www.infoglobe.sk » Taliansko, Miláno – Duomo

Taliansko, Miláno – Duomo

Publikované: 18.7.2018
Miláno je aj mesto s cirkevnou históriou o čom svedčí množstvo svätcov, ktorí tu pôsobili počas svojho života. No jeho najväčšou pýchou je nepochybne centrum mesta s katedrálou. Il Duomo di Milano nájdete na všetkých vyobrazeniach mesta, preto pri návšteve Milána nesmiete tento architektonický skvost vynechať. V nasledujúcich riadkoch sa prejdeme nielen jeho interiérom, ale navštívime aj strechu.

Vodne i v noci rušné námestie Piazza del Duomo, kde sa to hmýri pouličnými predavačmi a holubmi, to je centrum Milána. Ak náhodou vystrčíte ruku a niekto vám do dlane nasype kukuricu, zhŕknu sa okolo vás holuby a takto ovenčení môžete prejsť celým námestím, popri jazdeckej soche kráľa Vittoria Emanuela II. uprostred námestia, až k vstupu do piatej najväčšej katedrály sveta Duomo di Milano.

Duomo di Milano (Miláno)

Chrám zasvätený narodeniu Panny Márie je sídlom arcibiskupa. Pôvodne na tomto mieste nazývanom rímske Mediolanum stála začiatkom 5. storočia bazilika, ktorú spolu s priľahlou bazilikou (836) zničil požiar (1075). S výstavbou nového Dómu sa začalo v roku 1386 a gotickú katedrálu stavali takmer 600 rokov. V roku 1805 sa na nariadenie Napoleona stavba priblížila k cieľu, Napoleon tu bol korunovaný za talianskeho kráľa. Stavebné práce pokračovali ešte aj v 20. storočí a v roku 1965 bola inaugurovaná posledná brána katedrály. Chrám z tehál a ružového mramoru z lomov v Candoglii je dlhý 157 m, široký 92 m a pojme až 40 000 ľudí.

Duomo di Milano (Miláno) - výhľad zo strechy

Ak chcete Dóm navštíviť, myslite nato už ráno pri obliekaní sa, aby vás strážnik po vystáti radu nevrátil spred vchodu, čo je tu bežnou záležitosťou. Dnu sa nedostanete, tak ako i v iných chrámoch v Taliansku, kým si nezahalíte holé nohy a ramená. Takže prihodiť si jemnú šatku do batožiny sa v tomto prípade vyplatí. A to platí aj pre pánov, nohavice musia siahať pod kolená. Až potom vás pustia medzi 50 stĺpov päťloďovej katedrály s najväčšou zbierkou mramorových sôch. V interiéri sú erby rodiny Viscontiovcov, náhrobky, sochy... V krypte sa nachádza klenotnica so zlatom, striebrom a umeleckými dielami ranného kresťanstva a románskeho obdobia. Je tu pochovaný reformátor sv. Karol Boromejský.

Pod Dómom je baptistérium - Battistero Paleocristiano, zrúcanina ranokresťanskej osembokej krstiteľnice zo 4. storočia. Tu sv. Ambróz krstil sv. Augustína. Do tejto časti, kde sú i pozostatky chrámu sv. Teky musíte zaplatiť vstupné. Lístky sa dajú kúpiť v rôznych kombináciách obhliadky.

Duomo di Milano (Miláno) - interiér

Pri pohľade na hlavný oltár venujte pozornosť malej červenej žiarovke v kupole nad apsidou. Označuje miesto, kde je jeden z klincov z ukrižovania Krista. Vystavený pre verejnosť býva počas oslavy Nivola, súčasť obradu Ambrosiano. Tradícia osláv sa datuje do 16. storočia a Nivola, v Miláne Nuvola značí oblak. Výťah vo forme trojmetrového koša v tvare oblaku sa pri obrade používa aby duchovný dosiahol ku klincu, ktorý uloží do kríža a znesie dole. Dnes je to mechanizovaným spôsobom, ale v 16. storočí, keď podľa návrhov Leonarda da Vinciho vznikol, bol prevádzkovaný 20 mužmi zo strechy. Tradícia bola založená sv. Karolom Boromejským na sviatok objavenia kríža 3. mája, neskôr zmenený na 14. septembra.  V novembri a decembri, okolo dátumu narodenia sv. K. Boromejského, pozdĺž lode vystavujú sériu veľkých plátien - Quadroni.

