www.infoglobe.sk » Kalendár akcií » Spoločenské a kultúrne akcie

Kalendár akcií

Spoločenské a kultúrne akcie

Všetky akcie
Pridať novú akciu
Upraviť informácie o akcii

výstavy Zrkadlo duše a S tromi medzi stromami

od 30.3.2023 do 2.7.2023

Vystavujúci autor: MARTIN AUGUSTÍN

Názov výstavy:  Zrkadlo duše

Miesto konania: Oravská galéria, Dolný Kubín, Malá výstavná sieň Župného domu

Kurátor: PhDr. Ľudovít Petránsky

Termín výstavy: 30. 3.  – 2. 7. 2023

 

výstava Zrkadlo dušeAutorská výstava Zrkadlo duše mapuje vyše tri dekády výtvarnej tvorby a života slovenského výtvarníka Martina Augustína (nar. 1968), ktorý svoje vysokoškolské štúdiá absolvoval na pražskej UMPRUM. Ako sám umelec tvrdí, „hranica medzi životom a výtvarnou tvorbou neexistuje“. Aj preto táto výstava nie je koncipovaná ako tradičná akademická expozícia, ale ako púť časom, počas ktorej sa zlomky poznania skladajú do obrazu estetiky krásy. Obsahovo vychádza z autorovej reprezentatívnej monografie, ktorá pred dvomi rokmi vyšla vo vydavateľstve IKAR. Podobne ako kniha aj prítomná výstava chce navodiť atmosféru príjemných posedení pri rannej káve u Augustína, počas ktorých vznikali spomienky a úvahy, keď autor, kunsthistorik a publicista Ľudovít Petránsky s výtvarníkom hľadali dušu Augustínových obrazov a pátrali po všetkom, čo zanechalo odtlačok v umelcovej mysli, duši i srdci. 

 

Vystavujúci autori: MARCELA LOVIŠKOVÁ, VILIAM LOVIŠKA, LEA LOVIŠKOVÁ

Názov výstavy: S tromi medzi stromami

Miesto konania: Oravská galéria, Dolný Kubín, Veľká výstavná sieň Župného domu

Kurátor: PhDr. Ľudovít Petránsky

Termín výstavy: 30. 3.  – 2. 7. 2023

 

výstava S tromi medzi stromamiVýstavy akademických sochárov Viliama a Marcely Loviškovej sú ako ich monumentálne diela v architektúre. Skladajú sa z mnohých väčších, či menších obrazov, sôch či objektov a nespočetných okamihov myšlienok, ale navonok sú kompaktné ako modranská žula. Sú tvárne i magické, rozprávajú samostatné príbehy, aby sa na divákovej sietnici spojili do syntetického obrazu. Ich diela sú o malých i veľkých objavoch, tvorivom premýšľaní naprieč stáročiami, konfrontáciách s autormi, ktorých stretli alebo ich inšpirovali, ale aj vytrvalej túžbe priniesť svoju podobu krásy. Krásy, ktorá má veľký nádych, ale nie je na jedno vydýchnutie. Jej tajomstvo, umelecký fortieľ a myšlienková nasýtenosť je totiž tak intenzívna, že komnaty do ich sveta umenia treba otvárať opatrne a postupne. Divákova snaha ale nevyjde navnivoč, odmenou je poznanie, že sa dozvie, na čo myslia stromy, aké strhujúce môžu byť kamenné príbehy, o čom je cyklus Mezzo, čiže postavenie a tvorba umelca medzi dvomi veľkými kultúrami a ako sa modeluje kaligrafia krajiny.

Číslo akcie: 19834

Kontinent: Európa
Štát: Slovenská republika
Miesto usporiadania: Oravská galéria v Dolnom Kubíne (Žilinský kraj)

Júnový program v GUS

od 1.6.2023 do 30.6.2023

Galéria umelcov Spiša, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, sa v mesiaci jún už tradične zapája do mestských i národných podujatí, ako aj pripravila medziodborové kolokvium Alternatívne krajiny a bohatý program pre verejnosť. Otváracie hodiny pre verejnosť: utorok – piatok, 10.00 – 17.00 a nedeľa, 11.00 – 16.00. Dlhý deň s umením: 14. 6., streda, 10.00 – 19.00. 

GUS program jún 2023

AKTUÁLNE VÝSTAVY

Niekoľko zelených záznamov nadrozmernej čiernej skrinky. Reflexia sveta ako dystopickej čiernej skrinky blízkej katastrofe v rámci hľadania nových "zelených" alternatív v dielach 12 umelcov zo 7-mich krajín (SK, CZ, USA, UK, ES, EE, DE). 

