www.infoglobe.sk » Taliansko, Miláno - Parco Sempione a Castello Sforzesco

Taliansko, Miláno - Parco Sempione a Castello Sforzesco

Publikované: 11.7.2018
Nielen rušné módne ulice veľkomesta, ale i priestor na oddych v chládku mestských parkov ponúkne svojim návštevníkom Miláno. Z množstva parkov určite nevynechajte aspoň ten jeden priamo v centre mesta. A to nielen preto, že sa tu nachádza ďalší zo symbolov Milána - hrad Castello Sforzesco.

Vo veľkomeste akým je Miláno nesmú chýbať ani zelené oázy pokoja v podobe parkov. Je ich tu hneď niekoľko. K tým najbližším k centru mesta patrí napríklad menší park Giardini della Guastalla, situovaný pri Milánskej univerzite. I keď jeho rozloha stačí len na prítomnosť detského ihriska a malého uzavretého priestoru pre psy, patrí medzi najstaršie verejné parky v meste. Nachádza sa tu i niekoľko architektonicky príťažlivých prvkov okolo rybníka zo 17. storočia, ktoré vytvárajú príjemnú atmosféru na oddych vo veľkomeste.

hradby Castello Sforzesco (Miláno)

Aj park Giardini Pubblici Indro Montanelli vyrástol neďaleko centra mesta. Tento významný a historický mestský park bol založený v roku 1784 a v roku 2002 bol pomenovaný po novinárovi a spisovateľovi Indro Montanellim. Patrí k väčším parkom, ktorý po jeho opakovanom zväčšovaní nadobudol plochu 172 000 m2. Park môžete navštíviť nielen kvôli oddychu, ale nachádza sa tu i Prírodovedné múzeum či planetárium, ktoré sú cieľom mnohých návštevníkov mesta.

nádvorie Castello Sforzesco (Miláno)

V historickom centre pozdĺž cesty od Dómu vaše kroky určite zamieria do vskutku impozantného  parku - Parco Sempione. Založený bol v roku 1893 (Emilio Alemagna) na mieste starobylého námestia Piazza d'armi a zaberá plochu až 386 000 m². Je to park romantického anglického štýlu, celý oplotený, s bohatou flórou, rybníkom s mostom Ponte delle Sirenette (Francesco Tettamanzi) a fontánou. Keďže je park oplotený, verejnosti ho otvárajú vždy o 6.30 hod. Nechýba tu množstvo športových a voľnočasových priestranstiev pre deti i dospelých. Nachádzajú sa tu aj viaceré bary, takže si môžete posedieť nielen na lavičke, ale napríklad aj pri kávičke.

detail fontány na pitie - Castello Sforzesco (Miláno)

No park ponúka ešte viac. Na jeho okrajoch sú dôležité historické budovy a inštitúcie Milána. V severovýchodnej časti parku je neoklasicistická Arena Civica - Arena Gianni Brera (Luigi Canonica, 1805), postavená z trosiek hradu s kapacitou 18 000 - 30 000 ľudí. Bola určená na slávnosti, koncerty a podobné podujatia. Od roku 2010 je tu štadión hráčov ruggby a každoročne sa tu koná atletické stretnutie Notturna di Milano.

nádvorie Castello Sforzesco (Miláno)

Pre milovníkov pekných panoramatických výhľadov je tu zas najvyšší 108,61 m vysoký panoramatický bod mesta Torre Branca - železná veža (Giò Ponti, 1933). Ďalšou významnou pamiatkou parku, najmä pre milovníkov umenia a dizajnu, je Palác umenia - Palazzo dell'Arte (Giovanni Muzio, 1933). Sídli tu medzinárodná kultúrna inštitúcia Triennale di Milano, ktorá uskutočňuje národné i medzinárodné výstavy a konferencie z oblasti súčasného umenia, architektúry a dizajnu.

V parku nájdete aj Verejnú knižnicu - Biblioteca del Parco, Akvárium (Sebastian Locati, 1906), či sochy. Medzi tie najznámejšie patria napríklad História Zeme (A. Paradiso), Tajomné kúpele (Giorgio De Chirico, 1973), či jazdecká socha Napoleona III. (Francesco Barzaghi, 1873). Architekt park koncipoval s cieľom vytvoriť panoramatické výhľady na najvýznamnejšie pamiatky mesta priľahlé k parku, ktorými sú na jednej strane neoklasicistický Víťazný oblúk - Arco della Pace (1807-1838) a na druhej hrad Castello Sforzesco.

Víťazný oblúk v Parco Sempione (Miláno)

Dlhé hradby z červených tehál chránia hradný komplex Castello Sforzesco a jeho múzeá. Preto neváhajte a vydajte sa za hradby rezidencie Sforzovcov a vstúpte na prvé z dvoch nádvorí komplexu stojaceho na Piazza Castello v historickej časti centra.

