www.infoglobe.sk » Európa » Rakúsko » Dolné Rakúsko

Dolné Rakúsko - Rakúsko

Dolné Rakúsko (Niederösterreich) je najväčšou spolkovou krajinou Rakúska. Ide o najrôznorodejšiu rakúsku spolkovú krajinu, ktorá obklopuje územie rakúskeho hlavného mesta Viedeň. Na severe hraničí s Juhomoravským krajom, na severovýchode s Trnavským a Bratislavským krajom, na juhovýchode so spolkovou krajinou Burgenland, na juhu so Štajerskom a na západe so spolkovou krajinou Horné Rakúsko.


Základné informácie o kraji

Lokality

Služby
Články

Fotogaléria

Videogaléria
Diskusia


Dolné RakúskoDolné Rakúsko sa rozprestiera na ploche 19 174 km2. Preteká ním druhá najväčšia rieka Európy – Dunaj, ktorá dosahuje celkovú dĺžku 2888 km. Oblasť Dolného Rakúska spolu s Viedňou rozhodne patrí k najhistorickejším a kultúrne najintenzívnejším častiam tejto veľkej rieky. Od roku 1986 je hlavným mestom spolkovej krajiny Sankt Pölten. Dolné Rakúsko sa delí na 4 štvrte (Viertel): Industrieviertel , Mostviertel, Waldviertel, Weinviertel . Tie však netvoria administratívne celky a často krát sa ich hranice nezhodujú ani s hranicami správnych celkov. Dolné Rakúsko sa nazýva tiež obilnicou Rakúska, nakoľko skoro polovicu jeho rozlohy zaberajú polia, záhrady a nesmieme zabudnúť ani na známe vinohrady. Z turistického hľadiska je zaujímavejšie delenie Dolného Rakúska na 6 krajinne rozdielnych častí. Prvou z nich je Wienerwald (Viedenský les) považovaný za prírodný aj kultúrny klenot s hlbokými lesmi, termálnymi prameňmi, bohatou históriou, ale tiež špičkovým vínom a výbornou gastronómiou. Malebná romantická krajina, ktorou sa ako stuha vinie koryto Dunaja sa nazýva Dunajská oblasť Dolného Rakúska. Bohatá história a len mierne zvlnená krajina, v ktorej je hlboko zakorenená vinárska tradícia, ku ktorej neoddeliteľne patria aj chutné kulinárske lahôdky, v posledných rokoch priláka čoraz viacej návštevníkov. Táto časť Dolného Rakúska je ako stvorená pre poznávacie výlety na bicykloch. Dunajský cyklistický chodník patrí k najobľúbenejším v strednej Európe. Ďalším zaujímavým kútom je kraj Viedenských Álp ležiaci na juhu Dolného Rakúska. Krásna vysokohorská príroda priam láka na aktívnu dovolenku, či už v zime v moderný strediskách zimných športov alebo v lete pri potulkách nádhernou prírodou. Vysoko nad okolitú krajinu tu vystupuje aj najvyšší vrch Dolného Rakúska Schneeberg (2076 m n. m.), ktorý zo svojho vrcholu ponúka nádherný výhľad.  Kraj Mostviertel (krajina muštu) je známa bohatou úrodou ovocia, predovšetkým hrušiek a jabĺk. Je to prekrásny kraj hojnosti a pokušenia nachádzajúci sa medzi Dunajom a Alpami, kde sa začína už jasne prejavovať drsnosť hôr, v podobe ostrých horských štítov či hlbokých roklín. Rozbujnené rieky ponúkajú v lete príjemné osvieženie a zasnežené svahy v zime každoročne prilákajú mnoho lyžiarov. Šíra krajina severne od Viedne až po hranice s južnou Moravou sa nazýva Weinviertel (kraj vína). Turistov sem lákajú nielen bohaté vinohrady, vinárske mestečká so svojimi vínnymi pivničkami, ale tiež mnohé kultúrne a historické pamiatky. Táto časť Dolného rakúska je ako stvorená pre milovníkov cyklistiky. Aj severná časť Dolného Rakúska má rozhodne čo ponúknuť. Waldviertel (lesná štvrť) má napanenskejšiu prírodu v celom Dolnom Rakúsku. Nachádza sa tu vyše tisíc jazier a rybníkov, sedem prírodných parkov, ako aj Národný park Podyjí, ktorý sčasti zasahuje do Českej republiky.

Text a foto: O. Kubáčková

 

 

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Kraje / Európa / Rakúsko


Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

9.12.2019
Príďte si vychutnať osobitné čaro Vianoc na najstaršie trhovisko v meste Trnava. Námestie sv. Mikuláša bude od 13. do 15. decembra 2019 hostiť staré stredoveké remeslá i ručne vyrobený živý adventný kalendár.

8.12.2019
V roku 2026 bude Slovensko spolu s Fínskom hostiť titul Európske hlavné mesto kultúry, ktorý má upriamiť pozornosť na bohatstvo a rozmanitosť danej krajiny v Európe. Zároveň má vyzdvihnúť spoločné črty oboch krajín.
7.12.2019
Vianočnú atmosféru na vsetínskom zámku odo dnes navodí výstava s názvom Sklenené Vianoce, ktorá predstaví súčasné aj historické sklenené vianočné ozdoby a dekoratívne aj umelecké sklo. Výstava potrvá do 19. januára 2020.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 9. 12. 2019
sviatok:
dnes:
pondelok 9.12.
2 °C
zajtra:
utorok 10.12.
3 °C