www.infoglobe.sk » Malajzia, Kuala Lumpur – Malá India a planetárium

Malajzia, Kuala Lumpur – Malá India a planetárium

Publikované: 10.3.2018
Brickfields je oficiálna Malá India a kedysi bývala obyčajnou obytnou štvrťou neďaleko Kuala Lumpur. Nedávno však bola premenená na široký bulvár s indickými obchodmi a reštauráciami prevádzkovanými indickou komunitou.

Štvrť Brickfields získala svoje meno z obdobia, kedy sa v tejto oblasti vyrábali hlinené tehly. Ako kedy ste sa odrazu ocitli v úplne inom svete. Obchody tu predávajú všetko od tradičných indických výrobkov ako sárí (typický indický odev pre ženy), cez kvetinové girlandy a korenie až po miestne pochúťky, ako sú vadai, thosai (indické palacinky z fermentovanej ryžovej múky). Návšteva Malej Indie je podkreslovaná indickou hudbou. Všetko tu je diametrálne odlišné od zvyšku mesta – veľmi indické a až trochu gýčovité – farebná architektúra, slony, zdobené stĺpy a oblúky. Od prestavby tohoto predmestia sa Brickfields stala jedným z turisticky najznámejších miest v Kuala Lumpur. Pri návšteve určite ochutnajte niektoré z miestnych špecialít – od typického mangového koktailu lassi po rôzne korenené omáčky s mäsom a martabak. Miestni obvykle jedia rukami a nikomu to nepríde divné, vraj si tak na jedle viac pochutia.

Malá India

Brickfields je oáza indickej kultúry uprostred Kuala Lumpur. Je útočiskom praktizujúcich hinduistov a okrem obchodov, reštaurácií, masážnych centier a malebných chrámov je to tiež dôležitá multikultúrna križovatka. Brickfields je živá komunita s vlastnou dušou. Pokiaľ nechcete prísť o žiadne zákutia Malej Indie, mestská radnica spustila zaujímavý projekt –„Brickfields Guided Walking Tour“, kedy sa môžete nechať previesť a poučiť o všetkých atrakciách tohoto krásneho miesta. Koná sa každú prvú a tretiu sobotu vždy ráno od 9.30 hod.

Malá India   indické jedlo

Planetárium Negara

Pokiaľ máte radi veci súvisiace s vedou a astronómiou, urobte si počas prechádzky po Lake Garden vesmírny výlet do Národného planetária. Budova, ktorá bola pre verejnosť otvorená v roku 1993 a bola navrhnutá tak, aby pripomínala modrú mešitu, sedí na malom kopci medzi parkom a Národným múzeom. Jej modrá strecha tak trochu evokuje aj grécku architektúru.

planetárium   planetárium Negara

Vo veži planetária sú k dispozícii ďalekohľady a odtiaľ získate najlepší výhľad na jazerné záhrady a zvyšok centra mesta. V planetáriu prebieha po celý deň v pravidelných intervaloch aj premietanie medzinárodných vedeckých a kozmických filmov. Vstup je zdarma, platí sa len za lístky na jednotlivé filmy (okolo 6 RM, 35 českých korún). Nie je tu taká špičková technológia ako v planetáriách v New Yorku alebo Londýne, ale určite aj tak stojí za návštevu. Hlavný vchod evokuje teleportačnú komoru, ktorá vás uvedie do ďalších sál. Expozícia interiéru Medzinárodnej vesmírnej stanice ukazuje, ako astronauti spia aj ako používajú toalety. Taktiež sa tu dá vidieť skafander a jedlo prvého malajského astronauta. Nemenej zaujímavé sú repliky starých čínskych a indických observatórií (druhá je zmenšená verzia observatória Jai Singh v Dillí) a taktiež tu prekvapivo majú aj repliku Stonehenge.

planetárium Negara   planetárium Negara

A budúcu sobotu sa s nami pozriete ďalej, nenechajte si to ujsť. 

GPS: 3°07'41.0"N 101°41'04.3"E

 

Text a foto: Monika Fuchsová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Malajzia, Kuala Lumpur – Chinatown a GuanDi Temple
Publikované: 24.2.2018
Určite sa počas pobytu v Kuala Lumpur vydajte do čínskeho mesta v okolí Petaling Street (stanica Pasar Seni na LRT). Je to červenými lampiónmi lemovaná ulica, kde takmer polovicu obyvateľstva tvoria Číňania.

Malajzia, Kuala Lumpur – chrám Sri Maha Mariamman a Batu Caves
Publikované: 3.3.2018
Najpozoruhodnejším znakom chrámu Sri Maha Mariamman je štruktúra podobná tvaru ľudského tela s hlavou smerom na západ a nohami smerujúcimi na východ. Nohy symbolizuje veža vysoká 75 metrov, ozdobená 228 hinduistickými bôžikmi, ktorí sú vyobrazení v štýle južnej Indie.

