www.infoglobe.sk » Guggenheimovo múzeum

Guggenheimovo múzeum

Publikované: 6.1.2009
Guggenheimovo múzeum patrí k najneobvyklejším a najviac fascinujúcim architektonickým dielam New Yorku. Múzeum s jeho bohatou zbierkou moderného umenia navštívi každoročne viac ako 60 000 ľudí. Sú tu vystavované diela takých majstrov, ako boli napríklad Vasilij Kandinskij, Paul Klee, Marc Chagall, Roy Lichtenstein a ďalší.

Prinajmenšom rovnako slávna ako jeho zbierky je aj architektúra múzea Salomona R. Guggenheima v New Yorku, ktoré bolo otvorené 21. októbra 1959. Jeho architekt, Američan Frank Lloyd Wright, sa nedožil dokončenia tejto budovy, za ktorú bojoval viac než pätnásť rokov. Zomrel 9. apríla 1959. Stavbou Guggenheimovho múzea, v ktorej sú použité takmer výlučne len oblé tvary, uskutočnil Wright svoj sen o organickej architektúre. Oproti newyorskému Centrálnemu parku na Piatej Avenue sa zdvíha na pravouhlom podstavci okrúhla, smerom hore sa rozširujúca budova, ktorá je uzatvorená plochou sklenenou kupolou. V tejto stavbe sú výstavné priestory múzea. Návštevník vyjde výťahom do najvyššieho poschodia a postupuje potom po špirálovitej, zvažujúcej sa rampe okolo umeleckých diel, až sa zase dostane do prízemia. Wright tým uskutočnil svoju koncepciu múzea ako jedného jediného priestoru v jednom stále pokračujúcom poschodí. Výstavné plochy ožaruje umelé osvetlenie. Do stredného priestoru, od prízemia až úplne navrch prázdneho, prúdi svetlo sklenenou kupolou. V architektonickom riešení interiéru potlačil Wright lomené línie a pokúsil sa organicky spojiť všetky prvky budovy. Vedľa výstavnej budovy sa na pravouhlom podstavci zdvíha menšia stavba, v nej sú o. i. umiestnené priestory pre jednanie, pre prednášky, a je tu tiež knižnica.

Celá stavba je bez akýchkoľvek ozdôb, a tým je ešte zdôraznená pôsobivosť jej tvaru. Tí, kto stavbu kritizujú, popierajú však, že je pre múzeum vhodná. Pretože obvodové múry sú sklonené, musia byť obrazy zavesené vlastne nakrivo, a pretože navyše stojí návštevník na naklonenej rampe, je vraj pôsobenie umeleckých diel skreslené. Ďalší problém spočíva v tom, že nemôžu byť vystavované obrazy väčších rozmerov. Napriek tomu patrí Guggenheimovo múzeum k najneobvyklejším a  najviac fascinujúcim architektonickým dielam New Yorku. Múzeum s jeho bohatou zbierkou moderného umenia navštívi každoročne viac ako 60 000 ľudí.

Formou zvláštnych výstav, ktorých býva priemerne päť do roka a pre ktoré je väčšinou za potreby využiť celý výstavný priestor, sú vystavované diela takých majstrov, ako boli napríklad Vasilij Kandinskij, Paul Klee, Marc Chagall, Roy Lichtenstein a ďalší. V stálom inventári múzea je viac než 4000 diel, ku ktorým patria tiež skulptúry Alexandra Archipenka a Constantina Brancusiho. Zbierky boli založené Salomonom R. Guggenheimom, ktorého rodina vybudovala v 19. storočí v Spojených štátoch finančné a priemyslové impérium. Guggenheim najprv zbieral maľby starých majstrov, až v dvadsiatych rokoch – na radu rakúskej odborníčky barónky Helly Rebay von Ehrenwiesen – sa priklonil k umeniu súčasnému. Zbierka bola premenená na nadáciu a od 1. júna 1939 sprístupnená verejnosti. V roku 1943 poveril Salomon R. Guggenheim architekta Franka Klouda Wrighta postavením dnešného múzea, v ktorom chcel zhromaždiť získané exempláre súčasného umenia. Neobvyklý projekt však spôsobil dlhoročné spory so stavebnými úradmi New Yorku takže so stavbou múzea sa mohlo začať až v roku 1956. Niekoľkými prístavbami získalo múzeum v roku 1980 ďalšie výstavné priestory, takže napr. zbierka bývalého mníchovského obchodníka s umením Justina K. Thannhäusera, obsahujúca predovšetkým diela moderného francúzskeho maliarstva, môže byť vystavená ako trvalá expozícia.

 

Text: J.Štantejský a Monumente der Welt

Foto: Wikimedia Commons: Gomattolson, Jnn13, Rebbeca Kennison



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Viete, že? USA - Na newyorskej ulici
Publikované: 6.5.2012
Ďalších niekoľko zastavení po USA venujeme jednému z hlavných miest sveta - New Yorku. Mnohokrát to budú možno len krátke zastavenia, často len zdieľajúce môj pocit a akúsi esenciu atmosféry tohto veľkomesta. Verím však, že aj napriek absencii presných popisných informácií si z mojej skúsenosti niečo prevezmete.


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky prírodou

25. 4. – 30. 6. 2024
1. cena:
Fotokniha a turistická mapa od vydavateľstva CBS
2. cena:
Trilógia Turistické Slovensko od vydavateľstva Dajama
3. cena:
Darčeková kazeta s produktami Vincentka
1. cena redakcie:
Poukážka na nákup v e-shope Viatrek v hodnote 50€
2. cena redakcie:
Šperk od Zlatníctva MILI (OC DUBRAWA)
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od portálu infoglobe

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 28. 4. 2024
sviatok:Jarmila
dnes:
nedeľa 28.4.
11 °C
zajtra:
pondelok 29.4.
14 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X