Piazza del Duomo (Miláno)

Oproti oltáru nad vstupom je situovaný organ, ktorý bol postavený na príkaz Mussoliniho a patrí medzi najväčšie v Taliansku. V prednej časti bývalého mauzólea stojí socha muža, ktorý má cez seba prehodenú svoju stiahnutú kožu. Je to najznámejšie dielo katedrály socha sv. Bartolomeja od Marca D'Agrate. Dokonale poznal ľudské telo, čo sa odráža v prepracovaných svaloch, cievach a kostiach a tak nám ponúka morbídny, naturalistický obraz detailnej práce sochára 16. storočia.

Duomo di Milano (Miláno) - výhľad zo strechy

Jedinečným zážitkom z potuliek po meste je návšteva strechy Dómu. Platí sa tu vstupné, ak sa nebojíte schodov, bude vás to stáť menej ako výťahom. Z chládku úzkeho točitého schodiska prejdete do promenády medzi rebrami chrámu zdobenými gotickými architektonickými prvkami. Ocitnete sa bezprostredne v spleti gotických fiál a sôch. Ešte pár strmých vyšúchaných mramorových schodíkov na vrchol a pred vami sa otvorí impozantný pohľad na Miláno. V ideálnom prípade je vidieť až Alpy. Je to niečo nádherné, ťažko opísateľné. Jedinou možnosťou je precítiť to na vlastnej koži. Ani niekoľko dní by nestačilo na preskúmanie detailov tejto stavby, sú tu reliéfy vtákov, zvierat, ovocia či rastlín zakliatych v kamenej krajke.

Duomo di Milano (Miláno) - výhľad zo strechy

Vrcholom celej stavby je najvyššia veža chrámu (108,5 m), ktorej dominuje socha Madony – Madonnina, symbol tohto mesta. Vežu navrhol Francesco Croce (1762) a polychromovanú sochu Madony Giuseppe Perego (1774). Podľa tradície žiadna budova v Miláne nebola vyššia ako Madonnina. Vzhľadom na vlhké a hmlisté počasie mesta sa považuje za dobré počasie deň, keď vidno z diaľky Madonninu, ktorá je zväčša ukrytá v hmle.

Keď Gio Ponti a Pier Luigi Nervi vytvoril 31 poschodovú najvyššiu (127,1 m) taliansku budovu - mrakodrap Pirelli (1956 - 1958, ďalší zo symbolov mesta), na vrchol umiestnil menšiu kópiu Madoninny. Po roku 2010 sa najvyšším bodom stala Palazzo Lombardia (161 m) a ďalšiu kópiu Madoninny osadili i tam, aby ostala najvyšším bodom mesta. Pieseň "O mia bela Madunina" od Giovanniho d'Anzi o zlatej soche Madony na veži sa považuje za neoficiálnu hymnu Milána. Na streche Dómu sa odohráva aj scéna z filmu Luchina Visconti Rocco a jeho bratia (1960).

Duomo di Milano (Miláno) - večer

Krásu tejto katedrály vyjadril americký spisovateľ Mark Twain slovami „Je to div. Tak grandiózna, tak slávnostná, tak ohromná. A zároveň tak jemná, vzdušná, graciózna. Je zosobnením hmotnosti a zároveň ako kresba, ktorú dokáže vytvoriť len mráz.“ Mal pravdu, ale aj tak mám pocit, že žiadne slová, ani svetoznámeho spisovateľa, nedokážu sprostredkovať jej čaro, to sa dá jedine zažiť. A na záver jedna rada pre tých, čo sa boja výšok. Kvôli tejto kráse, ktorá tu na nás dýcha z každého rohu, sa oplatí na chvíľu prekonať svoj strach.

 

GPS: 45°27'51.0"N 9°11'25.2"E (Piazza del Duomo)

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakciaDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Taliansko: Cremona - oddýchnite si a ochutnajte špeciality mesta
Publikované: 3.10.2018
Cremona je miestom, ktoré omámi všetky vaše zmysly. Videli i dotkli sme sa nádherných architektonických skvostov, započúvali sa do nenahraditeľných zvukov huslí, a tak nadišiel čas podráždiť aj naše chuťové bunky. V meste totiž necítiť len vôňu dreva a farieb z husliarskych dielní, ale šíri sa aj zo stánkov ponúkajúcich miestne špeciality.

Taliansko: Cremona - mesto huslí
Publikované: 26.9.2018
Kto miluje hudbu, určite toto mesto pozná. Dnes sa vydáme za slávnou husliarskou minulosťou Cremony. Navštívime viaceré pamätníky, povieme si prečo sa mestečko nazýva tiež „mestom huslí“ a predstavíme si viaceré osobnosti na čele so slávnym básnikom Vergíliusom, ktorý tu študoval.