Zbyněk Prokop: "Partitúry", 1980 – 2022. Experimentálna tvorba multimediálneho umelca ako priama reflexia hudby. 

Od mimézis k hyperrealite / Akvizície v interakcii II., 2017 – 2021. Edukačný interaktívny projekt uvádza tvorbu 21 autorov a symbolických 35 diel zo zbierky.

 

STÁLE EXPOZÍCIE / EXTERIÉROVÉ VÝSTAVY

Jozef Hanula / Terra Gothica

Záhrada umenia / Pomník Csontváryho / Zo zbierky galérie / 

Peter Smik: Krabice & Srdcia & Klobúky

 

VÍKEND OTVORENÝCH PARKOV A ZÁHRAD

2. 6., piatok a nedeľa, 4. 6. 

Sprístupnené exteriérové expozície v Záhrade umenia a v Galérii pri Dufarte. Vstupné štandardné.  

4. 6., nedeľa / 13.00 – 15.30 | Nedeľný kreatívny ateliér: Huncút záhradník. Tvorba papierového "huncúta" z vystrihovačky aplikovaním rôznych materiálov. Lektorka: Anna Timková - GUS. Vstupné: 5 € / osoba.

MESTO PLNÉ DETÍ / Galéria v mestskom parku

2. 6. 2023, piatok, 9.00 – 15.00 | Záhradný košíček. Tvorba detského záhradného košíka z odpadového materiálu s lektorkami galérie. Vstup voľný.

 

MEDZIODBOROVÉ KOLOKVIUM: ALTERNATÍVNE KRAJINY.  

Medzinárodné podujatie v rámci výstavného projektu Niekoľko zelených záznamov nadrozmernej čiernej skrinky: prednášky, diskusie, network.

14. 6. 2023, streda / 14.00 – 18.00. 1. blok / Pamäť krajiny: Katarína Balúnová, Dagmar Šubrtová (CZ), Štefan Jančár, Edita Vološčuková, Peter Králik. Komentovaná prehliadka výstavy.

15. 6. 2023, štvrtok / 9.00 – 14.00. 2. blok / Environmentálne koexistencie: 

Jiří Šigut (CZ), Boris Vaitovič, Kristína Mičová, Miroslav Brooš

 

PROGRAMY PRE VEREJNOSŤ

9. 6. 2023, piatok, 16.00 – 19.00 | Open Studio: Letná šatka. Maľovanie na hodvábnu šatku špeciálnymi farbami. Lektorka: Jitka Nováková. Vstupné: 5 € / osoba.

28. 6. 2023, streda, 19.00 – 20.00 | X-ART / Koncert v galérii: Piesne o láske - Chansons D´Amour / Jana Pastorková & Karol Kompas. Sopranistka a gitarista interpretujú hudbu slovenských autorov a francúzske piesne z prelomu 19. a 20. storočia. Vstupné: 6 € / osoba.

Číslo akcie: 19870

Kontinent: Európa
Štát: Slovenská republika
Miesto usporiadania: GALÉRIA UMELCOV SPIŠA V SPIŠSKEJ NOVEJ VSI (Košický kraj)

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Druh akcie:


Fotosúťaž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakcie:
Láskyplný balíček
2. cena redakcie:
Láskyplný balíček
3. cena redakcie:
Láskyplný balíček

Aktuality:

31.5.2023
V Bardejovských kúpeľoch sa v piatok 2. júna 2023 slávnostne začne 26. ročník kúpeľnej sezóny. Na programe bude otvorenie Parku Bélu Kellera pri Stredisku obchodu a služieb, jeho hudobnej lavičky a pamätnej tabule. Chýbať nebude ani požehnanie minerálnych prameňov za účasti zástupcov cirkví v priestoroch kúpeľnej kolonády a mnoho iného.
30.5.2023
Opäť vám prinášame zaujímavý rebríček miest. Tentoraz vám predstavíme najbohatšie mestá sveta, z pohľadu počtu najbohatších ľudí žijúcich na jednom mieste. Do štúdie boli započítaní nielen milionári, stomilionári či miliardári žijúci v jednom meste, ale dôraz sa kládol aj na globálny a realitný význam daných lokalít.
27.5.2023
Aj toto leto sa môžete tešiť na množstvo podujatí či noviniek, ktoré spolu s obrovským prírodným potenciálom, kultúrnym bohatstvom a kvalitou poskytovaných služieb zaručia, že región Horehronia sa stane pre turistov obľúbenou dovolenkovou destináciou.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 1. 6. 2023
sviatok:Žaneta
dnes:
štvrtok 1.6.
16 °C
zajtra:
piatok 2.6.
17 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X