www.infoglobe.sk » Taliansko, Po stopách Verdiho – La Roncole

Taliansko, Po stopách Verdiho – La Roncole

Publikované: 16.5.2018
V Taliansku môžete obdivovať mnoho turistických zaujímavostí z oblasti módy, prírody, gastronómie a umenia. Táto krajina je neodmysliteľne spojená i s hudbou. Dnes navštívime malú dedinu La Roncole, kde svetlo sveta prvý raz uzrel jeden zo svetovo najznámejších hudobných skladateľov Giuseppe Verdi.

Cestou pomedzi pláne, polia, aleje a usadlosti regiónu Emilia Romagna, na mieste kde sa cesta zužuje, by ste si pomysleli, že v tomto pokojnom kraji žiadnych turistov nestretnete. Ale opak je pravdou. Práve sem, do nenápadnej dedinky La Roncole, smerujú kroky mnohých. Ich cieľom je slávny rodák, ktorého meno si pridali i k názvu obce. Roncole Verdi je nápis, ktorý vás privíta pri vstupe do malebnej dedinky.

rodný dom G. Verdiho (La Roncole)

Na turistov sú tu pripravení. Zastaviť môžete na veľkom parkovisku, neďaleko rodného domu slávneho skladateľa Verdiho, ktorý určite neprehliadnete. Na malý domček roľníckej architektúry, už z diaľky upozorňuje tabula “Casa natale Giuseppe Verdi, XVIII sec. (rodný dom Giuseppe Verdiho, 18. storočie)” a bronzová busta (1913) jeho slávneho obyvateľa.

rodný dom G. Verdiho (La Roncole)

busta G. Verdiho (La Roncole)Počas našej návštevy bol tento dom a zároveň múzeum s modernou audiovizuálnou  expozíciou zatvorený. Preto odporúčam pred návštevou preštudovať si stránku múzea, kde sa dozviete okrem ceny vstupného  aj aktuálne otváracie hodiny, či možnosti objednania hromadných návštev, prípadne kombinovaných vstupeniek.

Chladný dom bez akýchkoľvek ozdôb tvorilo len niekoľko izieb a vďaka svojej polohe na križovatke ciest slúžil ako hostinec. Bola to skôr krčma a predajňa potravín, kde pracoval dedinský mäsiar a hostinský Carlo Verdi. Jeho manželka Luisa Uttini sa venovala praniu a starala sa o ich byt na poschodí. V roku 1901 sa dom stal národnou pamiatkou.

rodný dom G. Verdiho (La Roncole)

Keď je múzeum zatvorené, okná zastierajú staré drevené okenice, no cez jedno predsa len môžete nahliadnuť za múry tohto domu s vlastným príbehom. A tak sa na chvíľu aspoň v predstavách prenesiete do minulosti. Vidieť tu schody, ktoré vedú na poschodie do uzavretej miestnosti so šikmou strechou. Tu sa Luise v nedeľu 10.10.1813 narodil syn Giuseppe Fortunino Francesco Verdi.

rodný dom G. Verdiho (La Roncole)

Oproti domu na druhej strane cesty dnes stojí nový moderný hostinec – reštaurácia, ktorá funguje práve vďaka turistom, ktorí sa prišli pozrieť na starý hostinec. Posedieť si tu môžete na letnej terase pri kávičke s výhľadom na Verdiho rodný dom. Tu ale nezabúdajte, že iný kraj iný mrav a ak obľubujete kávičku čo-to si o nej naštudujte, aby ste správne pomenovali to, čo skutočne chcete. Keď si objednáte espresso, očakávajte šáločku vo veľkosti náprstku.

Pokračujúc popri letnej terase medzi zeleň objavíte studničku s osviežujúcou chladnou vodou. Ako je to v Taliansku zvykom, v každom mestečku je studnička s pitnou vodou, aby ste sa mohli kedykoľvek v horúčave osviežiť. V tomto zákutí obce je v zelenom poraste ukrytý pomník venovaný pravdepodobne Verdimu, veď kto iný by tu mohol byť zobrazený na reliéfe ako hrá na klavír.  

kostol a reliéf - pomník (La Roncole)

Táto cesta od domu vás prevedie priamo k ranostredovekému kostolu San Michele Arcangelo, ktorý získal súčasnú podobu v 16. až 17. storočí. V tomto trojloďovom chráme zdobenom freskami Verdiho pokrstili. Ten v detstve pravidelne navštevoval kostol ako miništrant a hral na kostolnom organe svoje prvé noty. Dominantná zvonica kostola s hodinami sa stala miestom záchrany malého Verdiho, ktorý sa tu spolu so svojou matkou ukryl pred ruskými vojakmi, ktorí prechádzali obcou, pričom plienili, čo im vošlo do cesty.