Taliansko: Cremona – pamiatky historického centra
Publikované: 19.9.2018
Keď sa ocitnete v talianskom regióne Lombardia, určite zavítate do Milána, ale tento región ukrýva i ďalšie miesta a mestečká, ktoré stoja za návštevu. My sme sa vybrali do mesta s najvyššou stredovekou vežou v Taliansku. Poďte i vy s nami do historického centra malebnej Cremony.

Taliansko: Piacenza II. – úchvatné sakrálne stavby
Publikované: 12.9.2018
V nasledujúcich riadkoch nazrieme do niektorých významných chrámov Piacenzy, ktoré poskytnú priestor na tiché rozjímanie, pohľad na krásne umelecké diela i útočisko pred horúcimi slnečnými lúčmi. Historické paláce zároveň reprezentujú bohatstvo a slávu mesta, ako aj jeho výnimočného ducha.

Taliansko, Miláno - Parco Sempione a Castello Sforzesco
Publikované: 11.7.2018
Nielen rušné módne ulice veľkomesta, ale i priestor na oddych v chládku mestských parkov ponúkne svojim návštevníkom Miláno. Z množstva parkov určite nevynechajte aspoň ten jeden priamo v centre mesta. A to nielen preto, že sa tu nachádza ďalší zo symbolov Milána - hrad Castello Sforzesco.

Taliansko, Miláno –  Leonardo da Vinci a Posledná večera
Publikované: 4.7.2018
Taliansko ponúka svojim návštevníkom úžasné umelecké skvosty svetoznámych výtvarných umelcov. Miláno je spojené s jedným z najznámejších renesančných maliarov, ktorého dielo len tak jednoducho neprenesú do niektorej zo svetových galérií. Jedná sa o slávnu Poslednú večeru Leonadra da Vinci.

Taliansko, Miláno - významné i menej známe
Publikované: 20.6.2018
Miláno patrí medzi mestá, v ktorom môžete stráviť niekoľko dní a stále objavíte niečo nové. Mesto sa od dôb Keltov rozvinulo na moderné ekonomické centrum Talianska, ale v spleti uličiek preplnených autami zavše natrafíte na niečo zaujímavé z histórie, čo síce nepatrí medzi top lákadlá Milána, ale keď sme už tu, prečo sa na chvíľku nepozastaviť a neobjaviť niečo nové.

Taliansko, Miláno – centrum módy a dizajnu
Publikované: 27.6.2018
Mesto módy a dizajnu, financií, športu a čulého nočného života. Práve to do Milána láka mnohých. A keď sa už raz do tohto mesta dostanete, i keď váš prvotný cieľ boli pamiatky, nemôžete vynechať ani túto jeho stránku, ktorá z neho robí najbohatšie mesto krajiny.

Taliansko, Po stopách Verdiho - Miláno, miesto posledného odpočinku
Publikované: 6.6.2018
Miláno - druhé najväčšie mesto Talianska známe ako mesto módy, športu, umenia a obchodu. My sem prichádzame, aby sme doplnili a zároveň zavŕšili skladačku života jedného z najslávnejších hudobných skladateľov Giuseppe Verdiho.

Taliansko, Po stopách Verdiho – Miláno, chrám hudby La Scala
Publikované: 13.6.2018
Keď navštívite Taliansko, musíte ochutnať niečo z ich vynikajúcej kuchyne. Ale k tejto krajine patrí aj umenie. Taliani žijú hudbou a návšteva Apeninského polostrova sa podobne ako bez ochutnávky ich kuchyne nezaobišla ani bez návštevy hudobného vystúpenia. A čo viac môžete zažiť, ako návštevu svetoznámeho operného domu La Scala?

Taliansko, Brescia – zaujímavé mesto medzi Benátkami a Milánom
Publikované: 23.2.2018
Brescia patrí k skrytým klenotom severného Talianska. Je však veľmi ľahké ju prehliadnuť, pretože v okolí sa nachádza mnoho iných miest, ktoré sú turistickými sprievodcami uprednostňované. Spomeňme napríklad Miláno alebo neďaleké jazerá Gardo a Como. Pritom Brescia má návštevníkovi skutočne čo ponúknuť. Navyše si treba uvedomiť, že mesto ležalo na dôležitej rímskej obchodnej trase.

