www.infoglobe.sk » Malajzia: ostrov Borneo, Sabah – kúzelné ostrovy neďaleko hlavného mesta Kota Kinabalu

Malajzia: ostrov Borneo, Sabah – kúzelné ostrovy neďaleko hlavného mesta Kota Kinabalu

Publikované: 31.3.2018
Národný park Tunku Abdul Rahman (alebo Tunku Abdul Rahman – TAR – Marine Park) sa nachádza pri pobreží Kota Kinabalu v Sabahu. Tvorí ho päť ostrovov – Gaya, Manukan, Sapi, Sulug a Mamutik.

Na ostrovy sa dostanete loďou z Kota Kinabalu. Je to obľúbená destinácia turistov a miestnych obyvateľov, počas víkendov tu býva plno. V morskom parku je niekoľko letovísk, takže tu ľudia môžu zostať aj niekoľko dní. Každoročne národný park navštívi viac než 300 000 turistov. Park Tunku Abdul Rahman je otvorený denne od 8.30 do 17.00.

pri prístave v Kota Kinabalu

národný park Tunku Abdul Rahman – pláž na ostrove Gaya   národný park Tunku Abdul Rahman – ostrov Gaya

Gaya a Manukan sú najväčšími ostrovmi v národnom parku (aj keď Manukan je v porovnaní s ostrovom Gaya omnoho menší). Oba majú niekoľko cestičiek pre tých, ktorí sa chcú prejsť džungľou. Manukan a Sapi sú najviac navštevované, nasleduje ostrov Gaya. Sulug a Mamutik nemajú takmer žiadne zázemie. Všetky ostrovy majú ohromujúce pláže a všetky sú obklopené krásnymi miestami pre potápanie a šnorchlovanie.

Park sa dá navštíviť po celý rok, pretože v týchto častiach Bornea nie je žiadna monzúnová sezóna. Medzi novembrom a februárom sa však môžete stretnúť s väčším množstvom zrážok, príležitostne s rozbúreným morom a horšou viditeľnosťou pod vodou.

ostrov Gaya – mólo, odkiaľ odchádzajú lode a pohľad na pláž

Potápanie a šnorchlovanie

Okolo ostrovov je viac než 25 lokalít na potápanie. Niektoré strediská majú svoje vlastné potápačské centrum, kde si môžete urobiť rýchlokurz. Stredisko pre potápanie sídli napríklad v Pulau Gaya. Potápačské centrum ponúka aj výlety na neďaleké ostrovy – Mantanani a ostrov Tiga. Morský park je vedený ako popredná potápačská destinácia v Malajzii.

príjazd loďou k ostrovu Gaya

Existuje mnoho skvelých miest na šnorchlovanie, najmä v okolí ostrova Manukan a Sapi. Vo väčšine prípadov sa budete musieť dohodnúť s miestnymi prevádzkovateľmi potápačských škôl, ktorí vás navedú k najlepším miestam, alebo sa môžete potápať priamo na jednej z mnohých verejných pláží. Vždy je ale lepšie spýtať sa, či nepotrebujete povolenie.

mólo, odkiaľ odplávajú lode   príjemná pláž na zelenom ostrove 

Väčšina atrakcií v parku Tunku Abdul Rahman sa točí okolo podvodného sveta. Potápanie a šnorchlovanie sú najobľúbenejšie činnosti. Medzi ďalšie aktivity patria jazda na kajaku, plachtenie a klasické plážové športy, napríklad plážový volejbal. Pokiaľ pobývate na najväčšom ostrove, Pulau Gaya, tak si môžete urobiť ľahký trek do džungle, pretože na celom ostrove je viac než 20 km cestičiek na preskúmanie. Počas týchto výletov sa môžete stretnúť s fúzatými prasatami, opicami proboscis, makakmi s dlhými chvostmi, s jašteričkami, varanmi a s niekoľkými druhmi hadov, od ktorých si radšej držte odstup, pokiaľ sa v nich nevyznáte.

varan vo voľnej prírode   divoké prasa, ktoré by sme tu naozaj nečakali

Pri ostrove Gaya vašej pozornosti určite neuniknú domčeky na vode, ktoré môžete vidieť už z lietadla. Jedná sa o početnú kolóniu nelegálnych filipínskych prisťahovalcov. Obyvatelia týchto domčekov nie sú zrovna priateľskí a neodporúča sa k tejto kolónii veľmi približovať.

GPS: (ostrov Gaya) 6°00'52.1"N 116°01'22.0"E

 

Text a foto: Monika Fuchsová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Malajzia: ostrov Borneo, Sabah – vyhliadka Kokol Hill a najlepší výhľad na mesto
Publikované: 14.4.2018
Chcete spojiť pozorovanie západu slnka spolu s najlepším výhľadom na Mount Kinabalu? Vyrazte na kopec Kokol Hill. Ten sa nachádza len necelú hodinu jazdy autom od mesta Kota Kinabalu. Cestou môžete vidieť rôzne rastliny, ktoré vyzerajú ako previsnuté zelené koberce.

