www.infoglobe.sk » Európa » Rakúsko » Dolné Rakúsko

Dolné Rakúsko - Rakúsko

Dolné Rakúsko (Niederösterreich) je najväčšou spolkovou krajinou Rakúska. Ide o najrôznorodejšiu rakúsku spolkovú krajinu, ktorá obklopuje územie rakúskeho hlavného mesta Viedeň. Na severe hraničí s Juhomoravským krajom, na severovýchode s Trnavským a Bratislavským krajom, na juhovýchode so spolkovou krajinou Burgenland, na juhu so Štajerskom a na západe so spolkovou krajinou Horné Rakúsko.


Základné informácie o kraji

Lokality

Služby
Články

Fotogaléria

Videogaléria
Diskusia


Dolné RakúskoDolné Rakúsko sa rozprestiera na ploche 19 174 km2. Preteká ním druhá najväčšia rieka Európy – Dunaj, ktorá dosahuje celkovú dĺžku 2888 km. Oblasť Dolného Rakúska spolu s Viedňou rozhodne patrí k najhistorickejším a kultúrne najintenzívnejším častiam tejto veľkej rieky. Od roku 1986 je hlavným mestom spolkovej krajiny Sankt Pölten. Dolné Rakúsko sa delí na 4 štvrte (Viertel): Industrieviertel , Mostviertel, Waldviertel, Weinviertel . Tie však netvoria administratívne celky a často krát sa ich hranice nezhodujú ani s hranicami správnych celkov. Dolné Rakúsko sa nazýva tiež obilnicou Rakúska, nakoľko skoro polovicu jeho rozlohy zaberajú polia, záhrady a nesmieme zabudnúť ani na známe vinohrady. Z turistického hľadiska je zaujímavejšie delenie Dolného Rakúska na 6 krajinne rozdielnych častí. Prvou z nich je Wienerwald (Viedenský les) považovaný za prírodný aj kultúrny klenot s hlbokými lesmi, termálnymi prameňmi, bohatou históriou, ale tiež špičkovým vínom a výbornou gastronómiou. Malebná romantická krajina, ktorou sa ako stuha vinie koryto Dunaja sa nazýva Dunajská oblasť Dolného Rakúska. Bohatá história a len mierne zvlnená krajina, v ktorej je hlboko zakorenená vinárska tradícia, ku ktorej neoddeliteľne patria aj chutné kulinárske lahôdky, v posledných rokoch priláka čoraz viacej návštevníkov. Táto časť Dolného Rakúska je ako stvorená pre poznávacie výlety na bicykloch. Dunajský cyklistický chodník patrí k najobľúbenejším v strednej Európe. Ďalším zaujímavým kútom je kraj Viedenských Álp ležiaci na juhu Dolného Rakúska. Krásna vysokohorská príroda priam láka na aktívnu dovolenku, či už v zime v moderný strediskách zimných športov alebo v lete pri potulkách nádhernou prírodou. Vysoko nad okolitú krajinu tu vystupuje aj najvyšší vrch Dolného Rakúska Schneeberg (2076 m n. m.), ktorý zo svojho vrcholu ponúka nádherný výhľad.  Kraj Mostviertel (krajina muštu) je známa bohatou úrodou ovocia, predovšetkým hrušiek a jabĺk. Je to prekrásny kraj hojnosti a pokušenia nachádzajúci sa medzi Dunajom a Alpami, kde sa začína už jasne prejavovať drsnosť hôr, v podobe ostrých horských štítov či hlbokých roklín. Rozbujnené rieky ponúkajú v lete príjemné osvieženie a zasnežené svahy v zime každoročne prilákajú mnoho lyžiarov. Šíra krajina severne od Viedne až po hranice s južnou Moravou sa nazýva Weinviertel (kraj vína). Turistov sem lákajú nielen bohaté vinohrady, vinárske mestečká so svojimi vínnymi pivničkami, ale tiež mnohé kultúrne a historické pamiatky. Táto časť Dolného rakúska je ako stvorená pre milovníkov cyklistiky. Aj severná časť Dolného Rakúska má rozhodne čo ponúknuť. Waldviertel (lesná štvrť) má napanenskejšiu prírodu v celom Dolnom Rakúsku. Nachádza sa tu vyše tisíc jazier a rybníkov, sedem prírodných parkov, ako aj Národný park Podyjí, ktorý sčasti zasahuje do Českej republiky.

Text a foto: O. Kubáčková

 

 

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Kraje / Európa / Rakúsko


Sprievodca:

Fotosúťaž:

Slnečná dovolenka

1. 7. – 31. 8. 2021
1. cena:
Letné čítanie s vydavateľstvom CBS v podobe obrazovej publikácie
2. cena:
Letné čítanie s Dajamou v podobe turistického sprievodcu
1. cena redakcie:
Letný balíček prekvapení od portálu Infoglobe
2. cena redakcie:
Unikátna čokoláda s Vincentkou
3. cena redakcie:
Výber legendárnych turistických máp VKÚ

Aktuality:

21.7.2021
Všetci milovníci slovenskej prírody a kvalitného prázdninového čítania by mali siahnuť po novom čísle Krás Slovenska, ktoré prináša mnoho zaujímavých článkov, ako aj rozhovorov či informácií.
20.7.2021
Medvedie dni, najobľúbenejší rodinný festival vo Vysokých Tatrách, potešia po ročnej prestávke opäť všetkých malých i veľkých návštevníkov. Na Hrebienku čakajú v dňoch 31. 7. a 1. 8. 2021 na účastníkov zábavno-vzdelávacie hry, súťaže a zaujímaví hostia.
17.7.2021
Až do 31. augusta 2021 sa môžete pozrieť na východočeské mesto Litomyšl a okolie z veže zámku.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Poľsku:

TOP 5 MIEST v Poľsku

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Poznaň – prechádzky aj kultúra

Osvienčim – spomienka na holokaust

Krakov – mesto kráľov a jedného draka

Varšava – zabudnuté mesto

Vroclav – bývalé sídlo kniežaťa Vratislava I.

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 25. 7. 2021
sviatok:
dnes:
nedeľa 25.7.
28 °C
zajtra:
pondelok 26.7.
28 °C