www.infoglobe.sk » Malajzia, Kuala Lumpur – chrám Sri Maha Mariamman a Batu Caves

Malajzia, Kuala Lumpur – chrám Sri Maha Mariamman a Batu Caves

Publikované: 3.3.2018
Najpozoruhodnejším znakom chrámu Sri Maha Mariamman je štruktúra podobná tvaru ľudského tela s hlavou smerom na západ a nohami smerujúcimi na východ. Nohy symbolizuje veža vysoká 75 metrov, ozdobená 228 hinduistickými bôžikmi, ktorí sú vyobrazení v štýle južnej Indie.

Sri Maha Mariamman – svätyňa chrámu   Sri Maha Mariamman

Thaipusam – hinduistický festival očistenia. Oslavy zahŕňajú obete rôzneho stupňa, napr. doprava nádob s mliekom či prepichovanie rôznych častí tela.

Hlavný náčelník (Sri Maha Mariamman) je inštalovaný vo vnútornej časti, pri jedinom vchode smerom na východ. Hlavná modlitebná hala chrámu je vyzdobená nástennými maľbami a freskami, taktiež tu nájdeme tri svätyne, no a to celé je zastrešené ornamentálnou zdobenou kopulou. Okrem toho sa tu nachádzajú štyri menšie svätyne venované lordovi Ganeshovi a jeho bratovi, lordovi Murugovi. Môžete tu vidieť aj obrovský vozík, ktorý je dôležitou dominantou na hinduistickom festivale Thaipusam (festival očistenia). Pokiaľ chrám navštívite v rámci tohoto festivalu, môžete vozík vidieť, ako vezie sochy lorda Muruga a jeho manželky (Valli a Teivayanni) až do jaskyne Batu. Pokiaľ vás láka hinduistická kultúra, Thaipusam je najlepší spôsob, ako ju pochopiť.

Chrám je otvorený denne od 6.00 do 20.30. Pri zvláštnych festivaloch sa môže otváracia doba líšiť. Vstup do chrámu je zdarma. Drobný poplatok sa ale účtuje za uloženie obuvi na bezpečnom mieste, pretože do chrámu je vstup v topánkach zakázaný.

Batu Caves

Kopce s mnohými vápencovými jaskyňami patria k ďalším miestam, ktoré si musíte v rámci návštevy Kuala Lumpur prehliadnuť. Cesta z centra mesta taxíkom trvá približne 30 minút, v špičke až hodinu. Na návštevu jaskyne Batu Caves, najnavštevovanejšej kualalumpurskej turistickej atrakcie, sa oplatí privstať si, aby ste tam boli medzi prvými a vyhli sa tak prichádzajúcim davom. Vstupné do tejto jaskyne sa neplatí. Pred vchodom vám udrie do očí obria socha Batu Caves. Táto gigantická socha hinduistického boha Murugana (boh vojny), známa zo všetkých turistických sprievodcov, je v skutočnosti ešte väčšia, než si vôbec viete predstaviť. Meria necelých 43 metrov a vraj ju stavali 3 roky. Je to najvyššia socha hinduistického boha v Malajzii a druhá najvyššia socha hinduistického boha na svete. Vyrobené je z 1 550 kubických metrov betónu, 250 ton oceľových tyčí a na jej nafarbenie spotrebovali 300 litrov zlatej farby.

Batu Caves   Batu Caves

Po zdolaní schodov sa pred vami otvorí tajomná vápencová jaskyňa, v ktorej stekajú na hlavy návštevníkov kvapky vody. Pokiaľ budete mať šťastie, budete svedkom hinduistických modlitieb. Vo vnútri jaskyne sa nevyhnete schodom, po ktorých sa pokračuje do ďalšej časti. Únavné zdolávanie schodov vám spestria opičiaci, ktorí sa neštítia vydrankať od turistov niečo dobrého. Pokiaľ chcete, môžete navštíviť niektorú zo susedných jaskýň. Priamo vedľa jaskyne Batu je jedna farebnými svetielkami pekne nasvietená a po celú dobu vás bude sprevádzať príbeh Rámu. Pre dobrodruhov a milovníkov hadov, pavúkov a ďalšej hávede odporúčame zavítať do jaskyne Dark Cave. Do jaskýň sa neplatí žiadne vstupné a radi vás uvítajú každý deň od 6.00 do 21.00 h.

ďalšia jaskyňa hneď vedľa Batu Caves

ďalšia jaskyňa hneď vedľa Batu Caves   park vedľa jaskyne

O ďalších výletoch v Kuala Lumpur si môžete prečítať už ďalšiu sobotu.

GPS: (Batu Caves) 3°14'14.2"N 101°41'01.2"E

 

Text: Monika Fuchsová

Foto: Monika Fuchsová, Wikimedia Commons: Ranveig

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Malajzia, Kuala Lumpur – Chinatown a GuanDi Temple
Publikované: 24.2.2018
Určite sa počas pobytu v Kuala Lumpur vydajte do čínskeho mesta v okolí Petaling Street (stanica Pasar Seni na LRT). Je to červenými lampiónmi lemovaná ulica, kde takmer polovicu obyvateľstva tvoria Číňania.