Malajzia: ostrov Borneo, Sabah – výlet do zoologickej záhrady a tradičný rybí trh
Publikované: 7.4.2018
Ostrov Borneo prechádzame krížom krážom a dnes ho spoznáme zas o niečo viac…

Malajzia: ostrov Borneo, Sabah – Kota Kinabalu – prechádzka mangrovovým lesom a ochutnávka morských špecialít
Publikované: 24.3.2018
Ostrov Borneo sa delí na dve časti, tá južná spadá pod Indonéziu a severná časť patrí Malajzii. Naším cieľom bol práve sever, konkrétne štát Sabah, ktorý je plný exotických rastlín a živočíchov.

Malajzia, Kuala Lumpur – Chinatown a GuanDi Temple
Publikované: 24.2.2018
Určite sa počas pobytu v Kuala Lumpur vydajte do čínskeho mesta v okolí Petaling Street (stanica Pasar Seni na LRT). Je to červenými lampiónmi lemovaná ulica, kde takmer polovicu obyvateľstva tvoria Číňania.

Malajzia, Kuala Lumpur – chrám Sri Maha Mariamman a Batu Caves
Publikované: 3.3.2018
Najpozoruhodnejším znakom chrámu Sri Maha Mariamman je štruktúra podobná tvaru ľudského tela s hlavou smerom na západ a nohami smerujúcimi na východ. Nohy symbolizuje veža vysoká 75 metrov, ozdobená 228 hinduistickými bôžikmi, ktorí sú vyobrazení v štýle južnej Indie.

Malajzia, Kuala Lumpur – Malá India a planetárium
Publikované: 10.3.2018
Brickfields je oficiálna Malá India a kedysi bývala obyčajnou obytnou štvrťou neďaleko Kuala Lumpur. Nedávno však bola premenená na široký bulvár s indickými obchodmi a reštauráciami prevádzkovanými indickou komunitou.

Malajzia, Kuala Lumpur – národná mešita Malajzie a Bird Park
Publikované: 17.3.2018
Národná mešita Malajzie sa nachádza diagonálne naproti stanici. Má veľkú kapacitu – pojme až 15 000 ľudí a je obklopená bujnou zeleňou, ktorá se rozprestiera na ploche 13 hektárov. Mešita bola postavená na mieste kostola v roku 1965. Hlavnými rysmi sú 73 metrov vysoké minarety. Hlavná konštrukcia strechy bola inšpirovaná myšlienkou otvoreného dáždniku, kým minarety majú naopak evokovať zatvorený dáždnik.

Malajzia, Kuala Lumpur – srdce krajiny
Publikované: 10.2.2018
Kuala Lumpur malo svoje skromné počiatky ako banské mesto v 50. rokoch minulého storočia, než sa stalo federálnym hlavným mestom Malajzie. Dnes je to najrýchlejšie rastúce a turisticky najvyhľadávanejšie mesto. Stretnete tu tamilských, čínskych, malajských a domorodých obyvateľov.

Malajzia, Kuala Lumpur – v oblakoch na Petronas Towers a mešita Masjid Al-Bukhary
Publikované: 17.2.2018
Nenechajte si ujsť tento pár do neba stúpajúcich mrakodrapov – určite sú na zozname miest, ktoré chce každý návštevník Kuala Lumpuru vidieť. Svojou siluetou lákajú na kilometre ďaleko. Tieto veže denne navštevuje neustály prúd turistov, každým rokom si ich prichádzajú prehliadnuť milióny ľudí. Majestátne vo dne a oslňujúce v noci, také sú Petronas Towers. Pri pobyte v Kuala Lumpur ich máte pri každej prechádzke neustále na očiach, v akejkoľvek časti mesta držia nad vami títo dvaja nežní obri ochrannú ruku. Pôsobia honosne, takže každého zaujíma, či sú aj vo vnútri tieto veže aspoň z polovice tak úchvatné ako zvonku. Aký výhľad asi ponúkajú?

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jar v meste

1. 3. – 30. 4. 2018
1. cena:
Rodinná vstupenka do Parku miniatúr v obci Podolie
2. cena:
publikácia Jezuitský kostol v Bratislave od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Trojdňový pobyt v malej chatke s polpenziou od RZ Bystrička na Orave
2. cena redakcie:
Darčeková poukážka na vstupenky do Divadla Nová scéna
3. cena redakcie:
publikácia Dejiny jezuitov v Bratislave do roku 1773 od vydavateľstva Dobrá kniha

Aktuality:

20.4.2018
Najväčší cestovateľský portál na svete opäť zostavil rebríčky tých najobľúbenejších destinácií na svete, ktoré si v nasledujúcich riadkoch predstavíme.
19.4.2018
Historický festival v Libušíne pri Kladne má už svoju tradíciu. V poradí už 27. ročník prinesie do údolia pod bývalé hradisko kňažnej Libuše stretnutie dvoch tisícok šermiarov. Rytierske turnaje, sprievodný program a zatiaľ najväčšia stredoveká bitka v ČR sa koná v sobotu 21. apríla od 12. hodiny.
18.4.2018
Aj tento rok Bratislava otvorí svoje brány pre všetkých domácich aj návštevníkov mesta. Bezplatne sa tak budete môcť dostať do múzeí, galérií a mestských inštitúcií a zároveň si vychutnať bohatý viacdňový program.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KAMBODŽA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 20. 4. 2018
sviatok:Marcel
dnes:
piatok 20.4.
25 °C
zajtra:
sobota 21.4.
26 °C