sempione a Castello Sforzesco
Publikované: 11.7.2018
Nielen rušné módne ulice veľkomesta, ale i priestor na oddych v chládku mestských parkov ponúkne svojim návštevníkom Miláno. Z množstva parkov určite nevynechajte aspoň ten jeden priamo v centre mesta. A to nielen preto, že sa tu nachádza ďalší zo symbolov Milána - hrad Castello Sforzesco.

Taliansko, Miláno – centrum módy a dizajnu
Publikované: 25.6.2021
Mesto módy a dizajnu, financií, športu a čulého nočného života. Práve to do Milána láka mnohých. A keď sa už raz do tohto mesta dostanete, i keď váš prvotný cieľ boli pamiatky, nemôžete vynechať ani túto jeho stránku, ktorá z neho robí najbohatšie mesto krajiny.

Taliansko, Po stopách Verdiho – La Roncole
Publikované: 16.5.2018
V Taliansku môžete obdivovať mnoho turistických zaujímavostí z oblasti módy, prírody, gastronómie a umenia. Táto krajina je neodmysliteľne spojená i s hudbou. Dnes navštívime malú dedinu La Roncole, kde svetlo sveta prvý raz uzrel jeden zo svetovo najznámejších hudobných skladateľov Giuseppe Verdi.

Taliansko, Miláno - významné i menej známe
Publikované: 20.6.2018
Miláno patrí medzi mestá, v ktorom môžete stráviť niekoľko dní a stále objavíte niečo nové. Mesto sa od dôb Keltov rozvinulo na moderné ekonomické centrum Talianska, ale v spleti uličiek preplnených autami zavše natrafíte na niečo zaujímavé z histórie, čo síce nepatrí medzi top lákadlá Milána, ale keď sme už tu, prečo sa na chvíľku nepozastaviť a neobjaviť niečo nové.

Taliansko, Po stopách Verdiho - Miláno, miesto posledného odpočinku
Publikované: 6.6.2018
Miláno - druhé najväčšie mesto Talianska známe ako mesto módy, športu, umenia a obchodu. My sem prichádzame, aby sme doplnili a zároveň zavŕšili skladačku života jedného z najslávnejších hudobných skladateľov Giuseppe Verdiho.

Taliansko, Po stopách Verdiho – Miláno, chrám hudby La Scala
Publikované: 13.6.2018
Keď navštívite Taliansko, musíte ochutnať niečo z ich vynikajúcej kuchyne. Ale k tejto krajine patrí aj umenie. Taliani žijú hudbou a návšteva Apeninského polostrova sa podobne ako bez ochutnávky ich kuchyne nezaobišla ani bez návštevy hudobného vystúpenia. A čo viac môžete zažiť, ako návštevu svetoznámeho operného domu La Scala?

Taliansko, Brescia – zaujímavé mesto medzi Benátkami a Milánom
Publikované: 23.2.2018
Brescia patrí k skrytým klenotom severného Talianska. Je však veľmi ľahké ju prehliadnuť, pretože v okolí sa nachádza mnoho iných miest, ktoré sú turistickými sprievodcami uprednostňované. Spomeňme napríklad Miláno alebo neďaleké jazerá Gardo a Como. Pritom Brescia má návštevníkovi skutočne čo ponúknuť. Navyše si treba uvedomiť, že mesto ležalo na dôležitej rímskej obchodnej trase.

Taliansko, Po stopách Verdiho - Busseto
Publikované: 23.5.2018
Z rodiska slávneho hudobného skladateľa Giuseppe Verdiho – La Roncole sa prevezieme len do pár kilometrov vzdialeného mestečka Busseto. Hoc je to neveľké mestečko, zohralo významnú úlohu nielen v hudobnom, ale i osobnom živote slávneho skladateľa Verdiho.

Taliansko, Po stopách Verdiho - Busseto a Sant'Agata
Publikované: 30.5.2018
Z Busseta sme úplne neodišli, presunuli sme sa len z jeho centra na okraj a do tri kilometre vzdialenej usadlosti v Sant'Agata, aby sme doplnili chýbajúce kúsky skladačky Verdiho života.


Súvisiaca fotogaléria

Taliansko: Čarokrásne mestá a mestečká
Keď sa povie Taliansko, každý si predstaví módu, umenie, hudbu, nádherné pamiatky, výnimočnú gast...

Taliansko: Staroveká kráska - Rím
Poďte sa s nami pozrieť do srdca Talianska a vychutnajte si všetky známe stavby, ktoré ste dotera...

Taliansko: Benátky – mesto na vode
Hlavné mesto severotalianskeho regiónu Benátsko ponúka turistom počas celého roka nezabudnuteľné ...

Taliansko: Gargano, polostrov v Apúlii
Pobrežie polostrova Gargano tvoria až 50 m vysoké vápencové útesy s vymletými jaskyňami a bielymi...

Taliansko: Benátky – Pestrofarebný karneval
Carnevale di Venezia alebo Benátsky karneval každoročne do Benátok priláka množstvo turistov z ce...

Taliansko, Sicília: Valle dei Templi I.
Valle dei Templi je dnes už iba tieňom monumentálneho starovekého gréckeho komplexu, ktorým sa pý...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Hravá zima

12. 12. – 15. 2. 2024
1. cena:
Zimný balíček od eshopu ViaTrek.sk
2. cena:
Zimný balíček od vydavateľstva Dajama
3. cena:
Zimný balíček od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Zimný balíček od eshopu Tatrica.sk
2. cena redakcie:
Vstupenky na vybrané predstavenie v STARS auditorium (súťaž prebieha na FB)

Aktuality:

1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
1.3.2024
Klub slovenských turistov, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás pozývajú na 38. ročník medzinárodného stretnutia expedičných turistov a netradičných cestovateľov EXPEDÍCIE 2024.
13.2.2024
Pozývame vás na 3 dni plné inšpirácie so 48 cestovateľskými prezentáciami a diskusiami, ktoré sa uskutočnia od 1. do 3. marca 2024 v bratislavskom Dome kultúry Ružinov.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 19. 3. 2024
sviatok:Jozef
dnes:
utorok 19.3.
0 °C
zajtra:
streda 20.3.
0 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X