www.infoglobe.sk » Viete, že? Kurdistan

Viete, že? Kurdistan

Publikované: 24.6.2012
Počul o ňom asi každý, ale len málo kto skutočne vie, kde sa rozkladá územie, ktoré tak farbisto vykreslil Karel May vo svojom dobrodružnom príbehu Kara ben Nemsiho – Divokým Kurdistanom.

Ten, kto sa o zemepis, prípadne o blízkovýchodnú politiku príliš nezaujíma, asi len veľmi okrajovo tuší, kde sa nachádza územie jedného z najpočetnejších svetových etník, ktoré žije bez vlastného oficiálneho štátu. A skutočne, Kurdistan je územie svojou plochou zasahujúce hneď do niekoľkých samostatných štátov, ako je Irak, Irán, Sýria a predovšetkým potom východná časť Turecka. Kurdistan, ako termín, existuje už od 12.storočia, kedy ho zaviedla dynastia Seldžukovcov. Samostatný štát však Kurdi nikdy nemali, napriek tomu je ich kultúra nadmieru bohatá a oplývajúca mnohými tradíciami. Povestná je predovšetkým hrdosť príslušníkov tohto horského národa. Kurdi sú pôvodne iránsky kmeň, ktorý sa postupne usídlil v odľahlejších hornatých častiach východného Turecka, na severe Iránu a Iraku. Najsilnejšie zastúpenie Kurdov je práve v Turecku, kde sú však aj v súčasnosti jednou z najviac utlačovaných menšín, aj keď ich tu žije takmer 14 miliónov. Kurdská kultúra nesie ťažobu striktnej legislatívy, zákonov, zákazov a nariadení. Pôvodný jazyk je v bežnej verejnej činnosti oficiálne zakázaný, rovnako tak aj hudba a ďalšie prvky inak bohatej kultúry. Títo „horskí Turci“ patria k tým najchudobnejším obyvateľom, ale aj napriek tomuto faktu sú k turistom, ktorí zavítali na východ krajiny, nadmieru pohostinní a ústretoví.

Horská oblasť pri hranici Turecka a Arménska bude vždy fascinovať romantické duše dobrodruhov, ktorí možno práve nad stránkami Májoviek putovali údoliami a horskými priesmykmi v tieni biblickej hory  Veľký Ararat (5137 m n. m.), kde podľa legendy počas potopy sveta zakotvila Noemova Archa. Terénne prieskumy, letecké snímkovania a ďalšie pátrania skutočne objavili čosi, čo za dávnych čias mohlo byť onou povestnou archou. Jasný pôdorys plavidla je dobre vidieť aj z vesmíru. Existenciu archy, resp. jej pozostatkov potvrdilo vládne uznesenie už v roku 1987, kedy na úbočiach Araratu vznikla chránená rezervácia.

Kurdistan, ak už zemepisná poloha napovedá, je tvorený prevažne púštnou a polopúštnou pustinou, pásmom veľhôr, ktoré sa v zimných mesiacoch skryje pod 4 metrovú vrstvou snehu, ktorý potom na jar vracia vlahu vyprahnutej krajine aj malým oázam zelene v údoliach. Absencia priemyselnej výroby či inej rozsiahlejšej infraštruktúry nedáva miestnym príliš mnoho šancí na lepšie živobytie, a tak je tradičné pastierstvo nenáročných plemien oviec de facto jedinou trvalejšou obživou domorodých obyvateľov. Toto sa však má v blízkej budúcnosti zmeniť, pretože práve rozľahlosť nevyužitých území dáva dostatočný priestor pre investície a to predovšetkým do energetiky, ropného priemyslu a ďalších odvetví, ktoré snáď prinesú aj lepšie časy…

Kurdistan je celkom ľahké navštíviť prostredníctvom niektorých „dobrodružných“ cestovných kancelárií, ktoré majú zastúpenie aj v Čechách. Asi najväčším lákadlom sú okruhy východným a južným Tureckom a tiež návšteva horského jazera Van, najväčšieho jazera Turecka s rozlohou 120x80 kilometrov. Arménska náhorná plošina je pozoruhodným miestom s množstvom polorozpadnutých dediniek, kostolov, nad ktorými sa týčia dávno vyhasnuté sopky, ktoré o sebe občas dávajú vedieť prostredníctvom viac či menej intenzívnych zemetrasení. Nudiť sa tu rozhodne nebudete!

Text: Jan Chaloupka

Foto: Wikipedia Commons: Jim Gordon, WoWarmenia, GozturkDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Malý Kavkaz a Arménská vysočina
Publikované: 19.1.2010
Malý Kavkaz a Arménská vysočina predstavujú horské systémy juhozápadnej Ázie, rozkladajúce sa na území Gruzínska, Arménska, Azerbajdžanu, východného Turecka a severozápadného Iránu. Nachádzajú sa medzi Veľkým Kavkazom, Anatolskými horami, Taurusom a pohorím Iránu.


Súvisiaca fotogaléria

Turecko: Kapadócia - krajina rozprávkových komínov
Kapadócia (Cappadocia), toto unikátne miesto na Zemi sa nachádza na území Turecka, konkrétne vo v...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

24.8.2019
Nielen pre potreby Pražanov, ale aj pre návštevníkov Prahy, vzniklo ďalšie miesto pre oddych a vychádzky prírodou. Na území Prahy v Horných Počerniciach zrevitalizovali nehostinné územie V Ladech (vrátane vodných plôch), a tak vznikol nový lesopark.
23.8.2019
Do konca augusta, od pondelka do piatku, sa o 10-tej hodine konajú bezplatné prehliadky historického centra Trnavy. Zraz zaujemcov je vždy pred Turistickým informačným centrom.
22.8.2019
Najlepší triatlonisti z 39 krajín sveta sa už po tretí raz zídu na pretekoch ITU Svetového pohára, ktorý sa každoročne koná na konci augusta v Karlových Varoch. CITY TRIATLON Karlovy Vary sa tento rok uskutoční 23.–25. augusta. Súčasťou programu budú aj preteky pre deti, amatérskych športovcov, nočný beh kúpeľným mestom, ale aj koncert skupiny Hamleti. Vstupné je zdarma.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 24. 8. 2019
sviatok:Bartolomej
dnes:
sobota 24.8.
29 °C
zajtra:
nedeľa 25.8.
28 °C