www.infoglobe.sk » Malajzia: ostrov Borneo, Sabah – Kota Kinabalu – prechádzka mangrovovým lesom a ochutnávka morských špecialít

Malajzia: ostrov Borneo, Sabah – Kota Kinabalu – prechádzka mangrovovým lesom a ochutnávka morských špecialít

Publikované: 24.3.2018
Ostrov Borneo sa delí na dve časti, tá južná spadá pod Indonéziu a severná časť patrí Malajzii. Naším cieľom bol práve sever, konkrétne štát Sabah, ktorý je plný exotických rastlín a živočíchov.

Kota Kinabalu Wetlands

Mokrade, kedysi známe ako Kota Kinabalu City Bird Sanctuary, zaberajú 24 hektárov mangrovového lesa. Nachádzajú sa len dva kilometre severovýchodne od hlavného mesta Kota Kinabalu. Spočiatku sa využívali ako modelové stredisko pre účely vzdelávania, rekreácie, cestovného ruchu, ochrany a výskumu. 

Wetpark, náučný chodník mangrovovým lesom

Mokrade sú mimoriadny ekosystém, kde sa zem stretáva s morom. Táto 45minútová prechádzka na promenáde v mangrovovom lese vám poskytne príležitosť vychutnávať si príjemný čerstvý vzduch a zároveň pozorovať rôzne druhy vtákov, rastlín a divokej zvere.

Mokrade pri Kota Kinabalu boli pôvodne vtáčím útočiskom, pretože sú životne dôležitým domovom a „reštauráciou“ pre rôzne druhy miestnych vtákov a tiež migrujúcich vtákov zo severnej Ázie. Môžete tu vidieť mnoho druhov u nás neznámych vtákov. Taktiež je tu ale aj mnoho iných obyvateľov. Patria medzi ne motýle, mravce, medúzy, vodné hady a bahenné homáre.

Wetpark, náučný chodník mangrovovým lesom   Wetpark, náučný chodník mangrovovým lesom

Okrem prechádzky sa tu dajú robiť aj ďalšie aktivity. V ponuke sú napríklad programy ekologickej výchovy, firemné programy, stretnutia s vtákmi a mnoho ďalších. 

Otváracia doba je od utorka až do nedele vždy od 8.00 do 18.00 hodiny. Otvorené je aj počas štátnych sviatkov.

Odporúčame ochutnať homára (lobstra)

Na Borneu môžete ochutnať krevety, mušle, sépie, ryby, kraby či homáre. My odporúčame homára. V Českej aj Slovenskej republike sa samozrejme tiež dajú zohnať, ale za nekresťanské peniaze. Tak kde inde si ho vychutnať než priamo pri zdroji. Homára si treba dobre vybrať, aby ste ho mali naozaj čerstvého. Mávajú ich tu vystavené na ľade. Jeden kilogram homára stojí približne 250 RM, čo je oproti cenám v u nás skoro zadarmo. Navyše miestni vedia túto špecialitu pripraviť na mnoho spôsobov, takže si môžete vychutnať jeho výbornú chuť a nebudete riskovať, že doma si so svojím nie príliš dobrým kuchárskym umením skazíte tento jedinečný kulinársky zážitok.

delikatesa – homár vytiahnutý pred chvíľou z mora   ochutnávka delikatesy priamo pri mori – homár na cesnaku

rybie špeciality na trhu   miestne trhy v meste Kota Kinabalu

Nabudúce sa spolu s nami pozriete na miestnu pláž.

GPS: 5°59'13.6"N 116°05'21.4"E

 

Text a foto: Monika Fuchsová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Malajzia: ostrov Borneo, Sabah – vyhliadka Kokol Hill a najlepší výhľad na mesto
Publikované: 14.4.2018
Chcete spojiť pozorovanie západu slnka spolu s najlepším výhľadom na Mount Kinabalu? Vyrazte na kopec Kokol Hill. Ten sa nachádza len necelú hodinu jazdy autom od mesta Kota Kinabalu. Cestou môžete vidieť rôzne rastliny, ktoré vyzerajú ako previsnuté zelené koberce.

Malajzia, Kuala Lumpur – Chinatown a GuanDi Temple
Publikované: 24.2.2018
Určite sa počas pobytu v Kuala Lumpur vydajte do čínskeho mesta v okolí Petaling Street (stanica Pasar Seni na LRT). Je to červenými lampiónmi lemovaná ulica, kde takmer polovicu obyvateľstva tvoria Číňania.

Malajzia: ostrov Borneo, Sabah – výlet do zoologickej záhrady a tradičný rybí trh
Publikované: 7.4.2018
Ostrov Borneo prechádzame krížom krážom a dnes ho spoznáme zas o niečo viac…

Malajzia: ostrov Borneo, Sabah – kúzelné ostrovy neďaleko hlavného mesta Kota Kinabalu
Publikované: 31.3.2018
Národný park Tunku Abdul Rahman (alebo Tunku Abdul Rahman – TAR – Marine Park) sa nachádza pri pobreží Kota Kinabalu v Sabahu. Tvorí ho päť ostrovov – Gaya, Manukan, Sapi, Sulug a Mamutik.

