www.infoglobe.sk » Európa » Rakúsko » Dolné Rakúsko

Dolné Rakúsko - Rakúsko

Dolné Rakúsko (Niederösterreich) je najväčšou spolkovou krajinou Rakúska. Ide o najrôznorodejšiu rakúsku spolkovú krajinu, ktorá obklopuje územie rakúskeho hlavného mesta Viedeň. Na severe hraničí s Juhomoravským krajom, na severovýchode s Trnavským a Bratislavským krajom, na juhovýchode so spolkovou krajinou Burgenland, na juhu so Štajerskom a na západe so spolkovou krajinou Horné Rakúsko.


Základné informácie o kraji

Lokality

Služby
Články

Fotogaléria

Videogaléria
Diskusia


Dolné RakúskoDolné Rakúsko sa rozprestiera na ploche 19 174 km2. Preteká ním druhá najväčšia rieka Európy – Dunaj, ktorá dosahuje celkovú dĺžku 2888 km. Oblasť Dolného Rakúska spolu s Viedňou rozhodne patrí k najhistorickejším a kultúrne najintenzívnejším častiam tejto veľkej rieky. Od roku 1986 je hlavným mestom spolkovej krajiny Sankt Pölten. Dolné Rakúsko sa delí na 4 štvrte (Viertel): Industrieviertel , Mostviertel, Waldviertel, Weinviertel . Tie však netvoria administratívne celky a často krát sa ich hranice nezhodujú ani s hranicami správnych celkov. Dolné Rakúsko sa nazýva tiež obilnicou Rakúska, nakoľko skoro polovicu jeho rozlohy zaberajú polia, záhrady a nesmieme zabudnúť ani na známe vinohrady. Z turistického hľadiska je zaujímavejšie delenie Dolného Rakúska na 6 krajinne rozdielnych častí. Prvou z nich je Wienerwald (Viedenský les) považovaný za prírodný aj kultúrny klenot s hlbokými lesmi, termálnymi prameňmi, bohatou históriou, ale tiež špičkovým vínom a výbornou gastronómiou. Malebná romantická krajina, ktorou sa ako stuha vinie koryto Dunaja sa nazýva Dunajská oblasť Dolného Rakúska. Bohatá história a len mierne zvlnená krajina, v ktorej je hlboko zakorenená vinárska tradícia, ku ktorej neoddeliteľne patria aj chutné kulinárske lahôdky, v posledných rokoch priláka čoraz viacej návštevníkov. Táto časť Dolného Rakúska je ako stvorená pre poznávacie výlety na bicykloch. Dunajský cyklistický chodník patrí k najobľúbenejším v strednej Európe. Ďalším zaujímavým kútom je kraj Viedenských Álp ležiaci na juhu Dolného Rakúska. Krásna vysokohorská príroda priam láka na aktívnu dovolenku, či už v zime v moderný strediskách zimných športov alebo v lete pri potulkách nádhernou prírodou. Vysoko nad okolitú krajinu tu vystupuje aj najvyšší vrch Dolného Rakúska Schneeberg (2076 m n. m.), ktorý zo svojho vrcholu ponúka nádherný výhľad.  Kraj Mostviertel (krajina muštu) je známa bohatou úrodou ovocia, predovšetkým hrušiek a jabĺk. Je to prekrásny kraj hojnosti a pokušenia nachádzajúci sa medzi Dunajom a Alpami, kde sa začína už jasne prejavovať drsnosť hôr, v podobe ostrých horských štítov či hlbokých roklín. Rozbujnené rieky ponúkajú v lete príjemné osvieženie a zasnežené svahy v zime každoročne prilákajú mnoho lyžiarov. Šíra krajina severne od Viedne až po hranice s južnou Moravou sa nazýva Weinviertel (kraj vína). Turistov sem lákajú nielen bohaté vinohrady, vinárske mestečká so svojimi vínnymi pivničkami, ale tiež mnohé kultúrne a historické pamiatky. Táto časť Dolného rakúska je ako stvorená pre milovníkov cyklistiky. Aj severná časť Dolného Rakúska má rozhodne čo ponúknuť. Waldviertel (lesná štvrť) má napanenskejšiu prírodu v celom Dolnom Rakúsku. Nachádza sa tu vyše tisíc jazier a rybníkov, sedem prírodných parkov, ako aj Národný park Podyjí, ktorý sčasti zasahuje do Českej republiky.

Text a foto: O. Kubáčková

 

 

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Kraje / Európa / Rakúsko


Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

18.8.2019
Metropola východu – Košice vás pozýva 24. augusta 2019 na workshop Svet na modro, prostredníctvom ktorého odhalíte tajomstvá modrotlače.
17.8.2019
Do konca septembra bude v pražských uliciach prebiehať kampaň zameraná na pravidlá, ktoré musia dodržiavať turisti v hlavnom meste. Sústredí sa na chovanie turistov v nočnej Prahe v problematických lokalitách.
16.8.2019
Turistická krajina Nemecko vás pozýva osláviť leto. Počas horúcich dní ožívajú ulice nemeckých miest tancom, kinom pod holým nebom, koncertami i veľkolepou atmosférou.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 18. 8. 2019
sviatok:
dnes:
nedeľa 18.8.
30 °C
zajtra:
pondelok 19.8.
29 °C