Mesto v predchádzajúcich storočiach preslávili rody Viscontiovcov a Sforzovcov, ktoré sú spojené práve s týmto miestom. Rod Visconti tu nechal postaviť obrannú pevnosť (1360-1370), ktorá bola v roku 1447 zničená. Keďže Viscontiovci vymreli po meči, vlády v meste sa ujíma nový rod Sforzovci. V roku 1450 bol na príkaz Francesca I. Sforzu  vybudovaný súčasný hrad. Steny Sala del Tesoro vyzdobil freskami v roku 1490 Bramante. Na interiérových dekoráciách pracovali aj Leonardo da Vinci, Filarete a Cesario Cesariano. Komplex hradu spolu s vežou obnovili v historickom štýle architekta Luca Beltrami (1890 - 1905).

Torre del Filarete (Miláno)

V jednotlivých častiach hradu dnes sídlia múzeá a obrazárne. Z množstva múzeí tu môžete navštíviť napríklad Museo d'Arte Antica, Museo della Preistoria a ďalšie zamerané napríklad na úžitkové umenie, nábytok, hudobné nástroje či príležitostné výstavy.

Torre del Filarete (Miláno)Najznámejšia miestnosť je Sala delle Asse, kde sú stropné maľby od Leonarda Da Vinciho, ktorý niekoľko rokov pôsobil v službách pánov hradu. Múzeum Pinacoteca del Castello Sforzesco prezentuje Da Vinciho písomnosti i zbierku sôch, z ktorých najhodnotnejšia je nedokončená Pieta Rondanini od Michelangela Buonarottiho. Socha je jeho posledným nedokončeným dielom. Michelangelo na nej údajne pracoval šesť dní pred smrťou.

 

Torre del Filarete je vstupná veža nad hlavným vchodom hradu. Za svoje meno vďačí renesančnému architektovi Antoniovi Averulinovi známemu ako Filarete, ktorý ju v roku 1452 navrhol. Súčasná 70 m vysoká veža s hodinami v hornej časti, ktorej panorámu dotvára Fontana di Piazza Castello je ďalším zo symbolov Milána, ktorý pri návšteve nesmiete obísť.

 

GPS: 45°28'15.0"N 9°10'44.8"E (Castello Sforzesco)

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakciaDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Taliansko, Miláno – Duomo
Publikované: 18.7.2018
Miláno je aj mesto s cirkevnou históriou o čom svedčí množstvo svätcov, ktorý tu pôsobili počas svojho života. No jeho najväčšou pýchou je nepochybne centrum mesta s katedrálou. Il Duomo di Milano nájdete na všetkých vyobrazeniach mesta, preto pri návšteve Milána nesmiete tento architektonický skvost vynechať. V nasledujúcich riadkoch sa prejdeme nielen jeho interiérom, ale navštívime aj strechu.

Taliansko, Miláno –  Leonardo da Vinci a Posledná večera
Publikované: 4.7.2018
Taliansko ponúka svojim návštevníkom úžasné umelecké skvosty svetoznámych výtvarných umelcov. Miláno je spojené s jedným z najznámejších renesančných maliarov, ktorého dielo len tak jednoducho neprenesú do niektorej zo svetových galérií. Jedná sa o slávnu Poslednú večeru Leonadra da Vinci.

Taliansko, Miláno - významné i menej známe
Publikované: 20.6.2018
Miláno patrí medzi mestá, v ktorom môžete stráviť niekoľko dní a stále objavíte niečo nové. Mesto sa od dôb Keltov rozvinulo na moderné ekonomické centrum Talianska, ale v spleti uličiek preplnených autami zavše natrafíte na niečo zaujímavé z histórie, čo síce nepatrí medzi top lákadlá Milána, ale keď sme už tu, prečo sa na chvíľku nepozastaviť a neobjaviť niečo nové.

Taliansko, Miláno – centrum módy a dizajnu
Publikované: 27.6.2018
Mesto módy a dizajnu, financií, športu a čulého nočného života. Práve to do Milána láka mnohých. A keď sa už raz do tohto mesta dostanete, i keď váš prvotný cieľ boli pamiatky, nemôžete vynechať ani túto jeho stránku, ktorá z neho robí najbohatšie mesto krajiny.

Taliansko, Po stopách Verdiho - Miláno, miesto posledného odpočinku
Publikované: 6.6.2018
Miláno - druhé najväčšie mesto Talianska známe ako mesto módy, športu, umenia a obchodu. My sem prichádzame, aby sme doplnili a zároveň zavŕšili skladačku života jedného z najslávnejších hudobných skladateľov Giuseppe Verdiho.

Taliansko, Po stopách Verdiho – Miláno, chrám hudby La Scala
Publikované: 13.6.2018
Keď navštívite Taliansko, musíte ochutnať niečo z ich vynikajúcej kuchyne. Ale k tejto krajine patrí aj umenie. Taliani žijú hudbou a návšteva Apeninského polostrova sa podobne ako bez ochutnávky ich kuchyne nezaobišla ani bez návštevy hudobného vystúpenia. A čo viac môžete zažiť, ako návštevu svetoznámeho operného domu La Scala?

