www.infoglobe.sk » Taliansko, Po stopách Verdiho - Busseto

Taliansko, Po stopách Verdiho - Busseto

Publikované: 23.5.2018
Z rodiska slávneho hudobného skladateľa Giuseppe Verdiho – La Roncole sa prevezieme len do pár kilometrov vzdialeného mestečka Busseto. Hoc je to neveľké mestečko, zohralo významnú úlohu nielen v hudobnom, ale i osobnom živote slávneho skladateľa Verdiho.

Pri vstupe do historického centra Busseta je veľké parkovisko, odkiaľ môžete pohodlne brázdiť uličky tohto príjemného mestečka, ktoré je spojené s hudobnými začiatkami Giuseppe Verdiho. Tak ako v každom meste, aj tu nájdete prameň sviežej vody na osvieženie pred objavovaním zákutí mestečka.

socha Verdiho pred Rocca Pallavicino (Busseto)

Od parkoviska sme sa vybrali priamo do centra mesta na námestie Piazza Giuseppe Verdi. Tu vás privíta samotný Maestro usadený v kresle v podobe  bronzovej sochy (1913, Luigi Secchi).

 pevnosť Rocca Pallavicino (Busseto)

Za ním sa nachádza pevnosť Rocca Pallavicino (11. storočie), ktorá bola v roku 1857 prestavená v neogotickom štýle. Takže romantiku v podobe priekopy s padacím mostom, ktorý pevnosť spájal s námestím, tu už dnes nenájdete. Zachovala sa jedine jej pôvodná veža, popod ktorú môžete prejsť a ktorá zároveň budovu rozdeľuje na dve časti. V jednej sídli radnica a v tej druhej malé divadlo pre približne 300 divákov. Ako inak, aj divadlo nesie meno po najznámejšom obyvateľovi mesta, Teatro Giuseppe Verdi. Zaujímavosťou je, že hoci Verdi daroval peniaze na dokončenie tohoto divadla, s jeho výstavbou vôbec nesúhlasil.

Piazza G. Verdi (Busseto)

Na druhej strane za pevnosťou už romantiku starých čias nenájdete. Tunajšia brána vás vyvedie z centra do každodennej reality obyvateľov Busseta.

Preto sa vraciame na námestie. Oproti soche Verdiho, na druhej strane námestia, sa týči oranžová budova Casa Barezzi s tabuľou venovanou Verdiho mecenášovi Antoniovi Berezzimu, ktorý tu so svojou rodinou býval. Dnes je tento dom riaditeľstvom organizácie Verdiho priateľov so stálou expozíciou predmetov a dokumentov súvisiacich s Verdim a jeho vzťahom k rodine Barezzi. Na stene visí Verdiho prvý portrét, obraz Antonia Barezziho a môžete tu vidieť aj viedenský kladivkový klavír. Práve tu, v salóniku na poschodí, mal mladý Verdi v roku 1830 svoje prvé verejné vystúpenie. Verdi sa napokon do tohto domu i nasťahoval. Lákala ho tam nielen hudba, ale aj jedna z Berezziho dcér Margherita, ktorú učil hru na klavír a spev.

Casa Barezzi (Busseto)

Verdi neodolal pôvabu mladučkej a krásnej Margherity. V roku 1836 Giuseppe Verdi a jeho snúbenica Margherita Barezzi spečatili svoju lásku sľubom manželským v blízkom kostole svätého Bartolomeja apoštola.

kostol sv. Bartolomeja (Busseto)

Kostol s terakotovým priečelím, ktorý sa nachádza v susedstve Casa Barezzi, postavili na troskách bývalého kostola San Nicolo v rokoch 1437 - 1440. Na jednom z pilierov na priečelí chrámu je tabuľa pripomínajúca stretnutie cisára Karola V. a pápeža Pavla III. v meste v roku 1543. V jednotlivých kaplnkách je množstvo cenností, napr. strieborný relikviár v tvare žehnajúcej ruky (relikviár sv. Blažeja).

interiér kostola sv. Bartolomeja (Busseto)

Patrónom mesta je práve svätý apoštol Bartolomej, ktorému je zasvätený aj tento kostol. V deň sviatku tohto svätca (24. augusta) sa v meste koná festival Sègra ad San Bartlamé. Počas tejto slávnosti budete počuť v Bussete country hudbu a môžete ochutnať typické miestne pochúťky (držky, pisarei s fazuľou či klobásy).

