www.infoglobe.sk » Malajzia, Kuala Lumpur – Chinatown a GuanDi Temple

Malajzia, Kuala Lumpur – Chinatown a GuanDi Temple

Publikované: 24.2.2018
Určite sa počas pobytu v Kuala Lumpur vydajte do čínskeho mesta v okolí Petaling Street (stanica Pasar Seni na LRT). Je to červenými lampiónmi lemovaná ulica, kde takmer polovicu obyvateľstva tvoria Číňania.

Chinatown   Chinatown

Nájdete tu snáď všetky možné čínske jedlá, na ktoré si len spomeniete. Od pečenej kačice až po hokkienské mee (slíže varené s krevetami, mäsom a tmavou omáčkou). Nad originálnymi jedlami z ílovej hliny Európan len neisto zdvihne obočie, ale tak či tak, čínske jedlo si tu môžete dať v ktorúkoľvek dennú aj nočnú hodinu. Prebuďte v sebe skrytého obchodníka, pretože ulice je známa aj ako sen zákazníka – väčšina stánkov ponúka zľavy na oblečenie, jedlo aj suveníry, ale musíte zjednávať. Miestni obchodníci majú zjednávanie ako zábavu a zľavu na tovar si musíte takpovediac zaslúžiť. Počítajte s tým, že niektorí predavači sú veľmi neodbytní v snahe presvedčiť vás na kúpu ich mnohokrát neoriginálneho tovaru.

Chinatown občerstvenie

Guan Di Temple 

Jedným z najpôsobivejších čínskych chrámov v Kuala Lumpur je chrám Guan Di (známy aj ako chrám Kuan Ti) – krásny taoistický chrám. Turisti, ktorí navštívia Chinatown, môžu ľahko dôjsť do Jalan Tun H. S. Lee, malej ulice, ktorá je paralelná s rušnou ulicou Petaling. Pri vstupe do chrámu stretnete mnoho miestnych, ktorí sa modlia a uctievajú Guan Di.

Môžete si tu prehliadnuť legendárny Guan Dao (čínska sečná zbraň vyrobená z 59 kg medi). Tento chrám nepretržite okupovalo mnoho nájazdníkov . Tí totiž verili, že meč má zvláštnu silu, pretože človek, ktorý sa ho dotkol alebo ho zdvihol, údajne dostal od meča neporaziteľnosť a ochranu. Pôvod tohoto chrámu sa datuje do obdobia jedného z najväčších čínskych bojovníkov, ktorý je známy ako generál Kwan, Guan Di alebo Guan Yu. Dokonca mu udelili titul „boh vojny“ a mnohí sa ho rozhodli uctievať kvôli jeho vynikajúcim bojovým a vojnových zručnostiam. Boh vojny ale dá podľa legendy požehnanie iba tým, ktorí majú čistú myseľ.

čínsky chrám Guan Di Temple

Po vstupe do chrámu vás uvítajú dve obrovské sochy generála. Hneď ako sa dostanete do chrámu, vyslovene cítite, ako množstvo zavesených kadidiel vytvára pocit blaženého pokoja, rázom sa ocitnete v inom svete. V jeho zadnej časti si môžete prehliadnuť sochu Guan Di zblízka. Po boku veľkolepého boha vojny sú zhmotnení jeho synovci Guan Ping a Zhou Cang.

Guan Di Temple

Najlepší čas na návštevu chrámu je skoro ráno. Nielenže je tu omnoho väčšie ticho a pokoj, ale ráno uvidíte mnoho Číňanov, ktorí zapaľujú kadidlo a modlia sa za lepšiu budúcnosť. Najlepšie ročné obdobie na návštevu chrámu je okolo čínskeho nového roku. V dňoch pred začiatkom nového roku je chrám obvykle veľmi preplnený. Chrám je otvorený denne od 7.00 do 19.00 hod. (otváracie hodiny sa počas festivalov môžu líšiť). Neexistuje žiadny vstupný poplatok, ale môžete tu zanechať malý dar.

chrám Sri Maha Mariamman

Kúsok od tohoto chrámu sa nachádza nemenej zaujímavý indický chrám – Sri Mahamariamman. Parkovacie miesta sú v blízkosti Chinatownu celkom dobre dostupné, pokiaľ pôjdete metrom, treba vystúpiť na stanici Pasar Seni a do chrámu, ktorý je vzdialený len 200 metrov, dôjsť peši. Po návšteve chrámov odporúčame zavítať aj na Central Market, ktorý ponúka ukážky ľudového umenia a remesiel.

GPS: 3°08'38.2"N 101°41'49.3"E

 

Text: Monika Fuchsová

Foto: Monika Fuchsová, IQRemix

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Malajzia, Kuala Lumpur – srdce krajiny
Publikované: 10.2.2018
Kuala Lumpur malo svoje skromné počiatky ako banské mesto v 50. rokoch minulého storočia, než sa stalo federálnym hlavným mestom Malajzie. Dnes je to najrýchlejšie rastúce a turisticky najvyhľadávanejšie mesto. Stretnete tu tamilských, čínskych, malajských a domorodých obyvateľov.