Taliansko, Brescia – zaujímavé mesto medzi Benátkami a Milánom
Publikované: 23.2.2018
Brescia patrí k skrytým klenotom severného Talianska. Je však veľmi ľahké ju prehliadnuť, pretože v okolí sa nachádza mnoho iných miest, ktoré sú turistickými sprievodcami uprednostňované. Spomeňme napríklad Miláno alebo neďaleké jazerá Gardo a Como. Pritom Brescia má návštevníkovi skutočne čo ponúknuť. Navyše si treba uvedomiť, že mesto ležalo na dôležitej rímskej obchodnej trase.

Taliansko, Po stopách Verdiho - Busseto
Publikované: 23.5.2018
Z rodiska slávneho hudobného skladateľa Giuseppe Verdiho – La Roncole sa prevezieme len do pár kilometrov vzdialeného mestečka Busseto. Hoc je to neveľké mestečko, zohralo významnú úlohu nielen v hudobnom, ale i osobnom živote slávneho skladateľa Verdiho.

Taliansko, Po stopách Verdiho - Busseto a Sant'Agata
Publikované: 30.5.2018
Z Busseta sme úplne neodišli, presunuli sme sa len z jeho centra na okraj a do tri kilometre vzdialenej usadlosti v Sant'Agata, aby sme doplnili chýbajúce kúsky skladačky Verdiho života.

Taliansko, Po stopách Verdiho – La Roncole
Publikované: 16.5.2018
V Taliansku môžete obdivovať mnoho turistických zaujímavostí z oblasti módy, prírody, gastronómie a umenia. Táto krajina je neodmysliteľne spojená i s hudbou. Dnes navštívime malú dedinu La Roncole, kde svetlo sveta prvý raz uzrel jeden zo svetovo najznámejších hudobných skladateľov Giuseppe Verdi.


Súvisiaca fotogaléria

Taliansko: Čarokrásne mestá a mestečká
Keď sa povie Taliansko, každý si predstaví módu, umenie, hudbu, nádherné pamiatky, výnimočnú gast...

Taliansko, Bibione – more na dosah
Pokiaľ neradi dlho cestujete, ale máte radi prímorskú atmosféru, tak ideálnym miestom pre vás je ...

Taliansko: Benátky – mesto na vode
Hlavné mesto severotalianskeho regiónu Benátsko ponúka turistom počas celého roka nezabudnuteľné ...

Taliansko, Benátky: Jeden večer v Benátkach
Letný večer v Benátkach... Foto: Jan Chaloupka, júl 2012

Taliansko: Pompeje
Vitajte v Pompejach, v meste, ktoré bolo pýchou rímskej ríše a zaniklo živelnou katastrofou ... ...

Taliansko: Maják v Bibione
Málokto z návštevníkov jadranského letoviska Bibione na Benátskej riviére videl zblízka maják Al ...

Taliansko: Benátky – rozhľad zo zvonice
Campanilla (zvonica) oproti chrámu svätého Marka patrí k stavbám, ktoré vytvárajú typickú benátsk...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Najkrajšie miesta

1. 7. – 31. 8. 2018
1. cena:
Športové príručné tašky značky Ellehammer bags + zákaznícka karta so zľavou 10% od AutoTeam Stupava
2. cena:
Dekoratívna vonná sviečka + zákaznícka karta so zľavou 7% od AutoTeam Stupava
3. cena:
Štýlové „podpivníky“ + zákaznícka karta so zľavou 5% od AutoTeam Stupava
1. cena redakcie:
Splav rieky Dunajec na rafte pre 2 osoby od RaftingDunajec.sk
2. cena redakcie:
Luxusné pero značky Sheaffer v drevenom puzdre
3. cena redakcie:
Knihy z edície Po Slovensku od rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

18.7.2018
Už v sobotu 21. júla 2018 ožije krásne prostredie prievidzského Lesoparku hudbou, divadlom a zábavou. Miestny amfiteáter bude hostiť podujatie Všetci máme zelenú, ktoré chce pripomenúť myšlienku ochrany životného prostredia a znižovania ekologickej stopy spoločným cestovaním.
17.7.2018
Metropola má novú verejne prístupnú rozhľadňu. Volá sa Doubravka a vyrástla na Čiernom Moste. Jedinečná stavba od svetoznámeho architekta je vypletaná z agátového dreva a doplnená prvkami smrekovca a oceli.
16.7.2018
V roku 2018 si pripomíname 25. výročie vzniku Národnej banky Slovenska. Pri tejto príležitosti sa  priaznivci Múzea mincí a medailí v Kremnici, ktoré je súčasťou NBS od roku 1994, môžu tešiť na sériu voľných vstupov do vybraných expozícií múzea - presne 25 krát v priebehu roka 2018.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALAJZIA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 18. 7. 2018
sviatok:Kamila
dnes:
streda 18.7.
26 °C
zajtra:
štvrtok 19.7.
26 °C