Via Roma (Busseto)

Od námestia Piazza Giuseppe Verdi vedie ulica Via Roma, ktorú tvoria budovy s arkádovým podlubím ukrývajúce rôzne obchodíky striedajúce sa s miestami spojenými s Verdiho životom. Verdi rodinu živil ako dirigent mestského orchestra a riaditeľ hudobnej školy v Bussete, neskôr sa v roku 1839 presťahoval do Milána, no do Busseta sa vracia i po smrti svojej manželky.

Via Roma (Busseto)

Na Via Roma nájdeme i staré ošarpané podlubie neoklasicistického domu Palazzo Orlandi. Verdi tento dom kúpil v roku 1845 a nasťahoval sa doň aj so svojou milenkou Giuseppinou Strepponi. Talianska sopranistka priniesla do Verdiho života i jeho prvé úspechy. Spievala úlohu Abigail na svetovej premiére Nabucca v La Scale (1842). Táto biblická opera so židovským zborom z neho spravila národného skladateľa číslo jeden, ako 34 ročný bol už slávny skladateľ. Tu Verdi zložil opery Luisa Miller, Stiffelio či Rigoletto a prežil tu šťastné roky svojho života po boku svojej druhej manželky, a to až dovtedy, kým sa nepresťahovali do Villa Sant´Agata.

Chiesa di Santa Maria Annunziata (Busseto)

Od obchodu k obchodu, od jedného domu k druhému, prechádzame veľkými arkádami podlubia elegantného oranžového paláca. 

Palazzo del monte di pietà (1681 - 1682) predstavuje významný príklad barokovej architektúry. A barok pokračuje aj o pár budov ďalej na fasáde kostola svätého Ignáca - Chiesa di Sant'Ignazio (1682).

Keď sa vrátite po Via Roma späť na parkovisko, tu na druhej strane mesta (pri parkovisku) objavíte ešte jeden malý neoklasicistický kostolík Chiesa di Santa Maria Annunziata (1804) s dielom Zvestovania Panny Márie, ktorého autor je renesančný umelec z Cremony Vincenzo Campi (1581). Aj tento chrám je spojený s Verdiho životom, práve tu sa 31. januára 1805 sobášili jeho rodičia.

Mestečko Busseto má svojím návštevníkom čo ponúknuť i mimo svojho centra, kam sa však presunieme až o týždeň.    

                          

GPS: 44°58'52.9"N 10°02'30.6"E

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakciaDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Taliansko, Po stopách Verdiho – Miláno, chrám hudby La Scala
Publikované: 13.6.2018
Keď navštívite Taliansko, musíte ochutnať niečo z ich vynikajúcej kuchyne. Ale k tejto krajine patrí aj umenie. Taliani žijú hudbou a návšteva Apeninského polostrova sa podobne ako bez ochutnávky ich kuchyne nezaobišla ani bez návštevy hudobného vystúpenia. A čo viac môžete zažiť, ako návštevu svetoznámeho operného domu La Scala?

Taliansko, Po stopách Verdiho - Miláno, miesto posledného odpočinku
Publikované: 6.6.2018
Miláno - druhé najväčšie mesto Talianska známe ako mesto módy, športu, umenia a obchodu. My sem prichádzame, aby sme doplnili a zároveň zavŕšili skladačku života jedného z najslávnejších hudobných skladateľov Giuseppe Verdiho.

Taliansko, Po stopách Verdiho - Busseto a Sant'Agata
Publikované: 30.5.2018
Z Busseta sme úplne neodišli, presunuli sme sa len z jeho centra na okraj a do tri kilometre vzdialenej usadlosti v Sant'Agata, aby sme doplnili chýbajúce kúsky skladačky Verdiho života.

Taliansko, Po stopách Verdiho – La Roncole
Publikované: 16.5.2018
V Taliansku môžete obdivovať mnoho turistických zaujímavostí z oblasti módy, prírody, gastronómie a umenia. Táto krajina je neodmysliteľne spojená i s hudbou. Dnes navštívime malú dedinu La Roncole, kde svetlo sveta prvý raz uzrel jeden zo svetovo najznámejších hudobných skladateľov Giuseppe Verdi.

