www.infoglobe.sk » Taliansko, Miláno – centrum módy a dizajnu

Taliansko, Miláno – centrum módy a dizajnu

Publikované: 27.6.2018
Mesto módy a dizajnu, financií, športu a čulého nočného života. Práve to do Milána láka mnohých. A keď sa už raz do tohto mesta dostanete, i keď váš prvotný cieľ boli pamiatky, nemôžete vynechať ani túto jeho stránku, ktorá z neho robí najbohatšie mesto krajiny.

Keď sa vysloví Miláno, každý si ho predstaví najmä ako svetové centrum módy a designu. Mesto patrí k svetovým finančným centrám, sídli tu Borsa Italiana, hlavná talianska burza a je najbohatším mestom v Európskej Únii. Zo známych firiem majú v meste zastúpenie napríklad Aermacchi, Alfa Romeo, Giorgio Armani, Banca Intesa, Bugatti, Dolce & Gabbana, Pirelli, Prada, UniCredit, Gianni Versace a ďalšie.

Galleria Vittorio Emanuele II. (Miláno)

Z centra mesta od katedrály sme zamierili na Via Monte Napoleone, snáď najznámejšiu a najluxusnejšiu ulicu mesta. Via Monte Napoleone patrí medzi najprestížnejšie ulice sveta, akými sú Champs Elyséss v Paríži či 5th Avenue v New Yorku.

Je to najdôležitejšia ulica módy v Miláne, kde sídlia svetoví módni návrhári a klenotníci. Na nápisoch výkladov tu objavíte známe mená značiek, ako Hugo Boss, Camper, Louis Vuitton, Bulgari, Emporio Armani, Ralph Lauren, Gucci a mnoho dalších. Spolu s Via della Spiga, Via Sant'Andrea a Via Pietro Verri tvoria módnu štvrť taliansky zvanú Quadrilatero della moda.

Galleria Vittorio Emanuele II. (Miláno)

O tom, že mesto patrí medzi najbohatšie, svedčia i ceny v týchto obchodoch najvychýrenejších značiek, do ktorých máme strach aj vkročiť. Pravdupovediac, do mnohých vás bez špeciálnej zákazníckej kartičky ani nevpustia. No niektorí návštevníci mesta sem merajú cestu práve kvôli nákupom na tejto ulici. Nám postačí pre načerpanie atmosféry sa ňou aspoň prejsť a sledovať výklady svetoznámych značiek. Navyše pre milovníkov histórie odporúčame navštíviť Palazzo Morando na ulici Sant´Andrea, kde sa dozviete nielen o histórii Milána, ale i módy.

Okrem najluxusnejších módnych kúskov oblečenia v tomto meste nájdete i najnovšie, najluxusnejšie a najdizajnovejšie kúsky pre zariadenie interiérov. Obchody prezentujúce dizajnové novinky z oblasti nábytku a bývania nájdete na ulici Via Durini. Táto ulica je srdcom dizajnu, nachádzajú sa tu najrenomovanejšie obchody nábytku a dizajnu, či projektantské a architektonické štúdiá.

Galleria Vittorio Emanuele II. (Miláno)Galleria Vittorio Emanuele II. (Miláno)

Jednou z popredných talianskych značiek s moderným nábytkom je tu sídliaca B&B Italia. Príslušenstvo od Antonia Citterio a Partners má vlastnú značku Moooi. Ďalej je to výrobca originálneho súčasného nábytku Cassina. Mnoho z týchto nábytkových designov je v zbierkach popredných múzeí a v svetovo najlepšie zariadených interiéroch. Majú reprodukčné práva i na niektoré návrhy od svetoznámeho dizajnéra Le Corbusiera. Nájdete tu nábytok od najdôležitejších dizajnérov 20. storočia, medzi ktorých patria Gerrit T. Rietveld, Charles R. Mackintosh, Frank Lloyd Wright či Charlotte Perriand.

Prechádzame popri týchto obchodoch a nakúkame cez výklady na sedačky, kreslá, lustre i stoly. Aj keď nenakúpite, môžete sa tu aspoň inšpirovať.

Z tejto časti mesta, ktorá je synonymom elegancie a vysokej módy, sa cez Corso Vittorio Emanuele II., kde tiež nájdete množstvo módnych značiek, vraciame späť do centra ku katedrále. Z hlavného námestia mesta Piazza del Duomo vedie k opere La Scala na námestie Scala pasáž s názvom Galleria Vittorio Emanuele II.