Malajzia, Kuala Lumpur – národná mešita Malajzie a Bird Park
Publikované: 17.3.2018
Národná mešita Malajzie sa nachádza diagonálne naproti stanici. Má veľkú kapacitu – pojme až 15 000 ľudí a je obklopená bujnou zeleňou, ktorá se rozprestiera na ploche 13 hektárov. Mešita bola postavená na mieste kostola v roku 1965. Hlavnými rysmi sú 73 metrov vysoké minarety. Hlavná konštrukcia strechy bola inšpirovaná myšlienkou otvoreného dáždniku, kým minarety majú naopak evokovať zatvorený dáždnik.

Malajzia: ostrov Borneo, Sabah – Kota Kinabalu – prechádzka mangrovovým lesom a ochutnávka morských špecialít
Publikované: 24.3.2018
Ostrov Borneo sa delí na dve časti, tá južná spadá pod Indonéziu a severná časť patrí Malajzii. Naším cieľom bol práve sever, konkrétne štát Sabah, ktorý je plný exotických rastlín a živočíchov.

Malajzia: ostrov Borneo, Sabah – kúzelné ostrovy neďaleko hlavného mesta Kota Kinabalu
Publikované: 31.3.2018
Národný park Tunku Abdul Rahman (alebo Tunku Abdul Rahman – TAR – Marine Park) sa nachádza pri pobreží Kota Kinabalu v Sabahu. Tvorí ho päť ostrovov – Gaya, Manukan, Sapi, Sulug a Mamutik.

Malajzia: ostrov Borneo, Sabah – výlet do zoologickej záhrady a tradičný rybí trh
Publikované: 7.4.2018
Ostrov Borneo prechádzame krížom krážom a dnes ho spoznáme zas o niečo viac…

Malajzia, Kuala Lumpur – srdce krajiny
Publikované: 10.2.2018
Kuala Lumpur malo svoje skromné počiatky ako banské mesto v 50. rokoch minulého storočia, než sa stalo federálnym hlavným mestom Malajzie. Dnes je to najrýchlejšie rastúce a turisticky najvyhľadávanejšie mesto. Stretnete tu tamilských, čínskych, malajských a domorodých obyvateľov.

Malajzia, Kuala Lumpur – v oblakoch na Petronas Towers a mešita Masjid Al-Bukhary
Publikované: 17.2.2018
Nenechajte si ujsť tento pár do neba stúpajúcich mrakodrapov – určite sú na zozname miest, ktoré chce každý návštevník Kuala Lumpuru vidieť. Svojou siluetou lákajú na kilometre ďaleko. Tieto veže denne navštevuje neustály prúd turistov, každým rokom si ich prichádzajú prehliadnuť milióny ľudí. Majestátne vo dne a oslňujúce v noci, také sú Petronas Towers. Pri pobyte v Kuala Lumpur ich máte pri každej prechádzke neustále na očiach, v akejkoľvek časti mesta držia nad vami títo dvaja nežní obri ochrannú ruku. Pôsobia honosne, takže každého zaujíma, či sú aj vo vnútri tieto veže aspoň z polovice tak úchvatné ako zvonku. Aký výhľad asi ponúkajú?


Súvisiaca fotogaléria

Malajzia, Kuala Lumpur – tradičná architektúra s mrakodrapmi v pozadí
V zimných mesiacoch sa stále viac premrznutých Európanov chodí ohriať do teplých krajín. V malajs...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimné radovánky

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Vytrvalý dážď alebo Vtedy v Chicagu v Divadle v podpalubí
2. cena:
Kniha Moje írske srdce od Antónie Maštenovej alias Sari OʹDonnelovej
3. cena:
Kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Poukážka pre 2 osoby na 2 noci v Holiday Inn Trnava
2. cena redakcie:
Poukážka na machovanie - 50% zľava z objednávky od Mosslife
3. cena redakcie:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Pľúca v divadle Astorka Korzo´90

Aktuality:

22.2.2019
Nenechajte si ujsť šestnásty ročník Svetového dňa sprievodcov, ktorý sa uskutoční v sobotu 23. februára 2019 v rôznych mestách na Slovensku i v Čechách. Prehľad vybraných podujatí  ponúkame v nasledujúcich riadkoch.
21.2.2019
Poľnohospodárska usadlosť v Dolánkách pri Turnove ožije sobotu 23. februára všetkými obyčajami, ktoré sa vzťahujú k fašiangom.
20.2.2019
V malebnej obci Terchová sa budú konať tradičné preteky Gazdovských koní, ktoré návštevníkom predvedú furmanov, ich silu, obratnosť a šikovnosť. Chýbať nebude ani bohatý sprievodný program.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - JAPONSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 22. 2. 2019
sviatok:Etela
dnes:
piatok 22.2.
9 °C
zajtra:
sobota 23.2.
4 °C