Malajzia, Kuala Lumpur – chrám Sri Maha Mariamman a Batu Caves
Publikované: 3.3.2018
Najpozoruhodnejším znakom chrámu Sri Maha Mariamman je štruktúra podobná tvaru ľudského tela s hlavou smerom na západ a nohami smerujúcimi na východ. Nohy symbolizuje veža vysoká 75 metrov, ozdobená 228 hinduistickými bôžikmi, ktorí sú vyobrazení v štýle južnej Indie.

Malajzia, Kuala Lumpur – Malá India a planetárium
Publikované: 10.3.2018
Brickfields je oficiálna Malá India a kedysi bývala obyčajnou obytnou štvrťou neďaleko Kuala Lumpur. Nedávno však bola premenená na široký bulvár s indickými obchodmi a reštauráciami prevádzkovanými indickou komunitou.

Malajzia, Kuala Lumpur – národná mešita Malajzie a Bird Park
Publikované: 17.3.2018
Národná mešita Malajzie sa nachádza diagonálne naproti stanici. Má veľkú kapacitu – pojme až 15 000 ľudí a je obklopená bujnou zeleňou, ktorá se rozprestiera na ploche 13 hektárov. Mešita bola postavená na mieste kostola v roku 1965. Hlavnými rysmi sú 73 metrov vysoké minarety. Hlavná konštrukcia strechy bola inšpirovaná myšlienkou otvoreného dáždniku, kým minarety majú naopak evokovať zatvorený dáždnik.

Malajzia, Kuala Lumpur – srdce krajiny
Publikované: 10.2.2018
Kuala Lumpur malo svoje skromné počiatky ako banské mesto v 50. rokoch minulého storočia, než sa stalo federálnym hlavným mestom Malajzie. Dnes je to najrýchlejšie rastúce a turisticky najvyhľadávanejšie mesto. Stretnete tu tamilských, čínskych, malajských a domorodých obyvateľov.

Malajzia, Kuala Lumpur – v oblakoch na Petronas Towers a mešita Masjid Al-Bukhary
Publikované: 17.2.2018
Nenechajte si ujsť tento pár do neba stúpajúcich mrakodrapov – určite sú na zozname miest, ktoré chce každý návštevník Kuala Lumpuru vidieť. Svojou siluetou lákajú na kilometre ďaleko. Tieto veže denne navštevuje neustály prúd turistov, každým rokom si ich prichádzajú prehliadnuť milióny ľudí. Majestátne vo dne a oslňujúce v noci, také sú Petronas Towers. Pri pobyte v Kuala Lumpur ich máte pri každej prechádzke neustále na očiach, v akejkoľvek časti mesta držia nad vami títo dvaja nežní obri ochrannú ruku. Pôsobia honosne, takže každého zaujíma, či sú aj vo vnútri tieto veže aspoň z polovice tak úchvatné ako zvonku. Aký výhľad asi ponúkajú?

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jar v meste

1. 3. – 30. 4. 2018
1. cena:
Rodinná vstupenka do Parku miniatúr v obci Podolie
2. cena:
publikácia Jezuitský kostol v Bratislave od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Trojdňový pobyt v malej chatke s polpenziou od RZ Bystrička na Orave
2. cena redakcie:
Darčeková poukážka na vstupenky do Divadla Nová scéna
3. cena redakcie:
publikácia Dejiny jezuitov v Bratislave do roku 1773 od vydavateľstva Dobrá kniha

Aktuality:

20.4.2018
Najväčší cestovateľský portál na svete opäť zostavil rebríčky tých najobľúbenejších destinácií na svete, ktoré si v nasledujúcich riadkoch predstavíme.
19.4.2018
Historický festival v Libušíne pri Kladne má už svoju tradíciu. V poradí už 27. ročník prinesie do údolia pod bývalé hradisko kňažnej Libuše stretnutie dvoch tisícok šermiarov. Rytierske turnaje, sprievodný program a zatiaľ najväčšia stredoveká bitka v ČR sa koná v sobotu 21. apríla od 12. hodiny.
18.4.2018
Aj tento rok Bratislava otvorí svoje brány pre všetkých domácich aj návštevníkov mesta. Bezplatne sa tak budete môcť dostať do múzeí, galérií a mestských inštitúcií a zároveň si vychutnať bohatý viacdňový program.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KAMBODŽA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 20. 4. 2018
sviatok:Marcel
dnes:
piatok 20.4.
25 °C
zajtra:
sobota 21.4.
26 °C