Za kostolom je cintorín, kde je pochovaný taliansky katolícky novinár a spisovateľ Giovannino Guareschi (4.5. 1908 Fontanelle di Roccabianca - 22.6. 1968), ktorý vytvoril slávnu postavu Dona Camilla.

kostol San Michele Arcangelo (La Roncole)

La Roncole je pokojné miesto, kde sa dá na chvíľu pristaviť počas cesty regiónom Emilia Romagna. Aj obchodník z Busseta Antonio Barezzi sa tu  často zastavoval v hostinci Carla Verdiho. A nielen kvôli obchodom s vínom, ktoré Verdi od neho nakupoval do svojej krčmy. Barezziho zaujal hudobný talent krčmárovho syna a stal sa jeho prvým mecenášom. Giuseppe (1824) odchádza za hudobným vzdelaním do päť kilometrov vzdialeného Busseta.  No celé roky chodí pešo, s topánkami v rukách, aby si ich nezodral, zarábať na živobytie hrou na organ z Busseta do Roncole.

 

GPS: 44°57'06.8"N 10°04'20.3"E

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakciaDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Taliansko, Po stopách Verdiho - Busseto
Publikované: 23.5.2018
Z rodiska slávneho hudobného skladateľa Giuseppe Verdiho – La Roncole sa prevezieme len do pár kilometrov vzdialeného mestečka Busseto. Hoc je to neveľké mestečko, zohralo významnú úlohu nielen v hudobnom, ale i osobnom živote slávneho skladateľa Verdiho.

Taliansko, Amalfitana – za slnkom na juh Talianska I
Publikované: 19.1.2018
Dnes sa pozrieme do talianskeho regiónu Kampánia. Túto prevažne kopcovitú krajinu nájdete na juhu krajiny. Kampániu budete milovať. Jej pobrežie je nádherné, história bohatá a jedlo návykové. To celé je zabalené do krásnej prírody a navyše je tento región ako perlami posiaty kúzelnými mestečkami.

Taliansko, Cefalù – hore na sever Sicílie
Publikované: 16.3.2018
Cefalù sa nachádza v nádhernej lokalite na severnom pobreží Sicílie. V meste, ktoré zdobí malý a útulný rybársky prístav, žije okolo 14 tisíc ľudí. V jeho historickom centre si môžete prejsť úzke uličky, ktoré skrývajú napr. normanskú katedrálu. Kúsok od historického centra nájdete aj pieskovú pláž.

Taliansko, Arco - bouldery pod východnou stranou hory Colodri
Publikované: 31.8.2015
Arco je medzi lezcami talianskym rajom, keďže sa tu nachádza cez 20 lezeckých oblastí rôznych obtiažností a dĺžok. Na svoje si tu prídu aj boulderi a milovníci zaistených ciest (ferrat). Mestečko samo o sebe je príjemným miestom na návštevu pre svoje malebné historické centrum plné reštaurácií, ale tiež lezeckých obchodov. Dominantou Arca je hrad, ktorý mestečko z výšky stráži.

Taliansko, Benátky – mesto medzi vodnými kanálmi II
Publikované: 24.6.2017
Ako sa dostanete do Benátok a koľko peňazí si vziať na cestu, to už vieme. Teraz si poďme pomaly predstaviť zaujímavosti Benátok. Ich neoddeliteľnou súčasťou je samozrejme gondola. Tú si môžete zaplatiť takmer kdekoľvek za zjednotenú cenu (pri hlavných pamiatkach a v úzkych kanáloch).

Taliansko, Bibione – ideálna destinácia na dovolenku
Publikované: 17.7.2016
Asi už každý z nás počul o severotalianskom prímorskom stredisku Bibione, ktoré už roky patrí medzi najlacnejšie a zároveň najobľúbenejšie dovolenkové letoviská. Samozrejme ak pridáme pomerne malú vzdialenosť od našich vlastí, tak rozhodnutie či ísť alebo neisť padne rýchlo.

Taliansko, Bergamo – ďalšie historické mestečko
Publikované: 2.3.2018
Bergamo je hneď po Miláne najnavštevovanejšie mesto v Lombardii. Pozostáva z dvoch častí – Citta Alta, čo je v podstate historické centrum, ktoré sa rozkladá na kopcoch, a Citta Bassa, živé a uponáhľané finančné centrum. Obe časti mesta, ktoré sú prepojené lanovkou, snáď už ani nemôžu byť rozdielnejšie. Navyše ich oddeľuje mohutné benátske opevnenie zo 16. storočia.

Taliansko, Bologna - monumentálna bazilika a ďalšie pamiatky
Publikované: 17.11.2017
V dnešnom článku sa opäť budeme venovať krásnej Bologni.

Taliansko, Bolzano – Ötziho mesto I.
Publikované: 14.8.2015
Bolzano je centrom autonómneho regiónu Tridentsko-Horná Adiža. Za štyri roky tomu bude sto rokov, čo Taliansko túto oblasť, predtým patriacu Rakúsko-Uhorsku a jeho predchodcom, anektovala. Pod rakúsko-uhorskou vládou sa región nazýval Deutschsüdtirol.