Malajzia, Kuala Lumpur – Malá India a planetárium
Publikované: 10.3.2018
Brickfields je oficiálna Malá India a kedysi bývala obyčajnou obytnou štvrťou neďaleko Kuala Lumpur. Nedávno však bola premenená na široký bulvár s indickými obchodmi a reštauráciami prevádzkovanými indickou komunitou.

Malajzia, Kuala Lumpur – národná mešita Malajzie a Bird Park
Publikované: 17.3.2018
Národná mešita Malajzie sa nachádza diagonálne naproti stanici. Má veľkú kapacitu – pojme až 15 000 ľudí a je obklopená bujnou zeleňou, ktorá se rozprestiera na ploche 13 hektárov. Mešita bola postavená na mieste kostola v roku 1965. Hlavnými rysmi sú 73 metrov vysoké minarety. Hlavná konštrukcia strechy bola inšpirovaná myšlienkou otvoreného dáždniku, kým minarety majú naopak evokovať zatvorený dáždnik.

Malajzia: ostrov Borneo, Sabah – Kota Kinabalu – prechádzka mangrovovým lesom a ochutnávka morských špecialít
Publikované: 24.3.2018
Ostrov Borneo sa delí na dve časti, tá južná spadá pod Indonéziu a severná časť patrí Malajzii. Naším cieľom bol práve sever, konkrétne štát Sabah, ktorý je plný exotických rastlín a živočíchov.

Malajzia: ostrov Borneo, Sabah – kúzelné ostrovy neďaleko hlavného mesta Kota Kinabalu
Publikované: 31.3.2018
Národný park Tunku Abdul Rahman (alebo Tunku Abdul Rahman – TAR – Marine Park) sa nachádza pri pobreží Kota Kinabalu v Sabahu. Tvorí ho päť ostrovov – Gaya, Manukan, Sapi, Sulug a Mamutik.

Malajzia: ostrov Borneo, Sabah – výlet do zoologickej záhrady a tradičný rybí trh
Publikované: 7.4.2018
Ostrov Borneo prechádzame krížom krážom a dnes ho spoznáme zas o niečo viac…

Malajzia, Kuala Lumpur – srdce krajiny
Publikované: 10.2.2018
Kuala Lumpur malo svoje skromné počiatky ako banské mesto v 50. rokoch minulého storočia, než sa stalo federálnym hlavným mestom Malajzie. Dnes je to najrýchlejšie rastúce a turisticky najvyhľadávanejšie mesto. Stretnete tu tamilských, čínskych, malajských a domorodých obyvateľov.

Malajzia, Kuala Lumpur – v oblakoch na Petronas Towers a mešita Masjid Al-Bukhary
Publikované: 17.2.2018
Nenechajte si ujsť tento pár do neba stúpajúcich mrakodrapov – určite sú na zozname miest, ktoré chce každý návštevník Kuala Lumpuru vidieť. Svojou siluetou lákajú na kilometre ďaleko. Tieto veže denne navštevuje neustály prúd turistov, každým rokom si ich prichádzajú prehliadnuť milióny ľudí. Majestátne vo dne a oslňujúce v noci, také sú Petronas Towers. Pri pobyte v Kuala Lumpur ich máte pri každej prechádzke neustále na očiach, v akejkoľvek časti mesta držia nad vami títo dvaja nežní obri ochrannú ruku. Pôsobia honosne, takže každého zaujíma, či sú aj vo vnútri tieto veže aspoň z polovice tak úchvatné ako zvonku. Aký výhľad asi ponúkajú?


Súvisiaca fotogaléria

Malajzia, Kuala Lumpur – tradičná architektúra s mrakodrapmi v pozadí
V zimných mesiacoch sa stále viac premrznutých Európanov chodí ohriať do teplých krajín. V malajs...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimné radovánky

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Vytrvalý dážď alebo Vtedy v Chicagu v Divadle v podpalubí
2. cena:
Kniha Moje írske srdce od Antónie Maštenovej alias Sari OʹDonnelovej
3. cena:
Kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Poukážka pre 2 osoby na 2 noci v Holiday Inn Trnava
2. cena redakcie:
Poukážka na machovanie - 50% zľava z objednávky od Mosslife
3. cena redakcie:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Pľúca v divadle Astorka Korzo´90

Aktuality:

22.2.2019
Nenechajte si ujsť šestnásty ročník Svetového dňa sprievodcov, ktorý sa uskutoční v sobotu 23. februára 2019 v rôznych mestách na Slovensku i v Čechách. Prehľad vybraných podujatí  ponúkame v nasledujúcich riadkoch.
21.2.2019
Poľnohospodárska usadlosť v Dolánkách pri Turnove ožije sobotu 23. februára všetkými obyčajami, ktoré sa vzťahujú k fašiangom.
20.2.2019
V malebnej obci Terchová sa budú konať tradičné preteky Gazdovských koní, ktoré návštevníkom predvedú furmanov, ich silu, obratnosť a šikovnosť. Chýbať nebude ani bohatý sprievodný program.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - JAPONSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 22. 2. 2019
sviatok:Etela
dnes:
piatok 22.2.
9 °C
zajtra:
sobota 23.2.
4 °C