Taliansko, Amalfitana – za slnkom na juh Talianska I
Publikované: 19.1.2018
Dnes sa pozrieme do talianskeho regiónu Kampánia. Túto prevažne kopcovitú krajinu nájdete na juhu krajiny. Kampániu budete milovať. Jej pobrežie je nádherné, história bohatá a jedlo návykové. To celé je zabalené do krásnej prírody a navyše je tento región ako perlami posiaty kúzelnými mestečkami.

Taliansko, Arezzo – v srdci Toskánska
Publikované: 9.2.2018
Arezzo leží len asi 80 kilometrov južne od Florencie, je však destináciou, ktorú turisti veľmi často nenavštevujú.

Taliansko, Assisi – za slávnym svätcom
Publikované: 9.3.2018
Každý z vás musel aspoň raz v živote počuť meno František z Assisi. Tento mních, ktorý bol známy pre svoj asketický spôsob života, bol zakladateľom rádu menších bratov (františkáni). Rád sa riadi rehoľnými pravidlami stojacími na spoločnom živote a chudobe. Hrob tohoto kresťanského svätca nájdete práve v meste Assisi, kam sa dnes vydáme.

Taliansko, Benátky – mesto medzi vodnými kanálmi II
Publikované: 24.6.2017
Ako sa dostanete do Benátok a koľko peňazí si vziať na cestu, to už vieme. Teraz si poďme pomaly predstaviť zaujímavosti Benátok. Ich neoddeliteľnou súčasťou je samozrejme gondola. Tú si môžete zaplatiť takmer kdekoľvek za zjednotenú cenu (pri hlavných pamiatkach a v úzkych kanáloch).

Taliansko, Bologna – nielen bolonské špagety
Publikované: 10.11.2017
Turisti často považujú Bolognu za jedno z najatraktívnejších miest v Taliansku – a to nielen vďaka vynikajúcemu miestnemu jedlu, ktoré má medzinárodný dosah. Ale než sa pustíme do jedla, mali by sme sa v meste trochu porozhliadnuť.

Taliansko, Cinque Terre – návšteva malebných mestečiek
Publikované: 24.11.2017
Chránená ako národný park a zapísaná v UNESCO, to je Cinque Terre, oblasť v Taliansku, ktorú budete milovať. Možno tu nenájdete monumentálne antické alebo stredoveké pamiatky ako v Ríme, Bologni či Pise, ale hravo sa tomu vyrovná skvelá miestna atmosféra. Cinque Terre je totiž oblasť okolo piatich nádherných mestečiek (Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza a Monterosso al Mare). Ešte relatívne nedávno (v 60. rokoch 20. storočia) turisti o týchto mestečkách skoro vôbec nevedeli a aj keby, veľmi ťažko by sa k nim dostávali. Dnes sa sem už síce dostanete autom, ale nečakajte, že jazda bude prechádzka ružovou záhradou.

Taliansko, Cortona – výlet po pamiatkach
Publikované: 20.4.2018
Dnes navštívime jedno z najstarších miest v Taliansku, ktorého dejiny siahajú až do čias, kedy krajinu ovládala tajomná civilizácia Etruskov. Neskôr sa z mesta stala rímska kolónia. No a potom, rovnako ako iné toskánske mestá, sa Cortona dostala do područia mocnej Florencie. Hlavným dejiskom mesta je námestie Piazza della Republica, ktorému dominujú Palazzo del Popolo a Palazzo Comunale.

Taliansko, Florencia – kolíska renesancie I.
Publikované: 8.12.2017
Minulý týždeň sme vám predstavili renesančnú Sienu a zmienili sme, že jej veľkým konkurentom bola Florencia. A aby ste si o Florencii (taliansky Firenze) urobili lepšiu predstavu, v dnešnom článku sa vydáme do jej uličiek.