Galleria Vittorio Emanuele II. (Miláno) - večer

Tento krytý moderný prechod s dvomi sklenenými klenutými arkádami spájajúci tieto dve významné námestia Milána určite upúta vašu pozornosť. Galleria Vittorio Emanuele II., postavil Giuseppe Mengoni (1865 - 1877), pomenovaná je po prvom kráľovi zjednoteného Talianska.

Práve tu, v centre mesta, najviac pocítite pulzovať život. Milánčania sa v tejto pasáži zvyknú ukrývať pred dažďom pri poháriku Campari so sódou a zároveň sú na rušnej promenáde. Ani tu sa nevyhnete výkladom známych značiek a za návštevu by stál i secesný Bar Zucca, či štýlová kulinárska reštaurácia Il Savini.

Pri prechode touto pasážou váš pohľad okrem nablýskaných výkladov určite upúta i kopula zo skla a železa, ktorá prekrýva ulice pasáže v mieste ich kríženia vo výške 47 metrov. Tu nezabudnite svoj pohľad upriamiť i na podlahu tvorenú mramorovou mozaikou. Zobrazuje znaky hlavných talianskych miest. Pri jednom z erbov sa ľudia zastavujú a zhromažďujú o čosi viac ako inde. Býk s ošúchanými pohlavnými orgánmi je symbol Turína. Podľa legendy, ak sa trikrát potočíte na jednej nohe na býčích genitáliách, vraj budete veľmi šťastní.

Galleria Vittorio Emanuele II. (Miláno)Galleria Vittorio Emanuele II. (Miláno) -  býk znak Turína

Večer sa Galleria Vittorio Emanuele II. a celé mesto rozsvieti. V Miláne sa začína passegiata. Každý si oblečie najkrajšie šaty, ide po centre aby videl a bol videný. Počas večera navštívi niekoľko podnikov. Bary a reštaurácie sú otvorené do jednej, potom do štvrtej ráno ožívajú nočné kluby či kasína. Spať sa  ide až nadránom, ale to už do mesta začínajú prúdiť ďalší zvedaví turisti.

 

GPS: 45°27'55.9"N 9°11'24.1"E (Galleria Vittorio Emanuele II.)

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Taliansko: Cremona - oddýchnite si a ochutnajte špeciality mesta
Publikované: 3.10.2018
Cremona je miestom, ktoré omámi všetky vaše zmysly. Videli i dotkli sme sa nádherných architektonických skvostov, započúvali sa do nenahraditeľných zvukov huslí, a tak nadišiel čas podráždiť aj naše chuťové bunky. V meste totiž necítiť len vôňu dreva a farieb z husliarskych dielní, ale šíri sa aj zo stánkov ponúkajúcich miestne špeciality.

Taliansko: Cremona - mesto huslí
Publikované: 26.9.2018
Kto miluje hudbu, určite toto mesto pozná. Dnes sa vydáme za slávnou husliarskou minulosťou Cremony. Navštívime viaceré pamätníky, povieme si prečo sa mestečko nazýva tiež „mestom huslí“ a predstavíme si viaceré osobnosti na čele so slávnym básnikom Vergíliusom, ktorý tu študoval.

Taliansko: Cremona – pamiatky historického centra
Publikované: 19.9.2018
Keď sa ocitnete v talianskom regióne Lombardia, určite zavítate do Milána, ale tento región ukrýva i ďalšie miesta a mestečká, ktoré stoja za návštevu. My sme sa vybrali do mesta s najvyššou stredovekou vežou v Taliansku. Poďte i vy s nami do historického centra malebnej Cremony.

Taliansko: Piacenza II. – úchvatné sakrálne stavby
Publikované: 12.9.2018
V nasledujúcich riadkoch nazrieme do niektorých významných chrámov Piacenzy, ktoré poskytnú priestor na tiché rozjímanie, pohľad na krásne umelecké diela i útočisko pred horúcimi slnečnými lúčmi. Historické paláce zároveň reprezentujú bohatstvo a slávu mesta, ako aj jeho výnimočného ducha.

Taliansko, Florencia – San Lorenzo
Publikované: 27.7.2018
Bazilika San Lorenzo vo Florencii je jedným z najvýznačnejších diel západnej architektúry. Patrí k nej aj Nová sakristia, Stará sakristia, Kniežacia kaplnka a Medicejská knižnica. Táto architektonicky dôležitá stavba je známa aj vďaka významným umeleckým pokladom, ktoré ukrýva.