Malajzia, Kuala Lumpur – chrám Sri Maha Mariamman a Batu Caves
Publikované: 3.3.2018
Najpozoruhodnejším znakom chrámu Sri Maha Mariamman je štruktúra podobná tvaru ľudského tela s hlavou smerom na západ a nohami smerujúcimi na východ. Nohy symbolizuje veža vysoká 75 metrov, ozdobená 228 hinduistickými bôžikmi, ktorí sú vyobrazení v štýle južnej Indie.

Malajzia, Kuala Lumpur – Malá India a planetárium
Publikované: 10.3.2018
Brickfields je oficiálna Malá India a kedysi bývala obyčajnou obytnou štvrťou neďaleko Kuala Lumpur. Nedávno však bola premenená na široký bulvár s indickými obchodmi a reštauráciami prevádzkovanými indickou komunitou.

Malajzia, Kuala Lumpur – národná mešita Malajzie a Bird Park
Publikované: 17.3.2018
Národná mešita Malajzie sa nachádza diagonálne naproti stanici. Má veľkú kapacitu – pojme až 15 000 ľudí a je obklopená bujnou zeleňou, ktorá se rozprestiera na ploche 13 hektárov. Mešita bola postavená na mieste kostola v roku 1965. Hlavnými rysmi sú 73 metrov vysoké minarety. Hlavná konštrukcia strechy bola inšpirovaná myšlienkou otvoreného dáždniku, kým minarety majú naopak evokovať zatvorený dáždnik.

Malajzia: ostrov Borneo, Sabah – Kota Kinabalu – prechádzka mangrovovým lesom a ochutnávka morských špecialít
Publikované: 24.3.2018
Ostrov Borneo sa delí na dve časti, tá južná spadá pod Indonéziu a severná časť patrí Malajzii. Naším cieľom bol práve sever, konkrétne štát Sabah, ktorý je plný exotických rastlín a živočíchov.

Malajzia: ostrov Borneo, Sabah – kúzelné ostrovy neďaleko hlavného mesta Kota Kinabalu
Publikované: 31.3.2018
Národný park Tunku Abdul Rahman (alebo Tunku Abdul Rahman – TAR – Marine Park) sa nachádza pri pobreží Kota Kinabalu v Sabahu. Tvorí ho päť ostrovov – Gaya, Manukan, Sapi, Sulug a Mamutik.

Malajzia: ostrov Borneo, Sabah – výlet do zoologickej záhrady a tradičný rybí trh
Publikované: 7.4.2018
Ostrov Borneo prechádzame krížom krážom a dnes ho spoznáme zas o niečo viac…

Malajzia, Kuala Lumpur – v oblakoch na Petronas Towers a mešita Masjid Al-Bukhary
Publikované: 17.2.2018
Nenechajte si ujsť tento pár do neba stúpajúcich mrakodrapov – určite sú na zozname miest, ktoré chce každý návštevník Kuala Lumpuru vidieť. Svojou siluetou lákajú na kilometre ďaleko. Tieto veže denne navštevuje neustály prúd turistov, každým rokom si ich prichádzajú prehliadnuť milióny ľudí. Majestátne vo dne a oslňujúce v noci, také sú Petronas Towers. Pri pobyte v Kuala Lumpur ich máte pri každej prechádzke neustále na očiach, v akejkoľvek časti mesta držia nad vami títo dvaja nežní obri ochrannú ruku. Pôsobia honosne, takže každého zaujíma, či sú aj vo vnútri tieto veže aspoň z polovice tak úchvatné ako zvonku. Aký výhľad asi ponúkajú?


Súvisiaca fotogaléria

Malajzia, Kuala Lumpur – tradičná architektúra s mrakodrapmi v pozadí
V zimných mesiacoch sa stále viac premrznutých Európanov chodí ohriať do teplých krajín. V malajs...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimné radovánky

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Vytrvalý dážď alebo Vtedy v Chicagu v Divadle v podpalubí
2. cena:
Kniha Moje írske srdce od Antónie Maštenovej alias Sari OʹDonnelovej
3. cena:
Kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Poukážka pre 2 osoby na 2 noci v Holiday Inn Trnava
2. cena redakcie:
Poukážka na machovanie - 50% zľava z objednávky od Mosslife
3. cena redakcie:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Pľúca v divadle Astorka Korzo´90

Aktuality:

22.2.2019
Nenechajte si ujsť šestnásty ročník Svetového dňa sprievodcov, ktorý sa uskutoční v sobotu 23. februára 2019 v rôznych mestách na Slovensku i v Čechách. Prehľad vybraných podujatí  ponúkame v nasledujúcich riadkoch.
21.2.2019
Poľnohospodárska usadlosť v Dolánkách pri Turnove ožije sobotu 23. februára všetkými obyčajami, ktoré sa vzťahujú k fašiangom.
20.2.2019
V malebnej obci Terchová sa budú konať tradičné preteky Gazdovských koní, ktoré návštevníkom predvedú furmanov, ich silu, obratnosť a šikovnosť. Chýbať nebude ani bohatý sprievodný program.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - JAPONSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 22. 2. 2019
sviatok:Etela
dnes:
piatok 22.2.
9 °C
zajtra:
sobota 23.2.
4 °C