Taliansko, Brescia – zaujímavé mesto medzi Benátkami a Milánom
Publikované: 23.2.2018
Brescia patrí k skrytým klenotom severného Talianska. Je však veľmi ľahké ju prehliadnuť, pretože v okolí sa nachádza mnoho iných miest, ktoré sú turistickými sprievodcami uprednostňované. Spomeňme napríklad Miláno alebo neďaleké jazerá Gardo a Como. Pritom Brescia má návštevníkovi skutočne čo ponúknuť. Navyše si treba uvedomiť, že mesto ležalo na dôležitej rímskej obchodnej trase.

Taliansko, Cortona – výlet po pamiatkach
Publikované: 20.4.2018
Dnes navštívime jedno z najstarších miest v Taliansku, ktorého dejiny siahajú až do čias, kedy krajinu ovládala tajomná civilizácia Etruskov. Neskôr sa z mesta stala rímska kolónia. No a potom, rovnako ako iné toskánske mestá, sa Cortona dostala do područia mocnej Florencie. Hlavným dejiskom mesta je námestie Piazza della Republica, ktorému dominujú Palazzo del Popolo a Palazzo Comunale.


Súvisiaca fotogaléria

Taliansko: Staroveká kráska - Rím
Poďte sa s nami pozrieť do srdca Talianska a vychutnajte si všetky známe stavby, ktoré ste dotera...

Taliansko, Bibione – more na dosah
Pokiaľ neradi dlho cestujete, ale máte radi prímorskú atmosféru, tak ideálnym miestom pre vás je ...

Taliansko: Benátky – mesto na vode
Hlavné mesto severotalianskeho regiónu Benátsko ponúka turistom počas celého roka nezabudnuteľné ...

Taliansko: Gargano, polostrov v Apúlii
Pobrežie polostrova Gargano tvoria až 50 m vysoké vápencové útesy s vymletými jaskyňami a bielymi...

Taliansko - ostrov Ischia
Vodná terapia v prírode zeleného ostrova, to je dôvod, prečo sem mieria tisíce turistov. Účinky t...

Taliansko, Sicília: Agrigento I.
Prejsť päťdesiattisícové Agrigento znamená blúdiť, často šliapať do kopca, spletitými, úzkymi a p...

Taliansko: Pompeje
Vitajte v Pompejach, v meste, ktoré bolo pýchou rímskej ríše a zaniklo živelnou katastrofou ... ...

Taliansko: Maják v Bibione
Málokto z návštevníkov jadranského letoviska Bibione na Benátskej riviére videl zblízka maják Al ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Malí cestovatelia

1. 5. – 30. 6. 2018
1. cena:
Darčeková poukážka v hodnote 50€ na slnečné alebo dioptrické okuliare vrátane vyšetrenia zraku od ZEISS VISION CENTER - ARENA OPTIK
2. cena:
Nažehlovacia abeceda na textil s topánočkami pre batoľa
1. cena redakcie:
Neobyčajná vysokohorská túra od Tatrica.sk + sada VITAMÍNOV
2. cena redakcie:
Darčeková poukážka na vstupenky do Divadla Nová scéna
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

26.5.2018
Medzi moravskou metropolou a nemeckým Lipskom, ktoré sa považuje za univerzitné mesto s bohatou kultúrnou históriou, panuje už mnoho rokov partnerstvo. Jedným z projektov je aj interaktívna výstava 25 Her(t)z, ktorá v dňoch 28.–31. mája predstaví Lipsko ako mesto hudby.
25.5.2018
Deň detí v Bardejovských kúpeľoch bude mať už piaty rok za sebou slávnostnú atmosféru. V nedeľu 27. mája 2018 vás čaká podujatie plné hier a zábavy, s voľným vstupom a konaním za akéhokoľvek počasia.
24.5.2018
V sobotu 26. mája začína na brnenskom výstavisku Festival RE:publika. Pripomenie sté výročie vzniku Československa a deväťdesiat rokov od otvorenia výstaviska. Dôležitou súčasťou festivalu bude výstava ALFONS MUCHA: DVA SVETY, ktorá skombinuje dva protipóly tvorby svetoznámeho secesného maliara Alfonsa Muchu – majestátny cyklus Slovanská epopej a zbierku plagátov.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ISLAND:

Island a Faerské ostrovy

TIPY NA VÝLETY - ISLAND a FAERSKÉ OSTROVY:

 

Island – sprievodca krajinou ohňa a ľadu

Island: Drsný kút Európy

(seriál 1/5)

Island – stretnutie na inej planéte

(seriál 1/12)

Island: Cesta juhom po ceste č.1.

(seriál 1/2)

Island: The Golden Circle

Viete, že? Faerské ostrovy

 

FOTOGALÉRIE:

Island - Trek 2007

Island – stretnutie na inej planéte

Faerské ostrovy: zastávka cestou na Island

 

Všetko dôležité, čo by ste o Islande mali vedieť, nájdete TU a o Faerských ostrovoch TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 26. 5. 2018
sviatok:Dušan
dnes:
sobota 26.5.
26 °C
zajtra:
nedeľa 27.5.
28 °C