Taliansko, Parma – tu si pochutíte
Publikované: 6.7.2018
Máte radi parmskú šunku a parmezán? Teraz už určite tušíte, že tieto dve pochutiny sa zrodili práve v meste Parma. Takmer dvojtisícové mesto leží medzi Apeninami a Pádskou nížinou a je hlavným mestom severotaliaskeho regiónu Emilia Romagna.

Taliansko, Miláno – Duomo
Publikované: 18.7.2018
Miláno je aj mesto s cirkevnou históriou o čom svedčí množstvo svätcov, ktorí tu pôsobili počas svojho života. No jeho najväčšou pýchou je nepochybne centrum mesta s katedrálou. Il Duomo di Milano nájdete na všetkých vyobrazeniach mesta, preto pri návšteve Milána nesmiete tento architektonický skvost vynechať. V nasledujúcich riadkoch sa prejdeme nielen jeho interiérom, ale navštívime aj strechu.

Taliansko, Miláno - Parco Sempione a Castello Sforzesco
Publikované: 11.7.2018
Nielen rušné módne ulice veľkomesta, ale i priestor na oddych v chládku mestských parkov ponúkne svojim návštevníkom Miláno. Z množstva parkov určite nevynechajte aspoň ten jeden priamo v centre mesta. A to nielen preto, že sa tu nachádza ďalší zo symbolov Milána - hrad Castello Sforzesco.

Taliansko, Miláno –  Leonardo da Vinci a Posledná večera
Publikované: 4.7.2018
Taliansko ponúka svojim návštevníkom úžasné umelecké skvosty svetoznámych výtvarných umelcov. Miláno je spojené s jedným z najznámejších renesančných maliarov, ktorého dielo len tak jednoducho neprenesú do niektorej zo svetových galérií. Jedná sa o slávnu Poslednú večeru Leonadra da Vinci.

Taliansko, Miláno - významné i menej známe
Publikované: 20.6.2018
Miláno patrí medzi mestá, v ktorom môžete stráviť niekoľko dní a stále objavíte niečo nové. Mesto sa od dôb Keltov rozvinulo na moderné ekonomické centrum Talianska, ale v spleti uličiek preplnených autami zavše natrafíte na niečo zaujímavé z histórie, čo síce nepatrí medzi top lákadlá Milána, ale keď sme už tu, prečo sa na chvíľku nepozastaviť a neobjaviť niečo nové.

Taliansko, Brescia – zaujímavé mesto medzi Benátkami a Milánom
Publikované: 23.2.2018
Brescia patrí k skrytým klenotom severného Talianska. Je však veľmi ľahké ju prehliadnuť, pretože v okolí sa nachádza mnoho iných miest, ktoré sú turistickými sprievodcami uprednostňované. Spomeňme napríklad Miláno alebo neďaleké jazerá Gardo a Como. Pritom Brescia má návštevníkovi skutočne čo ponúknuť. Navyše si treba uvedomiť, že mesto ležalo na dôležitej rímskej obchodnej trase.

Taliansko, Po stopách Verdiho - Miláno, miesto posledného odpočinku
Publikované: 6.6.2018
Miláno - druhé najväčšie mesto Talianska známe ako mesto módy, športu, umenia a obchodu. My sem prichádzame, aby sme doplnili a zároveň zavŕšili skladačku života jedného z najslávnejších hudobných skladateľov Giuseppe Verdiho.

Taliansko, Po stopách Verdiho – Miláno, chrám hudby La Scala
Publikované: 13.6.2018
Keď navštívite Taliansko, musíte ochutnať niečo z ich vynikajúcej kuchyne. Ale k tejto krajine patrí aj umenie. Taliani žijú hudbou a návšteva Apeninského polostrova sa podobne ako bez ochutnávky ich kuchyne nezaobišla ani bez návštevy hudobného vystúpenia. A čo viac môžete zažiť, ako návštevu svetoznámeho operného domu La Scala?

Taliansko, Amalfitana – za slnkom na juh Talianska I
Publikované: 19.1.2018
Dnes sa pozrieme do talianskeho regiónu Kampánia. Túto prevažne kopcovitú krajinu nájdete na juhu krajiny. Kampániu budete milovať. Jej pobrežie je nádherné, história bohatá a jedlo návykové. To celé je zabalené do krásnej prírody a navyše je tento región ako perlami posiaty kúzelnými mestečkami.