Taliansko, Po stopách Verdiho - Busseto
Publikované: 23.5.2018
Z rodiska slávneho hudobného skladateľa Giuseppe Verdiho – La Roncole sa prevezieme len do pár kilometrov vzdialeného mestečka Busseto. Hoc je to neveľké mestečko, zohralo významnú úlohu nielen v hudobnom, ale i osobnom živote slávneho skladateľa Verdiho.

Taliansko, Po stopách Verdiho - Busseto a Sant'Agata
Publikované: 30.5.2018
Z Busseta sme úplne neodišli, presunuli sme sa len z jeho centra na okraj a do tri kilometre vzdialenej usadlosti v Sant'Agata, aby sme doplnili chýbajúce kúsky skladačky Verdiho života.

Taliansko, Po stopách Verdiho – La Roncole
Publikované: 16.5.2018
V Taliansku môžete obdivovať mnoho turistických zaujímavostí z oblasti módy, prírody, gastronómie a umenia. Táto krajina je neodmysliteľne spojená i s hudbou. Dnes navštívime malú dedinu La Roncole, kde svetlo sveta prvý raz uzrel jeden zo svetovo najznámejších hudobných skladateľov Giuseppe Verdi.


Súvisiaca fotogaléria

Taliansko: Čarokrásne mestá a mestečká
Keď sa povie Taliansko, každý si predstaví módu, umenie, hudbu, nádherné pamiatky, výnimočnú gast...

Taliansko: Staroveká kráska - Rím
Poďte sa s nami pozrieť do srdca Talianska a vychutnajte si všetky známe stavby, ktoré ste dotera...

Taliansko - ostrov Ischia
Vodná terapia v prírode zeleného ostrova, to je dôvod, prečo sem mieria tisíce turistov. Účinky t...

Taliansko: Benátky – Pestrofarebný karneval
Carnevale di Venezia alebo Benátsky karneval každoročne do Benátok priláka množstvo turistov z ce...

Taliansko, Sicília: Agrigento I.
Prejsť päťdesiattisícové Agrigento znamená blúdiť, často šliapať do kopca, spletitými, úzkymi a p...

Taliansko, Sicília: Valle dei Templi II.
Opäť sa s nami vydajte medzi gigantické zrúcaniny chrámového komplexu starovekého Akragasu. Tex...

Taliansko: Pompeje
Vitajte v Pompejach, v meste, ktoré bolo pýchou rímskej ríše a zaniklo živelnou katastrofou ... ...

Taliansko: Maják v Bibione
Málokto z návštevníkov jadranského letoviska Bibione na Benátskej riviére videl zblízka maják Al ...

Jeseň v talianskych Dolomitoch
Tí, ktorí už dávno objavili Dolomity a kraj Alta Badia, vedia, že okrem vynikajúcich podmienok na...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Farby jesene

1. 9. – 31. 10. 2018
1. cena:
Kniha Rozprávanie ruského pútnika + sada vitamínov
2. cena:
Elegantná dámska kabelka a prívesok
3. cena:
Termopohár, magnetka a muzikálové CD
1. cena redakcie:
Pobyt pre dve osoby na dve noci v 4* hoteli Piroška (Maďarsko)
2. cena redakcie:
Poukážka na 5 vstupov do LADY FITNESS s profesionálnym trénerom a k tomu špeciálne nápoje zdarma
3. cena redakcie:
Luxusný príbor značky Berndorf

Aktuality:

23.10.2018
Masarykova stanica (Masarykovo nádraží) a jej okolie sa v budúcnosti zmení na nepoznanie. Do konečnej podoby bude môcť prehovoriť aj verejnosť. V týždni od 22. októbra začínajú konzultácie o návrhu pre verejnosť. Môžete tak ovplyvniť podobu verejného priestranstva, občianskej vybavenosti a zelene.
22.10.2018
Plynulé prepojenie Bardejovských kúpeľov s mestom Bardejov prinesie nový turistický singletrack HERKULES pre cyklistov i peších, ktorý dokončuje v týchto dňoch miestna oblastná organizácia cestovného ruchu.
21.10.2018
Nenechajte si ujsť nočné prehliadky Beckovského hradu, ktoré budú prebiehať v utorok 30. a stredu 31. októbra, vždy o 18:00, 19:00, 20:00 a 21:00.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MJANMARSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 23. 10. 2018
sviatok:Alojza
dnes:
utorok 23.10.
14 °C
zajtra:
streda 24.10.
13 °C