Taliansko, Herculaneum – výlet do dávnej minulosti
Publikované: 23.3.2018
V roku 79 n. l. vybuchla sopka Vezuv a vrstva popola vtedy zasypala Pompeje. Vďaka popolu bola časť mesta takmer dokonale zachovaná, a tak je cieľom mnohých turistov. My dnes však nenavštívime známe Pompeje, ale pozrieme sa do mesta Herculaneum, ktoré má sopka tiež na svedomí.

Taliansko, Livorno – ako v Benátkách
Publikované: 11.5.2018
Na pobreží severozápadného Talianska (približne 90 kilometrov západne od Florencie) sa rozkladá mesto Livorno. Toto skutočne zaujímavo miesto je domovom 160 tis. ľudí a rozhodne sa tam oplatí vydať na dovolenku.

Taliansko, Messina – brána na Sicíliu
Publikované: 6.4.2018
Palermo, Catania a Messina. To sú tri najväčšie mestá na Sicílii, báječnom, ale občas aj frustrujúcom ostrove.

Taliansko, Montepulciano – na skok do južného Toskánska
Publikované: 13.4.2018
Montepulciano je romantické mestečko na juhu Toskánska. Do značnej miery si zachovalo svoju stredovekú tvár, čo isto ocení každý, kto má blízko k histórii. No mesto nie je preslávené iba svojou históriou, ale tiež je známe ako producent bravčového, syrov, medu a predovšetkým vína. Víno Nobile di Montepulciano odborníci považujú za to najlepšie, čo Taliansko ponúka.


Súvisiaca fotogaléria

Taliansko: Staroveká kráska - Rím
Poďte sa s nami pozrieť do srdca Talianska a vychutnajte si všetky známe stavby, ktoré ste dotera...

Taliansko: Benátky – mesto na vode
Hlavné mesto severotalianskeho regiónu Benátsko ponúka turistom počas celého roka nezabudnuteľné ...

Taliansko - ostrov Ischia
Vodná terapia v prírode zeleného ostrova, to je dôvod, prečo sem mieria tisíce turistov. Účinky t...

Taliansko, Sicília: Agrigento I.
Prejsť päťdesiattisícové Agrigento znamená blúdiť, často šliapať do kopca, spletitými, úzkymi a p...

Taliansko: Pompeje
Vitajte v Pompejach, v meste, ktoré bolo pýchou rímskej ríše a zaniklo živelnou katastrofou ... ...

Taliansko: Maják v Bibione
Málokto z návštevníkov jadranského letoviska Bibione na Benátskej riviére videl zblízka maják Al ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Malí cestovatelia

1. 5. – 30. 6. 2018
1. cena:
Darčeková poukážka v hodnote 50€ na slnečné alebo dioptrické okuliare vrátane vyšetrenia zraku od ZEISS VISION CENTER - ARENA OPTIK
2. cena:
Nažehlovacia abeceda na textil s topánočkami pre batoľa
1. cena redakcie:
Neobyčajná vysokohorská túra od Tatrica.sk + sada VITAMÍNOV
2. cena redakcie:
Darčeková poukážka na vstupenky do Divadla Nová scéna
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

18.6.2018
Zažite najväčšiu country party na Slovensku a príďte 20. a 22. júla 2018 do obce Jaslovské Bohunice, kde bude v miestnom amfiteátri prebiehať medzinárodný country festival pre celú rodinu.

17.6.2018
Fotograf Jozef Česla predstaví v priestoroch Vily Flóra (Starý Smokovec) výber 20 veľkorozmerných fotografií afrických zvierat nafotených počas jednomesačného pobytu v Africkej Keni.
16.6.2018
Sviatok Deň otcov sa začal šíriť do celého sveta už pred 100 rokmi. V každej zemi sa ale oslavuje inak. Jeho pôvod vyšiel rovnako ako Deň matiek z USA. V Čechách aj na Slovensku oslavujú všetci otcovia svoj sviatok vždy v tretiu júnovú nedeľu. Tento rok to pripadlo na 17. 6. Oslavuje sa Deň matiek, Deň detí, tak prečo neosláviť aj Deň otcov. Už máte pre toho svojho prekvapenie?
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - SRÍ LANKA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 18. 6. 2018
sviatok:Vratislav
dnes:
pondelok 18.6.
26 °C
zajtra:
utorok 19.6.
28 °C