Taliansko, Dolomity – ako som prepadla ich kúzlu I.
Publikované: 13.9.2015
V minulom roku som sa zoznámila s fajn ľuďmi, ktorí cestujú nielen po Českej republike, ale aj po celom svete. Tentokrát sa chystali do Dolomitov a mňa vzali so sebou...

Taliansko, Florencia – mesto umeleckých velikánov
Publikované: 15.12.2017
Dnes sa vrátime do talianskej Florencie, aby sme sa spoločne pozreli na ďalšie zaujímavé miesta.

Taliansko, Messina – brána na Sicíliu
Publikované: 6.4.2018
Palermo, Catania a Messina. To sú tri najväčšie mestá na Sicílii, báječnom, ale občas aj frustrujúcom ostrove.

Taliansko, okolie Ríma – Frascati a Ostia Antica
Publikované: 6.4.2017
Náš posledný deň v Ríme vhodný pre výlet do okolia sme využili hneď dvojnásobne a navštívili dve úplne odlišné miesta. Po nadšení z Villa d‘Este sme sa rozhodli vydať ešte do mestečka Frascati, kde sa nachádza Villa Aldobrandini. Frascati leží 20 km juhovýchodne od Ríma a pravidelne sem jazdí vlak z Roma Termini. Cesta trvá pol hodiny a pozor si treba dať len na to, že vlak vychádza z pomerne vzdialeného nástupišťa, takže rozhodne nevyrážajte na nástupište na poslednú chvíľu.


Súvisiaca fotogaléria

Taliansko: Čarokrásne mestá a mestečká
Keď sa povie Taliansko, každý si predstaví módu, umenie, hudbu, nádherné pamiatky, výnimočnú gast...

Taliansko: Staroveká kráska - Rím
Poďte sa s nami pozrieť do srdca Talianska a vychutnajte si všetky známe stavby, ktoré ste dotera...

Taliansko, Bibione – more na dosah
Pokiaľ neradi dlho cestujete, ale máte radi prímorskú atmosféru, tak ideálnym miestom pre vás je ...

Taliansko: Gargano, polostrov v Apúlii
Pobrežie polostrova Gargano tvoria až 50 m vysoké vápencové útesy s vymletými jaskyňami a bielymi...

Taliansko: Benátky – Pestrofarebný karneval
Carnevale di Venezia alebo Benátsky karneval každoročne do Benátok priláka množstvo turistov z ce...

Taliansko, Sicília: Agrigento I.
Prejsť päťdesiattisícové Agrigento znamená blúdiť, často šliapať do kopca, spletitými, úzkymi a p...

Taliansko: Pompeje
Vitajte v Pompejach, v meste, ktoré bolo pýchou rímskej ríše a zaniklo živelnou katastrofou ... ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Sakrálne stavby

1. 11. – 31. 12. 2018
1. cena:
5x2 vstupenky na muzikál MAMMA MIA! Turné 2019
2. cena:
Poukážka na 5 návštev kaderníctva MACA Trnava
3. cena:
slovenská knižná novinka #Budinka
1. cena redakcie:
Pobyt pre dve osoby s polpenziou v Kaštieli Čičmany
2. cena redakcie:
Exkluzívny set z pravých riečnych perál v luxusnej bižutérií od Milishop.sk
3. cena redakcie:
Veľká kniha rozprávok

Aktuality:

15.11.2018
Od roku 2013, kedy sa Česká republika zapojila do medzinárodného projektu European Theatre Night, sa každoročne tretiu novembrovú sobotu prezentuje verejnosti divadlo v netradičnej forme. Tento rok sa Noci divadiel, ktorá pripadá na sobotu 17. novembra, zúčastní takmer stovka divadiel.
14.11.2018
Príďte zažiť unikátnu banícku oslavu, ktorú 25. novembra 2018 organizuje Špaňodolinský banícky cech a Banícky spolok Herrengrund v malebnej Španej doline.
13.11.2018
V pražskej Jungmannovej ulici v Mozarteu sa v decembri otvorí Národné filmové múzeum.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - URUGUAJ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

Odporúčame:

dnes:štvrtok 15. 11. 2018
sviatok:Leopold
dnes:
štvrtok 15.11.
11 °C
zajtra:
piatok 16.11.
8 °C