www.infoglobe.sk » Viete, že? Kurdistan

Viete, že? Kurdistan

Publikované: 24.6.2012
Počul o ňom asi každý, ale len málo kto skutočne vie, kde sa rozkladá územie, ktoré tak farbisto vykreslil Karel May vo svojom dobrodružnom príbehu Kara ben Nemsiho – Divokým Kurdistanom.

Ten, kto sa o zemepis, prípadne o blízkovýchodnú politiku príliš nezaujíma, asi len veľmi okrajovo tuší, kde sa nachádza územie jedného z najpočetnejších svetových etník, ktoré žije bez vlastného oficiálneho štátu. A skutočne, Kurdistan je územie svojou plochou zasahujúce hneď do niekoľkých samostatných štátov, ako je Irak, Irán, Sýria a predovšetkým potom východná časť Turecka. Kurdistan, ako termín, existuje už od 12.storočia, kedy ho zaviedla dynastia Seldžukovcov. Samostatný štát však Kurdi nikdy nemali, napriek tomu je ich kultúra nadmieru bohatá a oplývajúca mnohými tradíciami. Povestná je predovšetkým hrdosť príslušníkov tohto horského národa. Kurdi sú pôvodne iránsky kmeň, ktorý sa postupne usídlil v odľahlejších hornatých častiach východného Turecka, na severe Iránu a Iraku. Najsilnejšie zastúpenie Kurdov je práve v Turecku, kde sú však aj v súčasnosti jednou z najviac utlačovaných menšín, aj keď ich tu žije takmer 14 miliónov. Kurdská kultúra nesie ťažobu striktnej legislatívy, zákonov, zákazov a nariadení. Pôvodný jazyk je v bežnej verejnej činnosti oficiálne zakázaný, rovnako tak aj hudba a ďalšie prvky inak bohatej kultúry. Títo „horskí Turci“ patria k tým najchudobnejším obyvateľom, ale aj napriek tomuto faktu sú k turistom, ktorí zavítali na východ krajiny, nadmieru pohostinní a ústretoví.

Horská oblasť pri hranici Turecka a Arménska bude vždy fascinovať romantické duše dobrodruhov, ktorí možno práve nad stránkami Májoviek putovali údoliami a horskými priesmykmi v tieni biblickej hory  Veľký Ararat (5137 m n. m.), kde podľa legendy počas potopy sveta zakotvila Noemova Archa. Terénne prieskumy, letecké snímkovania a ďalšie pátrania skutočne objavili čosi, čo za dávnych čias mohlo byť onou povestnou archou. Jasný pôdorys plavidla je dobre vidieť aj z vesmíru. Existenciu archy, resp. jej pozostatkov potvrdilo vládne uznesenie už v roku 1987, kedy na úbočiach Araratu vznikla chránená rezervácia.

Kurdistan, ak už zemepisná poloha napovedá, je tvorený prevažne púštnou a polopúštnou pustinou, pásmom veľhôr, ktoré sa v zimných mesiacoch skryje pod 4 metrovú vrstvou snehu, ktorý potom na jar vracia vlahu vyprahnutej krajine aj malým oázam zelene v údoliach. Absencia priemyselnej výroby či inej rozsiahlejšej infraštruktúry nedáva miestnym príliš mnoho šancí na lepšie živobytie, a tak je tradičné pastierstvo nenáročných plemien oviec de facto jedinou trvalejšou obživou domorodých obyvateľov. Toto sa však má v blízkej budúcnosti zmeniť, pretože práve rozľahlosť nevyužitých území dáva dostatočný priestor pre investície a to predovšetkým do energetiky, ropného priemyslu a ďalších odvetví, ktoré snáď prinesú aj lepšie časy…

Kurdistan je celkom ľahké navštíviť prostredníctvom niektorých „dobrodružných“ cestovných kancelárií, ktoré majú zastúpenie aj v Čechách. Asi najväčším lákadlom sú okruhy východným a južným Tureckom a tiež návšteva horského jazera Van, najväčšieho jazera Turecka s rozlohou 120x80 kilometrov. Arménska náhorná plošina je pozoruhodným miestom s množstvom polorozpadnutých dediniek, kostolov, nad ktorými sa týčia dávno vyhasnuté sopky, ktoré o sebe občas dávajú vedieť prostredníctvom viac či menej intenzívnych zemetrasení. Nudiť sa tu rozhodne nebudete!

Text: Jan Chaloupka

Foto: Wikipedia Commons: Jim Gordon, WoWarmenia, GozturkDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Malý Kavkaz a Arménská vysočina
Publikované: 19.1.2010
Malý Kavkaz a Arménská vysočina predstavujú horské systémy juhozápadnej Ázie, rozkladajúce sa na území Gruzínska, Arménska, Azerbajdžanu, východného Turecka a severozápadného Iránu. Nachádzajú sa medzi Veľkým Kavkazom, Anatolskými horami, Taurusom a pohorím Iránu.


Súvisiaca fotogaléria

Turecko: Kapadócia - krajina rozprávkových komínov
Kapadócia (Cappadocia), toto unikátne miesto na Zemi sa nachádza na území Turecka, konkrétne vo v...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

12.7.2020
Pražský lesopark Kamýk prešiel zásadnou premenou. Obnovy sa dočkali nefunkčné staré objekty, hájovňa aj obľúbený zookútik. Tam majú teraz nové útočisko napríklad kozy kamerunské.
10.7.2020
Nové návštevnícke centrum sprostredkuje pohľad na výsledky archeologických prieskumov a nálezov v oblasti zaniknutej obce Mušov, ktorá ustúpila vodnej nádrži Nové Mlýny v Juhomoravskom kraji.
8.7.2020
Fond na podporu umenia rozhodol o víťazovi v poradí 3. ročníka projektu slovenského Mesta kultúry. Budúci rok sa popýši týmto titulom mesto Stará Ľubovňa, ktoré je kultúrnym uzlom v danom regióne.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 12. 7. 2020
sviatok:Nina
dnes:
nedeľa 12.7.
22 °C
zajtra:
pondelok 13.7.
22 °C